| VasileVolosciuc a întrebat:

Este rau/interzis/bine sa tai porcul de sabat?

7 răspunsuri:
| danut a răspuns:

ESTE BINE sa il TAI de pe LISTA si sa-l lasi sa traiasca in legea lui.

| danay72 a răspuns:

Evreii care țineau sabatul nu mancau porc, era interzis în legea mozaica.

Răspuns utilizator avertizat
| DeyCj a răspuns:

E greşit oricum să ucizi.Chiar de e vorba de un animal, pe care românu îl omoară în chinuri că aşa-i obiceiul(rudimentar ce ar trebui distrus) şi deşi există lege ce protejează animalele nimeni nu ia măsuri împotriva acestor practicanţi ai acestui ritual rudimentar ca inchiziţia.

| xerxes1 a răspuns:

Este rau sa ucizi o fiinta nevinovata indiferent de zi.
Evreii, sau Iisus oricum nu mancau porc.Este scris destul de clar in Biblie ca este interzis.
Ca unii crestini au avut vedenii ca se poate consuma carne de porc este alta poveste.Nici musulmanii nu consuma.

„Să nu mâncaţi carne de porc şi să nu vă atingeţi de el". (Leviticul 11:7-8)

| Petrovic a răspuns:

Este interzisă curgerea de sânge în ziua de Sabat. Când tai porcul, curge sânge. Deci nu este bine, este interzis.

| oykoj98 a răspuns:

In ziua de azi nu se mai tine sabatul, evreii il tin, tu esti evreu? Ei oricum nu au voie sa manance porc.