| anonim_4396 a întrebat:

Este pacat sa iubesc pe cineva de alta religie (penticostal)? Preotul mi-a zis ca "Niciodata iubirea nu este un pacat".
Chiar il iubesc mult si nu mai stiu ce sa fac sad

18 răspunsuri:
| Konata a răspuns:

Buna, nu! nu are nicio legatura iubiea cu religia. Daca tu il iubesti, nu trebuie sa te gandesti ac sunteti de lata religie happy.

| savvy12 a răspuns:

Nu este, stai linistita.

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Depinde până unde vreţi să ajungeţi. De exemplu dacă veţi dori în cele din urmă să vă căsătoriţi trebuie să nu uitaţi că pentru a forma un cuplu puternic, iubirea e importantă dar nu suficientă. În realitate iubirea se ofileşte destul de repede când nu există compatibilitate, când îţi dai seama că nu aveţi aceleaşi viziuni cu privire la viaţă, aceleaşi valori, obiective ş.a.m.d.

| Thunderstruck a răspuns:

Stii ca o religie e stupida cand iti interzice sa iubesti pe cineva.

| milan9 a răspuns:

Nu este relevant pentru întrebarea în sine, dar ce vârstă aveți?

| Serenade a răspuns:

Da fa, Dumnezeu te va trimite in cazanul cu smoala pentru ca iubesti un eretic, de fapt o sa faceti baie impreuna in cazanul cu smoala, in timp ce dracii o sa va sodomizeze.

| usuk a răspuns (pentru Serenade):

Acest raspuns chiar merita un mare LMFAO.ms de amuzament.
si nu, nu e un pacat sa iubesti>eu as fi primul care, daca ar trebui sa renunte la religie(la care am cam renuntat) in detrimentul unei persoane iubite as faceo fara sa stau p ganduri

| tasmania a răspuns:

Scriptura zice: "Cine ne va desparti pe noi de dragostea lui Hristos?".
Iubirea e ceva dumnezeiesc. Caci Dumnezeu este iubire.
Asa ca iubirea nu este un pacat.
Mai problematic este, dupa cum afirma si un alt user care ti-a raspuns, daca ajungeti la casnicie. Biserica recomanda prea putin nunta dintre un ortodox si o persoana de alta confesiune/religie; dar daca celalalt e de acord sa devina ortodox, se face un pogoramant si se accepta cununia. Sau macar ortodoxul sa ramana ortodox si sa-si creasca pruncii in mod ortodox.
Dar ar fi dificil asa: unul ar trage hais, iar altul cea.

| 3xfemeie a răspuns:

Preotul deja ti-a raspuns. happy

| EmaS a răspuns:

Nu este un pacat.Dar, pentru a avea un mariaj fericit este nevoie sa aveti aceleasi prioritati, valori.,, Nu vă înjugaţi la un jug nepotrivit cu cei necredincioşi. Căci ce legătură este între neprihănire şi fărădelege? Sau cum poate sta împreună lumina cu întunericul?,, - 2 Corinteni 6:14

| rocco09 a răspuns:

Depinde cati ani ai, s-ar putea sa fie pacat sa "iubesti" pe orice baiat daca inca mai ai creioane colorate in ghiozdan!

| anss23 a răspuns:

Si daca ar fi un pacat nu l-ai mai iubi sau ce?

| Jardelin a răspuns:

De ca sa fie pacat?! Il iubesti, nu-l urasti.

Răspuns utilizator avertizat
| RAY a răspuns:

Eu nu va inteleg aveti acelasi biblie si 3500 de religii, daca credeti in acelasi dumnezeu, biblie unde e problema? si daca te-ai pocai care ar fi faza nu tot in acelasi lucruri ai crede?

daca il iubesti faci un sacrificu asta daca nu vrea el sa treaca la religia ta, apropo sti ca nu tu siai ales religia si ti-a fost impusa de mica, acum esti matura o poti schimba
asta ca ateu ti-am raspuns, daca erai atee da nu vedeam vreo solutie dar esti crestina

| dracu14 a răspuns:

Ce religie tampita
daca in viata nu faci ce simti si ce iti place atunci traiesti degeaba ca un robot asteptand vacanta(imaginara)de pe lumea ailalta

| milan9 a răspuns:

Pentru o relație stabilă, fericită, de durată, nu este suficientă iubirea pentru a compensa alte neajunsuri sau divergențe. Iubirea este întotdeauna vulnerabilă atunci când nu există idealuri, principii și concepții de viață comune!

Tot în această ordine de idei intră și concepțiile referitoare la viața spirituală, care sunt categoric diferite în cele două credințe! Dacă nu există o astfel de compatibilitate, nu va exista nici armonie, înțelegere, și într-un final relație și consistență în iubire!

În același timp, ai face o serioasă eroare de perspectivă să consideri că iubirea este o prioritate iar viața spirituală nu!

| RisenLight a răspuns:

La ultima verificare : E adevarat ca toti suntem oameni si suntem egali corect?
Daca esti crestina big grinumnezeu spune sa nu judeci pe nimeni pentru ca nu este a oamenilor judecata(sper ca sti in ce fel ma refer la judecata)
Asa ca iubirea intre tine si aceea persoana este binevenita in fata lui Dumnezeu.
Tio spun din perspectiva Crestina si iti garantez ca raspunsul meu este bine alcatuit din acest punct de vedere.Stiu ce spun crede-mabig grin
Bucura-te de viata de la Dumnezeu si de ce iti ofera aceasta big grin

Toate cele bune big grin