| Antipaticu a întrebat:

Ema, eu tot nu inteleg:
daca un budist/brahman sau un om de alta confesiune, care ii ajuta pe oameni insa nu doreste sa renunte la credinta lui, moare si sa zicem ca Dumnezeu exista, si ca Budha nu exista, ajunge in iad pentru ca nu a dorit sa renunte la credinta lui?
adica toate acele fapte bune au fost in zadar?

31 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Budha a fost un simplu om. Budistii nu venereaza nici un zeu, si nici nu cred in existenta lor. Unii oameni au impresia ca budistii il venereaza pe Budha, dar de fapt Budha, cunoscut si sub numele de Siddhartha Gautama nu a afirmat niciodata ca ar fi divin, sau ca ar avea vreo putere supranaturala, si in nici un caz Divina.El acum zace intr-un mormant rece.
Confucius si el a fost un om fara puteri divine descendent al unei familii princiare din satul Song.A ocupat functii inalte la curtea suveranilor. Confucianismul a devenit ideologia oficiala a monarhiei chineze.Si el a murit si zace intr-un mormant.
Dar Isus Hristos a murit pentru ca noi sa putem fi iertati de pacatele noastre, si a treia zi a iviat si este viu in vecii vecilor. Spune Biblia ca cine Il are pe Fiul Il are si pe Tatal, iar cine nu are pe Fiul nu il are nici pe Tatal.

Răspuns utilizator avertizat
| EmaS a răspuns (pentru Antipaticu):

Eu cred ca tu ai o problema.Ce n-ai inteles? La ce religie te referi? Ti-am explicat ca Budha si altii nu sunt Dumnezeu, ei nu au reusit sa scape de moarte, nicidecum sa ii scape pe altii.Numai prin Isus poti sa primesti iertarea de pacate. Fara de Isus, probabil ca acei oameni vor trece pe la judecata si in functie de faptele pe care le-au facut pe pamant, vor merge in rai sau iad.

| FucktheSystem a răspuns:

Tu n-ai prins esența creștinismului.
Dumnezeu=bani. Ca să câștigi bani ai nevoie de credincioși care să meargă la biserică și să lase bani pentru diverse ritualuri. Ca să îți găsești adepți trebuie să îi ademenești cumva iar cel mai bine este să-i momești cu frica. Concluzia: ești de orice altă religie ajungi în rai așa că fă-te creștin.
P.S.Am văzut creștini ortodocși care ziceau că restul creștinilor (Catolicii de exemplu) ajung în iad.
Esența e că fiecare are nevoie de cât mai mulți susținători ca bp$$ul ăl mare ( nu Dumnezeu, patriarhul) să-și scoată banii.

Răspuns utilizator avertizat
| FucktheSystem a răspuns (pentru Antipaticu):

De fapt și acum se ocupă cu număratul credincioșilor că ei sunt cei care aduc bani...

| n0matterman a răspuns:

Ai ales prost comparatia cu Buddha,(Buddha)budismul (din punctul meu de vedere) poate fi pe aceiasi scara cu confucianismul(Confucius). Practic,amandoua sunt doar idei/sisteme filozofice,insa oamenii de-alungul timpului au ridicat creatorii acestor idei la statutul de zei.
Si ca sa-ti raspund la intrebare, in logica crestina, ar ajunge in iad.

Răspuns utilizator avertizat
| caractere a răspuns:

Adresandu-i intrebari in mod direct, nu o sa priceapa in veci ca este persiflata. Se va simti importanta, si-atat.

Răspuns utilizator avertizat
| zNCrys a răspuns:

Dumnezeu si Buddha sunt una si ac persoana numai ca au numele diferit.

| ZvT a răspuns (pentru zNCrys):

Sa mori tu.

| zNCrys a răspuns (pentru ZvT):

Mori tu ca eu sunt tanar.

| anonim_4396 a răspuns (pentru zNCrys):

Cate luni ai

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nul compara cu budha eu il respect are o filozofie fb il stimez si biblia e o filozofie daca o intelegi inveti ceva bun din ea

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru Antipaticu):

ZNCrys era raspunsul. pai conform biblei ajungi in iad

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ba prostule? citeste pilda celor doi fii. unul ascultator si celalalt neascultator.vezi care face voia tatalui.si de abia dupa aia pune intrebarea boule nu inainte.ca pari prost de la douajde metri scrisi si cititi.fii istet nu prost ca mori repede.

Răspuns utilizator avertizat
| Mrask a răspuns:

In primul rand faptele nu ne aduce mantuirea ci credinta. iar credinta pe care o avea budistul respectiv este falsa pentru ca budha nu exista. si da, faptele lui bune au fost in zadar. e logic ca doar prin fapte bune nu putem ajunge in rai.de exemplu :dupa ce fac un pacat fac si o fapta buna. crezi ca mi se iarta pacatul?

Răspuns utilizator avertizat
| Mrask a răspuns (pentru Antipaticu):

Cred ca orice om a auzit macar odata de Dumnezeu pentru ca in biblie scrie ca evanghelia va ajunge pana la marginile pamantului. Dumnezeu cheama pe totii oamenii la mantuire iar cei care accepta se numesc "alesi". Exista un numar de oameni care o sa fie mantuiti (ma refer toti oamenii de la Adam si pana la sfarsitul lumii). numele celor mantuiti au fost scrise in cartea vietii inca de la intemeierea lumii. Ca sa vezi ca Dumnezeu nu lasa nici macar pe unul din cei alesi nemantuiti uita-te la pilda cu pastorul(pastorul cel bun, care este Dumnezeu isi lasa toate cele 99 de oi ca sa se duca sa o caute pe oaia ratacita).Pe scurt budistul respectiv nu face parte din numarul celor mantuiti.Ca sa intelegi mai bine iti spun sub forma de pilda. Exista 2 feluri de oameni; oameni buni din samanta femeii si oameni rai din samanta sarpelui (care este satana.) cei din samanta femeii sunt oameni cu inima buna care cred in dumnezeu iar ceilalti au o inima impietrita care nu poate sa creada. Iar cu privire la budistul nostru, el, face parte din samanta sarpelui pentru ca desi ar fi auzit de Dumnezeu el n-ar fi crezut pentru ca are inima inpietrita. O alta pildabig grinumnezeu este ca un Soare. Inimile oamenilor sunt de 2 feluri de pamant si de ceara. Cand soarele straluceste asupra inimii de ceara, ea se topeste dar cea de pamant se inpietreste. Sper ca ai inteles. Amandoua pilde sunt insuflate din biblie.Aici scrie si de samanta femeii si de samanta sarpelui dar si de Dumnezeu spune ca el este ca un soare.

Răspuns utilizator avertizat
| Mrask a răspuns (pentru Antipaticu):

Nu stiu ce ai inteles... spune mai exact

| Mrask a răspuns (pentru Antipaticu):

Cei care nu au auzit de Dumnezeu n-au fost chemati. Ei nu fac parte din poporul lui Dumnezeu. Dumnezeu se ocupa ca toti oamenii din poporul Sau sa auda cuvantul. POPORUL LUI DUMNEZEU inseamna toti cei care o sa fie mantuiti de la Adam pana la sfarsit. Poporul lui Dumnezeu are un numar de suflete pe care il stie numai El. Cand numarul de oameni se va implini atunci va veni sfarsitul. din poporul lui Dumnezeu poate fi si un drogat, sau un betiv sau chiar un budist care acum se inchina la buda dar care urmeaza sa auda cuvantul si sa creada. Pentru ca Dumnezeu se intoarce pentru fiecare oaie din turma lui. Deci budistul acela care nu a auzit de Dumnezeu a fost sortit pierzarii. Numele lui nu afost scris in cartea vietii inca de la intemeierea lumii.

Răspuns utilizator avertizat
| Mrask a răspuns:

Nu stiu daca m-am facut inteleasa... astept raspuns. cu ce mai exact nu esti de acord din ce am scris?

| gabyyy99 a răspuns:

Da. toate faptele au fost facute in zadar pentru ca el nu a facut nimic in numele lui Dumnezeu, ci in numele lui Budha (sau altuia), iar numele de Budha este un viclesug de al diavolului prin intermediul omului( budhismul a fost intemeiat de un om care statea sub un copac si i-a venit ceva in minte, budhistii zic ca a fost luminat ) pentru a-i face pe oameni sa-si piarda sufletul.

Răspuns utilizator avertizat