| anonim_4396 a întrebat:

Salut TPU
Sunt Crestin Ortodox si stiu ca este pacat sa intretii relatii sexuale inainte de casatorie(Scrie si in Biblie)
Da imi poate spune cineva daca este pacat sa faci doar sex oral daca inca nu esti casatorit?(va rog daca nu sunteti ortodocsi nu raspundeti la intrebare)
Va rog mult dati cate mai multe raspunsuri!

Răspuns Câştigător
Răspuns utilizator avertizat
22 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Sexul oral este o perversiune sexuala, iar acestae nu sunt permise deloc de Biserica Crestina, nici macar in interiorul casatoriei, cu atat mai mult in afara ei. Orice forma de sex, in afara de sexul vaginal, este considerat pacat de confesiunea ortodoxa.

Răspuns utilizator avertizat
| Brigaela a răspuns (pentru RandyViper7):

Sexul vaginal, in cadrul casatoriei si cu scopul de a avea copii, nu este considerat pacat. Nu, nu e pacat orice facem.
Eu nu sunt ultraortodoxa, dar altii sunt si le respect alegerea

Răspuns utilizator avertizat
| Brigaela a răspuns (pentru RandyViper7):

Exista ultraortodocsi care fac cati copii le da Dumnezeu. Sau practica "casatoria alba", adica fac sex numai cand vor copii.
Eu personal, asa cum ti-am zis, nu sunt ultraortodoxa si imi asum pacateul. Asta nu inseamna ca il neg. Aleg sa traiesc intr-un fel cunoscand care sunt efectele fizice si spirituale. Nu ma sperii si nu fac drame din faptul ca traiesc, ca multi altii, avand multe pacate.

Răspuns utilizator avertizat
| Brigaela a răspuns (pentru RandyViper7):

Fiecare isi alege refugii in functie de structura lui sufleteasca, de educatie, de cunostinte. Eu nu ii inteleg pe cei care excesivi in ici o directie, dar mereu ma gandesc ca sper sa imi tin mintile intregi si sa nu ajung si eu asa.

| Brigaela a răspuns (pentru RandyViper7):

Si inca ceva: ne gasim intr-o perioada de regresie, de la un maxim de civilizatie si tehnologie, acum stagnam si incet-incet regresam spre barbarie. Oamenii nu mai invata, fiindca li se pare ca stiu deja prea multe si invatatura e inutila, nu ii mai admira pe artisiti, pe oamenii de stiinta, pe personalitatile enciclopedice, ci mai degraba admira niste sarlatani (manelisti, oameni de televiziune) care ii invata ca nu munca si stiinta sunt importante, ci smecheria. Si in perioadele de regresie catre barbarie, exista o recrudescenta a ultra-religiosilor, ca mecanism excesiv de aparare la pierderea valorilor. Asa s-a intamplat si in Evul Mediu, asa se intampla si acum.

Răspuns utilizator avertizat
| Brigaela a răspuns (pentru RandyViper7):

Nu e nici trist si nici pacat, e un ciclu normal, dupa marire vine decaderea, numai pentru a crea teren fertil pentru o noua marire. Dupa vreo cateva secole de decadere, acnd omenirea va ajunge in partea cea mai de jos a ciclului, va urma o reinvierea, asa cum Renasterea a urmat Evul Mediu. Iar renasterea a dechis calea a peste 500 de ani de crestere si inflorire a civilizatiei, care ne-au dus mai departe decat era Antichitatea, perioada care precedase decaderea. Noi nu vom trai sa vedem nici unul din lucrurile astea, dar nu e trist, asa cum iarna nu e trista, fiindca precede o primavara.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Lol... pai sexul oral indiferent daca esti sau nu casatorit e mai rau ca dracu din punctul de vedere a religie... da presupun ca ai pus intrebarea la misto

| DragosConstantin a răspuns:

Tine limba in gura daca nu ajungi in iad laughing

| corbulalbrosu a răspuns:

In cazul unora este un pacat ca s-au nascut si ca traiesc.

| neutrino a răspuns:

Mai bine incearca cu sexul anal, e mai ascuns...

| T0T a răspuns:

Oral nu cred ca e pacat.

| Oana92 a răspuns:

Am sa ma refer stric la ce spune Biserica despre sex (desi din punctul meu de vedere spune o mare prostie! ).

Biserica interzice orice fel de activitate sexuala inainte de casatorie. Dupa casatorie e permis doar sexul normal. Deci sexul oral e interzis indiferent de starea civilawinking

| Alcyon a răspuns:

Sexul oral nu-i permis nici macar in cadrul casatoriei laughing E considerat perversiune si se da Canon. Nu mai ai voie sa te impartasesti nu stiu cati ani. Mai bine faci sex normal happy

| RobertMoon a răspuns:

Se cheama tot sex deci este pacat. Acum fiule trebuie sa asteptam o minune de la Dumnezeu, doar El poate decide ce vei face tu de aici inainte. happy

| JusTPauL a răspuns (pentru RobertMoon):

No man, lasa omu sa-si traiasca viata, sa se distreze, nu-i incuia mintea cu treburi dastea..pana la urma toti avem o viata si trebuie traita cat esti tanar fie buna fie rea, cu pacate..nu face sex dar face altele mai rele...
Mai bine sa se simta bine si sa nu-si traiasca viata cu frica.
Pana la urma stii cum e, fu.t.e cat esti tanar, vremea pl trece, la 40 de ani greu se mai ridica.

| RedDeath a răspuns:

Exista o chestie care se numeste spovedanie. Apeleaza la ea.

| DroGhys a răspuns:

Pe bune? In primul rand nu zic ca nu exista cineva acolo sus dar sunt multe greseli care se fac in ortodoxie! Un exemplu? In biblie spune sa nu ne rugam la icoane, chip cioplit, etc. Si noi ce facem? Cat de pictate sunt bisericile? in fine...

In al doilea rand cati mai asteapta pana la casatorie in ziua de azi? Chiar crezi ca vrei sa astepti atat pana sa te culci cu iubita ta? Crezi ca daca te masturbezi sau salivezi dupa altele nu e tot pacat din punct de vedere religios?

Eu zic sa iti traiesti viata! E pacat sa faci sex oral, dar daca incerci si tu si prietena ta... pariez pe ce vrei tu ca dupa sexul normal nu va mai fi de ajuns. Am curaj sa pun pariul asta laughing

| intelboss a răspuns:

Sexul oral si cel anal sunt considerate pacate oricand cel vaginal poate fi iertat chiar daca e facut inainte de casatorie e grav sa te casatoresti dupa ce ai un copil deja