| anonim_4396 a întrebat:

Buna!
Unde scrie in Biblie ca trebuie copiii ortodocsi sa se impartaseasca sau spovedeasca?

15 răspunsuri:
| Urzi23 a răspuns:

In Dumnezeiestile Scripturi nu se pomeneste de Ortodoxie deoarece mai tirziu a intervenit scindarea.
Apoi :
Mântuitorul Hristos a îngăduit această Taină Sfintilor Săi Apostoli când le-a spus : "Oricâte veti lega pe pământ, vor fi legate si in cer si oricâte veti dezlega pe pământ, vor fi dezlegate si in cer" (Matei XVIII, 18; XVI, 19).
Apoi :
El a instituit-o apoi după Sfânta Sa inviere din morti, când arătându-Se apostolilor le-a zis : «Pace vouă! Precum M-a trimis pe Mine Tatăl vă trimit si Eu pe voi. Si zicând aceasta, a suflat asupra lor si le-a zis : Luati Duh Sfânt; cărora veti ierta păcatele, le vor fi iertate si cărora le veti tine, vor fi tinute» (Ioan XX, 21, 23). Puterea de a lega si dezlega păcatele o are numai Mântuitorul Hristos, cum ne-a arătat (Luca V, 20 si 24), dar El a dat această putere si apostolilor (Ioan XX, 21-23) si prin acestia, episcopilor si preotilor.
Apoi :
In cartea lui Iov este acest cuvant : Daca ar fi viata omului numai de o zi, nu ar fi fara de pacat!
Apoi :
Spovedania este buna si pentru cei mici deoarece se tin de rele si este bine sa fie invatati sa dea cu nasul pe la Sf Biserica. Cand copiii cresc mai mari de sase-sapte ani, incep sa faca fel de fel de pacate, de greseli din ce in ce mai mari - toate obrazniciile.
Apoi :
Spovedania este ca o spalare a sufletului,ce se intimpla daca nu ne spalam trupul o luna, vom trazni ca boschetarii, la fel si cu sufletul plin de mizeria pacatelor.

| MMihai a răspuns:

Nu scrie nimic de copii ortodocși în Biblie, că la început erau creștini și după aia, după 1054, creștinii s-au împărțit în catolici și ortodocși, iar Biblia fusese deja scrisă.

| DenisejUSTmE a răspuns (pentru MMihai):

Si de unde sti tu ca trebuie copiii sa se impartaseasca si spovedeasca?

| DenisejUSTmE a răspuns (pentru MMihai):

De unde sti tu ca trebuie ca copiii sa se spovedeasca si impartaseasca?

| miradoniz a răspuns:

în Evanghelia dupa Matei 19-14, este scris "Iar Iisus a zis: Lăsaţi copiii şi nu-i opriţi să vină la Mine, că a unora ca aceştia este împărăţia cerurilor"

| soimos a răspuns:

NU scrie niciunde!
Spovedania este doar una din instrumentele inventate de Imparatul Constantin cel Mare pentru a spiona populatia.
Spovada, a fost folosita si in vremea lui Ceausescu de catre securitatea care colabora cu majoritatea preotilor, pentru a controla si manipula gloata.
Totul este doar inventie bisericeasca!
Dumnezeu habar nu are ca tu te spovedesti sau nu, si nici nu-l intereseaza daca o faci sau nu!
Daca il interesa o trecea intr-una dintre legile Lui!
Dar nu L-a interesat si nici nu a facut-o!

Sfatul meu este ca atunci cand te trimit parintii la spovedit, sa iti bati joc de popa care te asculta, dandu-i numai informatii false!
Dumnezeu va stii pentru ce faci!

| romancuta02 a răspuns:

Din cat stiu eu nu scrie.Si nu este obligatoriu sa faci acest lucru fiindca Dumnezeu iti iarta pacatele si daca doar te rogi la el din suflet.

| Stefan89 a răspuns:

Asa este traditia de Paste, prin spovedanie se recunosc pacatele iar prin taina impartasaniei ce reprezinta sangele lui Hristos se mantuiesc
http://blogrozav.blogspot.com/

| DenisejUSTmE a răspuns (pentru Stefan89):

Dar de unde sti tu ca ei trebuie sa se imparataseasca si spovedeasca?

| Stefan89 a răspuns (pentru DenisejUSTmE):

Pentru ca dupa moartea lui Iisus,oamenii nu mai stiau ce sa faca, asa ca preotii, sa mai faca si ei un ban din donatii si etc au inventat traditia asta

| misterioaѕa a răspuns:

Bună
Nu scrie nicăieri deoarece copii ortodocşi se impărtăşesc sau spovedesc dacă pot, dacă nu.nu.

| aurasauras a răspuns:

In biblie nu este propavaduita religia ortodoxa si nici alta religie, nu vorbi ce nu sti.

| DenisejUSTmE a răspuns (pentru aurasauras):

Pai ...am intrebat de ce ceii ortodocsi se spovedesc si impartasesc.Am spus ceva rau? Nu am zis ca trebuie sa scrie neaparat in Biblie.Scuze daca te-am deranjat.happy

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Probabil face parte din traditia bisericii ortodoxe, care pentru desavaesirea omului are fixate anumite practici ce ajuta omul sufleteste sa treaca prin viata si sa-si mantuiasca sufletul din moarte si sa traiasca vesnic.viata crestinului ortodox incepe cu botezul si merge inainte cu posturile,spovedirile,impartasirea cu sfintele taine, cununie, si inmormantare.toate acestea cu insusirea cunostintelor despre Dumnezeu si Iisus Hristos si credinta in tatal fiul si duhul sfant.personal nu cred ca e ceva rau. chiar daca poate, nu scrie in biblie, dar sunt fapte care unesc biserica ortodoxa si sunt ziditoare de suflete, bune si curate.

| DenisejUSTmE a răspuns (pentru anonim_4396):

Vreau sa stiu de ce se spovedesc/impartasesc copiii. Daca nu te superi.