| Vernusio a întrebat:

Dupa ce mor, mai traiesc? Mai stiu de mine?

7 răspunsuri:
| milan9 a răspuns:

Dragule, "constiinta" noastra tine de fapt de "suflet". Dar atentie, sa nu fii indus in eroare, "sufletul" ARE ÎN BIBLIE MAI MULTE ÎNŢELESURI:

1). uneori se referă la VIAŢA (trupului) unei persoane;
2). alteori la PERSOANA însăşi;
3). iar în alte cazuri se referă la PARTEA LĂUNTRICĂ CE SUPRAVIEŢUIEŞTE MORŢII OMULUI! (sensul cel mai des intalnit);

Gruparea adventista în mod conştient greşit neagă această ultimă semnificaţie a cuvântului "suflet". Dar sunt contrazişi de toate celelalte versete referitoare la suflet ale Bibliei:
- "Şi Iisus i-a zis: Adevărat grăiesc ţie, astăzi vei fi cu Mine în rai." Luca 23, 43;
-"Şi ca pulberea să se întoarcă în pământ cum a fost, iar sufletul să se întoarcă la Dumnezeu, Care l-a dat." Ecclesiast 12, 7
-„Toate le-a făcut Dumnezeu frumoase şi la timpul lor; El A PUS ÎN INIMA LOR (a tuturor) şi VEŞNICIA, dar fără ca omul să poată înţelege lucrarea pe care o face Dumnezeu, de la început până la sfârşit."- Ecc. 3, 11
-"Şi a murit săracul (Lazar) şi a fost dus de către îngeri în sânul lui Avraam." - Luca16, 22;

| DeyCj a răspuns:

Se zice că da.De unde și spiritele ce fac chestii malefice.Adică sunt foști oameni care știu ca au murit, și știu că nu mai sunt limitați la 5 simțuri, de asta face ce vor cu oricine după ce-și părăsesc corpul.

| iurii75 a răspuns:

Constiinta tine de creier, nu de suflet.
Dupa moarte nu msi esti constient.
https://www.jw.org/......pa-moarte/

| HadesSs a răspuns:

Nu s-a intors nimeni sa ne povesteasca...

Răspuns utilizator avertizat
| RandomStudent a răspuns:

Parerea mea e cand mori pur si simplu nu mai existi, ca si cum "ai fi experimentat" tot ce s-a intamolat de dinainte sa te nasti.Eu am aceeptat acest lucru si nu mi-e chiar asa frica de moarte, mai mult mi-e frica sa nu esuez in viata, mi-ar place sa zic "Eu mi-am terminat misiunea aici, acum va las pe voi".Dar trebuie sa te gandesti ca indiferent de cum va fi(vorba aceea " Mai bine sa fii sigur laughing ) asta e singura viata asa ca traieste-o la maxim, fa ce-ti place si fa si viata altora fericita pentru ca te vei simti minunat.Succes!

| Cris888 a răspuns:

Ar putea exista si posibilitatea asta...vei trai si vei vedea tu insuti.