| anonim_4396 a întrebat:

Dumnezeu se poate autodistruge?
Tinand cont ca este atotputernic.

7 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Probabil ca da si poate renaste oricand, doar e atotputernic.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

De ce nu? Oricine poate sa se autodistruga, indiferent ca ne-am creat noi sau altcineva.

Deci cred ca da, El poate sa Se autodistruga.

O zi placuta!

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Care ar fi motivul?

| Moisie a răspuns:

Nu nu poate, pentru simplul motiv ca nu poti distruge nimicul si nici inexistenta!

| Secreeeeeeeeeeet a răspuns:

Cred ca da pentru ca oricine se poate autodistruge pe el, dar Dumnezeu este pozitiv, si nu are ganduri rele!
Eu m-am gandit daca Dumnezeu ar scapa de sub control si ar distruge lumea si ne-ar tortura? Eh dupa cum gandesc eu spun ca nu este posibil! Pentru ca din cate am auzit si eu Dumnezeu este ideal adica perfect!
Si acesta are gandul pozitiv si din moment ce este atotputernic si-o pus in gand sa fie pozitiv si iti dai seama ca din moment ce si-o pus aia nu se mai poate schimba!
Adica daca ar fi sa gasesti lampa lui aladin si iti da trei dorinte si tu iti pui una dintre ele sa gandesti numai pozitiv, nu mai poti gandi negativ! adica vei fi tot timpul pozitiv!
Asa este si cu Dumnezeu

| Alcyon a răspuns:

Dumnezeu reprezinta principiul creatiei. N-are cum sa se distruga. E o absurditate.

| martzian a răspuns:

Dumnezeul atotputernic nu se poate sinucide, iar lucrul acesta nu ii rapeste deloc calitatea (de a fi atotputernic). Simplul fapt ca o persoana se poate sinucide implică o limitare, lipsa unei puteri, destructibiliate si, prin urmare, aceasta inseamna ca persoana respectiva nu este atotputernica din start. Pe de alta parte, atotputernicia si imortalitatea vin la pachet. Pentru a crede ca Dumnezeul atotputernic se poata sinucide e nevoie sa crezi ca exista o entitate mai puternica decat Atotputernicul, daca intelegi ce zic... Este o eroare de logica, si o intrebare de tip nonsens, similara cu intrebarea: "poate fi desenat un cerc patrat?" happy