| Nemessys a întrebat:

Ce se poate inatampla cu un copil daca nu este botezat?

16 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

O sa fie privilegiat ca isi poate alege singur religia

| N0xEterniS a răspuns:

Absolut nimic?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Depinde.Din punct de vedere religios e cam naspa.In rest, nu se intampla nimic, Duce o viata normala.In fon, nu e ca si cum imediat ce se naste el ar avea si discernamantul necesar pentru a decide daca vrea sau nu sa fie botezat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Absolut nimic, nu mai asculta prostiile unora cum ca iti e afectata religia, o sa ai ghinion in viata etc. Dumnezeu nu o sa te ajute, Dumnezeu te ajuta atata timp cat crezi in el si esti un om bun, nu o sa te lase vaide tine doar pentru ca esti nebotezat.

| Nemessys explică (pentru anonim_4396):

Eu intreb asta doar de curiozitate. laughing Eram si eu curios de ce este asa important botezul. :/ Adica arunci niste bani pe... ce? pe nimic. :/ Si nu sunt ceva acolo cativa zeci... sunt sute :/
Din nefericire, am trecut si eu prin prostia asta( ca altfel nu am cum s-o numesc). Dar credeam ca este de folos si cu altceva, ce nu tine de religie. De exemplu, certificatul de nastere. Credeam ca nu se poate face daca nu este si botezat. laughing Sau cum mai credeam inainte. Nasti copilul... te gandesti ce nume sa-i pui, iar la botez iei decizia finala in ce priveste numele. laughing Acum nu stiu daca chestia asta e adevarata sau nu, de asta intreb. tongue

| Cinevacatoatalumea a răspuns:

Eu nu sunt botezată si uite-ma. Sunt intreaga.

| Nemessys explică (pentru Cinevacatoatalumea):

Serios? :OOOO cum de?

| Cinevacatoatalumea a răspuns (pentru Nemessys):

Parintii mei nu sunt ortodocsi.
Fiecare ar trebui sa isi aleaga singur religia si sa primeasca botezul cand doreste.

| Nemessys explică (pentru Cinevacatoatalumea):

No bine. laughing cine te mai ia si iti face baie la 14 ani de fata cu toata lumea? rolling on the floor)
Nu prea cred. Deoarege, daca toti am avea o religie diferita, ar fi un dezastru. Stii si tu cum este ura asta intre noi, cand il auzim pe altul ca nu crede sau crede in altceva. Si mai ales ar afecta relatiile. Stii cati oameni nu pot fi impreuna din cauza religiei? -_-. Mai ales ca parintii la aia nu sunt de acord tocmai din cauza asta.

Eu nu as alege nicio religie. tongue

| Cinevacatoatalumea a răspuns (pentru Nemessys):

"Baie" lol
Ai participat vreodata la un botez?
Wait...cum stii ca am 14 ani?
Vreau sa cred ca nu am judecat pe nimeni din cauza religiei. happy

| Nemessys explică (pentru Cinevacatoatalumea):

Da, al verisoarei mele.
Nu stiam. laughing am zis doar la nimereala. xD

| Cinevacatoatalumea a răspuns (pentru Nemessys):

Ma refer la botezul cuiva mai mare de 1 an.
laughing

Răspuns utilizator avertizat
| SkandallKamataru a răspuns:

O sa se transforme

Răspuns utilizator avertizat
| Albinuța767 a răspuns:

Din punct de vedere religios este: nu are înger păzitor si nu dispune de binecuvântarea Domnului.
Din punct de vedere nereligios: se poate boteza la orice varsta, numai că sunt reguli la anumite religii.