| Ioaniulian a întrebat:

Eu cred ca Isus este Fiul lui Dumnezzeu, El este Dumnezeu, Creatorul nostru, sursa este doar Biblia ultima curte de apel. Credeti si voi?

Răspuns Câştigător
| kira30 a răspuns:

Biblia nu este singura cale de de mantuire.

Sfânta Traditie sau Sfânta Predanie este învatatura data de Dumnezeu prin viu grai Bisericii, din care o parte s-a fixat în scris, mai târziu. Ca si Sfânta Scriptura, Sfânta Traditie cuprinde descoperirea dumnezeiasca trebuitoare mântuirii noastre. Ea este viata Bisericii în Duhul Sfânt si curentul viu al vietii Bisericii, fiind al doilea izvor al descoperirii dumnezeiesti si, ca atare, având aceeasi autoritate ca si Sfânta Scriptura.

Legea lui Dumnezeu nu este cuprinsa toata numai în Sfânta Scriptura. Auzi ce spune dumnezeiescul Evanghelist Ioan, ca sunt si alte multe lucruri pe care le-a facut Iisus si care, daca s-ar fi scris cu de-amânuntul, cred ca lumea aceasta n-ar cuprinde cartile ce s-ar fi scris.

32 răspunsuri:
| Thunderstruck a răspuns:

Nu.

Răspuns utilizator avertizat
| ღDianaღ a răspuns:

Normal ca DA!

| 3xfemeie a răspuns:

Incearca sa reformulezi.

| invicta a răspuns:

Dumnezeu de-a lungul timpului a avut mai multi fii.Au fost scrise mai multe texte sacre in afara de Biblie. Iisus a venit sa ne arate calea dar in mod ciudat au disparut versetele din NT.
Avem cu totii puterea de a deveni fiii lui Dumnezeu.

| M25M a răspuns:

Tot ce este scris in Biblie este adevarat pentru ca in Biblie scrie ca tot ce scrie in Biblie este adevarat, nu?

| HueyFreeman a răspuns (pentru M25M):

Si cartea mea sfanta este adevarata pentru ca este cartea mea sfanta, daca nu mai era a mea nu mai era adevarata.

| M25M a răspuns (pentru HueyFreeman):

Corect.

| Ioaniulian explică (pentru 3xfemeie):

Dumnezeu a zis; acesta este Fiul meu de El sa ascultati, la judecata Marele preot l-a intrebat esti tu Hristosul Fiul Celui binecuvantat? Da sunt i-a raspuns Isus. Mrele preot a zis iata hula si lau condamnat la moarte, ei stiau ca Fiul este egal cu Dumnezeu, nu vroiau sa accepte asta, eu zic ca ei nu cunosteau Scripturile si nuci puterel lui Dumnezeu.

| Zenit313 a răspuns:

Cu siguranta, NU!

Scuze, dar ai gresit secolul! happy

| Ioaniulian explică (pentru M25M):

Primele 5 carti sunt scrise de Moise care s-a nascut in perioada robiei din Egipt, totusi el scrie cum a fost facuta Lumea in Geneza, este scris cum Dumnezeu i s-a aratat, dar de unde stia el normal ca Dumnezeu i-a facut cunoscut, acesti oameni erau calauziti de Duhul lui Dumnezeu, sunt mai multi oameni care au scris Scriptura dar un singur Duh care a fost in toti si ia calauzit, El a hotarat ce carti sa alcatuiasca Scriptura sunt convins ca ne ajunge sal cunoastem.

| DarkOrbitMoon a răspuns:

Eu cred ca porcul zboara, iar ca semn de adorare pentu Unicornul Fermecat cant "My little pony":My little pony.I used to wonder what friendship could be...
Are cineva vreo problema?! SI in plus mai cred ca Poneiul este Fiul Unicornului Fermecat, Poneiul este Unicornul Fermecat, sursa este doar "My little Pony". Pacasosilor!

| Thunderstruck a răspuns (pentru kira30):

Wow, tu chiar crezi ca dumnezeu o dat o traditie unei biserici? Atunci, prin ce intermediu le-a dat-o, daca nimeni nu poate sa-l vada pe Dumnezeu? Carei biserici i le-a dat? De ce i le-a dat?

| M25M a răspuns (pentru Ioaniulian):

Deci logia defecta pe care am surprins-o este valabila.

| kira30 a răspuns (pentru Thunderstruck):

De la Adam si pâna la Avraam au trecut 3387 de ani, si cu 430 de ani cât au stat israelitii robi în Egipt (Gal. cap. 3), fac 3817 ani. In acesti ani, nici Sfânta Scriptura nu a fost si nici sâmbata nu s-a tinut ca sarbatoare de vreun popor. Timp de atâtea mii de ani, oamenii cei credinciosi si alesi ai lui Dumnezeu s-au povatuit pe calea mântuirii numai prin Sfânta Traditie, adica dupa învatatura despre Dumnezeu însusita prin viu grai; si numai vreme de 1700 de ani - cât a fost de la Moise pâna la venirea Domnului - s-au calauzit si de Sfânta Scripturâ a Vechiului Testament.

| Calininio a răspuns:

Poti sa-mi raspunzi de ce e Biblia ultima ta curte de apel? Ce legitimitate are?

| danutyqwe a răspuns:

Mda iisus s-a nascut doar cu ajutorul masii hm? Si mai pui ca aia era si virgina cand l-a nascut hmmmm, ia'o logic, cate cazuri ai vazut tu in care un copil sa se naste fara ajutorul unui barbat...

| Ioaniulian explică (pentru Calininio):

Legile Bibliei sunt Drepte, unele carti din Biblie sunt scrise inainte de Hristos iar unele dupa, multe Tari au introdus in constitutia lor legi din Biblie, aceasta Carte nu a putut fi sterpita si nici nu poate fi caci protectorul Ei este Dumnezeu, dupa Ea va fi judecata Lumea.

| Ioaniulian explică (pentru M25M):

Eu ma bazez pe ceva, tu pe ce te bazezi?

| ManStrong a răspuns:

Dumnezeu spune ca El este creatorul cerurilor si pamintului.
Dacatu sustii ca Iisus este creatorul, cine spune adevarul?

| Ioaniulian explică (pentru Zenit313):

Tu cum explici existenta omului pe pamant?

| Ioaniulian explică (pentru ManStrong):

Isus este egal cu Dumnezeu adica Ei una sunt, ce spune Isus Eu cu Tata una sunt, cand un ucenic ii spune aratanil pe Tatal si ne va fi de ajuns Isus ii raspunde deatata timp sunt cu voi si nu mai cunoscut.

| M25M a răspuns (pentru Ioaniulian):

Pai pe faptul ca sunt alte scrieri religioase mai vechi si zic eu mai bune decat Biblia, faptul ca Biblia a fost scrisa de niste evrei pentru evrei pe o perioada de 1500 de ani, faptul ca Biblia are "cateva" contradictii, faptul ca Biblia prezinta un Dumnezeu, homofob misogin criminal si instigator la violenta.
Faptul ca religiile se copie una pe alta iar crestinismul nu face exceptie.

| Ioaniulian explică (pentru M25M):

Dumnezeu este Sfant, Isus Fiul Lui a venit sa plateasca pentru pacatele noastre, dreptatea lui Dumnezeu a cerut asta ca Isus sa moara, pentru ca Isus de buna voie a luat pacatele oamenilor asupra lui. Dumnezeu este drept, de aceia multi au murit din cauza faptelor pacatoase curvie, omor, etc.

| M25M a răspuns (pentru Ioaniulian):

Raspunsul este eronat si irelevant.

| Ioaniulian explică (pentru M25M):

Asa se intampla cand nu mai poti raspunde.

| M25M a răspuns (pentru Ioaniulian):

Omule ce iti spun eu si ce imi raspunzi tu?
Din punct de vedere argumentativ raspunsul tau nu este reusit. Iti spun pe ce ma bazez iar tu vii cu povestea lui Isus si lui Dumnezu si inchei apoteotic zicand ca moartea acelor milioane de oameni este justificabila?!?! Hai ma? Ce raspuns este asta? Tu ai citit ce ai scris?
Apropo cati ani ai?

| ManStrong a răspuns (pentru Ioaniulian):

Nu inteleg cum vine asat? Pai daca Isus a venit si a luat pacatele omenirii de ce au mai murit pentru pacate?
Si mai ales pentru curvie.cee mai dulce pentru omenire.De ce Iisus in marea sa bunatate ca tot a venti impotriva Tatalui, de ce nu ia fericit pe oameni maacr cu acessta bucurie?

| Ioaniulian explică (pentru ManStrong):

Cine a avut credinta in Dumnezeu s-a ferit de pacate, daca au pacatuit totusi sau rugat de iertare au dat inapoi cu ce au pagubit si au scapat, Isus vrea ca fiecare om sa aiba sotia lui si femeia barbatul ei, adica noi trebuie sa fim corecti cu Dumnezeu nu negociem pacatele.

| Ioaniulian explică (pentru M25M):

Scuze daca nu m-am facut inteles. eu sunt major de mult. mortii despre care se vorbeste in Biblie se si explica de ce au murit sau au fost omorati.