| IEHOVADUMNEZEU a întrebat:

Este pacat ca un crestin sa manance carne de porc?
In biblie scrie ca e interzis sa mancam carne de porc ca e spurcat
de ce multi crestini in special ortodocsi mananca carne de porc cand in biblie scrie sa nu mancam

43 răspunsuri:
| Inferno a răspuns (pentru martzian):

Dumnezeu a scris Biblia si pentru oamenii normali (majoritatea) nu doar pentru cei invatati sau inteligenti. In consecinta a scris-o pe intelesul majoritatii.

Imi dai dreptate pana aici?

Daca da, atunci "proasta intelegere a simbolisticii VT" despre care vorbesti ar fi explicata doar prin prostia respectivilor.
Singura explicatie ar fi ca acei oameni ce nu reusesc sa inteleaga totalmente Biblia (cum ar fi Danut, raportat la ce spui tu) au un IQ mai scazut decat acea majoritate a oamenilor pentru care Biblia a fost scrisa.

Cu alte cuvinte afirmi indirect ca utilizatorul "danut" e atat de prost incat nici chiar Dumnezeu nu l-a luat in calcul.

| danut a răspuns (pentru drutzix):

Nu am spus ca am o carte cu Buda in care a mancat carne de porc...etc ci am spus ca buda a murit mancand carne de porc pana a plesnit. Nu e carte ci istorie, carte am despre brahmanism, yoga samd. In rest nu stiu de ce amesteci lucrurile, esti confuz sau asa gandesti tu?

| danut a răspuns (pentru martzian):

Ceea ce te-am rugat nu are legatura cu polemica, poti manca ce vrei asa cum poti alege orice religie vrei. Eu te rog sa faci totusi studiul respectiv si putem discuta alta data despre ce ai gasit. In privinta porcului (sigur intelegi ce voi spune acum) martor imi este Dumnezeu ca ceea ce am spus este real. Si cu mirosul si cu ceea ce consuma, in rest este alegerea fiecaruia.

| drutzix a răspuns (pentru danut):

Ti-am aratat ca nu e asa atunci, nu o sa ma mai obosesc acum.
Istorie e ca Miller a fost un hot.

| danut a răspuns (pentru drutzix):

Ce lagatura are Miller cu carnea de porc? P.S. Nu te obosii ca sa nu faci cumva buba la cap din cauza unor asa asocieri.

| martzian a răspuns (pentru Inferno):

Inferno, tu insuti scrii mult si prost. Cand esti luat la bani marunti argumentele sunt "nu se stie INCA" sau "nu intereseaza pe nimeni". Asta nu inseamna ca eu te consider prost. Din contra - te consider un tip destept, dar nesincer cu el insusi.

| martzian a răspuns (pentru danut):

Danut, probabil ca vei gasi multe lupte care merita duse atunci cand vine vorba de a face o misiune personala pentru a-i ajuta pe cei din jur sa se apropie de Dumnezeu decat batalia (pierduta din start) cu un aspect deja clarificat in Biblie. Repet, daca este convingerea ta, tine-te de ea DAR respecta-i pe ceilalti. Si nu spune neadevaruri, cum ar fi cel cu mirosul. Oricum ai da-o, este minciuna.

| danut a răspuns (pentru martzian):

Te respect, iti respect opinile, nu are sens sa continuam dar pentru cine nu mananca mirosul exista si inca pregnant dar probabil obisnuinta a creeat toleranta la cei ce consuma acea carne iar daca nu percep un anumit lucru nu inseamna ca acesta nu exista ca de exemplu razele ultraviolete, daca nu le vad ele nu exista. Daca asta inseamna minciuna atunci este minciuna.

| Inferno a răspuns (pentru martzian):

A spune cuiva ca nu a inteles Biblia, dupa ce afirmi ca Biblia a fost scrisa de Dumnezeu pentru a fi inteleasa de toata lumea, e tot una cu a-i spune ca e atat de prost incat nici Dumnezeu nu l-a luat in calcul cand a scris-o.
Asa ca asta e o insulta.

Sa-i spui cuiva: "Cartea asta o poate intelege toata lumea, tu nu ai reusit sa o intelegi." - asta e o mare insulta.
Si devine insulta suprema atunci cand acea carte se presupune ca e scrisa si de Dumnezeu.

Amuzant si aberant e ca tot eu sunt ala care insulta: "...tu insuti..." WTF?
Tu chiar n-ai pic de logica? Dupa ce iti demonstrez un raspuns mai sus de ce ai insultat pe cineva, iti incepi raspunsul cu "...tu insulti..."? Tot eu?

| martzian a răspuns (pentru danut):

Danut, mancam porc si nu ****, asa ca da, termina discutia acum. Te rog sa nu imi spui ca nu facem diferenta intre cele doua mirosuri. Daca ai o problema, nu aici se rezolva. O zi frumoasa!

| martzian a răspuns (pentru Inferno):

Inferno, iti vand un pont: ai prea mult timp liber. Asta poate fi o problema. O zi frumoasa si ceva mai plina de viata iti doresc.

| Inferno a răspuns (pentru martzian):

Multumesc martzian. As fi si mai fericit daca pe viitor ai evita afirmatiile nefondate.

| martzian a răspuns (pentru Inferno):

Trebuie sa scapi de preconceptia asta, dragul meu. Fericirea ta nu depinde de userii de pe TPU si de ceea ce afirma ei.