| Moisie a întrebat:

O intrebare pentru credinciosi:
Vi se pare nomal ca Religia Crestina si Biserica ei, sa fie considerate ca fiind Sfinte, cand de fapt biserica crestina a ars pe rug sute de mii de femei frumoase ca fiind vrajitoare, si in loc sa inventeze aparatura medicala, asa cum a facut stiinta ca sa ajute oamenii, biserica a inventat doar aparatele de tortura cele mai bicisnice cu care a torturat milioane de oameni facandu-i sa sufere cele mai cumplite chinuri?
Cine vi se pare ca este cu adevarat SFANTA?
1) Biserica crestina care s-a dovedit a fi cea mai criminala institutie mafiota din istoria umanitatii.
2) Sau Stiinta care ajuta zilnic in spitale zeci de milioane de oameni bolnavi ca sa le faca cel mai mare bine, care este acela de a le reda sanatatea?
Ia sa vedem cum ganditi?
Cine este cu adevarat Sfant si cine este Diabolic?

24 răspunsuri:
| milan9 a răspuns:

Nu-mi aduc aminte cine, dar bine spunea cineva, ca acele abuzuri din spatiul apusean (evul mediu) n-au fost comise de Biserica catolica (cu a ei invatatura) ci de catre prostii care din pacate apartineau atunci acelei biserici... Si eu cred ca e adevarat sad
Imi este greu sa-mi imaginez de ce e in stare individual omul care interpreteaza totul dupa sine, care e dispus să-şi calce în crezul, valorile toate, toate lucrurile bune in esenta lor, toate certitudinile, pentru a face loc abuzului LIBERTĂŢII sale, in forma sa primar animalica. sad

| milan9 a răspuns:

Biserica crestina NU a comis nici o crima. Asta sustii tu pentru ca esti fanatic al unei RELIGII NECRESTINE.

Daca te referi la libertatea celor care au calcat in picioare invataturile crestine interpretandu-le in interes propriu dar impotriva credintei lor crestine, atunci da, ACELE LIBERTATI ALE ACELOR OAMENI s-au facut vinovate de multe...

| Moisie explică (pentru milan9):

Ce vorbesti ma nenicule, pai parca acum cativa ani preotul Corogeanu a omorat o maica la manastirea Tanacu.
Chiar nu ti-e rusine sa minti?

| Moisie explică (pentru milan9):

Da niserica construita din pietre nu ucide pe nimeni, De ucis oameni ucide doar biserica vie a lui Christos, adica acei oameni care o formeaza.

| Moisie explică (pentru milan9):

Tu esti sigur ca ai inteles intrebarea mea?
Sau repeti intruna acelasi lucru ca o placa stricata?
Raspunde scurt la intrebare:
Cine estev mai sfanta
1 Stiinta ca ajuta oamenii si le usureaza viata
2 Sau religia care minte si excrocheaza oamenii?

| milan9 a răspuns:

Iata ce spune SFANTA SCRIPTURA despre Biserica Fiului lui Dumnezeu:

- " ...ca s-o înfăţişeze Sieşi, BISERICĂ slăvită, NEAVÂND PATĂ SAU ZBÂRCITURĂ, ori altceva de acest fel, ci ca să fie sfântă şi fără de prihană."- (Efes. 5, 25-27)

- "Drept aceea, luaţi aminte de voi înşivă şi de toată turma, întru care Duhul Sfânt v-a pus pe voi EPISCOPI, ca să păstraţi BISERICA(sg.) LUI DUMNEZEU, pe care a câştigat-o cu însuşi sângele Său." - Fapte 20, 28

- "Învăţându-le să păzească toate câte v-am poruncit vouă, şi iată EU CU VOI SUNT (erau prezenţi doar apostolii- clerul Bisericii) în toate zilele, PÂNĂ LA SFÂRŞITUL VREMILOR. Amin." - Matei 28, 20

- „Şi EL ESTE CAPUL trupului, al Bisericii; El este începutul, întâiul născut din morţi, ca să fie El cel dintâi întru toate." - Coloseni 1, 18

| Moisie explică (pentru milan9):

Am cauta sa vad unde in Tanach scrie asta, si ce sa vezi, nu am gasit acele versete postate de tine, desi numai Tanachul este inspirat de Dumnezeu, adica este Sfant!
Probabil ca "fanta" ta Scriptura din care citezi este Scriptura "Dumnezeului" veacului acesta.
Nu cumva citezi tu din scriptura care il are ca "dumnezeu
pe cel care se recunoaste ca Lucifer?

| milan9 a răspuns:

Daca te referi la libertatea celor care au calcat in picioare invataturile crestine interpretandu-le in interes propriu dar impotriva credintei lor crestine, atunci da, ACELE LIBERTATI ALE ACELOR OAMENI s-au facut vinovate de multe...

| Moisie explică (pentru milan9):

Tu esti sigur ca ai inteles intrebare din titlu?
Sau vrei sa te ajut eu sa o silabisesti, ca poate atunci esti in stare sa o intelegi?

| Felys a răspuns:

Bravo,bine punctat, eu sunt atee, adevarul ca nu ma gandesc la religie in nici un fel, dar inca o data imi demonstrezi de ce am ales sa nu am nici o afinitate pentru absolut nici o forma de religie

| Moisie explică (pentru Felys):

Bingo!
Inseamna ca esti o fata isteata!

| greyhound a răspuns:

Pfff! i-ai dat gata pe indoctrinati! Tu crezi ca esti primul care joaca cartea asta cu stiinta vs religie? Crezi ca vei demonstra ceva? Nu te lansa in polemici cu cei care stiu una si buna.
Daca vine unu' sau una si-ti zice "Dumnezeu are un plan" ce-ai facut? mai rau te agiti. N-are sens, pana la urma fiecare e liber sa creada in ce vrea.

| Moisie explică (pentru greyhound):

NU e vorba de libertatea de credinta, ci de faptul ca in scoala se impune religia cu forta copiilor care inca nu sunt copti la minte, pentru ca Statul doreste sa-i indoctrineze pentru ca in viitor sa-i poata manipula cum se mana o turma de oi, de a-i belii din p de v material, de ai spiona prin Spovada si a-i indoctrina sa astepte "comori" pe lumea aialalta pentru ca cei care conduc Statul sa poata traii ca niste regi pe lumea asta, si asta este o marsavie, si daca ai avea si tu spiriit civic, ai face exact ca mine. Dar cum nu ai, vei fi obligat de viata sa traiesti in smarcul imputit pe care acum refuzi sa-l cureti!

| Teardrop a răspuns:

Voi n-aveţi treabă, frate.

Atâta de mult vă interesează Biserica, numa ca să le deomnstrati creştinilor şi fanaticilor că zeităţile lor nu există, încât vă creaţi prorpia zeitate, care nu are nume, ci e doar obsesia.
Obsesia de a arata că sunteţi superiori.

Dacă aţi avea mai mulţi neuroni decât creştinii, aşa cum susţineţi, v-aţi ocupa timpul liber cu chestii mult mai interesante (care susţineţi că vă plac, ex: Ştiinţa).

În timpul ăsta, în care ai statu tu să scrii întrebarea şi să citeşti răspunsurile, nu mai bine citeai un articol despre Univers şi originea lui?

Acuma, să-mi zic şi eu punctu de vedere. Biserica respinge atât de tare ştiinţa încât devine... dubioasă. Şi ştiinţa respinge atât de tare fenomele ieşite din tiparele puse acuma 50 de ani, şi le consideră pe toate "tâmpenii supranaturale, religioase, care nu există", încât evoluţia noastră s-a oprit la chimicale.

Suntem într-o epocă ca şi Evul Mediu.
În care nu inventăm nimic. Doar rescriem şi rescriem ce au scris şi alţii cu mult înaintea noastră.

| Moisie explică (pentru Teardrop):

Ce vorbesti?
Nu stiam ca altii au scris despre transplantul de inima si nici despre operatiile pe creier, nici despre cum se construiesc avioanele si nici despre TV 3D!
Cat despre "activitatea" mea, inteleg ca pare ciudata unor oameni egocentristi care nu au auzit de spirit civic si sunt atat de nesimtiti incat nu le pasa ca societatea in care traiesc este in cancer moral aflat in metastaza, ei isi vad de treaba lor, exact conform zicalei "porcului de rasa, de nimic nu-i pasa" si culmea este ca se mai si cred docti!

| Teardrop a răspuns (pentru Moisie):

Frate...spune-mi ultima inveţie din 2000 încoace. Ce-am făcut? Am patentat şi am modernizat unele lucruri. Operaţia, inventată de greci, am modificat-o. Dar n-am inventat-o noi. Despre avioane a scris DaVinci.
Dacă chiar ţi-am păsa, aşa cum susţii, ai face o asociaţie, ai vorbi cu oamenii faţă în faţă, nu pe TPU, unde oricum nu câştigi nimic, decât certuri peste certuri.

| Moisie explică (pentru Teardrop):

Ma intreb oaree daca tu esti orb si nu vezi realitatea?
Pai cum cand ai chiar internetul in fata nasului se poate sa spui asemenea prostii.
In viata nu totul se bazeaza pe castig, iar pentru mine cel mai mare castig este satisfactia ca am descifrat "tainele excrocheriei crestine"!

| Teardrop a răspuns (pentru Moisie):

Aşteaptă, prietene. Eu nu zic că nu e o adevărată afacere, biserica.

| Moisie explică (pentru Teardrop):

Aha, deci recunosti ca s-au inventat lucruri noi si ca internetul nu este o forma de comunicare ca de ex. rugaciunea?
Pai se poate sa nu intelegi realitatea din fata nasului?

| Moisie explică (pentru Teardrop):

Poate pentru tine nu si nici pentru un amarat de popa din vreun catun, dar ce parere ai pentru Patriarhul care traieste ca un rege, desi Isus propovaduieste SARACIA, ce parere ai, este o afacere sau nu?

| Teardrop a răspuns (pentru Moisie):

Citeşte, te rog, încă odată. "Eu nu zic că nu e o adevărată afacere, biserica". Două negaţii. În traducere "Eu ştiu că biserica e o adevărată afacere"

| Moisie explică (pentru Teardrop):

Ai drepate, am inteles gresit.

| carsley a răspuns:

Dumnezeu este Sfănt, iar biserica diabolică. Biserica s-a îndepărtat foarte mult de ceea ce a spus Domnul.

| Moisie explică (pentru carsley):

Asa este! Mai ales Biserica crestina s-a indepartat de Dumnezeu si mai rau este ca indeparteaza si pe crestini propovaduind minciuni inventate de falsi apostoli dar veritabili excroci!