| Coconutz a întrebat:

Este specia umana o rasa inteligenta? Da sau nu. Argumentati.

45 răspunsuri:
| Paulla a răspuns:

Dacă o comparăm cu celelalte specii, da, este inteligentă.

| shadovv a răspuns:

Ca un ultim reply tin sa anunt ca sunt oarecum dezamagit. Am fost numit limitat cand eu tinteam sprea transcendenta spre ifinit de catre unii care se limiteaza la cateva mii de ani, cred in "natura" ca intr un Dumnezeu desii il neaga, folosesc informatii precum quarci, teoria tuturor si string/m theory intr un mod ce duce spre mistic si nu pot sa se vada mai rationali ca animalele din cauza imperfectiunilor. Da ne omoram intre noi! Dar noi realizam ca e rau! Animalele nu! Sfarsit. Am plecat sa o hartuiesc pe mama natura cu drujba asta!

| Judas6k a răspuns:

Da,scuze ca-ti spun, gandeste-te de 2 ori pana sa pui o intrebare.DA,de ce? Gandeste-te,puteam sa fim incontinuare canibali, tot ce vezi aici, e inventat de om.Calculator,masina,prezervativ orice.+Specia umana(nu toate)daruieste iubire, si iubirea e cea mai importanta.

| Coconutz explică (pentru Judas6k):

Am o pisica si pot spune ca ma iubeste. Cum a capatat cainele numele de cel mai bun prieten al omului. Am stiut foarte bine ce a am intrebat, dar tu nu prea ai stiu ce sa raspunzi.O mica intrebare.Crezi in evolutie?

| Rapplex a răspuns:

La nivel de planeta da, fiindca avem creierul mult mai dezvoltat decat toate vietatile.La niver de univers nu, fiindca prin presupunerea ca exista o rasa mai avansata si cu 5000 de ani sa zicem, este ca diferenta dintre un car de lupta si un m1 Abrams.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu toti membri din specia umana este inteligenta dar ce consideri tu inteligenta? daca negri sau adaptat unui mediu primitiv nu inseamna ca sunt prosti / albi au tinut sclavi negri secole la rand asta e inteligenta? apropo nu suntem o rasa si mai multe rase

| Coconutz explică (pentru anonim_4396):

Tot oameni suntem.Ciobanestii germani si rotweilleri tot caini sunt.
Inteligenta e relativa. Dar eu vreau sa stiu cum noi putem spune ca suntem inteligenti si dam dovada de ratiune cand mediul nostru e sub un continuu asalt de cine crezi? De noi! Suntem molima acestei planete si inevitabil virusul care o va ucide.

| Coconutz explică (pentru Rapplex):

Faptul ca ai ales carul de lupta si un m1 Abrams cand existau atatea exemple pe care le puteai da ma dezamageste. Fix obiectele folosite pentru lupta.
E uite din asta nu suntem inteligent. Cel mai mare si mai puternic talent al nostru e sa distrugem. Atribuim mai multi bani cercetarilor de razboi si dezvoltare de noi arme in loc sa ii folosim la ceva benefic cum ar fi gasirea unei metode de a vindeca canceru, de a preveni bolile cronice, de a schimba infrastructura electrica a planetei, de a hrani pe cei din lumea a treia. Nu, nu suntem inteligenti.

| Rapplex a răspuns (pentru Coconutz):

Inteligenta nu coonsta in hranire si vindecare etc.Astea tin de moralitate.Nu poti sa spui ca nu esti inteligent daca nu te duci sa ii dai de mancare unui cersetor.Omenirea nu va renunta niciodata la finantarea armelor si dezvoltarea aparaturii militare, fiindca nu se stie niciodata ce pericol ne pandeste.

| Coconutz explică (pentru Rapplex):

Sa fim seriosi. Daca pentru nu se fac arme atunci pentru cine? Pentru ET?
Suntem cumva atacati anual de OZN-uri cu lasere?
Daca de aia iti este frica puteau foarte usor sa ne atace acum vreo 200 de ani cand resursele erau destul de intacte.
Meteoriti? Cumva singura protectie impotriva meteoritiilor sunt lasere si rachete nucleare? Nu putem sa trimitem niste rachetutze mici sal devieze?
Niciodata omul nu a ales calea pasnica.
Si ce am zis eu mai sus cu hranire si vindecare.
Este lucrul logic, rational si moral de facut. Daca vrem sa prosperam ca specie trebuie sa ne ajutam unul pe altul nu sa ne dam in cap.
Trebuie sa devenim deschisi la informatie si o sa acceptam. Sa incercam sa evoluam mintal nu numai tehnologic.

| Rapplex a răspuns (pentru Coconutz):

Sa nu uitam ca si la baza noastra sta instinctul animalic, fiind si noi animale foarte dezvoltate.Nu ii poti cere unui tigru sa renunte la instinctul de pradatorwinkingPericolele nu consta neaparat in OZN`uri, ci mai degraba pericolul suntem chiar noi.Nu conteaza daca ataci sau aperi, tot arme folosesti.

| Coconutz explică (pentru Rapplex):

Tigrul nu isi foloseste instinctul de pradator pe propia rasa. Imi place ideea ta. Dezvolta arme pentru a ataca sau a te apara.Pe o planeta unde avem totul la dispozitie gasim motive de cearta.

| Rapplex a răspuns (pentru Coconutz):

Stiu la ce te gandesti tu, aia se numeste utopie.Nu este posibil sa mentii balanta, fiindca si un fulg daca pui pe o parte, aceasta se inclina.Azi, nu prea mai avem totul la dispozitie.La numarul locuitorilor planetei, daca toti am avea tot la dispozitie resursele s`ar epuiza in cel mult un secol.

| Tortuga a răspuns:

Faceai misto de intrebarea mea ref la filme de 5 gb... da uite ce intrebari pui tu straight face asa ca lasa caterinca deoparte

| Coconutz explică (pentru Tortuga):

Daca te stiam pe tine, nu mai puneam intrebarea.