| andreidu a întrebat:

Daca un bebelus moare la scurt timp dupa nastere, nefiind botezat si necunoscandu-l pe Iisus, acesta ajunge in Iad?

Răspuns Câştigător
Răspuns utilizator avertizat
68 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Domnul Isus a spus:,, Lasati copiii sa vina la Mine, caci Imparatia cerurilor este a unora ca ei''.

Răspuns utilizator avertizat
| EmaS a răspuns (pentru andreidu):

Chiar este asa de greu? Domnul Isus desi avusese o zi foarte grea, El scoate in evidenta el scoate in evidenta in chip deosebit pe copii ca fiind mostenitori ai Imparatiei lui Dumnezeu.Domnul Isus iubeste copilasii.

| WholeWorldTeam a răspuns (pentru EmaS):

Dar daca nu sunt botezati asa cum zice El ca cine nu se va boteza, si zice "cine" (cuvantul "cine" e pentru toata lumea) nu vor intra in imparatia cerului.

Răspuns utilizator avertizat
| EmaS a răspuns (pentru WholeWorldTeam):

Dumnezeu nu calca dreptatea. Caci judecatile Sale sunt absolut drepte si sunt aplicate fara deosebire de persoana.Ei insisi nu poarta nici o vina pentru soarta lor. Cand au fost adusi copiii mici la Domnul Isus, El scoate in evidenta cu aceasta ocazie in chip deosebit pe copii ca fiind mostenitori ai Imparatiei cerurilor.

| EmaS a răspuns (pentru andreidu):

Dumnezeu da posibilitatea fiecarui om sa aleaga.,, Iau azi cerul şi pământul martori împotriva voastră că ţi-am pus înainte viaţa şi moartea, binecuvântarea şi blestemul. Alege viaţa, ca să trăieşti, tu şi sămânţa ta,,

Răspuns utilizator avertizat
| WholeWorldTeam a răspuns (pentru EmaS):

Copii poarta pacatul stramosesc care se iarta numai prin botezwinking Si mai poarta si pacatele parintilor asta in cazuri de blesteme sau de viata necuvincioasa din partea lorwinking

| EmaS a răspuns (pentru WholeWorldTeam):

"Celorlalţi le grăiesc eu, nu Domnul: Dacă un frate are o femeie necredincioasă, şi ea voieşte să vieţuiască cu el, să nu o lase. Şi o femeie, dacă are bărbat necredincios, şi el binevoieşte să locuiască cu ea, să nu-şi lase bărbatul. Căci bărbatul necredincios se sfinţeşte prin femeia credincioasă şi femeia necredincioasă se sfinţeşte prin bărbatul credincios. Altminterea, copiii voştri ar fi necuraţi, dar acum ei sunt sfinţi.,,

| EmaS a răspuns (pentru andreidu):

Ar trebui sa o vezi, ca te pretinzi inteligent.

| WholeWorldTeam a răspuns (pentru EmaS):

Textul pe care tu mi-l dai nu are nici o legatura cu botezul copilului.

| EmaS a răspuns (pentru WholeWorldTeam):

Poi tu nu intelegi esentialul.Adica ca el este mantuit prin unul din parinti, daca el moare inainte de a putea lua o decizie.

| sav8930 a răspuns (pentru andreidu):

Vorbesti de iad si de rai de parca ai fost acolo si te'ai intors sa contrazici oameni pe pamant oh go on

| EmaS a răspuns (pentru ßirGagaWelch):

Dar de unde le scoti, draga?

Răspuns utilizator avertizat
| EmaS a răspuns (pentru andreidu):

Am spus eu altceva?

Răspuns utilizator avertizat
| WholeWorldTeam a răspuns (pentru EmaS):

Dar faptul ca in legea veche copii trebuiau dusi la taiarea imprejur la 8 zile cum era? Stia atunci copilul ca este incredintat lui Dumnezeu? Nu! Hristos nu s-a botezat cu botezul legii vechi? Ba da.Si el deja era in legea noua. Faptul ca s-a botezat la 30 de ani are cu totul si cu totul alt inteles.winking Spui tu de mine ca nu inteleg, dar nici tu nu intelegi multe pentru ca multe versete le talmacesti anapoda.Rau av invata cine va invata ca oricine poate talmacii biblia, pentru ca asa zilnic apar sute si sute de culte si nu duce decat la dezbinare. happy Esti de acord cu dezbinarile?

| EmaS a răspuns (pentru WholeWorldTeam):

Si noi ducem copiii la binecuvantare asa cum este scris in Numeri 6,, Domnul a vorbit lui Moise şi a zis:
23 „Vorbeşte lui Aaron şi fiilor lui şi spune-le: „Aşa să binecuvântaţi pe copiii lui Israel şi să le ziceţi:
24 „Domnul să te binecuvânteze şi să te păzească!
25 Domnul să facă să lumineze faţa Lui peste tine şi să Se îndure de tine!
26 Domnul să-Şi înalţe faţa peste tine şi să-ţi dea pacea!
27 Astfel să pună Numele Meu peste copiii lui Israel, şi Eu îi voi binecuvânta."

Răspuns utilizator avertizat
| EmaS a răspuns (pentru andreidu):

Eu tocmai acest lucru l-am tot repetat, ca Dumnezeu este drept si iubeste copilasii, dar cred ca ochiul tau este rau si rastalmacesti cuvintele mele.

| surfer01 a răspuns (pentru EmaS):

Și preoții iubesc copilașii. Poate prea mult!

laughing

| WholeWorldTeam a răspuns (pentru EmaS):

Nu ai inteles ideea.Acea binecuvantare este de fapt botezul copilului care se facea la vremea aceea si care este si la noi in Biserica.Cel de la 30 de ani pe care Mantuitorl la facut are alt inteles si nu inseamna ca trebuie sa te botezi la 30 ani.Biblia nu se ia adlteram.Plus de asta chiar daca nu ar fi corect ca si copii sa fie botezati si Biserica este grsita asa cum sustin unii ceea ce mantuieste pe om este ascultare adica smerenia, nu ravna care ascunde mandrie.In fine.

| EmaS a răspuns (pentru WholeWorldTeam):

Tu ai o problema.Citeste mai bine ca sa observi ca este o diferenta mare intre a cere binecuvantarea peste un copil si a face un botez in apa prin scufundare.De ce inversezi ordinea?
Nu trebuie sa te botezi la 30 de ani, ci la maturitate cand esti constient de alegerea ta.

| WholeWorldTeam a răspuns (pentru EmaS):

Pai si daca copilul moare nebotezat merge in iad.A spus clar Domnul Hristos ca cine nu se boteaza nu vede imparatia cerului.Cuvantul "cine" este pentru toata lumea.Degeaaba iau altii verste sin alta parte din biblie si se incurajaza singuri ca nu trebuie botezati copii pentru ca ratacesc spre a lor pierzare.

| EmaS a răspuns (pentru WholeWorldTeam):

Prea greu pentru tine sa intelegi ca, daca un copil nu a avut timp sa se boteze, el va fi mantuit prin unul din parinti, bineinteles daca si ei sunt cu adevarat mantuiti.

| WholeWorldTeam a răspuns (pentru EmaS):

Astea sunt toate interpretari omenesti draga EmaS.Sti care se mantuieste? Cel care face ascultare de Biserica.Pentru ca facand ascultare de Bisereica se smereste.Chiar daca Biserica ar ratacii in privinta asta cei care vor fi pedepsiti de Dumnezeu sunt conducatorii ei iar cei care fac ascultare se mantuiesc.Cei care din prea multa mandrie fac de capul lor, merg in iad pentru ca tot ce fac fac din mandrie. Daca stam sa ne gandim bine foarte putini sunt cei care sunt cu adevarat mantuiti asa cum spui tu.Si inca ceva : mantuirea nu se acorda din lumea asta.Mantuirea se si poate pierde.Pentru ca esti om supus greselilor.Mantuirea nu se castiga asa comod cum credeti voiwinking Dar in fine.

| EmaS a răspuns (pentru WholeWorldTeam):

Total eronat! Nu cine asculta de Biserica ci de Cuvant! Iacov atrage astfel atentia asupra faptului ca o credinta autentica în Hristos va conduce la o viata schimbata si la fapte bune (Iacov 2:20-26). El nu spune ca mantuirea este prin credinta plus fapte, ci mai degraba ca o persoana care este cu adevarat mantuita prin credinta va face fapte bune ca o consecinta a mantuirii. Daca o persoana spune ca este credincioasa dar nu se vad fapte bune in viata sa – atunci este posibil ca acea persoana sa nu aiba o credinta autentica in Hristos (Iacov 2:14, 17, 20, 26).

Răspuns utilizator avertizat
| Nucreeed a răspuns:

Crestinii astia nu inteleg? cum ar putea raiul si iadul sa coexiste? cum ar putea o persoana sanatoasa la minte si iubitoare sa fie fericita in rai stiind ca milioane de oameni inocenti sau nu sunt torturati acolo pentru eternitate?
raiul asta e chiar asa lipsit de empatie si plin de psihopati?

Sa nu veniti cu raspunsuri deviate de la subiect ca's satul.

| Nucreeed a răspuns:

Haha vroiam sa pun itnrebare pe site dar de fapt eu raspundeam aici laughing

| RAY a răspuns:

Nici unde nu exista nimic dupa moarte, decat ca ramai in amintirea celor dragi sau prin cea ce ai facut

| milan9 a răspuns:

Dumnezeu nu abandonează niciodată pe nimeni, cu atât mai puţin un copil nevinovat!

| M25M a răspuns:

Sunt uluit de unele raspunsuri...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce ai urmarit in fond, punand aceasta intrebare? Iti raspund tot eu.Sa-ti bati joc de cei care au o credinta religoasa.Tu nu ai nici una, inteleg.Crezi totusi in ceva, indiferent ce este acel ceva, sau viata ta este ca frunza-n vant?

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru andreidu):

Tocmai asta iti reprosez,ca nu gandesti,sau ca gandesti anapoda, atunci cand, pe un site care-si propune sa lamureasca probleme de ordin religios, tu cauti sa persiflezi cu intrebari rautacioase.
Uite, iti raspund la intrebarea pusa:nimeni nu poate stii.Toate sunt simple pareri, supozitii, sau dorinte.Tu esti capabil sa raspunzi la intrebarea ce ti-am adresat-o?

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru andreidu):

Iti dau un exemplu:Un program de PC poate fi considerat neperformant (dereglat in exprimarea ta), intrucat cel care-l foloseste este incapabil sa-l inteleaga.In aceasta metafora, cine crezi ca este programul si cine utilizatorul? Poti spune?

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru andreidu):

Stii,cumva:
-ce presupune aducerea de dovezi? Ce este aia o dovada?
-ce presupune logica? ce inseamna sa fii logic?
-cum poate fii facuta o demonstratie si ce se poate chema ca ai demonstrat ceva?
Si mai ales:
- ce este acela BUN SIMT?
Hai ca te-am bagat in ceata! Stii de ce mi-am permis? Am constatat ca vorbeste gura (prin net) fara tine.
Noapte buna si judecata la fel!

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu.nu este pacatos.prin moarte este iertat de pacatul primordial in care s-a nascut.parerea mea.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ma andreiule? ma nu prea am fost prin iad si nici nu am de gand sa-mi fac un obcei. deci intre ceia ce stim si ceia ce nu stim sigur....ne dam cu presupusul. daca vrei sa crezi sigur ceteste ce spune Domnul in biblie.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Se duce in pamant unde ne ducem toti.
Dupa religia voastra toti oamenii se nasc pacatosi, e un pacat sa va nastetiwinking.
Si apoi scrie ca toti copiii care se mor si nu sunt botezati se duc in rai.
Da biblia e plina de contradictii.
Din pacate putini isi dau seama ca nu exista nici un om invizibil cu o lista cu copii buni si copii rai.Un fel de Mos Craciun pentru adulti.
Daca exista un Dumnezeu el este un copil cu o lupa in mana vara si noi suntem furnicile, pentru ca in fiecare secunda moare un om undeva in lume, asta e Dumnezeul vostru iubitor.

Răspuns utilizator avertizat
| dany3la a răspuns:

Atunci cand se naste doctorul trebuie sa observe ce e inneregula cu el! In spitale trebuie sa existe apa sfintita iar daca copilul s-a nascut cu probleme si mai are mult de trait atunci asistentele au voie sa-i dea cu putina apa sfintita ca sa nu moara nebotezat!

Răspuns utilizator avertizat
| dany3la a răspuns (pentru andreidu):

Nu stiu eu asa am auzit de la profa de religie!

Răspuns utilizator avertizat
| dany3la a răspuns (pentru andreidu):

Vai multumesc dar daca tu le-ai sti n-ar trebui sa intrebi tongue

Răspuns utilizator avertizat
| Noah4823 a răspuns (pentru andreidu):

Asta s-a mostenit, asa cum Dumnezeu Iisus a fost botezat ''nascut'' si nu in pantece asa facem si noi, care incercam sa fim ca El.

| CristiSeeker a răspuns (pentru dany3la):

Nu, in spitale trebuie sa existe mereu personal competent si echipament corespunzator! Obiectivu spitalului nu este de a face pe plan debililor mintali, ci de a se asigura ca acel copil (sau orice alta persoana din spital) nu moare, botezat fiind sau nu.

| nelu88 a răspuns:

Se lasa cu bataie pe aici =?=

| EmaS a răspuns (pentru nelu88):

Adevaratii crestini nu se bat.

Răspuns utilizator avertizat
| ItalianoVero a răspuns:

Se spune ca un copil nu are pacate ( cel putin semnificative ) pana la varsta de 7 ani.Si ajunge in Rai oricumhappy Pentru ca orice pacat savarsit de acesta, a fost facut fara voia sau stiinta lui.

| sav8930 a răspuns:

Copiii avortati si cei care mor la nastere sau pana in botez ajung in rai.

Răspuns utilizator avertizat
| remus123456789 a răspuns:

Pai nu se stie sigur dar se zice ca DA

| lidude a răspuns:

Din cate stiu ajung in rai ca ingerii. cred

| dfadfa a răspuns:

Nu este vina copilului ci a mamei sau a cui era responsabilitatea