| ms3y a întrebat:

Este posibil ca un ortodox sa se spovedeasca si sa se impartaseasca la catolici?
Daca da cum, trebuie indeplinit ceva sau pur si simplu vorbit cu un preot?

Răspuns Câştigător
| 1dintrevoi a răspuns:

Eu cunosc ortodocsi care se spovedesc si impartasesc in biserici catolice. Daca vrei sa-ti spui necazul in fata unui preot catolic, nu te opreste nimeni sa intri in confesional.
Intrebarea e daca biserica din care faci tu parte iti permite o astfel de... "rocada". Daca biserica ortodoxa nu aproba astfel de practici, mai bine e sa te spovedesti/impartasesti in biserica in sanul careia ai fost crescut.

8 răspunsuri:
| milan9 a răspuns:

Nu poate face acest lucru.

| RaduMD a răspuns:

Atata timp cat cineva este ortodox, e preferabil sa se spovedeasca si sa se impartaseasca la ortodocsi.

| NameoftheCentury a răspuns:

Trebuie sa mergi in maini.

| Kittylover2011 a răspuns:

Eu sunt catolica.Din cate stiu preotii catolici nu prea spovedesc si impartasesc, deoarece la noi Taina Sfintei Spovezi se face de la 9 ani.Deci prin urmare ar trebui sa treci la catolici ca sa te poata spovedi si impartasi.La noi botezul se face o singura data.

| dogee92 a răspuns:

De ce sa nu se spovedeasca direct lui Dumnezeu?

| millyca a răspuns (pentru milan9):

E ca si cand daca ai avea card la o anumita banca nu ai putea sa scoti bani de la ATM-ul altei banci sau ca si cand avand o cartela de la Orange nu ai putea suna pe cineva care-i pe Vodafone.

Dumnezeu este unul singur, daca este, nu? Iar preotii sunt niste intermediari, asa se spune. Singura oara in viata cand am fost sa ma spovedesc nu m-a intrebat popa nimic de confesiune. As fi putut sa fiu si budist.

| puscahoreangaion a răspuns:

Depinde, eu cred ca da, dar sa urmeze regulile date de catolici, pentru ca indiferent de religie Dumnezeu este acelasi dar cu denumiri diferite

| Enki a răspuns:

De ce sa nu se poata.te duci si vb cu preotul si el te va ajuta