| bleakk a întrebat:

Ortodoxismul este o religie sau un cult? Stiu ca adventist/baptist/penticostal sunt culte

Răspuns Câştigător
| Jardelin a răspuns:

Foarte, foarte pe scurt, religii sint crestinismul, islamismul, budismul, hinduismul, etc., etc., adica ramurile mari ale credintelor mondiale.

Acuma strict despre crestinism. Ceea ce il compune se numesc culte: cultul ortodox, cultul greco-catolic, romano-catolic, copt, baptist, evanghelist, etc., etc.

Daca ai remarcat era la Bucuresti intr-o vreme "Ministerul cultelor", nu se chema "Ministerul religiilor", tocmai pentru ca se ocupa cu relatiile statului cu cultele din Romania.

| RAY a răspuns (pentru Jardelin):

Din iudaism a aparut crestinismul si islamul ceea ce le face secte

11 răspunsuri:
| milan9 a răspuns:

Confesiunea Ortodoxa, Biserica Ortodoxa, este pur si simplu Biserica.

| AlexanderAdrian a răspuns:

Religie, cult religios, te referi la secte religioase de fapt, ai incurcat doar un pic termenii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ortodoxismul este un mod de viata.

| AdiTorrent7 a răspuns:

Crestinismul este o singura religie. Sub titulatura de 'crestinism' sunt cunoscute toate zecile de mii de culte care il cinstesc pe Mantuitorul Hristos ca fiind Fiu al lui Dumnezeu.
Lasata de Dumnezeu a fost o singura Biserica.

| KodrutZ a răspuns (pentru AdiTorrent7):

Amin and shiet. Esti sigur? Si cum ramine cu povestile similare cu mintuitori nascuti din fecioare aparute cu niste mii de ani inaintea cartuliei crestine?

| Garielu a răspuns:

Este o religie, dar fiecare crede ce vrea.

| DeusCorrupti a răspuns:

Iti sustii atat religia pe aici si acum nici macar nu stii daca e o religie?

| bleakk explică (pentru DeusCorrupti):

Dar de unde stii ca sunt de RELIGIE ortodoxa?

| DeusCorrupti a răspuns (pentru bleakk):

Ai dreptate poate esti de CULT ortodox.

| Curious233532 a răspuns:

Un cult