Întrebare recomandată | dragos9234 a întrebat:

Este specia umana una monogama?

Răspuns Câştigător
| Decrepit a răspuns:

Pe dracu! Doar ingradirile sociale venite de la factori externi mai tin oamenii monogami.Si - fara urma de misoginism - femeia.E incredibil de cat atasament - sau milogeala, inclinare spre sclavagism voit - poate da dovada creatura asta, in asa fel, incat sa-ti taie apucaturile poligame.Totusi,suntem mamifere, Dragose, e greu sa strunesti ceva ce iti sta in gene.Si termenul ala pompos si folosit aiurea,"fidelitate" e un baraj al naibii de bun in calea poligamiei.Desi n-o glorific deloc.E calea cea mai sigura spre ignoranta si hedonism care te ingroapa.A se specifica, in capsorul meu, hedonismul admite vreo cateva forme diferite.

28 răspunsuri:
| shadovv a răspuns:

Noi iesim din biologic. Eu exist ca individ si sunt liber sa aleg.

| BeyondTheDarkSun a răspuns (pentru shadovv):

Doar prin faptul ca avem ratiune putem afirma ca iesim din biologic.Dar,noi nu depindem numai de ratiune,ci si de instinct, si faptul ca existam, prin legea naturii, sub forma actuala, umana.

| shadovv a răspuns (pentru BeyondTheDarkSun):

Adevarat. Diferenta dintre om si animal in conceptia mea este caracteristica de a fi rational. Dar categoria "monogama" este una biologica, tine in mare parte de instinct. Noi ca oameni depasim instinctul dar desigur avem si remanente.

Dar si mai important noi avem libertatea de a alege chiar daca alegerea noastra este impotriva instinctului, deci nu poti cataloga omul in mod consistent, poate doar ca o statistica.

| shadovv a răspuns:

Tu cand iesi din casa, unde intri? Noi cand iesim din biologic, unde intram? Pai intram in exteriorul biologicului...

| shadovv a răspuns:

Alt exemplu: biologica clasifica vietuitoarele in mare parte ca autotrofe si heterotrofe. Omul este heterotrof nu? Gresit! Noi am ajuns la stadiul in care putem sa ne creem propriile molecule, deci iesim din biologic.

Noi nu ne mai supunem mediului, noi supunem mediul noua.

| WR104 a răspuns:

Nu.

| CrazyTeenager a răspuns:

Clar nu!

| thalyslly a răspuns:

Nu

| unknownn a răspuns:

Depinde,in general da!

| BeyondTheDarkSun a răspuns:

Initial,nu.
Nici macar acum, cu toate legile si religiile, nu suntem o specie monogama.
Suntem o specie poligama, si asta nu va schimba nimic, din punct de vedere natural.

| BeyondTheDarkSun a răspuns:

Sau nu intram, nici nu iesim, ci suntem abstracti.

| RAY a răspuns:

Nu

| Iulian03 a răspuns:

Nu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da.Totul este posibil.

| usuk a răspuns:

Nu chiar>dar dupa parerea mea, moral ar fi sa fie si sa ramana asa

| Against a răspuns:

Da!

| TheSmith a răspuns:

Nu

| vrelian a răspuns:

Asa se pare ca sintem.si asta datorita faptului ca sintem o specie rationala.bine acum se spun multe ca odata cindva cind eram noi salbateci si bla bla eram altfel.alea sint povesti, pentru ca noi de cind ne stim am fost asa cum ne stim acum.nu cred ca stie careva sigur ca noi oamenii am fi fost salbateci sau ceva de genul animalelor.astea sint basme.deci daca de cind ne stim am fost ce sintem si astazi e clara sintem o specie monogama.na ca mai sint si exceptii normal oriunde apar si exceptii, ca abatere de la regula.

Răspuns utilizator avertizat
| DerpyXD a răspuns:

Da

| uNNN1k0lL a răspuns:

Salut! Da eu ştiam că este!
Salut!

| romeliakiss99 a răspuns:

Nu

| CezaraCorina a răspuns:

Sunt monogami! Ar trebui sa fim. Mitul androginului : fiecare avem o jumatate si fiecare suntem jumatatea cuiva. Citeste Banchetul de Platon, acolo este tratata aceasta problema.

| tznkurgn a răspuns:

Umana

| hiroyoshi577 a răspuns:

Nu

| amiry22 a răspuns:

De obicei nu.