| Kalla a întrebat:

"Este mai usor ca o camila sa treaca prin gaura unui ac, decat un om bogat sa ajunga in imparatia lui Dumnezeu."
Pareri?

37 răspunsuri:
| OOOLEOOO a răspuns:

Un om bogat este bogat fiindca a muncit pentru asta.

| Dandanache a răspuns:

Am in primul rand o parere etimologica. Este una din expresiile biblice vulgarizate cu succes dar intelese gresit, deoarece sunt multi cei care cred ca camila este binecunoscutul animal rumagator cu doua cocoase. De fapt, camila de aici este un arhaism, si are sensul de parama, funie groasa, care nu poate fi in niciun chip petrecuta prin gaura unui ac.

cămíl (-luri), s. m. – Cablu, parîmă. Ngr. ϰάμńλος.
Sursa: DER (1958-1966) | Adăugată de blaurb | Semnalează o greșeală | Permalink

dexonline.ro

| Dandanache a răspuns:

Sigur, pescarii foloseau liane pe post de odgoane. Sau te pomeni ca Vladi s-o fi gandit la cabluri electrice?

| danay72 a răspuns:

Pentru o persoana bogata e mai greu sa fie echilibrata spiritual pentru ca are multe distrageri

| RAY a răspuns:

Ce parere sa ai, daca iisus a spus asta nu e clara afirmatia lui

| Mădă0611 a răspuns:

Si daca e bogat sufleteste? Si daca dracu ii da in fiecare noapte multi bani, chiar daca nu-i vrea, asa doar, ca sa nu intre in rai?

| milan9 a răspuns:

Mântuitorul Iisus a explicat că viaţa veşnică este o prioritate spirituală de cea mai mare importanţă.

Bogăţia omului nu a fost rea in sine, greşită a fost doar plasarea priorităţilor, atracţia lui incorectă de bogăţiile materiale.

Hristos a simţit că omul a fost mai interesat de banii lui decât de Dumnezeu. Într-adevăr, tânărul a fost dezamăgit de cuvintele lui Hristos: „Mâhnit de aceste cuvinte, omul acesta a plecat întristat de tot; căci avea multe avuţii" (Marcu 10, 22).

| zurick a răspuns:

Mai ușor nu înseamnă imposibil.Tu ca fiind mai religioasă chiar crezi că lui Dumnezeu îi pasă dacă ești bogat sau nu? Și cu siguranță toți săracii vor ajunge în rai pentru că asta contează pentru Dumnezeu, nu?
Aștept comentariul tău

| sublime89 a răspuns:

Imperiul Roman a adoptat crestinismul pentru ca i s-a potrivit perfect. Cei "bogati" ii puteau controla pe cei saraci zicandu-le asa: "Nu va faceti griji ca sunteti saraci, pentru ca doar asa veti ajunge in rai." Deci cei saraci erau multumiti sa sunt saraci si ii lasau pe bogati in pace, adica pe cei care conduceau imperiul.

| andreeaandra989 a răspuns (pentru sublime89):

Si noi ce sa intelegem din asta ca cei saraci se duc in rai si cei bogati se duc in iad sau ce? big grin

| sublime89 a răspuns (pentru andreeaandra989):

Aha. Deci daca vrei in rai, stii ce ai de facut. big grin

| NOname a răspuns (pentru andreeaandra989):

Noi să înţelegem că trebuie donat totul popilor şi bisericii, ca să ne scape ei de greutatea "păcatelor"...că au pile la Doamne-Doamne şi o fac spre bine nostru şi (prea)fericiţi.

Acum serios, dacă au fi crezut în tot ce scrie în Biblie, s-au mai fi scăldat toată viaţa în opulenţă (agresivă şi contrastantă rău cu sărăcia poporului)?
Dar bine că îi învaţă pe alţii să creadă...

| CristiB93 a răspuns (pentru sublime89):

Spune-mi si mie cum ai ajuns la concluzia asta, ce carti ai citit, unde te-ai interesat?

| sublime89 a răspuns (pentru CristiB93):

N-o sa stau acum sa-ti insir toate cartile pe care le-am citit. Important e sa fii documentat in istorie si istoria religiilor. Si in orice caz, sa citesti si alte carti in afara de biblie. Oricum, voi crestinii nici biblia n-o prea cititi.

| andreeaandra989 a răspuns (pentru sublime89):

Da stiu si eu sunt saraca n-am prea multi baniwinking

| sublime89 a răspuns (pentru andreeaandra989):

Si aia pe care-i ai sa te duci sa-i dai la biserica, ca altfel n-ajungi in raiwinking

| CristiB93 a răspuns (pentru andreeaandra989):

Daca esti saraca si nu ai bani, nu inseamna ca o sa ajungi in rai, intelegi gresit ce vrea sa spuna acolo. Exista bogati care au ajuns in rai si saraci care au ajuns in iad.

| andreeaandra989 a răspuns (pentru CristiB93):

Am inteles tongue

| andreeaandra989 a răspuns (pentru sublime89):

Ee asa este clar laughing))

| andreeaandra989 a răspuns (pentru sublime89):

Dada stiu ce am de facut tongue

| Lizzu a răspuns:

NU.
Si oamenii bogati au suflet si sentimente, sunt receptivi la cei din jur si la suferinte.
Daca au bani asta nu inseamna ca sunt rai. De unde prejudecata asta?
Sunt oameni cu bani care ajuta pentru ca au de unde si au putere,influenta,relatii. Fac bine. Cu atat mai mult cu cat au cu ce.
Sunt rari,dar exista.

Bunatatea exista in oameni diferiti ca rasa,pozitie sociala,clasa sociala etc.
Iar se generalizeaza...

--De ce speculeaza religia ca banii sunt rai? sunt rai in modul in care iti controleaza viata negativ,iti distrug persoana si in modul in care ii folosesti pentru a face rau.
Daca ii folosesti in a face bine, sunt buni, sunt de dorit.
Daca faci ceva bun cu ei, nu esti de parere?

Dzeu vrea sa fii sarac? sa n-ai ce manca, sa mori de foame, sa te chinui? -nu te poti hrani cu sfintenie vesnic. Nu in viata pamanteasca.

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Contextul ne ajută să înţelegem ce a avut în vedere Isus.

Isus a făcut această afirmaţie după ce un tânăr conducător bogat a respins privilegiul de al urma(Luca 18:18–24).
Isus a vrut să sublinieze că un om bogat care are o iubire mai mare pentru bunurile sale decât pentru lucrurile spirituale riscă să piardă privilegiu de a deveni prieten cu Dumnezeu.

Totuşi, unii oameni bogaţi au devenit discipoli ai lui Isus (Matei 27:57; Luca 19:2, 9). Prin urmare, o persoană bogată care e conştientă de necesităţile ei spirituale şi care caută ajutorul divin poate avea parte de salvarea de la Dumnezeu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sta sa ninga.

| Kalla explică (pentru anonim_4396):

La mine deja a nins.
p.s. poate data viitoare raspunzi la intrebare y.y

| anonim_4396 a răspuns (pentru Kalla):

Pai asta e important. Unde se duce bogatul si pe unde trece camila nu prea ma intereseaza si nu as putea eu spune care unde se duce.
Ninge. Stiai ca fiecare fulg e diferit?

| Kalla explică (pentru anonim_4396):

Da,stiam asta.Ma uit mult la emisiuni stiintifice.

| MultPreaInteleptulTractorist a răspuns (pentru anonim_4396):

La mine nu, azi parca a fost o zi de vara laughing

| contαbαndonαt a răspuns:

Deci e mai bine si mai sanatos sa fii un amarat fara o chifla in stomac, te va iubii D-zeu mai mult...
Interesanta logica, sadici!laughing

| sempreinvolo30 a răspuns:

Un bogat este atât de atașat de bogățiile sale încât ii este greu sa îl slujească și pe Dumnezeu asa cum i se cere, deșii sant și bogați care îl iubesc pe Dumnezeu și ii fac vointa

| Lămâie00 a răspuns:

Logica crestinilor...care e problema daca omu' e bogat?

| BlitzkriegJack a răspuns:

E clar, ca sa ajungi in rai trebuie sa mananci numa' scandura de copac si furnici.

| Kalla explică (pentru BlitzkriegJack):

Nu mai laughing
Trebuie doar sa fii un om simplu.Sa pui pret pe partea spirituala.

| BlitzkriegJack a răspuns (pentru Kalla):

Sa inteleg ca nu stii cat de spiritual e sa mananci scandura de copac? Mai ales de mesteacan...mmmmm...mesteacaaaaan.

| Kalla explică (pentru BlitzkriegJack):

Da mai ales dintii care sar din gura asa ca ca spiritele si sangele care curge.Foarte spiritual.

| TurcuVlad a răspuns:

Oamenii bogati nu pot intra in imparatia lui Dumnezeu.

| Doxologie a răspuns:

Sunt nedumerit in privinta,, camilei"... exista acest termen si ca fiind un fel de nod folosit la plasele de pescuit din acea vreme, fapt care duce la parerea unora ca aceasta camila presupunea nodul ci nu animalul, care sincer nu cred ca ar avea vreun motiv sa treaca prin gaura unui ac.Astept si alte pareri!