| Calin_Darius_1977 a întrebat:

Dacă m-as converti la iudaism, as face un pacat mare?

19 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Poti sa alegi ce vrei DAR suporti CONSECINTELE. La ora actuala iudaismul este un DRUM direct ce duce NUMAI in IAD.

| RAY a răspuns:

Nu,iahve are un singur popor cel evreu, foarte greu ai trece la iudaism dar daca ai trece ai fi printre poporul ales de iahve

Răspuns utilizator avertizat
| xerxes1 a răspuns:

Martor al lui Yehova sa nu te faci in rest orice este ok.
Aia sunt dusi rau cu capul.

| Mclaren12 a răspuns:

Acelasi zeu evreiesc. Din cate stiu iudaismul este doar pentru jîdani, in rest pentru goyimi (animale apropo), exista crestinism, islamism si ateism, toate create tot de jîdani.

| LOVW a răspuns:

Nu înțeleg de ce ai face asta, Isus a împlinit Scriptura și nu a păcătuit, El este hotărât să-și dea neprihănirea Sa nouă, iar dacă noi acceptăm neprihănirea Sa și luăm decizia să Îl urmăm devenim copii Domnului și ne convertim la creștinism. La începutul bisericii creștine, mulți,, iudaizanți,, veneau și le spuneau că nu pot fi plăcuți Domnului dacă nu țin și Legea, iar intrând în Noul Testament, nu mai este nevoia de ținerea ei, căci oricum este imposibil. Apostolul Pavel nu accepta și religia iudeilor în cea creștină, deci după Biblie nu trebuie să intri în religia iudaică.

| doctorandus a răspuns (pentru LOVW):

Printre iudaizanti: Matei cap. 5.

Răspuns utilizator avertizat
| Sigfrid a răspuns:

Doar evreii pot sa practice iudaismul, din cate stiu eu. Daca esti evrei e ok.
Dar ortodocsii il vor considera un pacat foarte grav, de neiertat

| PreaDistinsul a răspuns:

Hehe, multi s-ar converti pentru avantajele financiare dar nu e asa simplu.

| doctorandus a răspuns (pentru PreaDistinsul):

Au si evreii falitii lor... multi evrei ortodocsi sunt saraci lipiti si needucati.