| EmaS a întrebat:

Se apropie sarbatoarea nasterii Domnului nostru Isus Hristos. Credeti ca El este Fiul lui Dumnezeu?

Răspuns Câştigător
| 4b a răspuns:

Ema mama, se apropie si sfarsitu' da cine se pregateste?!
Sta scris ca Isus este Fiul Lui Dumnezeu, da' in ceea ce priveste data sarbatorii nu pot sa nu comentez ceva, sa ma ierti, da' e musai: DATA EXACTA NU SE STIE, iar un crestin adevarat, stie acest lucru.
Sa fii iubita

60 răspunsuri:
| Dumnezău a răspuns:

Neah.Se apropie momentele alea cand eu pe 23 si 24 ies ca un badaran ce sunt cu berula pe strada si imi belesc isteric fasolea la toti retarzii care-s mai grabiti ca furnicile.Desigur,se lasa cu mult ras si cu multe injuraturi.

| EmaS explică (pentru Dumnezău):

Vai, ce urat din partea ta!

| Dumnezău a răspuns (pentru EmaS):

N-ai cum nega ca-s amuzanti, mai ales prin halele alea denumite si "hypermarket-uri", inghesuindu-se ca-n abator.Stiu,pentru "voi" e nasterea lui Hristos.Da' eu ma intorc la crestinism daca "voi" sunteti mai mult de un milion in tara.Ca ne place sau nu,asta fac vreo zece milioane de oameni de "nasterea lui Hristos",desi in acte le scrie crestini.O ard la categoria furnica grabita, cauta cadouase s-o vrajeasca mai bine pe roscata aia cu tate mari pe care-au cunoscut-o la vreo betie cu doua saptamani in urma, cauta cat mai mult tarie pentru seria de sarbatori, se bat ca vitele pe brad/instalatie/dracu mai stie ce si dupa se hlizesc ipocriti la "masa de sarbatoare in familie", cu sufletul plin de Hristos.Si ce-i mai amuzant pentru mine, n-ai cum zice ca nu-i adevarat, pentru ca e. laughing

| OOOLEOOO a răspuns:

Sarbatoarea poate fii celebrata pe 25 dupa calendarul gregorian sau 7 ianuare in calendarul iulian, nu poti avea niciodata certitudinea ca sarbatoresti ziua potrivita.

| kamykaze88 a răspuns:

"Adevarata nastere nu este pe 24 decembrie si o stii si tu... dc sa ne mintim singuri?" asta as spune daca as fii crestin, te-as mustra de ce te duci si tu dupa ordinele pagane...dar sunt politeist (pagan) asa ca urmati-le

| Geass a răspuns:

Nici nu se mai stie pe cat e nascut Hristos, da sa mai stim ca el s-a nascut si ca el este fiul unui zeu.

| danay72 a răspuns:

Da.Isus e Fiul lui Dumnezeu.Coloseni1:15-17

| Geass a răspuns (pentru danay72):

Unicornul Roz Invizibil e Adevarul si Lumina. Unicorniada7:2-9

| Seby90 a răspuns (pentru Geass):

Deci te ador, esti noul meu idol. Rad de 10 minute, dar ai dreptate din punctul meu de vedere!

| Thunderstruck a răspuns:

Sunt convins ca nu e pui de zeu.

| EmaS explică (pentru Thunderstruck):

Eu sunt convinsa ca este Fiul lui Dumnezeu si ca are putere sa ierte pacatele! Mie mi le-a iertat!

| Thunderstruck a răspuns (pentru EmaS):

Si cata modestie...Creatorul Universului ti-a iertat tie pacatele...Esti si convinsa!

| EmaS explică (pentru Thunderstruck):

Sigur ca da! Eu cred toate promisiunile din Sfanta Carte si am experimentat iertarea si nasterea din nou din Duhul lui Dumnezeu.

| pepy63 a răspuns (pentru EmaS):

De unde stii ca te-a iertat? mai vine si judecata de apoi

| EmaS explică (pentru pepy63):

1Ioan1:9,, Dacă ne mărturisim păcatele, El este credincios şi drept ca să ne ierte păcatele şi să ne cureţe de orice nelegiuire.,, Domnul Iisus Hristos a proclamat: "Eu le dau viaţa vecinică, în veac nu vor pieri, şi nimeni nu le va smulge din mâna Mea. Tatăl Meu, care Mi le-a dat, este mai mare decât toţi; şi nimeni nu le poate smulge din mâna Tatălui Meu" (Ioan 10:28-29). Atât Iisus cât şi Tatăl ne-au prins strâns în mâinile lor. Cine ar putea să ne separe din mâna Tatălui şi a Fiului?

| pepy63 a răspuns (pentru EmaS):

Asa e pe toate, fara a le mai face altadata, dar vezi nu este nimeni fara de pacat,

| EmaS explică (pentru pepy63):

Dar dacă cineva a păcătuit, avem la Tatăl un Mijlocitor, pe Iisus Hristos, Cel neprihănit. El este jertfa de ispăşire pentru păcatele noastre.

| pepy63 a răspuns (pentru EmaS):

Nu am zis ca nu, mergem la biserica ne spovedim de pacate si ne impartasim cu trupul si sangele Domnului Iisus Hristos

| ania a răspuns (pentru Thunderstruck):

N-a spus că i le-a iertat pentru că a meritat sau pentru că e mai bună decît alții. Oricine vine la Dumnezeu hotărât să-și mărturisească toate păcatele și să-și dea sufletul fără rezerve în stăpânirea lui și să creadă în sacrificiul lui Hristos pentru toate păcatele lui, e iertat. Eu când am venit la Dumnezeu după câțiva ani de agnosticism și l-am rugat să-mi arate păcatele mele și le-am enumerat pe toate și am plâns pentru ele, ore întregi și am cerut curățirea sângelui lui Hristos pentru ele am fost atât de fericită și de liberă că pe urmă umblam pe stradă plângând de fericire și tot mulțumindu-i cât e de bun și cât e de fantastic să fii cu adevărat liber de orice păcat, de condamnarea conștiinței, de frica de moarte, de viitor. În 1 Ioan 5 -13 Cartea spune- v-am scis aceste lucruri ca să ȘTIȚI că voi, care credeți în numele Fiului lui Dumnezeu, aveți viață veșnică. Ca și Ema, o cred din tot sufletul.

| Duucu a răspuns:

Eu sarbatoresc nasterea sa pe 23 februarie.Cu ce gresesc?

| EmaS explică (pentru Duucu):

De ce nu o sarbatoresti odata cu ceilalti?

| pepy63 a răspuns (pentru Duucu):

Nu face blasfemie e pacat sau poate esti ateu oricum a sarbatorii trebuie sa participi la sfanta liturghie

| Duucu a răspuns (pentru EmaS):

Nu fac asa ceva, dar sa presupunem.Este o greseala asta? In Biblie nu scrie data exacta...

| pepy63 a răspuns:

Raspunsul tau aici...DA EXISTA FARA DUBIII...in ce priveste data nu comentez, e important ca exista e speranta noastra.De ce zicem CREZUL daca nu ar fi adevarat, Doamne Iisuse Hristoase Fiul Lui Dumnezeu Miluieste-ne pe noi pacatosii.Amin

| EmaS explică (pentru pepy63):

Ma bucur ca si tu crezi in Domnul nostru Isus.Iti doresc sarbatori fericite!

| LegionarulRoman a răspuns (pentru pepy63):

Nu asta este crezul :). Acesta este rugaciunea lui Iisus.Crezul:http://ro.wikisource.org/wiki/Crezul_ortodox.

| pepy63 a răspuns:

Daca ne-a iertat numai Bunul Dumnezeu stie, e important sa nu ne incredm prea mult ca ne iarta savarsind la nesfarsit pacate

| RAY a răspuns:

Se apropie ziua cand pagani sarbatoreau sfarsitul anului si inceputul la altu, isus nu se putea naste in plina iarna intr-o casuta parasita, nici bradul de craciun nu e crestin si pagan, cel mai probabil daca ar fi existat vreodata isus s-a nascut pe 15 iunie in plina vara nu iarna
nu cred ca a existat vreodata personajul numit isus sau mesia, nu cred nici ca exista dumnezeu, nici ca are copii, dupa cum se stie dumnezeu ar fi trimis un profet nu pe fiul lui asa cum a facut-o in tot vechiul testament, nici macar POPORUL LUI DUMNEZEU UNUL SINGUR RECUNOSCUT IN VECHIUL TESTAMENT NU IL RECUNOASTE

| Mădă0611 a răspuns:

Sarbatoare pagana. \m/
Nu.

| PedoBarbie a răspuns:

Bună!
Dacă există e fiul lui Dumnezeu.
Ce ne întrebi pe noi?
S-a născut pe 17 iulie aşa am auzit.
Pe curând!

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Se poate o altă întrebare: Eşti convinsă că Isus sa născut pe 25 decembrie sau 7 ianuarie? Se poate dovedi cu Biblia acest lucru?

| EmaS explică (pentru Someonewhoappreciatelife):

Este bine sa sarbatorim in fiecare zi nasterea Domnului si Mantuitorului nostru.

| Someonewhoappreciatelife a răspuns (pentru EmaS):

Nu crezi că în viaţa lui Isus au existat evenimente mult mai semnificative care de care trebuie să ne amintim? (Eclesiastul 7:1)

| EmaS explică (pentru Someonewhoappreciatelife):

Sigur ca da.Dar, daca Domnul Isus nu se nastea, moartea si invierea Lui nu ar mai fi fost posibila!

| Someonewhoappreciatelife a răspuns (pentru EmaS):

Ai dreptate, dar am spus asta deoarece Biblia nu pune niciun accent pe naşterea lui Isus. Însă despre moarte chiar ne îndeamnă să o sărbătorim (Luca 22:19).

| EmaS explică (pentru Someonewhoappreciatelife):

Luca 2:10, 11 "Nu vă temeţi, căci iată, vă aduc o veste bună, care va fi o mare bucurie pentru tot poporul: căci astăzi, în cetatea lui David, vi S-a născut un Mântuitor, care este Hristos, Domnul."

| milan9 a răspuns (pentru EmaS):

Da, iar Eclesiast 7, 1 se referă la moarte ca la "a doua naştere", aceea pentru viaţa veşnică. Dintre cele două naşteri, bineînţeles că a doua are întâietate, este de preferat, pentru că are în vedere "naşterea în speranţa fericirii vieţii veşnice"!

Starea sufletului (de progres spiritual, sau de cădere) înainte de "încheierea conturilor", mai înainte de momentul sfârşitului vieţii, situaţia în care se află sufletul înaintea lui Dumnezeu şi a momentului morţii normal că este mai importantă, pentru că ea va decide fericirea sau nefericirea vieţii veşnice! Aşa se poate înţelege în mod corect Ecc. 7, 1.

| Herman_Haym_1952 a răspuns (pentru Someonewhoappreciatelife):

Se poate dovedi cu Biblia ca fiecare din aceste date e falsa.

| EmaS explică (pentru Herman_Haym_1952):

S-a dovedit de oamenii de stiinta ca Biblia este o Carte adevarata. Avem documentele Vechiului Testament, scrise cu sute de ani in urma, care prezic ca va veni Mesia- un om care de fapt va fi Dumnezeu- ca El va fi ucis la un moment dat ca jertfa pentru omenirea pacatoasa si ca va invia din morti. Exista documente scrise de martori oculari atestati istoric. Multe dintre aceste documente contin declaratii confirmate istoric ale unor martori oculari, care merg inapoi in timp pana la momentul respectivelor evenimente, si dovezile atesta ca minunile sunt adevarate. 1. Sunt timpurii (majoritatea au fost scrise la 15-40 de ani 2. Contin declaratii ale martorilor oculari. 3. Contin declaratii de la dupa evenimente, incadrandu-se in primele doua generatii de la respectivele evenimente) .3.Contin declaratii independente ale martorilor oculari provenind din surse multiple. 4. Sunt scrise de oameni credibili care au trait si au propovaduit dupa cele mai inalte standardeetice si care au murit pentru marturia lor. 5. Prezinta evenimente, locuri si persoane confirmate de descoperirile arheologice si de alti scriitori. 6. Prezinta evenimente pe care dusmanii le recunosc tacit (atestarea dusmanilor). 7. Prezinta evenimente si detalii ce sunt stanjenitoare pentru autori si chiar pentru Isus. Exista profetii mesianice care s-au implinit. 1 Samanta a unei femei. 2. Samanta a lui Avraam. 3. Tribul lui Iuda. 4. Fiul lui David 5. Este Dumnezeu. 6. Nascut in Betleem. 7. Moare in 33 d.Hristos. 8. Invie din morti.

| EmaS explică (pentru Herman_Haym_1952):

Istorisirea Noului Testament nu este o legenda. Documentele Noului Testament au fost scrise in decursul a doua generatii de la evenimente de catre martori oculari sau de catre contemporani ai lor, iar naratiunea Noului Testament este confirmata de autori necrestini. In plus, Noul Testament mentioneaza cel putin 30 de personalitati istorice care au fost atestate din surse din afara Noului Testament. Prin urmare Noul Testament, nu poate fi o legenda. Ce spun cercetatorii? Gary Habermas a efectuat investigatia cea mai ampla si mai la zi cu privire la ce cred cercetatorii despre inviere. El a strans mai mult de 1400 de lucrari de referinta pe tema Invierii scrise intre anii 1975-2003. In The Risen Jesus and Future Hope, Habermas spune ca aproape toti cercetatorii, apartinand intregului spectru ideologic-de la ultraliberali si pana la conservatorii biblicisti-sunt de acord ca urmatoarele aspecte cu privire la Isus si la crestinism sunt fapte istorice reale. 1.Isus a murit rastignit de romani. 2. A fost ingropat, cel mai probabil intr-un mormant particular. 3.Curand dupa aceea ucenicii au fost descurajati, indurerati si deprimati, pierzandu-si orice speranta. 4.Mormantul lui Isus a fost gasit gol la putin timp dupa inhumarea Lui. 5. Ucenicii au avut experiente pe care ei le-au crezut aratari reale ale lui Isus inviat. 6. Datorita acestor experiente, viata ucenicilor s-a schimbat compet. Au fost dispusi sa moara pentru credinta lor. 7.Proclamarea Invierii a fost facuta inca foarte devreme, chiar de la inceputul istoriei bisericii. 8. Ucenicii au marturisit si au predicat public in cetatea Ierusalimului, locul unde Isus fusese rastignit si ingropat cu putin timp inainte. 9.Mesajul Evangheliei s-a concentrat asupra mortii si invierii lui Isus. 10. Duminica a fost ziua preferata pentru adunare si inchinare. 11. Iacov, fratele lui Isus si un sceptic inainte, s-a convertit cand L-a vazut pe Isus cel inviat. 12.Doar cativa ani mai tarziu, Saul din Tars a devenit si el un credincios crestin, in urma unei experiente pe care a avut-o cu Isus cel inviat.

| Seby90 a răspuns (pentru EmaS):

Sunt de acord, imi place sa beau iar asta ar fi unul din motive! Nu m-ar mai judeca lumea ca iar am baut ca le-as spune, astazi e ziua lu Iisus bah, lasa-ma sa beu si beu.

| Zenit313 a răspuns:

Sunt sigur ca NU este Fiul lui Dumnezeu!

| Chαяtreux a răspuns:

Toţi suntem copiii lui Dumnezeu. Însă să îţi răspund la ce te-ai referit tu, probabil se spune aşa pentru ca Iisus a fost alesul. A fost ales de Dumnezeu să moară pentru păcatele noastre.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Gresit! Se apropie ziua in care aproape toti ne vom umple burtile cu mancare si bautura, vom ragai a bere, si desigur, dupa un an plin de ''pacate'' ne trezim pentru o zi, si spunem, la misto, ca ne pare rau, si multi se vor ruga pentru te miri ce... Asta-i craciunul.

| DANIEL72 a răspuns (pentru anonim_4396):

Raspuns de nota 10+.

| CryChristiAN a răspuns:

De ce nu?
El este Fiul lui Dumnezeu. Multi au recunoscut acest lucru.
Dintr-un punct de vedere, el a fost cinstit atat de Dumnezeu Tatal :'' acesta este Fiul meu prea iubit in Care Mi-am pus toata dragostea Mea: de El sa ascultati'' unde a avut loc schimbarea la Fata.
In al doilea rand, a fost cinstit si de oamenii care au fost vindecati de Acesta pentru ca au avut diverse boli, au fost posedati de diavol etc...
Inca un aspect foarte important, El este cinstit si de ingerii din ceruri, in special de Ingerul Gavriil care-i promite ca-L va naste pe Fiul Celui Preainalt.
Desigur, el a fost cinstit si de vechii profeti, in special de Isaia.
''SI noi credeam ca e pedepsit, lovit de Dumnezeu si smerit. El era strapuns pentru faradelegile noastre, zdrobit de pacatele noastre. Pedeapsa care ne da pacea a cazut peste El, si ranile Lui ne-au tamaduit.
Nu stiu daca am zis, dar daca da, mai spun inca odata. Chiar si Dumnezeu Insusi marturireste ca Iisus Hristos este Fiul Sau.

| CryChristiAN a răspuns:

Da.
El este Fiul lui Dumnezeu. Multi au recunoscut acest lucru.
Dintr-un punct de vedere, el a fost cinstit atat de Dumnezeu Tatal :'' acesta este Fiul meu prea iubit in Care Mi-am pus toata dragostea Mea: de El sa ascultati'' unde a avut loc schimbarea la Fata.
In al doilea rand, a fost cinstit si de oamenii care au fost vindecati de Acesta pentru ca au avut diverse boli, au fost posedati de diavol etc...
Inca un aspect foarte important, El este cinstit si de ingerii din ceruri, in special de Ingerul Gavriil care-i promite ca-L va naste pe Fiul Celui Preainalt.
Desigur, el a fost cinstit si de vechii profeti, in special de Isaia.
''SI noi credeam ca e pedepsit, lovit de Dumnezeu si smerit. El era strapuns pentru faradelegile noastre, zdrobit de pacatele noastre. Pedeapsa care ne da pacea a cazut peste El, si ranile Lui ne-au tamaduit.
Nu stiu daca am zis, dar daca da, mai spun inca odata. Chiar si Dumnezeu Insusi marturireste ca Iisus Hristos este Fiul Sau.
happy

| savvy12 a răspuns:

Isus si daca ar fi fost un om simplu, tot ar fi meritat sa fie Dumnezeu.

| Progeniturã a răspuns:

Imi pare rau sa te anunt, dar Isus nu s-a nascut in perioada asta, iar Craciunul e o sarbatoare pagana.

| ania a răspuns (pentru Progeniturã):

Chiar dacă Hristos nu s-a născut pe 24 decembrie, toate zilele îi aparțin lui Dumnezeu, așa că dacă îl sărbătorim întradevăr pe El, cred că EL se bucură de sărbătoarea nostră, cum spune la Carte- dacă sunt adunați doi sau trei în Numele Meu, sunt și eu în mijlocul lor.

| Hope77 a răspuns:

E foarte adevarat ca Isus nu s-a nascut pe 25 decembrie. Data a fost aleasa de catre bisericile traditionale care au fost invadate de multe traditii pagane. Pe 25 decembrie era sarbatoarea zeului Mitra. Romanii se bucurau ca ziua incepe sa creasca: Sol invictus (soarele a invins). Asa zisii crestini paganizati au confiscat data pentru a incerca sa-i converteasca pe paganii din jurul lor. toata povestea asta insa nu justifica ignoranta celor care contesta existenta lui Isus: Isus a existat ca personaj istoric. cred ca este Fiul lui Dumnezeu, asa cum afirma Biblia, ba mai mult este Dumnezeu intrupat. terminologia de Fiu comporta o discutie mai lunga.

Răspuns utilizator avertizat
| xPatriciaa a răspuns:

Da

| Ancutza12 a răspuns:

Da.

| EuEuEu2 a răspuns:

Da.

| Ebixa a răspuns:

Da

| trumpetlights a răspuns:

Da

| DanielaCarolina a răspuns:

EmaS draga toti crestinii adevarati stiu ca Domnul Nostru Iisus Hristos este Fiul Lui Dumnezeu!

| EmaS explică (pentru DanielaCarolina):

Da,dar aici sunt multe persoane care nu cred ca si noi! Vezi raspunsul lui Herman_Haym_1952 si nu este singurul!

| fometita a răspuns:

Da