| Mayhem666 a întrebat:

Este crestinismul (mai ales cel ortodox) singura religie adevarata din lume?
Argumentati!

44 răspunsuri:
| ania a răspuns:

Eu sunt cinvinsa ca crestinismul e singura cale de conectare cu Creatorul existentei, akifel nu l- as fi ales.

| Mayhem666 explică (pentru ania):

Tu ai ales sa fii crestina, sau asa au decis parintii tai?

| ania a răspuns (pentru Mayhem666):

La 19 ani am renuntat la credinta crestina, am fost agnostico - atee cativa ani.Sunt crestina pentru ca eu am ales, m- am botezat pentru
ca eu am vrut.

| Mayhem666 explică (pentru ania):

Si de ce ai renuntat la credinta crestina pentru acei cativa ani? Adica, care au fost motivele? Si in ce credeai/nu credeai in acei ani?

| ania a răspuns (pentru Mayhem666):

Am renuntat in urma unei depresii sentimentale, L-am consuderat vinovat pe Dumnezeu de ce a permis ca acel tip de care mie mi- a placut sa petreaca asa mult timp cu mine ca apoi sa se insoare cu altcineva..Am ajuns la concluzia ca Dumnezru sau e rau sau nu exista.Nu m- am mai rugat deloc, nu am mai citit Biblia, am citit doar psihologi si autori atei( Freud tot ce am gasit in romana, Adler, Jung, Nietzsche, Huxley, istorii ale cukturii si civilizatiei, ale filosofiei, Coranul, Ramayana etc, ironizam si combateam prietenele mele cele mai bune care incercau sa ma readuca pe calea cea dreapta, le aduceam toate argumemtele pe care le gaseam pentru a le convinge de lipsa de sens a credintei.Pe cea mai credincioasa dintre ele, am zdruncinat- o serios in credinta, a inceput sa isi cumpere carti cu sutele, peste ani mi-am cerut iertare.Atunci am ajuns la concluzia ca nimeni nu stie de fapt sigur daca exista un Creator sau nu, cel mai probabil nici nu se poate sti, am reinterpretat tot ce inainte consideram a fi rugacuini ascultate ca fiind simple coincidente, parintii mei credinciosi erau foarte tristi pentru starea mea dar tot ce imi spuneau se lovea ca nuca in perete, mi se pareau vorbe goale si cand am dat admitere la a doua facultate mi- am propus sa nu ma rog deloc, ca ma descurc singura.Cu 2 zile inainte de examen n- am rezistat si m- am rugat dar dupa ce am luat examenul m- am dispretuit ca am fost lasa si superstirioasa si am renuntat din nou la Dumnezeu.

| Mayhem666 explică (pentru ania):

Asta nu suna a ateism, suna mai mult a nesiguranta.

| Holiday a răspuns (pentru ania):

Cine crede ca a devenit ateu pentru ca l-a enervat zeul favorit, de fapt e orice, numai ateu, nu. Tu doar imitai comportamentul unui ateu, "de nervi", ca sa zic asa. Trebuie sa ai o doaga lipsa sa devii ateu pentru ca ti-ai luat o teapa (sau mai multe), cum la fel de stupid e sa devii credincios din aceeasi cauza. Dupa cum s-a demonstrat dealtfel si in cazul tau, motivatia de a renega spiridusul a fost falsa, atata vreme cat ai revenit la vechile metehne.

| ania a răspuns (pentru Mayhem666):

Dupa paterea mea toti oamenii sunt de fapt
maxim agnostici.Ca sa spui ca motive rationale sa fii 100% sigur ca nu exista un creator care sa fie cauza existentei universlui ar trebui sa detii toata cunossterea posibia si nu cred ca cineva care se autodenumeste ateu sustine despre sine asa ceva.Nici un asa zis ateu nu a fost de fata la aoaritia universului ca sa stie exact cine a cauzat sau nu aparitia universului care nu se poate reoeta prin experiment ca sa poata zice cineva ca are o convingere stiintifica. Zici ca nu exista un creator pentru ca asa alegi sa crezi nu pentru ca ai vreo dovada.

| Mayhem666 explică (pentru ania):

Interesant cum ai formulat partea cu "cine a cauzat sau nu aparitia universului", de parca universul a trebuit sa fie creat de cineva, si nu de ceva, ceva ce se numeste big bang.
Plus, ca daca ar exista o entitate care sa creeze, trebuie sa existe ceva sau cineva care sa creeze acea entitate, nu? Si tot asa.
Si la partea cu dovezile, voi toti care spuneti "adu-mi dovezi ca Dumnezeu nu exista" chiar ar trebui sa reganditi fraza, din moment ce e absolut imposibil sa aduci dovezi ale inexistentei, pentru ca doar ceva ce exista lasa dovezi ale existentei, ceva ce nu exista, nu are cum sa lase dovezi.
Si din moment ce acest asa zis Dumnezeu nu a lasat vreo dovada ale existentei sale, nu poate sa existe, cel putin nu pana se dovedeste contrariul.

| ania a răspuns (pentru Holiday):

Si care e motivatia corecta pentru a deveni ateu?

| ania a răspuns (pentru Mayhem666):

Stiinta spune ca universul are un inceput, de aceea i s-a calculat si varsta. Teoria big bang e o descriere a extinderii universului de la ceva miniscul dar dens la universul in forma actuala. Dupa cum spune stiinta materia, timpul si spatiul au inceput la big bang si stiinta studiaza de fapt interrelatiile dintre timp materie si spatiu dar e evident ca nu poate aduce dovezi materiale pentru ce era inainte de materie adica ce a cauzat materia. Daca universul ar avea o cauza si acea cauza ar avea la randul ei o cauza si asa mai departe si inainte de orice proces de cauzare n- ar fi existat nici o entitate necauzata dar cauzatoare nici nu ar fi inceput vreodata un proces de cauzare.Nimicul nu cauzeaza ceva.Tocmai existenta unui univers ca al nostru cu un inceout e dovada ca trebuie sa eciste o cauza necauzata dar cauzatoare care sa sustina lantul cauzal al existentei.Si daca materia are un inceput inseamna ca cauza ei trebuie sa fie in afara ei, sa fie i- materiala.Si daca timpul are un inceput inseamna ca cauza lui trebuie sa fie- a- temporala si la fel cauza spatiuluu trebuie sa fie supra- spatiala.Si daca in acest univers exista persiane care sunt capabile de constienta de sine, capabile de relationare e vrrosimil ca si cauza universului sa fie personala. O cauza imateriala, atemporala, supraspatiala si personala incroe sa semene destul de mult cu Dumnezeul Bibliei.

| Holiday a răspuns (pentru ania):

"Si care e motivatia corecta pentru a deveni ateu?"

Discutia are de fapt alt inceput. Ca sa (re)devii ateu, intai trebuie sa ajungi credincios. Cum ajungi asa? Incepand sa crezi tot felul de povesti pe care le auzi in jurul tau, influentat de reclamele pe care si le fac diverse organizatii care vand varii iluzii mistice, si nu in ultimul rand pentru ca e mai comod sa crezi ca un spiridus, sau mai multi, te pot ajuta in diverse feluri si mai ales ca daca mori, de fapt nu mori, si mai sunt si alte cauze. Asta cu nemurirea, e atractia principala a povestilor. Drept urmare, pentru a corecta asta, trebuie doar sa intelegi ca totul e poveste, reclama, nu exista nimic care sa conduca spre o idee de genul asta, si ca de fapt toate astea sunt promovate doar cu scopul ca niste organizatii si/sau persoane sa obtina diverse beneficii financiare, influenta si notorietate. Faptul ca te-ai enervat tu pe spiridus pentru ca ti-a dat un sut in fund iubitul, nu te ajuta cu nimic in intelegerea falsitatii povestilor crestine. Nu de aia nu exista Dumnezeu. Asta nu e un argument valabil. In consecinta, dupa cum s-a vazut, nu te-a ajutat cu nimic abordarea asta, ai revenit la vechile metehne dupa un timp.

| doctorandus a răspuns (pentru Mayhem666):

Big Bang-ul a fost formulat de un preot catolic.

| Mayhem666 explică (pentru doctorandus):

Iar dovezile a ceea ce ai spus sunt?

| doctorandus a răspuns (pentru Mayhem666):

Eu cred in Dumnezeu.

Dar iti spun pe sleau ca nu exista niciun fel de dovezi: nici ca Dumnezeu exista, nici ca Dumnezeu nu exista.

| Mayhem666 explică (pentru doctorandus):

Dovezi ale inexistentei nu ai cum sa gasesti, din moment ce dovezile sunt lasate doar de ceva care exista, daca intelegi la ce ma refer.
Ceva ce exista lasa dovezi ale existentei, iar ceva ce nu exista nu are cum sa lase dovezi.
Simpla lipsa de dovezi ale existentei, sunt dovezi clare ale inexistentei.

| ania a răspuns (pentru Holiday):

Deci faptul ca e comod sa crezi ca exista cineva care la nevoie te ajuta e dovada in sine ca nu exista un Creator? Faptul in sine ca un lucru e de dorit e garantia ca acel lucru nu exista?

| Mayhem666 explică (pentru ania):

Nu am spus asta.

EDIT. Scuze, am vazut acum ca nu mi-ai raspuns mie.

| Holiday a răspuns (pentru ania):

"Deci faptul ca e comod sa crezi ca exista cineva care la nevoie te ajuta e dovada in sine ca nu exista un Creator?"

N-ai inteles nimic. Ala e un motiv pentru care ajungi sa devii adept al povestilor cu spiridusi, nu sa te lasi de ele. Trebuie sa-ti desenez ca sa intelegi?!

| Celcestietot a răspuns:

Nu, pentru ca se abat de la invataturile biblice.
Orice religie, care implica credinta intr-un creator este religia corecta. Religia adevarata este cea pe care o consideri tu.

| Mayhem666 explică (pentru Celcestietot):

"Religia adevarata este cea pe care o consideri tu."

Adica exista mii de religii corecte, pentru ca fiecare e considerata ca fiind cea corecta datorita celor care cred in ea? Cum pot mii de religii, unele contradictorii cu altele, sa fie toate cele corecte?
E ca si cum ai da un test cu raspunsuri multiple, dar doar unul e cel corect, sau cazuri in care nici unul nu e corect, iar tu le bifezi pe toate ca fiind corecte, doar pentru ca asa crezi tu. Doar pentru ca tu consideri ca fiind ceva corect, asta nu inseamna ca asa si este, iar exemplul cu testul e cel mai bun mod de a replica ceea ce ai spus tu.
Poate exista doar un raspuns corect, sau nici un raspuns corect, dar asta nu inseamna ca daca fiecare dintre noi le bifeaza pe care vor, iar unii le bifeaza chiar pe toate, asta nu le face pe cele bifate sa fie cele corecte. Asa ca afirmatia ta nu e corecta.

| Celcestietot a răspuns (pentru Mayhem666):

Aici nu se joaca dupa regulile testului. Poate ca zeii si-au impartit sferele de influenta, prin urmare este corect ce am scris eu tongue.

| contsters2021 a răspuns (pentru Celcestietot):

Am considerat întotdeauna că adevărul este undeva la mijloc, între religii, deoarece modul în care sunt prezentate astăzi religiile, cu ștergeri, modificări sau traduceri inexacte, nu prezintă niciun motiv pentru a considera religia X adevărată (când spun religie adevărată, nu mă refer la Dumnezeu, un creator, care este în esență același în fiecare religie, mă refer la sistemul religios al fiecărei religii, unde fiecare a încercat să explice acest Dumnezeu în felul său).
Numai cineva „spălat pe creier" poate considera religia sa adevărată și religia aproapelui falsă.
Ei bine, de ce ar trebui să cred în reîncarnare dacă am crezut în înviere toată viața mea?
Acest mod de gândire se mai numește confort, iar confortul te face să te temi și apoi să devii agresiv față de alte religii.
Și da, nu se poate dovedi că există Dumnezeu, deci nu putem ști dacă este adevărat sau fals într-o religie.

| Celcestietot a răspuns (pentru contsters2021):

Hhm... crezi ca exista macar o persoana care chiar stie ca exista Dumnezeu? Crezi intr-un Dumnezeu inteligent? Presupun ca nu, dar sunt curios de raspunsurile tale happy. Prin urmare, iti voi mai adresa inca o intrebare : crezi in evolutie?

| Mayhem666 explică (pentru Celcestietot):

Probabil ar fi corect ce ai spus tu, daca acesti asa zisi zei ar si exista.

| contsters2021 a răspuns (pentru Celcestietot):

"Crezi ca exista macar o persoana care chiar stie ca exista Dumnezeu?"

Probabil că cineva a experimentat în istorie așa-numita prezență extraterestră care ar fi dus la credința că Dumnezeu există, dar în toate celelalte situații sunt prezentate verzi și uscate.
În niciun caz nu mă bazez pe astfel de povești, mai ales când știu că unele pot fi imaginate.
Oamenii de la început au găsit slăbiciunea semenilor lor, iar acest lucru se numește emoție, deoarece vă pot manipula prin aceasta pentru a crede minciuna lor.
Psihopatii stiu despre ce vorbesc.

"Crezi intr-un Dumnezeu inteligent?"

La fel cum bacteriile din corpul nostru s-ar putea întreba la un moment dat dacă cred că gazda lor este inteligentă, tot așa ne-am putea întreba dacă această gazdă pe care o numim universul nostru este inteligentă.
Cred că da, mai mult pentru că tine de logică și bun simț.
Logică: dacă ființele sunt inteligente și fac parte din natură, atunci natura trebuie să fie inteligentă.
Tu și cu mine suntem Natura, suntem două picături de apă în oceanul infinit.

"Crezi in evolutie?"

Cred în măsura în care simt, iar simțul meu interior îmi spune că știința este greșită și de data aceasta, poate mai mult din entuziasmul oamenilor.
Știu în măsura în care înțeleg și, în acest caz, nu înțeleg cum se face trecerea de la abiogeneză la evoluționism și, mai mult, nu pot înțelege de ce alte ființe au rămas în urmă cu evoluția.
Deocamdată lucrurile nu-mi sunt clare.
În schimb, cred în selecția naturală, dar separată de evoluție, ceea ce înseamnă că cred că doi indivizi din aceiasi specie si diferiti ca rasa (de exemplu, un roman și un asiatic) pot rezulta prin incrucisare un individ cu trăsături diferite.

| Celcestietot a răspuns (pentru Mayhem666):

Pai, si de unde esti tu asa de sigur ca nu exista thinking, chiar sunt curios. Este ca si cum ai nega existenta unor fiinte inteligente pe o planeta (in afara planetei noastre). Stiu cum au procedat oamenii de stiinta in spatiu, dar nu au captat 100% date despre Univers + ca este intr-o continua expansiune, corect?

| Celcestietot a răspuns (pentru contsters2021):

Ok, nu te bazezi pe povestile lor in legatura cu extraterestrii, dar cred ca ne dau putin de gandit. :)

,, Logică: dacă ființele sunt inteligente și fac parte din natură, atunci natura trebuie să fie inteligentă.'' -> suna logic, dar daca informatia nu a venit de la natura, ci, din alta parte? Sa iti dau un urmatoarea situatie : ai auzit in mod sigur de persoane care au avut orice tip de experienta paranormala, bineinteles ca fiecare in masura lui. Unii au vazut viitorul spre exemplu. Cum de ar putea natura sa te faca sa vezi viitorul, cand ca si fapt stiintific o roca nu transmite ceva inteligent? Chestia, ca, informatia inteligenta se poate sa nu vina din ceva anorganic.

,, Știu în măsura în care înțeleg și, în acest caz, nu înțeleg cum se face trecerea de la abiogeneză la evoluționism și, mai mult, nu pot înțelege de ce alte ființe au rămas în urmă cu evoluția.'' -> Cele care au ramas in urma, a fost din cauza slabiciunii lor comparativ cu cele puse in fata lor, iar cele adaptate s-au adaptat la mediu, s-au imbunatatit, pur si simplu. Uite aici un articol in engleza, in caz ca, cunosti limba :

https://www.washingtonpost.com/......planation/

Bine, oamenii de stiinta au vazut si expus progrese la specii pe partea de camuflaj si viteza in principal, nu la modificarea totala a lor.

| contsters2021 a răspuns (pentru Celcestietot):

"Ok, nu te bazezi pe povestile lor in legatura cu extraterestrii, dar cred ca ne dau putin de gandit. :)"

Nu mă face să mă gândesc, ci doar mă face să-mi imaginez lucruri la care nu mă pot gândi. :)

"Daca informatia nu a venit de la natura, ci, din alta parte?
Chestia, ca, informatia inteligenta se poate sa nu vina din ceva anorganic".

Este un pic mai complicat decât crezi, adică nu se rezuma doar la ceva anorganic.
Realitatea este că oamenii de știință fac ipoteza că trăim într-un univers informațional.
Ori, când vorbim despre natura inteligentă, vorbim despre un univers informațional.
Citiți mai multe despre UI aici: https://www.scientia.ro/......matie.html

"Ai auzit in mod sigur de persoane care au avut orice tip de experienta paranormala, bineinteles ca fiecare in masura lui. Unii au vazut viitorul spre exemplu. Cum de ar putea natura sa te faca sa vezi viitorul, cand ca si fapt stiintific o roca nu transmite ceva inteligent?"

Despre conștiință, care includ si visele, oamenii de știință încă caută un răspuns, așa că nu ramane decat sa asteptam sau sa apreciem ce consideram ca ar putea fi.
De exemplu, pot aprecia că atunci când închid ochii ajung în lumea spirituală, un univers cuantic în care toate lucrurile sunt posibile, iar când deschid ochii, mă aflu în lumea materială, unde lucrurile sunt posibile pe baza legilor din fizică.
Revenind la întrebarea dvs., aș spune că da, este posibil, dar cu condiția ca ceea ce am spus mai devreme să poată fi aplicat, adică natura să funcționeze ca o rețea web, astfel încât fiecare terță parte (om) din această rețea să poată primi semnale pe hard disk (constiinta/vis) și în cele din urmă să fie anunțat despre viitor.

"Cele care au ramas in urma, a fost din cauza slabiciunii lor comparativ cu cele puse in fata lor, iar cele adaptate s-au adaptat la mediu, s-au imbunatatit, pur si simplu."

Nu m-am referit la selecția naturală, am spus că se poate dovedi și înțelege în limbajul tuturor, m-am referit la evoluție, de exemplu, că cimpanzeii nu au evoluat la om și au stagnat, deși se spune că împărtășim același strămoș comun.

| mentholinks a răspuns:

"Toti veti pieri la fel." Isus Cristos

| halogen001 a răspuns:

Trebuie sa le multumim, sa ii cinstim si sa ii respectam pe toti mincinosii care ne-au mintit bunii si strabunii nostri, bunicii si parintii si care ne mint si ne inseala si pe noi in continuare cu aceeasi seninatate.
"Toţi oamenii care gândesc sunt atei." - Ernest Hemingway
"Religia s-a născut când primul ticălos l-a întâlnit pe primul prost." – Voltaire
"Toate religiile sunt întemeiate pe teama celor mulţi şi pe isteţimea câtorva." - Stendhal
"Una din marile tragedii ale omenirii este că moralitatea a fost răpită de către religie." - Arthur C. Clarke
"Religia este capodopera artei de a dresa animalele, deoarece dresează oamenii cum să gândească." - Arthur Schopenhauer
"Modul de a vedea, prin credinţă, este de a închide ochiul raţiunii." - Benjamin Franklin
"Puneţi la îndoială cu îndrăzneală până şi existenţa lui Dumnezeu pentru că, dacă ar fi unul, trebuie cu atât mai mult să fie de acord cu omagiul raţiunii decât al fricii oarbe." - Thomas Jefferson
"Proştii resping ceea ce văd dar nu ceea ce cred; înţelepţii resping ceea ce cred şi nu ceea ce văd." - Huangbo Xiyun
"E nevoie de religie pentru ca oameni buni să facă lucruri rele." - Steven Weinberg
"Cele mai groaznice şi cele mai crude crime pe care istoria le-a înregistrat au fost comise sub adăpostul religiei sau al altor motive la fel de nobile." - Mahatma Gandhi
"Ceea ce se afirmă fără dovezi poate fi respins fără dovezi" - Christopher Hitchens
"Religia este considerată de oamenii obişnuiţi ca fiind adevărată, de către înţelepţi ca fiind falsă, de conducători ca fiind utilă" - Seneca cel Tânăr
"Oamenii nu comit vreodată crime cu atâta dedicare şi cu atâta bucurie ca atunci când o fac din motive religioase" - Blaise Pascal
"Toate religiile sunt inventate de catre oameni." - Napoleon Bonaparte
"Religia este unul din motivele pentru care cei saraci nu ii omoara pe cei bogati" - Napoleon Bonaparte
"Religia este excelenta pentru a controla oamenii obisnuiti." - Napoleon Bonaparte
"Cel care nu vrea să gândească e bigot, cel care nu poate să gândească e prost, cel care nu îndrăzneşte să gândească e sclav." - William Drummond
"Nu ai nevoie de Biblie pentru a justifica iubirea, dar nu a fost inventată o metodă mai bună pentru a justifica ura." - Richard A. Weatherwax
"Dumnezeu ar trebui executat pentru crime împotriva umanităţii." - Bryan Emmanuel Gutierrez
"A numi ateismul religie e ca şi cum ai numi chelia o culoare de păr." - Don Hirschberg
"A spune că ateismul necesită credinţă este la fel de cretin ca a spune că necredinţa în zâne şi spiriduşi necesită credinţă. Chiar dacă însuşi Einstein mi-ar zice că este un spiriduş pe umărul meu, tot i-aş cere dovezi şi nu aş greşi cerându-i-le." - Geoff Mather
"Din câte pot să-mi dau seama după studiul scripturii, tot ce faci în rai este să stai degeaba toată ziua şi să-l slăveşti pe Dumnezeu. Nu ştiu ce ai face tu, dar cred că după primii, oh, nu ştiu, 50.000.000 de ani de făcut asta aş începe să mă plictisesc puţin." - Rick Reynolds
"Credinţa nu îţi dă răspunsuri, doar te opreşte din a pune întrebări." - Frater Ravus
"Zeii nu omoară oameni, oamenii cu zei omoară oameni." - David Viaene
"O minciună este o minciună chiar dacă toţi o cred. Adevărul este adevăr chiar dacă nimeni nu îl crede." - Douglas Adams
"Când un om delirează se numeşte nebunie. Când mulţi oameni delirează se numeşte religie." - Robert Pirsing
"Sunt împotriva religiei pentru că ne învaţă să fim satisfăcuţi cu neînţelegerea lumii." - Richard Dawkins
"Un om este primit intr-o religie pentru ce crede si este izgonit pentru ce stie." - Samuel Clemens
"Religia - o fraza de dânsii inventata
Ca cu a ei putere sa va aplece-n jug,
Caci de-ar lipsi din inimi speranta de rasplata,
Dupa ce-amar muncirati mizeri viata toata,
Ati mai purta osânda ca vita de la plug?

Cu umbre, care nu sunt, v-a-ntunecat vederea
Si v-a facut sa credeti ca veti fi rasplatiti...
Nu! moartea cu viata a stins toata placerea -
Cel ce în asta lume a dus numai durerea
Nimic n-are dincolo, caci morti sunt cei muriti." - M. Eminescu- Împarat si proletar
"Religia este opiumul maselor." - Karl Marx
"Omul nu va fi liber până când ultimul rege va fi spânzurat cu intestinele ultimului preot." - Denis Diderot
"Cuvantul «dumnezeu» nu este nimic altceva pentru mine decat expresia si produsul slabiciunii umane, Biblia este o colectie de legende onorabile, dar primitive, care sunt, in orice caz, destul de copilaresti". "Nici un fel de interpretare, indiferent cat de subtila, nu-mi poate schimba opinia", Albert Einstein (intr-o scrisoare scrisa de Einstein catre filozoful Eric Gutkind,, 3 ianuarie 1954)
"Daca oamenii sunt buni doar pentru ca le este frica de pedeapsa si pentru ca spera la o recompensa, atunci suntem într-o stare jalnica." A. Einstein
"Biserica spune că Pământul este plat, dar eu ştiu că este rotund pentru că am văzut umbra lui pe Lună şi am mai multă încredere în o umbră decât în Biserică." - Ferdinand Magellan
"Se poate ca rolul nostru pe această planetă să nu fie slăvirea lui Dumnezeu, ci crearea lui." - Arthur C. Clarke
"Citită cum trebuie, Biblia este cea mai puternică forţă pentru ateism concepută vreodată." - Isaac Asimov
"Religia este o rămăşiţă a copilăriei inteligenţei noastre." - Bertrand Russel
"Şi dacă ar exista un Dumnezeu, cred că este foarte improbabil ca el să aibă atâta vanitate încât să se simtă jignit de cei care se îndoiesc de existenţa lui." - Bertrand Russel
"Nu mă deranjează părţile pe care nu le înţeleg din Biblie, ci părţile pe care le înţeleg." - Mark Twain
"Credinţă înseamnă a crede ceea ce ştii că nu e adevărat." - Mark Twain
"Vrea Dumnezeu să împiedice răul dar nu poate? Atunci este neputincios. Poate dar nu vrea? Atunci e răuvoitor. Vrea şi poate? Etunci este diabolic." - Epicurus
"Ar fi foarte frumos dacă ar exista un Dumnezeu care a creat lumea şi care a fost o forţă benevolentă, dacă ar exista o ordine morală în Univers şi viaţă după moarte; dar este frapant faptul că toate acestea sunt exact ceea ce suntem obligaţi să ne dorim." - Sigmund Freud
"Religia este o iluzie şi îşi derivă puterea din faptul că se potriveşte cu dorinţele noastre instinctuale." - Sigmund Freud
"Nu pot crede că acelaşi Dumnezeu care ne-a înzestrat cu simţ, raţiune şi intelect, a făcut asta cu scopul ca noi să uităm să le folosim." - Galileo Galilei
"Credinţa inseamna să nu vrei să ştii ce este adevărat." - Friedrich Wilhelm Nietzsche
"Din paradis lipsesc toţi oamenii interesanţi." - Friedrich Wilhelm Nietzsche
"Dacă ignoranţa faţă de natură a dat naştere la zei, atunci cunoştinţele despre natură îi vor distruge." - Baron D'Holbach
"Nu este la fel ca în Biblie, că Dumnezeu a creat omul în propria sa imagine. Dar, dimpotrivă, omul l-a creat pe Dumnezeu în propria sa imagine." - Ludwig Feuerbach
"Nu poţi convinge un credincios de nimic; credinţele lor nu se bazează pe dovezi, ele se bazează pe nevoia adânc înrădăcinată de a crede." - Carl Sagan
"Este de departe mai bine să se înţeleagă universul aşa cum este el de fapt decât să se persiste în amăgire, oricât de satifăcătoare şi liniştitoare ar fi." - Carl Sagan
"Tot mai sunt de părere că o clopotniţă cu paratrăznet denotă lipsă de încredere." - Doug McLeod
"Susţin că amândoi suntem atei. Eu doar cred mai puţin cu un zeu decât tine. Când vei înţelege de ce îi respingi pe ceilalţi zei posibili, vei înţelege de ce îl resping pe al tău." - Stephen Roberts
"Trebuie să punem la îndoială logica poveştii de a avea un atotştiitor şi atotputernic Dumnezeu care a creat oameni cu defecte şi apoi îi învinovăţeşte pentru propriile sale greşeli." - Gene Roddenberry
"Dă-i unui om un peşte şi va mânca o zi, învaţă un om să pescuiască şi va mânca o viaţă, dă-i unui om religie şi va muri rugându-se să primească un peşte." - necunoscut
"Cum e, e omul una din greşelile lui Dumnezeu sau e Dumnezeu una din greşelile omului?" - Friederich Nietzche
"Dumnezeu spune: refuz să dovedesc că exist deoarece dovezile nu necesită credinţă şi fără credinţă sunt nimic." - Douglas Adams
"Omul a avut dintotdeauna nevoie de o explicaţie pentru toate lucrurile din lume pe care nu le înţelegea. Dacă nu exista o explicaţie, inventa una." - Jim Crawford
"Dacă Dumnezeu este alpha şi omega, începutul şi sfârşitul, cunoaşte trecutul şi viitorul, după cum scrie în Biblie, de ce se roagă oamenii şi cred că pot schimba ceva?" - Mark Fairclough
"Religia invata cel mai mare neadevar, ca moartea nu este sfarsitul."

| Apokales a răspuns:

Da, crestinismul este singura religie adevarata din lume, mai ales cel ortodox. Cel ortodox este mai adevarat decat celelalte.

| Celcestietot a răspuns (pentru Apokales):

Braavooo! Haideti sa il aplaudam cu totii laughing!

| doctorandus a răspuns (pentru Apokales):

Cui nu i-ar place să fie înconjurat de persoane nonviolente care practică bunătatea, generozitatea și iubirea de oameni. Chiar satanist dacă ești și tot ți-ar plăcea să fii înconjurat de astfel de persoane.

| Apokales a răspuns (pentru doctorandus):

Pentru ca apare intrebarea: "Care bunatate, a mea sau a ta?". Altfel spus, suna bine in teorie, dar realitatea nu pare sa respecte asa ceva.

| doctorandus a răspuns (pentru Apokales):

Pai tocmai asta e problema: pretentia crestinilor de a fi buni este adesea nereala, iar cand fac pe bunii o fac adesea din interes propriu sau de grup.

| Apokales a răspuns (pentru doctorandus):

Cum ti se pare gestul de a cumpara un accesoriu de pus in geamul masinii pe care scrie "proxenet"? Nu ti se pare cinic? Sa venerezi o persoana care incatuseaza si foloseste corpul altcuiva pentru venitul propriu. O pedeapsa mai rea decat moartea mi se pare sa traiesti in umilinta, si asta fac astfel de persoane, umilesc.

O intrebare buna, dincolo de orice doctrina, ar fi: "Care sunt valorile pe care trebuie sa le adoptam ca indivizi pentru a crea o societate mai buna? Sau ce sa facem pentru a indeplini asta?" Acum poti spune ca binele este relativ, sa intorci lucrurile pe o parte si pe alta si orice valoare, gest sa fie deopotriva bune si rele. Nu sunt nici adeptul ideii "fericire pentru cat mai multi" din diferite motive. Deci, ce crezi?

| doctorandus a răspuns (pentru Apokales):

Nu toti crestinii sunt cum ii crezi, unii sunt muieratici, alcoolici, fumeaza, iubesc stiinta, sunt inteligenti, nu sunt fanatici, etc.

Daca cineva iti spune ca e crestin, nu ti-a spus mare lucru despre ce crede.

De ex. asta a fost episcop crestin, dar ca ontologie era materialist (naturalism stiintific): https://en.wikipedia.org/wiki/John_Shelby_Spong

Iar asta a fost episcop si e lesbiana practicanta: https://en.wikipedia.org/wiki/Eva_Brunne

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De ce creștinismul?

Pentru că cel mai intim și frumos mod ca Divinitatea să Se descopere omului este prin întrupare, exact ceea ce a făcut Hristos. Cum ar putea ca oamenii să înceapă să Îl înțeleagă pe Dumnezeu dacă nu prin devenirea Lui Om printre oameni? Este scris, Cuvântul (Logos) S-a făcut trup și a locuit printre noi plin de har și de adevăr.

Pentru că învățătura creștinismului ne îndeamnă la desăvârșire. Să îți iubești vrăjmașii e de-a dreptul dumnezeiesc. Și e de înțeles de ce ni s-a dat așa o "poruncă". Pentru că ni s-a dat dreptul să fim părtași naturii dumnezeiești și, implicit, puterea de a iubi pe toți.

Pentru că Dumnezeul creștinismului este unul format, după logică, din cel puțin două Persoane (Genesa: Să facem om după chipul și asemănarea Noastră!). De ce? Iubirea se dăruiește. Trebuie să existe cineva peste care să o reverși. De aceea Tatăl L-a născut pe Fiul înainte de veșnicii, El Însuși fiind Iubirea...

Pentru că Hristos este răspunsul la cele mai mari nevoi și dorințe ale omenirii din toate timpurile, El, care este Calea, Adevărul și Viața.
Omul a tânjit la o Cale spre Cel ce l-a întocmit, la un drum spre cunoașterea lui, care să îi aducă liniștea sufletului tulburat. De asemenea, filosofia din cele mai vechi timpuri suspunul omului după Adevăr... Iar moartea? Moartea e cel mai mare necunoscut, iar necunoscutul naște frică. Hristos e Viața veșnică, e Iubire (Dumnezeu adevărat), iar în iubire nu este frică.

Aici sunt doar câteva exemple.

| chuckmanson a răspuns:

Cum sa fie crestinismul adevărat? Sunt mii de biserici cu interpretări diferite, care nici măcar nu sunt aceleași ca cele de la începutul religiei care și alea la rândul lor erau diferite față de iudaism.