| PorumbRodica1965 a întrebat:

Ce parere aveti (cei care credeti ), de ce Isus Fiul lui Dumnezeu este cel mai bun rege? si Cine va domni cu Isus?

11 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Pentru ca El a platit pentru pacatele intregii omeniri. El ne iubeste cu o iubire vesnica si jertfitoare. Cei care Il primesc ca Domn si mantuitor personal vor si imparati impreuna cu El.

| DeusCorrupti a răspuns (pentru EmaS):

Potopul.

| PorumbRodica1965 explică (pentru EmaS):

Da, multumesc pentru raspunsul tau si atentia cu care privesti lucrurile. Este asa, cei ce-l primesc ca domn, lasa sa le influenteze viata si sa mearga pe urmele lui. El a marturisit adevar despre Dumnezeu, si a infaptuit lucrarea pentru care a fost trimis.(Evrei 10:7; Ioan6:44,47.Alaturi de el vor imarati din cer peste pamant cei scrisi in Apocalipsa 14:1-4.

| danut a răspuns:

Domnul Isus Hristos este cel mai bun Rege deoarece El duce la bun sfarsit TOATE fagaduintele pe care Le-a facut prin dragostea Sa nemarginita pentru oameni.

| CinevaNou a răspuns:

Ce te face sa crezi ca dumnezeu foloseste o forma de organizare umana atat de primitiva?

| PorumbRodica1965 explică (pentru CinevaNou):

Ai citit Biblia? Este o carte primitiva?

| CinevaNou a răspuns (pentru PorumbRodica1965):

Tinand cont ca e scrisa acum sute de ani si se vorbeste despre regi, balauri, draci, puteri supranaturale intr-un mod serios...

| PorumbRodica1965 explică (pentru CinevaNou):

Tocmai de aceea se studiaza Biblia, pentru a o intelege, singur nu poti sa studiezi, gasim in ea figuri de stil, a fost si este de actualitate. Se vorbeste in ea despre lucruri reale, dar ca sa intelegi, trebuie sa aprofundezi studierea. Gandeste te ca milioane de oameni sunt azi care studiaza Biblia si cauta si gasesc adevarul despre Dumnezeu si scopul sau cu omul si cu pamantul.

| CinevaNou a răspuns (pentru PorumbRodica1965):

Am putea spune acelasi lucru si despre harap-alb. Carte plina de figuri de stil, dar inca de actualitate daca o aprofundezi cum trebuie.

| PorumbRodica1965 explică (pentru CinevaNou):

Ei, greu vezi,. La cati oameni le-a influentat viata Harap Alb? Cati oameni au volumele lui Creanga, Ispirescu? Cati oameni au Biblia? Tu ai Biblia?