| Illegalfreako a întrebat:

Este diferenta intre Biblia ortodoxa si evanghelica?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, de aceea se spun ca nu este recomandat pentru ordodocsi sa cumpere carti religioase, biblii de la tarabe.
In lume sunt versiune de biblii false, care duc omul in eroare, il minte, il duce in pierdere.
De aceea cumparati doar din biserici Biblia.
De altfel, cum cei care au la capatai biblia evanghelica au darmat preotia, au scos Crucea este clar ca in asa zisa biblie a lor nu scrie nimc de mersul la preot, de a face cruce.

10 răspunsuri:
| Shiva a răspuns:

Only god knows

| MoonLight a răspuns:

Probabil exista, dar la biserica e diferenta destul de mare.
1. Evanghelica nu are cruci si bate clopote la 6 dimineata timp de 10 minute continuu
2. Ortodoxa bate la ora 7-8 vreo 5 minute clopotele si sunt mai melodioase.

Răspuns utilizator avertizat
| Danutza27 a răspuns:

Daca doresti cu adevarat un raspuns http://www.crestinortodox.ro faci un cont si intrebi stai linistit nu te jupoaie de viu nimeni. Aici nu cred ca te vei lumina la minte

| MMihai a răspuns:

Biblia ortodoxa si evanghelica ar trebui să fie identice!

| deliam_8720 a răspuns:

Cum sa nu existe? Si in cazul religiei ortodoxe si al celei catolice exista diferente de dogma.De exemplu uite cum suna una din Fericiri in biblia evanghelica "Bucuraţi-vă şi veseliţi-vă peste măsură, pentru că mare este răsplata voastră în cer; fiindcă tot aşa au persecutat pe profeţii care au fost înainte de voi." ti se pare ca seamana catusi de putin cu cea ortodoxa? Dumnezeu nu a spus niciodata "bucurati`va peste masura!" nu a indemnat la excese.

| EmaS a răspuns:

Doar de exprimare. Unii poate ca au Biblia cu cuvinte arhaice, dar ea a fost tradusa de preotul Cornilescu care a adaptat-o unui limbaj mai autentic(actual) romanesc.Esentialul este acelasi.

| wales a răspuns:

Biblia ortodoxă conține și cărți apocrife în V.T.

| SalamdePorcpentruTriviaAmuzante a răspuns:

Biblia ortodoxa are cruce iar cea evanghelica nu are.
Asta e tot ce stiu.

| FluGg a răspuns:

Nu este nici o diferenta! Biblia este aceeasi peste tot in lume, sa imi arate mie cineva o diferenta radicala nu versete care sunt traduse altfel dar au acelasi inteles.