| TbW a întrebat:

Este pacat daca te treci de la penticostal la ortodoxie?

13 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Eu nu sunt crestin. Dar multe lucruri pe care le inveti la penticostali sunt utile: sa nu bei, sa nu fumezi, sa nu folosesti droguri, sa nu participi la jocuri de noroc pe bani, sa nu faci sex la intamplare, sa nu furi, sa nu lovesti alti oameni, etc.

| Drake21 a răspuns (pentru doctorandus):

Eu de jocuri sportive nu ma las ca castig mereu rolling on the floor si cand joc sa pierd tot castig zii ca nu exista minunirolling on the floor)))))))

| Drake21 a răspuns (pentru doctorandus):

Celelalte ok

| ania a răspuns:

E păcat să te lepezi de Mântuitorul Hristos dacă vreodată ți-ai dedicat viața Lui( Dacă mărturisești deci cu gura ta pe Iisus ca Domn și dacă crezi in inima ta că Dumnezeu L-a inviat din morți, vei fi mântuit-Romani 10-9
Eu m-am botezat la penticostal dar probabil dacă aș fi in situația de nu aveea acces decât să merg la o comunitate ortodoxă, aș merge acolo, dedicarea mea pe viaă față de Mântuitorul Hristos ar rămâne.
Dacă treci la ortodocsi pentru căsătorie, etc, probabil n-ai fost penticostal niciodată, acolo devii membru la maturitate, prin decizie proprie.

| Violleta2022 a răspuns:

O fi pacat pentru penticostali, dar cine stie asta?

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Absolut nici unul. Este aceeași religie.

| anonimg a răspuns:

Păcatul are legătură și cu conștiința. Și o conștiință sănătoasă se bazează strict pe Cuvântul lui Dumnezeu.
Mai concret, dacă știi că una din bisericile acestea după calcă vreuna din poruncile Domnului și atunci nu călca poruncile.
Nu te grăbi în a face schimbarea.

| FilosofulDepresiv2022 a răspuns:

Nup, recomand

| pacatosulBogdan a răspuns:

Nu este pacat! Ortodoxia Rasariteana este Biserica lui Hristos, care nu a fost biruita, dupa cuvantul Sau, nici de portile iadului! - Matei 16, 18 Crestinismul autentic, apostolic, dainuitor de peste 2000 de ani, implinirea revelatiei din Vechiul Testament. Harul si adevarul! "Cu adevarat, mare este taina dreptei credinte", spune Sfantul Apostol Pavel la 1 Timotei 3, 16 "Biserica Dumnezeului celui viu, stalp si temelie a adevarului" 1 Timotei 3, 15

| EestiSodalane a răspuns:

Nu. Ba din potriva, e foarte bine, deoarece te intorci acasă!

| Whateverrr a răspuns:

La Dumnezeu nu există culte. El se uită la inima noastră.
Cultele sunt o invenție a omului. Prin urmare transferul în sine nu este păcat, cu toate că eu cred că anumite obiceiuri ale ortodocșilor nu sunt biblice, prin urmare nu îl onorează pe Dumnezeu. La penticostali. depinde foarte mult de biserică.
Totuși, dacă îmi permiți, ce anume te-a determinat să faci această schimbare?

| Ganderoaica a răspuns:

Nu e păcat.

| T0Teu a răspuns:

E păcat sa renunti la Dumnezeu și sa te duci la idoli. Judeca tu singur de aiciwinking