NOname
Întrebare recomandată | NOname a întrebat:

Ce contribuţie a adus religia lumii în ultimul timp?
1. http://youtu.be/iqso3Luv7zs
2. http://youtu.be/bO_3eSbLjyM
3. http://youtu.be/MUnMZS7rulw
4. http://youtu.be/wsYefpQf0nw
5. http://youtu.be/NW4x5COCpmo
6. http://youtu.be/jPDlgq-znrY
7. http://youtu.be/ctWj-OV4cI0

156 răspunsuri:
NOname
| NOname explică:

Http://youtu.be/ez0AMf2U5RU

NOname
| NOname explică:

Http://youtu.be/OTCJQgSbiLQ

NOname
| NOname explică:

Https://www.facebook.com/......639829155/

NOname
| NOname explică:

Http://www.facebook.com/......901608231/

NOname
| NOname explică:

Http://www.facebook.com/......malink.php

| victoreanu a răspuns:

Se gasesc pe internet destule filmulete postate de frustrati care au prea mult timp liber.
Religia este doar un instrument, depinde cum este folosit.
Este ca si cum dai vina pe drujba pentru taierea copacilor.
Dar se pare ca nu degeaba esti atee.

| anonim_4396 a răspuns (pentru victoreanu):

Asta incercam sa o lamuresc si eu, nu putem da vina pe religie, noi suntem cei ce gresim, interpretand aiurea

| CristiB93 a răspuns:

Ar trebuii sa te bucuri ca mai mor din oameni, si asa ti-e frica ca suntem 7 miliarde pe planeta si nu mai ai tu loc sa traiesti de ei, te contrazici singura, spui ca iti pasa de oameni si ca religia face rau, dar totusi mori de frica ca nu mai ai loc pe tera de atatia oameni, asta suna a trebuie sa mai moara din oameni ca sunt prea multi, cine te mai intelege pe tine.

| NOname explică (pentru CristiB93):

"Ar trebuii sa te bucuri ca mai mor din oameni..."
Pentru asta mi-ar trebui gândirea ta sau a unui psihopat.

http://www.tpu.ro/......-miliarde/

"...asta suna a trebuie sa mai moara din oameni ca sunt prea multi..."
Asta aşa sună în mintea ta încleştată în răutate, ignoranţă şi prejudecăţi.

Când ai un răspuns la subiect şi fără atacuri la persoană, eşti invitatul meu. Până atunci, te-aş ruga să te abţii.
(Valabil şi pentru victoreanu şi orice alt doritor de a fi nesimţit şi irelevant.)

| CristiB93 a răspuns (pentru NOname):

Ok iti raspund la subiect. Zici ca Religia e asa si asa, ok
ai dreptate, dar ateismul cum este? Perioada comunista in Romania apoi in Rusia ce sa mai vorbesc Stalin si restul. Crezi ca fara religie e mai bine, tot asa este ori cu religie ori ateu, oamenii sunt rai, problema este in ei nu in religiile lor.

| NOname explică (pentru CristiB93):

Dacă ai ști cât m-am săturat de sofisme...
Amesteci niște lucruri, dezinformezi, speculezi, amăgești, doar-doar să distragi atenția și să-ți îngrași capra, omorând-o pe a vecinului.

Nu există grupări de atei(/agnostici) care ucid pentru prietenii săi imaginari. Nu au treabă cu fanatismul religios, iar chiar dacă ar avea, nu ar scuza nocivitatea religiei.

- http://i.imgur.com/moH75YX.png
- http://i.imgur.com/j7yINQY.jpg

Nici cu sofisme te rog să nu-mi mai vii. Iar dacă nu poți să dai un răspuns la obiect, clar și cinstit, mai bine te-ai abține.

| CristiB93 a răspuns (pentru NOname):

NOname esti o persoana interesanta si inteligenta, dar degeaba...

| CristiB93 a răspuns (pentru NOname):

Uite de ce nu mi-am tinut promisiunea, tu ai cerut ceva ce tu nu ai respectat:
http://www.tpu.ro/......-pe-el-il/ si nici nu mi-ai mai raspuns la intrebari pe urma.

| NOname explică (pentru CristiB93):

Așa întrebare, așa răspuns.
Tu nu știi de glumă?

| CristiB93 a răspuns (pentru NOname):

Nu nu stiu, nu la o persoana ca tine, credeam ca esti serioasa, pune si tu o fata care rade cand glumesti.

| Fayree a răspuns (pentru NOname):

~ Ai grija cum vorbesti, Maxim96 doar ti-a spus parerea... cica : "Ar trebuii sa te bucuri ca mai mor din oameni...", cum poate un om sa se gandeasca la raul altui om dar stii ceva cred ca te numeri si tu printre ce ai scris.
Si doi la mana ce este asta?! : "Lasă-mă cu dumnezei şi credinţele tale", daca tu nu ai credinta e treaba ta "domnisoara", tu ai pus intrebarea iar el ti-a raspuns ceva rau, nu-ti comvine?! Shut up atunci waiting.

| NOname explică (pentru Fayree):

Fayree, mama, câţi ani ai? De citate ai auzit, ştii să le deosebeşti, ştii să urmăreşti şirul conversaţiei? Observ că suferi de un deficit de înţelegere a textului. Dacă te-ai strădui un pic, nu ai mai face confuzii şi ai fi atentă la ceea ce am cerut explicit: nesimţiţii, irelevanţii şi cei plini de sofisme să se abţină.

Răspunsul tău la întrebarea mea lipseşte (deşi mi l-ai oferit indirect: prostie, violenţă şi incultură).
De ce atât de mulţi, când dau peste întrebări incomode, au tendinţa să răstălmăcească cuvintele şi să insulte?
Mami tău nu te-a învăţat cum să vorbeşti cu cei din jur şi cum să te porţi în public?

| anonim_4396 a răspuns (pentru CristiB93):

Asa spuneam si eu happy

Răspuns utilizator avertizat
| mihaituneup a răspuns:

Faceti un exercitiu de imaginatie...

Sa presupunem ca un Zeu ar exista.
Ei bine de ce acest ZEU nu intervine in cazul in care se produce o nedreptate?
De ce mor de fiecare data oameni buni?
De ce nimeni nu l-a vazut si nu la auzit pana acum?
De ce nu ti-a raspuns vreodata la rugaciuni?
Sau de ce nu se produc miracole cum scria in BIBLIE?
De ce nu a intervenit in razboaiele omeniri astfel salvand oameni nevinovati?

Te-ai gandit vreodata ca totul ar putea fi o nascocire, o dorinta a subconstientului pentru ca nu intelegi anumite lucruri si dai vina pe acel ZEU?

| NOname explică (pentru mihaituneup):

Eu nu dau vina pe vreun zeu, căci ştiu bine că zeii sunt invenţiile umane. Dar sunt bune întrebările tale pentru cei care (încă) se amăgesc, ca de exemplu: http://www.tpu.ro/......a-tara-la/

| mihaituneup a răspuns (pentru NOname):

Eu nu ziceam de tine pentru ca mi-am dat seama ca esti ateu la fel ca mine, eu ma refeream la ceilalti care cred ca exista un zeu laughing

| anonim_4396 a răspuns (pentru mihaituneup):

Si cine poate spune cu exacitate ce exista si ce nu? noi nici macar un sfert din univers nu cunoastem laughing))) nu stiu cum se pot pronunta unii ca stiu ei tot, ma bufneste rasul cand vad atatea limitari, traim intr.o lume in care trebuie sa vezi din toate directiile tot ce exista si sa numai dam atatea presupuneri si teorii, teoria e usoara practica e mai grea laughing))))

| NOname explică (pentru anonim_4396):

"Si cine poate spune cu exacitate ce exista si ce nu? (...) sa numai dam atatea presupuneri si teorii..."

Tocmai.
"Dumnezeu există" nu este o presupunere şi o teorie? De ce o transformaţi în adevărul absolut, uitând să adăugaţi un "după părerea mea", dacă nu din onestitate, măcar din bun simţ? Nu ţi se pare a fi culmea ipocriziei, inconştienţei şi aroganţei...să pretinzi că ştii, când nu ştii şi să-i induci în eroare şi pe alţii (preoţii fac asta de secole)?

http://i.imgur.com/f3dwrEp.png

| anonim_4396 a răspuns (pentru NOname):

Cum poti crede ca nu exista nimic? ce te face sa fii asa sigura ca esti singura si de capul tau in univers?

| NOname explică (pentru anonim_4396):

Am făcut eu vreo afirmaţie? Lasă-mi mie părerile neexprimate şi răspunde-mi la ce te-am întrebat!

| anonim_4396 a răspuns (pentru NOname):

Directa nu dar indirecta da ai facut, poza pe care ai trimis.o nu ma reprezinta pentru ca eu in religii nu cred, Dumnezeu exista teoretic si practic, El este iubirea, viata, constiinta, fenomenele naturii si multe alte lucruri minunate! nu simti toate astea?

| NOname explică (pentru anonim_4396):

Tu în general pricepi mai greu sau doar atunci când realitatea nu-ţi convine?

"Dumnezeu exista teoretic si practic" este o afirmaţie. Cel care afirmă este dator să prezinte nişte dovezi, altfel sunt doar vorbe goale şi dezinformare, minciună şi credinţă oarbă.

Iar personal, pot avea multe filosofii, care mai de care mai bizare, dar nu obişnuiesc să afirm că ceva este cum spun eu, cât timp nu sunt 100% sigură şi nu obişnuiesc nici să cred în afirmaţiile altora de acest gen.

http://i.imgur.com/za6Q9jg.jpg

În altă ordine de idei, subiectul principal este religia şi influenţa ei asupra populaţiei globului în ultimul timp.

Din moment ce nu mai trăim în peşteri, avem empatie şi conştiinţă, avem legi şi educaţie, nu mai suntem nişte barbari necivilizaţi, care nu pot fi controlaţi decât prin ameninţări şi promisiuni de lapte-şi-miere după moarte, şi luând în considerare toate efectele negative ale religiei, consider că aceasta şi-a trăit viaţa şi de foarte mult timp face mai mult rău decât bine.
http://i.imgur.com/nPEmKn1.png

Dacă vrei să mă contrazici, fă-o cu argumente, te rog.
Nu sunt genul care crede orice afirmaţie fără fundament.

| Narcis2007 a răspuns:

Aici gasesti niste filmulete foarte interesante:
http://www.youtube.com/user/DarkMatter2525?feature=watch

| anonimg a răspuns:

Ai zis bine "religia lumii", si nu a lui Dumnezeu.
Musulmanii au ramas ingropati in antichitate, intr-o lege care n-are nici o legatura cu Dumnezeu; iar democratia de astazi a scuturat de pe ea orice ascultare de orice lege.
Doua extreme pe care Satana le-a adus lumii si le-a facut sa fie placute oamenior din toate timpurile.

"Mania lui Dumnezeu se descopera din cer impotriva oricarei necinstiri a lui Dumnezeu si impotriva oricarei nelegiuiri a oamenilor care inabusa adevarul in nelegiuirea lor.
Fiindca ce se poate cunoaste despre Dumnezeu le este descoperit in ei, caci le-a fost aratat de Dumnezeu." (Romani. 1:18, 19)
Biblia spune ca oamenii cunosc adevarul si ca ei innabusesc adevarul traind in nelegiuire.

Versetul de mai jos lamureste toata problema:
"Fiindca n-au cautat sa pastreze pe Dumnezeu in cunostinta lor, Dumnezeu i-a lasat in voia mintii lor blestemate, ca sa faca lucruri neingaduite." (Romani.1:28)
Cand omul alege sa traiasca cum vrea, Dumnezeu nu poate sa Se opuna; rezultatul neascultarii il vedem cu ochii nostri; iar apoi venim si spunem ca toate aceste rele se petrec din vina lui Dumnezeu! Si nu vedem ca acesta este rodul a ceea ce am semanat.

Cand Biblia spune: "Este bine pentru om sa poarte un jug in tineretea lui. (Plingeri.3:27) si
"Luati jugul Meu asupra voastra" ca astfel vom gasi odihna (Matei.11:29), noi venim si spunem "lasati-ne in pace cu Sfantul lui Israel!" (Isaia.30:11)
Si chiar suntem lasati in pace. De Dumnezeu, dar nu si de cel rau. Pentru ca daca ne smulgem mana din mana lui Dumnezeu, asta nu inseamna ca vom fi liberi asa cum am crezut.
Dumnezeu Se lupta zilnic cu noi ca sa ne castige de partea Sa, deoarece El stie ca daca nu suntem in mana Lui vom fi pierduti.
Iar Dumnezeu exista pentru ca in inimile si mintile noastre ducem un razboi zilnic impotriva Lui. Pentru ca ne iubeste, de aceea nu ne lasa "in pace". El vrea sa ne castige de partea Sa; sa nu mai luptam impotriva Lui, impotriva Aceluia care ne poate da pacea si ne poate face fericiti. Ci de bunavoie, convinsi/constransi de dragostea Lui, sa trecem de partea Sa.
Oricat am vrea noi sa nu existe acest razboi intre El si Satana, acest razboi exista. Scopul acestui razboi este castigarea noastra. Campul de lupta este chiar inima si mintea noastra. Este un razboi nevazut. Si chiar daca este nevazut, aceasta nu inseamna ca nu exista. Si cunoastem ca exista, pentru ca fiecare dintre noi se afla pe campul de lupta dintre Dumnezeu si Satana -in orice aspect al vietii; da, in absolut orice aspect al vietii.
Pentru ca Dumnezeu stie ca noi nu stim ce facem (Luca.23:34) atunci cand luptam impotriva Lui, tocmai de aceea El are rabdare cu noi.
Problema fundamentala a omului este aceea ca el se lasa condus de sentimente si simtaminte -adica de inima-, si nu se lasa condus de ratiune si judecata -adica de minte- ca sa faca ceea ce este bine.
Astfel spus, chiar daca omul a cazut in pacat, el nu a fost lasat fara nici-un mijloc de ajutor.
Pentru ca "inima este nespus de inselatoare si de deznadajduit de rea; cine poate s-o cunoasca?" (Ieremia.17:9), tocmai de aceea El zice: "Fiule, da-mi inima ta si sa gaseasca placere ochii tai in caile mele." (Proverbe.23:26) Ce a fost afectat cel mai mult de pacat a fost inima. In ea se gasesc placerile, dorintele, sentimentele si simtamintele noastre. Totusi, mai putin afectata -ca sa zic asa- a ramas mintea. In ea se gaseste ratiunea, judecata, moralitatea. Tocmai Dumnezeu ne cere 2 lucruri:
1. sa judecam dupa dreptate, cum cum este rational, moral; si
2. sa ii dam Lui inima noastra. Daca ajungem ca sa-I dam Lui inima noastra, atunci vom putea trai in armonie cu Dumnezeu; atunci vom gasi pacea despre care El spune ca lumea nu ne-o poate da (Ioan.14:27).

Noi putem sa traim in armonie cu Dumnezeu -si asta este spre binele nostru vremelnic cat si vesnic- numai daca vrem. Totul tine 100% de noi. Daca vrem se poate.
Daca Dumnezeu spune ca ne iubeste, atunci asa si este -chiar daca inima noastra "vede"(simte - vezi, iar simturile care ne duc in eroare) chiar invers lucrul acesta. Si pentru ca ne iubeste chiar cand noi Ii eram vrajmasi, cu cat Il face si mai de iubit!
Satana vine intotdeauna cu contrafaceri; el vine cu o alternativa "mai buna", mai placuta inimilor noastre(vezi, iarasi vrajmasul se foloseste de simturile inimii, pentru ca el stie acolo are cel mai mare si mai usor acces).

Cand mai vine cate o rabufnire impotriva lui Dumnezeu, pe aceasta te sfatuiesc sa o innabusi.
Nu este treaba noastra sa despartim oile de capre -aceasta o va face Dumnezeu in ziua hotarata de El; noi trebuie sa cautam sa fim salvati.

| NOname explică (pentru anonimg):

Lasă-mă cu dumnezei şi credinţele tale, întrebam ce a adus lumii religia, la modul general şi real.

Nu observi că aduce dezbinare, războaie, nedreptate, ură, abuzuri, suferinţă...?

| anonimg a răspuns (pentru NOname):

Eu nu stu la ce fel de religie te referi.
Religia este buna. Dar daca exista o religie care aduce razboaie, nedreptate, ura, abuzuri, suferinta, sau care il indeparteaza pe om de Dumnezeu -aceasta nu este de la Dumnezeu.
In ce priveste dezbinarea, chiar si religia lui Hristos aduce dezbinare, in sensul ca "toti cei ce voiesc sa traiasca cu evlavie in Hristos Isus vor fi prigoniti." (2Timotei.3:12) Viata adevaratilor credinciosi este o mustrare continua pentru cei ce traiesc in neascultare de Dumnezeu. Si asta chiar in sanul familiilor in care traiesc.

Oricat ar vrea cineva sa desfiinteze religia/religiile de pe pamant, nu va putea. Si asta pentru ca sunt niste profetii scrise in Biblie care trebuie sa se implineasca -deoarece ceea ce este scris trebuie sa se implineasca.

| NOname explică (pentru anonimg):

...deci tu susţii fanatismul religios şi persecutarea celor care nu sunt de acord cu tine (cum o fac şi musulmanii de altfel sau orice alt fanatic religios)?

După atâtea războaie şi vărsare de sânge încă nu v-aţi învăţat minte?

Cu ce eşti mai bun decât demenţii şi dictatorii din reportaje (pe care mă îndoiesc că le-ai vizionat)?
Şi ei sunt ghidaţi de aceleaşi "intenţii bune" şi convingeri...cum că zeul lor este adevărul absolut, iar ei fac voia lui.

http://www.tpu.ro/......noasterea/

| anonimg a răspuns (pentru NOname):

Nu sustin fanatismul religios si nici persecutarea celor care nu sunt de acord cu mine. Orice constrangere este de la Satana, si nu de la Dumnezeu.
Tu vezi istoria dintr-un punct de vedere gresit. Nu ii poti baga pe toti in aceeasi oala.
Fiara din Daniel 7:7 reprezinta papalitatea. Biserica romano-catolica a persecutat pe crestini. Da - "crestinii" au persecutat pe adevaratii crestini. Asta nu inteleg oamenii care traiesc azi pe pamant. Din pricina atrocitatilor acestei biserici au ajuns oamenii sa Il urasca pe Dumnezeu si pe inchinatorii Lui.
De aceea spun ca nu poti baga in aceeasi oala pe calaii bisericii catolice si pe martiri care au murit pentru Hristos nefolosindu-se de violenta.

Sunt `cata frunza si cata iarba`crestini care sunt doar cu numele. Totusi, eu nu lupt impotriva oamenilor -ci impotriva oricarei invataturi care nu este de la Dumnezeu; a oricarei invataturi care foloseste constrangerea libertatii religioase.

Nu stiu care este scopul acetui topic; dar stiu un singur lucru: ca nu este departe ziua cand biserica catolica va folosi din nou puterea sa diabolica de a constrange pe toti oamenii sa se inchine ei. Si cine nu va face aceasta va muri.
Pune-te cu puterea ei daca vei putea:
http://www.youtube.com/watch?v=blYc9Nven68

Oare n-ai auzit de ecumenism? N-ai auzit ca se va forma o singura religie condusa de o singura biserica -si aceasta va fi biserica catolica? http://www.youtube.com/watch?v=1OS7QQ7DMxo (vezi de la minutul 1:40)

Am vazut ca mai toti tinerii sunt inversunati impotriva a tot ce se numeste religie. Eu le spun ca, daca nu vor cauta sa afle adevarul, atunci vor trai toata viata lor cu ura aceasta care nu le va face bine deloc. Iar copii lor dupa ei vor trai la fel. E cea mai mare nebunie ca un om sa traiasca in necunostinta si nepasare in cercetarea adevarului.

| NOname explică (pentru anonimg):

Tu nu pricepi că vorbim aici despre religie la modul general?
http://dexonline.ro/definitie/religie
"Religie" nu înseamnă doar ortodoxism (sau oricare alt cult creștin) și, stai liniștit, nici el nu e neprihănit și prin simpla s-a existență separă, discriminează, manipulează, dezbină...
Ai urmărit materialele?

În speranță că ai înțeles ce înseamnă "religie", răspunde-mi la întrebare: ce contribuţie a adus lumii religia în ultimul timp?

| Katczinsky a răspuns (pentru NOname):

In lume ar fi fost dezbinare, razboiaie, nedreptate, ura, abuzuri sau suferinta si daca nu ar fi existat religia. Romania ar fi o societate mediocra si fara religie. Incetati sa mai puneti in carca mizeriile lumii asupra religiei, care au ca sursa oamenirea insasi si nu Dumnezeirea.

| NOname explică (pentru Katczinsky):

Religia le intensifică, iar deseori şi crează.

"With or without religion, you would have good people doing good things and evil people doing evil things. But for good people to do evil things, that takes religion." - Steven Weinberg.

"Nu ai nevoie de Biblie pentru a justifica iubirea, dar nu a fost inventată o metodă mai bună pentru a justifica ura." - Richard A. Weatherwax.

"Oamenii nu comit vreodată crime cu atâta dedicare şi cu atâta bucurie ca atunci când o fac din motive religioase." - Blaise Pascal.

| Katczinsky a răspuns (pentru NOname):

Oamenii le intensifica. Religia in sine nu incurajeaza rautatea.

| NOname explică (pentru Katczinsky):

Realitatea te contrazice (până şi Biblia).

| anonimg a răspuns:

Ca sa raspund concret la intrebare ar trebui sa stiu ce actiuni caritabile a facut fiecare religie in parte; si lucrul acesta nu-l stiu. Dar cred ca s-au facut.

| NOname explică (pentru anonimg):

Acțiunile caritabile din banii publici, din banii oamenilor - deci ai celorlalți, nu ai lor, munciți și donați - nu se pot numi "acțiuni caritabile", așa că poți nici să nu cauți...și, oricum, nu văd cum ar compensa dezastrele aduse (o mică parte ai putut urmări în materialele de mai sus).

Pentru acțiunile de care vorbești avem organizațiile umanitare non-profit (non-religioase), care din banii strânși nu-și cumpără vile și limuzine, nu-și contruiesc hoteluri și biserici, nu-și îngrașă conturile din bancă...ca de resturi să facă "acțiuni de caritate", aruncând orfelinatelor și azilelor de bătrâni niște resturi, cât să nu se spună că nu au făcut nimic.

Dar dacă totuși găsești ceva considerabil/relevant, te aștept oricând cu un răspuns. : )

| anonimg a răspuns (pentru NOname):

In ce ma priveste, am participat si la actiuni personale, dar si in cadrul bisericii din care fac parte. Nu dau la o parte nici actiunea din cadrul bisericii, deoarece cred ca "unde`s doi puterea creste".
In ce priveste dezastrele, pentru aceasta ar trebui deschis un alt subiect pentru ca este unul destul de amplu.

| Mădă0611 a răspuns:

"Religious people pray for cancer to strike minister", ceeee frumooos day dreaming

Ce oameni bolnavi psihic pot sa existe, chiar asta e o dovada ca dumnezeul lor nu exista, dar sunt prea bolnavi sa inteleaga si dau vina pe diavol. Astia care se inchina zeului evreilor sunt cei mai deplasati oameni, ala ar da foc statuii lui Buddha, cutarescu e omorat pentru blasfemie, cutareasca e lovita cu pietre si arsa pentru vrajitorie, in timp ce ei castiga un loc in rai daca blasfemiaza alti zei si pedofilii/criminalii crestini fac doar puscarie.
Mi-e rusine ca sunt de pe planeta asta straight face

| NOname explică (pentru Mădă0611):

Indeed.

Şi să-i vezi pe unii cum neagă realitatea şi se revoltă...

- http://www.tpu.ro/......e-daca-ai/

- http://www.tpu.ro/......ina-4.html

| Mădă0611 a răspuns (pentru NOname):

N-ai cu cine laughing, pe net sunt amuzanti, mai ales de cand am vazut filmuletul ala cu creationistii pe net, dar in realitate sunt periculosi, nu toti, doar astia care sunt cum sunt.
Mental mi-a dat ignore broken heart

| NOname explică (pentru Mădă0611):

Ei, eu sunt pe lista de ignor a majorităţii ignoranţilor iubitori de basme. Metoda struţului este preferatul lor răspuns la realităţi şi argumente (asta după ce insultele şi ameninţările nu au avut niciun efect). : ))

| VOLVO4LIFE a răspuns (pentru Mădă0611):

Si mie mi-e rusine ca traiesti pe planeta asta!

| Mădă0611 a răspuns (pentru VOLVO4LIFE):

Impusca-te! love struck

| VOLVO4LIFE a răspuns (pentru Mădă0611):

Tu prima, va fi mai bine pentru noi toti.

| Mădă0611 a răspuns (pentru VOLVO4LIFE):

Neah, don'soarele primele! whistling

| VOLVO4LIFE a răspuns (pentru Mădă0611):

Ma vezi pe mine domnisoara?

| Mădă0611 a răspuns (pentru VOLVO4LIFE):

îhî, loz, mult loz hypnotized

| VOLVO4LIFE a răspuns (pentru Mădă0611):

Ai fumat iarba?

| Alphawolf a răspuns:

Foarte trist. E clar ca religiile creeaza monstri. Se poate observa si aici pe TPU ce rationamente defecte, bolnave au unii. Sunt gretosi!
Credintele religioase nu au treaba cu ratiunea, ele fiind fara nici-un fel de suport obiectiv, ele sunt doar produsul slabiciunilor si a incompetentei de a intelege realitatea, motiv pentru care ne putea astepta la orice din partea "crestinilor adevarati, sau autentici".
Ceea ce este adoptat fara dovezi sau argumente clare, obiective nu poate prinde un contur, ele se muleaza pe caracter, pe modul de-a gandi, nu se poate crea un "adevar" comun, ci este foarte maleabil, foarte foarte confuz, iar aceasta confuzie combinata cu mustrarile de constiinta(frica) ii creaza la om(in timp) probleme psihice(rationamente defecte, bolnave).

| NOname explică (pentru Alphawolf):

De acord, Alphawolf.

| Maxim96 a răspuns:

Slava lui Dumnezeu pentru toate!

| NOname explică (pentru Maxim96):

Tu glumeşti?

| Maxim96 a răspuns (pentru NOname):

Nu,nu glumesc.Trebuie sa dam slava lui Dumnezeu pentru ca El toate le face intru dreptate. Daca lumea s-ar intoarce catre El nu ar mai atatea rele in lume, asta se datoreaza lumii intregi.

| NOname explică (pentru Maxim96):

Realitatea te contrazice, Maxim.
Iar tocmai pentru că fiecare are pretenţia că zeul lui este cel adevărat şi toţi ar trebui să creadă în ce crede el, în lume, de-a lungul miilor de ani, au fost nenumărate războaie şi conflicte.

| TheStory a răspuns:

Mai intai de toate, ce este religia?
Dumenezeu ne-a creat pe noi ori noi pe el, pentru a avea un scop in viata?

| NOname explică (pentru TheStory):

Sunt păreri şi păreri... E mai puţin important.
Subiectul este "religia", nu "credinţa" (putem avea tot felul de credinţe/păreri şi fără să fim religioşi).
- http://dexonline.ro/definitie/religie
- http://gabrielarossik.wordpress.com/2008/06/10/cate-religii-sunt-in-lume/
- http://i.imgur.com/X2piCOB.png

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Din fericire sunt mai multi oameni buni decat rai, nu crezi? hai sa nu vedem numai partea negativa si sa nu fim atat de pesimisti, religiile au adus contribuitii si bune si rele, imagineaza.ti ca lumea nu crede in nimic? nu toate religiile sunt rele, hai sa nu fim atat de categorici de parca am sti tot de la A la Z, religia mai e interpretata si de psihopati si bolnavi mintal dar asta nu inseamna ca religia e un lucru rau sau biblia, ci felul in care sunt interpretate de catre oameni.

| NOname explică (pentru anonim_4396):

Poţi să-mi aduci cazuri concrete de contribuţie concretă a religiei către societate în ultimii ani (suficient de concrete şi pozitive cât să contrabalanseze tot acest dezastru, pe lângă şarlatanie, spălare de creiere, manipulare, hoţie...)?

- http://www.tpu.ro/......aniei-are/

- http://www.tpu.ro/......ista-doua/

- http://www.tpu.ro/......impotriva/

- http://www.tpu.ro/......-copiilor/

- http://www.tpu.ro/......tibile-cu/

| anonim_4396 a răspuns (pentru NOname):

Religia exista in fiecare din noi fie ca recunoastem fie ca nu, si anume constiinta noastra frica de Dumnezeu si ca nu poti scapa nepedepsit daca faci rau, iar ce mi.ai mentionat tu mai sus aia nu mai e religie ci lacomie de bani si putere luata cu sila, frica de Dumnezeu nu mai exista acolo ci reguli "religioase" bolnave ce duc numai la fapte rele.

| NOname explică (pentru anonim_4396):

Cu alte cuvinte, nu poţi să-mi arăţi nimic actual, concret şi pozitiv, dar eşti suficient de subiectivă şi ignorantă ca să închizi ochii la toate informaţiile prezentate de mine (şi nu numai) şi să spui că religia nu are nicio vină, iar oamenii se ceartă şi se omoară de nebuni.

Cum de non-religioşii nu au asemenea apucături (nu dau nimănui în cap pentru că i-a îndemnat prietenul imaginar, decât dacă, desigur, sunt complet idioţi sau schizofrenici)?

| Mikhtarian a răspuns:

Nu am ce sa-ti ofer,pentru ca, credinta nu se face referire la videoclipuri, ci la fapte.
Nu credinta, ci oamenii care au credinta au adus contributii, si aduc lumii chiar in momentele astea.
Faptele bune reflecta credinta, nu credinta reflecta omul.

| NOname explică (pentru Mikhtarian):

Tu nu vezi că discriminează, torturează, omoară...pentru credințele lor? Faptele lor sunt născute de credință, așa bolnavă cum e ea (și de ignoranță, îndoctrinare, fanatismul religios...).

"With or without religion, you would have good people doing good things and evil people doing evil things. But for good people to do evil things, that takes religion." - Steven Weinberg.

| Mikhtarian a răspuns (pentru NOname):

De acord cu citatul.
Nu poti numii un om care face rau aproapelui sau,care se lupta pentru credinta sa.
Credinta nu inseamna lupta cu aproapele tau,nu inseamna sa ii il bagi pe Iisus pe gat, sau sa-i tai o ureche ca nu-l place pe Mohamed.
Credinta inseamna iubirea de aproapele, cei care fac rau in numele credintei, sunt bolnavi pshici, indoctrinati de mici.

| VOLVO4LIFE a răspuns:

Intelegeti gresit,omul percepe Religia dupa mentalitatea pe care o are, Daca Musulmanii au juma' de creier(unii)si fac ce scrie intr-o carte aiurea, atunci omul se ia de toate Religiile, ca asa e el, ai auzit de Arsenie Boca? documenteaza-te despre el! Mai zi ca nu exista Dumnezeu!

| NOname explică (pentru VOLVO4LIFE):

Bine ar fi de ar fi numai musulmani...
Se vede că nu te-ai uitat la reportaje.

| VOLVO4LIFE a răspuns (pentru NOname):

Nu,nu m-am uitat si nic nu am de gand sa ma uit, oamenii pot scrie, filma etc. orice, si te pot influenta cu vor, dupa puterea pe care o au! Acum fiecare crede ce vrea.

| NOname explică (pentru VOLVO4LIFE):

Bun, e şi asta o alegere, să rămâi ignorant.

Bine zicea Lemuel K. Washburn: "Most men would kill the truth if truth would kill their religion".

| VOLVO4LIFE a răspuns (pentru NOname):

Si tu crezi ce zice ala?

| NOname explică (pentru VOLVO4LIFE):

Păi tu eşti dovada vie, plus majoritatea religioşilor înrăiţi, care ignoră sau distrug adevărul ca să-şi ţină adevărul său închipuit în viaţă.

"Cel care nu vrea să gândească e bigot, cel care nu poate să gândească e prost, cel care nu îndrăzneşte să gândească e sclav." - William Drummond

"In the age of information, ignorance is a choice." - Donny Miller.

| VOLVO4LIFE a răspuns (pentru NOname):

Ia un Snickers!

| NOname explică (pentru VOLVO4LIFE):

Inteligent...şi foarte relevant...