| anonim_4396 a întrebat:

E păcat dacă bei vin?

16 răspunsuri:
| AmFostOdataEuOBaba a răspuns:

Bea-lwinking
nu cred

| BlackLight1987 a răspuns:

"Si vinul veseleste inima omului..."!

| Irinel15123532 a răspuns:

Daca bei cate putin, ocazional, nu are nimic rau, dar biblia condamna betiile si imbuibarile.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Irinel15123532):

Să înțeleg că dacă beau uneori, nu mereu, neîmbătându-mă, nu e păcat

| Octavian199 a răspuns:

Irinele, vezi ca ma amuzi.Si nu poti sa ma blochezi si la asta rolling on the floor

| Octavian199 a răspuns (pentru anonim_4396):

Chiar daca te imbeti, nu e pacat, pentru ca ''pacatul'' nu exista.

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

Esti in clasa a5a... asta e problema ta? Nu vezi nicio problema ca bei vin la 10 ani?

| Dandinelle a răspuns:

E pacat, ca te-mbeti si nu mai stii de Doamne Doamne

| Irinel15123532 a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca bei doar uneori, in cantitati foarte mici, oazional, nu este pacat, dar. Nu este bine sa bei pana in varsta de 18 ani, alcoolul pentru minori este periculos, nu te minti ca poti sa te controlezi, nu poti, crede-ma, asteapta pana la varsta de 18 ani, si atunci, foarte putin, ocazional, sa nu devina un obicei. Alcoolul poate distruge familii, vieti, persoane, nu este o jucarie.
Si foarte important, Dumnezeu spune sa ascultam de parintii nostri pamantesti, daca ei ne interzic consumul de alcool, trebuie sa ii ascultam. Ai destul timp sa incerci dupa varsta de 18 ani, si si atunci, cu masura, foarte putin, sa nu devina un obicei sau o dependenta, eu la varsta mea, si iti spun cu toata sinceritatea, daca eu adun tot alcoolul pe care l-am baut pana la aceasta varsta, nu se umple nici macar jumatate de pahar de unica folosinta. Eu nu consum deloc alcool, pentru ca, in mare masura, iti afecteaza gandirea, eu vreau sa am intotdeauna o gandire limpede, si conduc cu masina foarte mult, daca beau nu mai am voie sa conduc, si pentru mine este mai important sa am o gandire limpede si masina la dispozitie oricand. Mi s-a intamplat ca o ruda sa aiba nevoie de ajutorul meu, si m-a chemat la ea, ce as fi facut daca as fi baut? Nu mai puteam sa vin, si am avut noroc ca am ajuns la timp, nu voi intra in foarte multe detalii. Ceea ce vreau draga prietene sa iti spun, este ca vinul nu este rau daca il bem in mod moderat, nu in fiecare zi sau saptamana, sa il bem rar, dar dupa varsta de 18 ani, nici nu avem voie sa cumparam bauturi alcoolice de la magazin la o varsta sub 18 ani, Dumnezeu stie ce poate face alcoolul, dar nu este rau daca bem, daca avem 18 ani si bem cat mai rar. Desigur aici excludem impartasania si cina Domnului, unde de multe ori se foloseste must, a fost inlocuit vinul cu must, dar in cantitati foarte mici, tocmai pentru ca cei ce avusese probleme cu alcoolul, cand simteau mirosul vinului, se simteau rau, isi aduceau aminte de cum au baut in trecut, si nu mai voiau sa revina, si erau ispititi sa revina, de atunci avem must, noi aici vorbim despre consumul de alcool, nu despre impartasanie odata pe luna, sau de doua ori pe an.
Deci in concluzie, asteapta pana la 18 ani, si atunci, in cantitati mici, dar nu incerca sa bei acum, nu cred ca biblia este de acord cu consumul alcoolului sub varsta de 18 ani, El vrea sa avem mintea limpede, nu incetosata.

| Celcestietot a răspuns:

DACA bei cu masura, nu te afecteaza, chiar te ajuta. Avand in vedere ca majoritatea romanilor fac urat de la bautura, gandeste-te de "N" ori pana sa incepi sa te apuci de asa ceva. Daca nu poti duce asa ceva, mai bine nu te apucawinking!

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru suntserios):

Ui că mă interesează, probleme?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

E păcat să nu bei vin, foarte foarte trist.

| danut a răspuns:

Daca NU `ESTE O BAUTURA ALCOOLICA poti bea cat vrei. Alcoolul este interzis.

| Octavian199 a răspuns:

Danut tata, tu nu bei? rolling on the floor

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Depinde cât bei. Isus a transformat apa în vin la o nuntă ( șmecherie evreiască), a fost prima minune din cariera lui de entertainment business, așa că nu este un păcat prea mare.

| Helper07 a răspuns:

E pacat daca te-nbeti, nu mai judeci, si pacatuiesti in nestire. Nici nu e sanatos.