| gingergirl1 a întrebat:

Este adevarat daca un copil mic, moare si nu este botezat,el nu ajunge in rai? Daca nu, sufletul lui unde ajunge?

Răspuns Câştigător
| Danielcristian a răspuns:

Nu etse adevarat, un copil mic nu stie ce e bine si ce e rau, ganditi-va la dumneavoastra cand ati fost mic. A boteza un copil este decizia dumneavoastra nu a lui, cel mai bun ex. al avem pe Isus, pe el nu la botezat de mic. Un copilas desi se naste pacatos, el nu are pacat an fata lui Dumnezeu, pentru ca inima lui nu e murdara, daca certi un copil peste 5 minute ati zambeste, nu tine manie si nu uraste.

Frati oortodocsi nu respecta biblia in privinta botezului, daca doresti sa dedici copilul lui Dumnezeu o poti face printr-o binecuvantare.

48 răspunsuri:
| Epigonul a răspuns:

Este trist daca te gandesti la modul asta.Serios,incearca sa ai si alta perspectiva asupra vietii.

| Sherlockdima a răspuns:

Ai auzit te iad?

| Jackul336 a răspuns:

Nu are relevanta, cu ce poate fi vinovat un copil nou nascut, ce rau poate sa faca lumii asteia?

am auzit de cazuri de copii care au murit in timp ce erau scaldati in apa de botez

| Lizzu a răspuns:

Buna

Dupa cine te iei cand tragi concluziile astea gresite?

Nu,un copil,daca moare nebotezat,nu ajunge in infern,daca exista asa ceva. Ajunge in locul de unde a plecat, probabil isi continua drumul catre alt loc in Univers.
Nu stim ce se intampla cu sufletul sau, dar botezul, scuza-ma, este un lucru omenesc si nu are cum sa decida unde merge fiecare suflet.
Si atat.

| SatanaExistă a răspuns:

Copilul daca moare înainte de botez nu ajunge în iad ci in rai asa se întâmplă şi cu copii avortaţi.

| Thunderstruck a răspuns:

Conform crestinismului, un copil nebotezat nu s-a lepadat de pacatul stramosesc, deci are cel putin un pacat. In Biblie scrie ca pacatul nu are ce cauta in rai.Trage singura concluziile.

| elik a răspuns:

Te asigur ca o sa ajunga in rai pentru ca el nu a avut ocazia sa isi caiasca pacatele..sunt sigura ca raiul o sa fie plin de bebelusi fericiti! happy cei care au murit la nastere sau cei avortati happy

| danay72 a răspuns:

Nu e adevarat, Isus de exemplu nu a fost botezat cand era mic, ci la 30 de ani si a fost aprobat de Dumnezeu.

| Dobrescu_Tudor_1910 a răspuns:

Tu crezi ca tatal nostru ceresc ar putea sa ne bage in iad doar ca nu suntem botezati.crezi ca tatal nostru iubitor ii baga pe oameni de alte credinte in iad deoarece nu s-au botezat?

| EmaS a răspuns:

Domnul Isus a spus:,, Lasati copiii sa vina la Mine, caci Imparatia cerurilor este a unora ca ei''.

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Salut. Iată ce i-a spus Dumnezeu lui Adam că avea să se întâmple cu el la moarte: În sudoarea feţei tale îţi vei mânca pâinea până te vei întoarce în pământ, căci din el ai fost luat. Căci ţărână eşti şi în ţărână te vei întoarce" (Geneza 3:19).
Prin aceste cuvinte Dumnezeu i-a spus
că el avea să se întoarcă la acea stare de inexistenă în care s-a aflat până a fi creat.
Cât despre suflet, deşi mulţi cred că supravieţuieşte morţii corpului, o analiză atentă a ceea ce spune Biblia despre acest subiect scoate în evidenţă că noi nu avem un suflet ci sunt un suflet (Geneza 2:7).

| Hombre a răspuns (pentru Thunderstruck):

Conform legii oamenilor care gandesc sanatos crestinismul e o idiotenie cand afirma ca un copil care a murit si nu la bagat popa in cristelnita merge in iad ca are pacate.Toti cei care sustineti tacaneala asta, cand acel copil nu are nici macar constiinta de sine, aveti creierele afumate.

| Hombre a răspuns (pentru elik):

"Te asigur ca o sa ajunga in iad pentru ca el nu a avut ocazia sa isi caiasca pacatele". Acel copil nu are nici macar constiinta de sine.
Iti recomand o tomografie la tigva sa vezi daca ai totusi ceva creier.

| milan9 a răspuns:

Sufletul este nemuritor!

- "Atunci, luând Domnul Dumnezeu ŢĂRÂNĂ din pământ, a făcut pe om şi A SUFLAT ÎN FAŢA LUI SUFLARE DE VIAŢĂ şi s-a făcut omul fiinţă vie." - Geneza 2, 7;
"SUFLAREA DE VIAŢĂ" este aici altceva decât "ŢĂRÂNA" iar SUFLETUL este altceva decât TRUPUL!

Geneza 2, 7 se referă la 2 naturi ale fiinţei umane: "ŢĂRÂNA"- biologicul, trupul, şi "SUFLETUL"- "suflarea de viaţă".

Pentru ca omul să se facă "fiinţă vie", Dumnezeu a trebuit să-i dea suflet, să sufle – "SUFLARE DE VIAŢĂ"!
CÂND TRUPUL moare, SUFLETUL merge la DUMNEZEU, iar "ţărâna" în pământ!

După sfârşitul trupului, sufletul îşi va continua existenţa în veşnicie: "Şi ca pulberea să se întoarcă în pământ cum a fost, IAR SUFLETUL SĂ SE ÎNTOARCĂ LA DUMNEZEU, Care l-a dat."- Ecclesiast 12, 7;

| Megara a răspuns:

Cand un copil mic botezat moare, el ajunge in Rai devenind unul din Ingerii lui Dumnezeu.Dar cand un copil mic moare nebotezat nu este adevarat ca ajunge in Iad(deoarece nu are pacate).El ajunge tot in Rai, doar ca nu ii poate vedea fata lui Dumnezeu pentru ca nu a fost botezat ca fiu al Lui. Sper ca te-am putut ajuta!happy

| Megara a răspuns:

Atunci cand un copil mic moare botezat ajunge in Rai devenind astfel unul dintre Ingerii lui Dumnezeu.Dar cand moare un copil mic nebotezat(nu este adevarat ca ajung in Iad, deoarece nu are pacate) el ajunge tot in Rai, doar ca nu va putea sa il vada pe Dumnezeu, pentru ca nu a fost botezat ca si fiu al Sau. Sper ca te-am putut ajuta!happy

| dracu14 a răspuns:

O sa-ti explic simplu, sufletul nu exista, deci nu se duce nici in iad sau rai pentru ca nici iadul nici raiul nu exista
dupa ce un copil mic moare indiferent ca e botezat sau nebotezat ajunge in pamant la fel si un om indiferent ca e botezat sau nu ajunge in pamant

| DyNo a răspuns:

Cum s-a mai spus, acest obicei ( botezul ) nu afecteaza in nicun fel soarta, pe care o va avea copilul dupa moarte ( asta daca exista viata dupa moarte ).

| Miauti a răspuns:

Ajunge intr un borcan...

Stiu doar ca e scris undeva pe la "Symposium", II. 6: „Și am mai învățat din Scripturile de inspirație dumnezeiască că cei născuți înainte de vreme, chiar dacă sunt vlăstarul unui adulter, sunt dați îngerilor purtători de grijă".

| mona a răspuns:

E un suflet nevinovat, unde crezi ca va ajunge?

| Thunderstruck a răspuns (pentru Hombre):

Am zis eu ca cred asa ceva? Sunt ateu de multi ani, n-am nicio treaba cu prostiile astea, dar ma gandesc ce greu e sa fii crestin pe site-ul asta...Doar i-am raspuns fetei la intrebare.

| 7Dany a răspuns (pentru Thunderstruck):

Carui crestinism?

Răspuns utilizator avertizat
| milan9 a răspuns:

Dumnezeu nu este absurd. Cel nevinovat nu poate fi niciodată abandonat...

| BeastMaster a răspuns:

Tot acolo unde ajunge si un mos de 90 de ani botezat si plin de "pacate": Nicaieri.

Răspuns utilizator avertizat
| ManStrong a răspuns:

Daca N Testament este adevarat, atunci daca unul din parinti va fi mintuit va fi si copilul.
Restul teoriilor sint prostii de speriat si indobitocit lumea.

| ManStrong a răspuns (pentru Lizzu):

Iata in raspuns corect, pacat ca nu sint urechi perceptibile.

| ManStrong a răspuns (pentru Thunderstruck):

Conform bisericii nu conform crestinismului.Ai uitat ca biserica nu e singura autoritate in crestinism.

| Thunderstruck a răspuns (pentru ManStrong):

Ma tata, daca in Biblie scrie ca pacatul nu intra in rai, iar noi ne nastem cu pacatul stramosesc, si nu ne descotorosim de el, cum ai vrea sa ajunga in rai?