| anonim_4396 a întrebat:

Dupa bible Pamantul cica are doar 6000 de ani (+ - cateva sute de ani). Pai existenta dinozaurilor cum o explica? Care au milioane de ani de cand s-au extins.

44 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns (pentru anonim_4396):

Vai de steaua ta... barbatul facut din pamint, femeia din coasta barbatului. Mai exact clonata sau conceputa in laborator folosind ADN-ul masculului initial care a fost modificat. Daca iei si interpretezi povestile din biblie filtrate prin ce am aflat mai de curind si unde a ajuns stiinta, multe chestii se explica.

| Moryami a răspuns:

Eşti convins că dinozaurii au existat cu adevărat? Multe ''gogoşi'' aşa zis ''ştiinţifice'' se vând în ziua de astăzi ( ateii de serviciu îşi fac treaba cu vârf şi îndesat )! Ne mai întrebăm de ce merg lucrurile aşa de ''bine'' în lume.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Moryami):

Lumea inca e condusa de religiosi. doar sa se auda la campanie de presedintie sau alte prostii politice ca nu crezi in dzeu ce dai de mama lui dracu nu de el. asa ca lucrurile merg "bine" din cauza lor nu la atei. cine stie daca vor ajuge "acolo in varf" si ateii vreodata. poate asa in Romania nu s-ar construi prostii de biserici de milioande de dolari ci spitale.

| ArthurKn a răspuns (pentru danut):

"Dinozaurii sunt produse genetice ale antedeluvienilor, motiv pentru care Dumnezeu NU i-a salvat de la potop. " rolling on the floor)))))

| SiLaS a răspuns:

De cca 6000 de ani au aparut oamenii pe pamant.Dar pamantul a fost creeat cu multe milioane de ani in urma.

| danut a răspuns (pentru Gizăz):

Ok, exact cum am spus mai inainte, atata intelegi tu.

| danut a răspuns (pentru Dandanache):

Am mai repetat ceea cevoi spune acum, Biblia nu este o carte de fizica, biologie sau mai stiu eu ce Stiinte ale naturi ci este o carte Spirituala. Informatile din celelalte domenii sunt doar informatii "paralele" fata de rolul principal al Sripturilor, asa ca toti "revolutionarii" opritiva la atat cat relateaza aceasta carte, care totusi spune enorm de multe fata de "restul". In privinta "manipulartilor" genetice privind antedeluvienii, este un "raspuns" logic la ceea ce le-a interzis Dumnezeu evreilor imediat dupa eliberarea din Egipt (vezi Biblia).

| danut a răspuns (pentru Mădă0611):

S-au "prins" mai demult dar nu au crezut ca generatile actuale sunt atat de grele de cap sa nu inteleaga ceva atat de simplu. Daca te uiti la faraoni ai sa vezi ca gheparzii sunt animale de companie, oare de ce? Exista o explicatie simpla, Biblia consemneaza ca in perioada antedeluvienilor oamenii aveau alte dimensiuni fata de cele acuale, un om avea cca. 3, 5m inaltime iar mersul sau normal era de cca. 40km/h. Cam care crezi tu ca era viteza acestui om cand fugea, sa spunem 150 km/h, eu spun ce e putin fata de valorile acuale ale unui om in mers normal 5km/h. Evident ca era necesar un ghepard pentru avea un "insotitor" cand facea miscare de relaxare dupa o masa copioasa.

| danut a răspuns (pentru ArthurKn):

?

| Mădă0611 a răspuns (pentru danut):

rolling on the floor) aolo!

| ArthurKn a răspuns (pentru danut):

Ma amuza raspunsurile tale.Ai putea juca intr-un Stand up comedy, caine! laughing

| danut a răspuns (pentru ArthurKn):

Ma bucur ca am reusit sa fac ceva si pentru unul ca tine, ca am reusit sa produc un mic "pliu" pe luciul ghetii care iti caracterizeaza materia cenusie.

| danut a răspuns (pentru Mădă0611):

Geneza 6,4. Uriasii erau pe pãmânt în vremurile acelea, si chiar si dupã ce s-au împreunat fiii lui Dumnezeu cu fetele oamenilor, si le-au nãscut ele copii: acestia erau vitejii care au fost în vechime, oameni cu nume."

| MarianaDmy a răspuns:

In biblie se spune ca a fost nevoie de 6 zile, inainte de a crea omul pe pamint. Dacq urmam regulile naturii, logic, nu era vorba de 6 zile la modul literar. Ci mai degraba de 6 etape care au fost numite simbolic zile. Si o etapa putea dura chiar si mii de ani. Prin urmare, in jur de 6000 de ani este varsta omenirii