| anonim_4396 a întrebat:

Este adevarat ca qoranul a fost inventat pentru a repara greselile facute de biserica crestina?

10 răspunsuri:
| Algo098 a răspuns:

Nu cunosc lucrarea, dar am convingerea ca nu reflecta realitatea si ca e tot o fantezie care nu duce la nimic bun. Stiinta e singurul lucru pe care ne putem baza. Credinta dupa cum ii spune si numele poate fi rupta de realitate si punerea ei in practica poate avea efecte negative. Viata nu se traieste dupa povesti, fantezie si legende.

| CostinAlamariu a răspuns:

Nu. Unde ai auzit asa ceva? Coranul i-a fost dictat de o voce, cica arhanghelul Gabriel, lui Mohamed. Ori e adevarat ori era schizofrenic. Mai degraba a doua varianta. Oamenii din orasul lui Mohamed erau pagani, credeau in religia/religiile traditionale arabe, n-aveau nicio treaba cu crestinismul.

| CostinAlamariu a răspuns:

In caz ca exista idioti care cred ca stiinta este singurul mod prin care putem stii ceva le recomand sa citeasca asta: https://en.m.wikipedia.org/wiki/Scientism?wprov=sfla1

Răspuns utilizator avertizat
| Digikey a răspuns:

Mohamed a vazut avantajele indoctrinarii in masa si s-a gandit ca ar putea inventa ceva mai eficient.Deja dupa 600 de ani de crestinism era usor sa-si dea seama ce trebuie modificat ca sa fie mai bine.
A pastrat o buna parte din povestea evreilor si a adaugat altele mai potrivite poporului sau.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Da, clar. Crestinismul era prea permisiv. In coran au mai rezolvat din treburi, se vede cum ajuns musulmanii azi. Femeia o carpa, barbatul un fustangiu.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru CostinAlamariu):

Coranul = biblia varianta islama, Diferenta dintre Crestinism si Islam consta in 2 diferente majore:
1. Musulmanii il considera pe Isus ca un profet, nu fiul lui dumnezeu.
2. Crestinismul cuprinde valori, norme scrise usor de aplicat popoarelor vestice, Islamul cuprinde ideologii specifice orientului mijlociu, nordul africii

| Superior a răspuns:

Aproximativ. Qoranul e o copie proasta a Bibliei.

| alex598 a răspuns:

Nu