| Pricope_Marius_1997 a întrebat:

E adevarat ca omul e facut din prostie?

49 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns (pentru Celcestietot):

Credinta in paranormal provine din defecte psihologice.

| Celcestietot a răspuns (pentru doctorandus):

Dumnezeu aparține de paranormal. De ce spui că tu crezi în Dumnezeu din moment ce tu nu crezi în paranormal? Un creștin adevărat nu jignește pe cineva.

| doctorandus a răspuns (pentru Celcestietot):

1. E parerea psihologiei mainstream. Deci nu am spus-o de la mine.

2. Nu sunt crestin.

3. Dumnezeul meu n-are nimic paranormal in el.

| Celcestietot a răspuns (pentru doctorandus):

Ai zis :,, Cred in Dumnezeu (bineinteles nu in Dumnezeul tau)''. Acum imi spui ca nu esti crestin. Ce religie esti de fapt? Si m-am referit ca Dumnezeu pentru multi apartine de paranormal, nu si pentru mine.

| doctorandus a răspuns (pentru Celcestietot):

Nu ti-am zis? Religie einsteiniana.

| Celcestietot a răspuns (pentru doctorandus):

Nu cred ca sti ce inseamna de fapt cuvantul Dumnezeu. De fapt cuvantul religie este folosit ironic la tine. Nu il mai folosi daca nu inseamna nimic, ca nu te inchini nimanui. Esti un simplu ateu.

| doctorandus a răspuns (pentru Celcestietot):

Lol... ce varza-n capul tau: tu stii ca eu sunt ateu si eu nu stiu?

| Celcestietot a răspuns (pentru doctorandus):

Tu spui ca practic crezi in ***. in stiinta, asa ceva nu se pune omule. Daca nu crezi in ceva esti ateu, tu gandesti cand scrii?

| doctorandus a răspuns (pentru Celcestietot):

Eu cred in Dumnezeu. Ti-am spus ca nu sunt ateu. Poate ai tras prea mult pe nas de ma faci ateu.

| Celcestietot a răspuns (pentru doctorandus):

Eu cred ca tu ai probleme cu memoria si cand ai zis ca sunt fumat probabil ca voiai sa iti spui tie asta. Tu ai vazut ce ai scris in comentariile anterioare? Uite-ti prostiile, care nu duc nicaieri la un punct de gandire logic :

-Cred in Dumnezeu (bineinteles nu in Dumnezeul tau)
-Dumnezeul lui Spinoza (Deus sive Natura). Adica Dumnezeul religiei einsteiniene.
-1. Eu cred in Dumnezeu, asa ca nu asta e problema.
-2. Nu sunt crestin.

Nu putem vorbi despre Dumnezeu daca nu credem in el ca este ca si cum vorbim in zadar. Nici tu nu cred ca sti ce ai scris, te contrazici singur cand spui ba cred, ba nu... esti bipolar? Dumnezeu inseamna creator, mai citeste si tu, nici Einstein nu a creat stiinta, ea a fost inca din antichitate... deci care este Dumnezeul tau? Eu cred ca esti rupt de somn si de realitatea asta, du-te si culcate ca numai prostii debitezi laughing.

| doctorandus a răspuns (pentru Celcestietot):

Esti ramas mult in urma, daca nu sunt crestin, evreu sau musulman nu inseamna ca as fi ateu. Voi astia cu Biblia/Coranul nu ati pus monopol pe ideea de Dumnezeu.

http://ro.wikipedia.org/wiki/Deism
http://ro.wikipedia.org/wiki/Panteism

| Celcestietot a răspuns (pentru doctorandus):

Ce emotionant, acum te legi de mine pentru ca nu sti ce sa mai spui laughing! Nu ai logica in gandire omule, nici macar nu esti in stare sa iti aperi argumentele, cred ca ai un soft care iti produce random raspunsurile pentru ca, nu cred ca asa ceva este posibil la un om. Spui ca, crezi, ca nu, iar reiei ideea, nici tu nu sti ce mai vrei laughing. Cred ca gandesti asa de la Speș, vorbim cand trece efectul.

| doctorandus a răspuns (pentru Celcestietot):

Ti-am dat articole la Wikipedia. Ideile alea sunt cunoscute de secole, tu esti mult ramas in urma cu informatia.

| Celcestietot a răspuns (pentru doctorandus):

Si ce, crezi ca eu nu stiam de ele? Nu mai trage concluzii pripite la adresa mea daca nu ma cunosti. Dumnezeu este mai mult decat ceea ce se gaseste in acele link-uri, niciodata nu Se limiteaza.

| Celcestietot a răspuns (pentru Celcestietot):

Si in al doilea rand, Coranul este asemanator cu Biblia. Ai ramas in urma mai "rau" ca mine se pare laughing.

| doctorandus a răspuns (pentru Celcestietot):

Daca stiai, de ce te mai miri ca ele exista? Esti pur si simplu un ignorant care se crede singur intelept.

| Celcestietot a răspuns (pentru doctorandus):

Nici nu m-am mirat in primul rand. In al doilea rand, tu il recunosti pe Dumnezeu partial, nici macar nu stiu de ce nu L-ai recunoaste complet la Cate a facut si la ce dovezi exista in privinta asta. Eu nu sunt cel ignorant aici, am cautat si m-am documentat. Se pare ca tu esti cel ignorant care arunca cu jigniri, nu ma cred singurul intelept, asta este doar in capul tau.

| doctorandus a răspuns (pentru Celcestietot):

Ha, ha, ha, daca ai fi stiut ce sunt deismul si panteismul ai fi stiut ca niciunul dintre ele nu e ateism. Dar, da-i bataie... ai logica unui fumator de opiu.

| AG777 a răspuns:

Omul nu are cum sa fie facut din prostie pentru ca altfel totul era prostesc in el, insa si modul in care functioneaza organismul uman. prostia nu este ceva cu care te nasti, prostia o ai pe parcusul vietii, nimeni nu te tine sa renunti la prostie decat doar vointa ta ca om, prostia este definita ca o stare profunda de mandrie, aroganta si lene in a cunoaste cele utile mintii