| anonim_4396 a întrebat:

EmaS,de cand "te ai pocait", ai m-ai facut pacate?

40 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Da, sigur ca gresesc in fiecare zi poate cu gandul cu atitudinea sau prin vorbirea mea. Dar de fiecare data imi pare rau si imi cer iertare. In unele situatii, sentimentele de vinovatie sunt potrivite, pentru ca este necesara marturisirea. Adesea ne simtim vinovati pentru ca suntem vinovati! (vezi descrierea lui David a vinovatiei sale si solutia pentru aceasta in Psalmul 32:3-5).

| NGheorghe a răspuns (pentru EmaS):

"Dar de fiecare data imi pare rau si imi cer iertare." --- doar atat?
Eu parca stiam ca trebuie sa mai si promiti celui caruia i-ai gresit ca nu vei mai repeta acel pacat, ca altfel tot ce faci tu este nimic altceva decat "bataie de joc" cotidiana (zilnica).

| RAY a răspuns:

Sa stii ca nu e frumos sasi pese tie ce face emas

| sublime89 a răspuns:

Mai*

| Exilee a răspuns:

De fapt se scrie mai* si in fond ce aveti toti cu aceasta ura/ discriminare? Nu inteleg asemenea persoane cu astfel de mentalitati... zau daca nu sunteti unii patetici. O seara frumoasa.

| Maxim96 a răspuns:

Omul in fiecare zi face pacate.Viata crestinului e o pocainta continua.

| WholeWorldTeam a răspuns (pentru Maxim96):

Candva EmaS zice ca nu mai face pacate si ca e direct mantuita numai prin credinta. Vroiam sa vad daca si-a schimbat parerea.

| EmaS a răspuns (pentru Maxim96):

Foarte adevarat, ar trebui sa ia lectii de la tine!

| WholeWorldTeam a răspuns (pentru EmaS):

De ce cand vrei sa aduci subiectul asta, lumea are impresia ca te certi?laughing eu numai nu reusesc sa inteleg.

| EmaS a răspuns (pentru WholeWorldTeam):

"Caci este un singur Dumnezeu si este un singur mijlocitor intre Dumnezeu si oameni: Omul Isus Hristos." 2Timotei 2:5.

| WholeWorldTeam a răspuns (pentru EmaS):

Ce legatura are asta cu ce am zis eu?

| Maxim96 a răspuns (pentru WholeWorldTeam):

Fals! Omul nu se poate mantui numai prin credinta.
Si diavolii au credinta, dar ce le ajuta? Fata de noi ei i-L urasc pe Dumnezeu. Daca omul nu ar face pacate s-ar putea mantuit(daca ar fi inger si nu om), dar in afara de credinta mai sunt multe altele.Adevărat, adevărat zic vouă, dacă nu veţi mânca trupul Fiului Omului şi nu veţi bea sângele Lui, nu veţi avea viaţă în voi. Cel ce mănâncă trupul Meu şi bea sângele Meu are viaţă veşnică, şi Eu îl voi învia în ziua cea de apoi." (Ioan 6, 48-54)
Trupul si sangele Domnului este Sfanta Cuminecatura care se preface din vin si paine in trupul si sangele Domnului.

| Maxim96 a răspuns (pentru EmaS):

Un Singur Mijlocitor principal, dar mai sunt si sfintii care au trait o viata placuta Lui Dumnezeu, mai ales Preacurata Fecioara Mariahappy

| Narfundo a răspuns (pentru EmaS):

Emas ce-ai devenit tu aici?! Mentor?

| EmaS a răspuns (pentru Maxim96):

Poi tu crezi sau nu ce spune Dumnezeu prin Cuvantul Sau?
Stii ca cine adauga sau scoate din ceea ce este scris va pierde raiul?
,, Mărturisesc oricui aude cuvintele prorociei din cartea aceasta că, dacă va adăuga cineva ceva la ele, Dumnezeu îi va adăuga urgiile scrise în cartea aceasta.,,

| EmaS a răspuns (pentru WholeWorldTeam):

Suntem mantuiti prin Jertfa Domnului Isus. Nu prin fapte ca sa nu se laude nimeni. Facem fapte pentru ca natura noastra s-a schimbat. Duhul Sfant rodeste in noi.

| ErrorFound a răspuns (pentru WholeWorldTeam):

Fiindca o tine una si buna fara sa asculte si pe altii. Exact ca atunci cand ridici tonul ca sa fi singurul auzit. +ca mai pune si semnul exclamarii. rolling on the floor

| Hombre a răspuns (pentru WholeWorldTeam):

"Ce legatura are asta cu ce am zis eu?"
Tocmai ca nu are nicio legatura, nici nu ai sa vezi vreun raspuns a lui EmaS de Penticostal pe subiect, vesnic pe langa, Vesnic Dumnezeu, vesnic Isus, vesnic aiurea.

| EmaS a răspuns (pentru Hombre):

Nu exista raspuns penticostal, ci Adevarul lui Dumnezeu!
Te bagi si tu ca musca in lapte.

| Maxim96 a răspuns (pentru EmaS):

Stiu ce scrie cartea! Dar nu toata invatatura e cuprinsa in Biblie.
"Fratilor, fiti statornici si tineti toate invataturilr, pe care le-ati primit fie prin viu grai, fie prin epistola noastra"(II Tesalon.2, 15)
"Ce ati auzit intru inceput, sa ramana intru voi"(I Ioan 2, 24)
Toy sf.Ioan zice:"Multe avand a va scrie nu am avut hartie si cerneala, ci nadajduiesc ca voi veni la voi si voi grai gura catre gura"
Ortodocsii tin si Traditia, care nu este din Scriptura ci s-a transmis prin grai viu de la apostoli, iar mai tarziu a fost scrisa.
Dar pana a aparea neopretestantii, ce oamenii se duceau in iad?(presupunand ca credinta noastra a ortodocsilor nu este dreapta)

| EmaS a răspuns (pentru Maxim96):

Dumnezeu nu ne va intreba din ce confesiune facem parte ci ce am facut pentru El, cum ne-am trait viata.,, Cel ce are poruncile Mele şi le păzeşte, acela este care Mă iubeşte; iar cel ce Mă iubeşte pe Mine va fi iubit de Tatăl Meu şi-l voi iubi şi Eu şi Mă voi arăta lui. I-a zis Iuda, nu Iscarioteanul: Doamne, ce este că ai să Te arăţi nouă, şi nu lumii? Iisus a răspuns şi i-a zis: Dacă Mă iubeşte cineva, va păzi cuvântul Meu, şi Tatăl Meu îl va iubi, şi vom veni la el şi vom face locaş la el. Cel ce nu Mă iubeşte nu păzeşte cuvintele Mele. Dar cuvântul pe care îl auziţi nu este al Meu, ci al Tatălui care M-a trimis."

| Hombre a răspuns (pentru EmaS):

"Nu exista raspuns penticostal"
Ai constatat bine, daca esti mai atenta in situatia de fata este nume "EmaS de Penticostal", te-am botezat, sinonim cu alte nume, Jean de Luxemburgwinking

| EmaS a răspuns (pentru Hombre):

Ooooo! Ma simt onorata! Desi nu sunt cea mai reprezentativa penticostala.

| Maxim96 a răspuns (pentru EmaS):

Ne va intreba de faptele noastre, intr-adevar.Dar este oare mai rea fapta decat a iesi din turma lui Hristos si a umbla pe niste cai ratacine nascocite de niste oameni care nu au inteles Srcipturile?
"Vă rătăciţi neştiind Scripturile, nici puterea lui Dumnezeu."Matei 22, 29

| EmaS a răspuns (pentru Maxim96):

Dar cine a spus ca am iesit din turma Lui? Tocmai ca faptele noastre vorbesc in locul nostru. Priveste mai atent la faptele multor ortodocsi si la faptele pocaitilor. Analizeaza-te in lumina Scripturilor si nu te insela singur. Nu apartenenta la o anumita confesiune iti ofera mantuirea. Galateni 5.
Si eu inainte aveam doar o forma de evlavie, dar nu era suficient. Trebuie sa parasesti pacatul. Sa fii un om nou nascut din Dumnezeu. Vezi Isus si Nicodim.
,, Nu ştiţi că cei nedrepţi nu vor moşteni Împărăţia lui Dumnezeu? Nu vă înşelaţi în privinţa aceasta: nici curvarii, nici închinătorii la idoli, nici preacurvarii, nici malahii, nici sodomiţii,
1Cor 15.50; Gal 5.21; Efes 5.5; 1Tim 1.9; Evr 12.14; Evr 13.4; Apoc 22.15;
10 nici hoţii, nici cei lacomi, nici beţivii, nici defăimătorii, nici hrăpăreţii nu vor moşteni Împărăţia lui Dumnezeu.
11 Şi aşa eraţi unii din voi! Dar aţi fost spălaţi, aţi fost sfinţiţi, aţi fost socotiţi neprihăniţi, în Numele Domnului Isus Hristos şi prin Duhul Dumnezeului nostru.,,

| Maxim96 a răspuns (pentru EmaS):

Cel ce mănâncă trupul Meu şi bea sângele Meu are viaţă veşnică!
Voi v-ati lepadat de Litughie unde se face jertfa cea fara de sange, insusi Hristos de fiece data se jertfeste pe masa Sfantului Altar.

| EmaS a răspuns (pentru Maxim96):

Eu cred ca iau Cina Domnului mai des decat o faci tu.

| Maxim96 a răspuns (pentru EmaS):

Cina de taina a Domnului nu o poate orisicine.Intai a facut-o Domnul, apoi le-a dat putere apostolilor sa o faca, iar apostolii la randul lor au dat puterea episcopilor si preotilor.
Painea si vinul vostru nu e mai sfant decat paine asi vinul pe care i-l am acasa.Jertfa fara Liturghie nu exista! Insusi Hristos e arhireu vesnic, preotul preotilor.

| EmaS a răspuns (pentru Maxim96):

Si care e diferenta? Crezi ca preotii sunt mai sfinti decat pastorii nostri?

| Maxim96 a răspuns (pentru EmaS):

Nu judec preotii, dar ei sunt slujitorii adevarati ai Domnului.Pastorii vostri stiu numai a suci mintile cele slabe in credinta!

| EmaS a răspuns (pentru Maxim96):

Esti sigur, bagi tu mana in foc pentru ei?!
Nu contest ca sunt si printre ei oameni sinceri, insa a face o astfel de afirmatie este mult prea mult.

| Maxim96 a răspuns (pentru EmaS):

Ei slujesc jertfa cea fara de sange fara de care nu este mantuire.Cu pacatele lor nu am treaba, i-mi vad de ale mele.

| 6DuckMeJesus a răspuns (pentru EmaS):

Nu prea te iubeste d-zeul tau, nu-i asa? Nu am mai intrat de vreo doi ani, dar vad ca inca nu te-a luat la el. Ma intreb... oare ce mai asteapta?! big grin

| EmaS a răspuns (pentru 6DuckMeJesus):

Sa te pocaiesti si tu ca sa ne ia deodata!

| 6DuckMeJesus a răspuns (pentru EmaS):

Pleata si barba o am, cu informatiile nu stau prea rau, iar cerul e fix deasupra. Dar vezi tu... exista un impediment: am un creier perfect functional si pentru altceva decat functiile de nutritie si credinta in divinitate.

| EmaS a răspuns (pentru 6DuckMeJesus):

Chiar complexitatea cereierului ne demonstreaza existenta unui Creator. Continutul de informatii din creierul uman exprimat in biti este probabil comparabil cu numarul total de conexiuni intre neuroni-adica de aprox.o suta de trilioane de biti.Neurochimia creierului este uluitor de aglomerata.Sunt circuitele unei masinarii mult mai minunat conceputa decat oricare alta masinarie creata de oameni.De fapt, Sagan, a estimat continutul de informatie al creierului la echivalentul a douazeci de milioane de carti.

| 6DuckMeJesus a răspuns (pentru EmaS):

Si in loc sa exploatati acest minunat organ prin dezvoltare filosofica, stiintifica si etica, voi folositi ca scuza o asa numita carte, veche de 2.000 de ani.

| 1dintrevoi a răspuns (pentru Maxim96):

Iar iti judeci aproapele, Maxim? happy
Te dai crestin, dar continui sa incalci a' mai draga porunca a lui Dumnezeu.
Eu consider ca ar trebui sa te intrebi daca nu cumva preotii tai sunt cei ce sucesc minti slabe...caci nu am indoiala - tu chiar n-ai inteles Scriptura.

| Mikhtarian a răspuns:

Tipic romanesc, la ce moaca ai m-ai facut sa rad toata seara.
Pe el il bate grav gramatica, si judeca o persoana pe care nu o cunoaste.
Treci la scoala, moaca de sobolan.

| Kaleo a răspuns:

Ti-ai scos poza cu coltarul si ti-ai pus-o pe asta cu perdeaua? happy