| Lamasanu a întrebat:

Exista Dumnezeu?
Nu vreau miștouri că plâng!

Răspuns Câştigător
| halogen001 a răspuns:

Nu există.

"Religia s-a născut când primul ticălos l-a întâlnit pe primul prost." – Voltaire

Dacă ar exista un zeu atotputernic și nemuritor care a făcut tot ce există atunci apar contradicții care ne arată că poveștile sunt puerile, fanteziste și absurde, iar rolul lor e prostirea naivilor creduli și neștiutori.
Orice ar face sau nu ar face, el sau altcineva, pe zeu nu îl poate afecta cu nimic pentru ca e nemuritor și atotputernic. Prin urmare nu are de ce să facă ceva, pentru că nu are valoare pentru el. Zeul atotputernic nu ar avea de ce să îl facă pe om pentru ca nu are nimic de la om. Zeul nu are de ce să fie interesat de om, să îl ajute, să îl răsplătească sau să îl pedepsească, pentru că omul pentru un zeu atotputernic și nemuritor nu are nici o valoare.
În aceeași măsură, zeul nu avea de ce sa facă purici, păduchi, viermi, ploșnițe, căpușe, viruși, bacterii și țânțari, pentru ca nu are nevoie de asa ceva.
Toate vietățile sunt rezultatul aranjării materiei în anumite condiții conform proprietăților materiei și nu au nici o legătură cu un zeu care nici nu există. Vietățile au viață finită, trăiesc, strâng resurse, se înmulțesc și mor. Vietățile evoluează în timp prin selecție naturală. Un zeu atotputernic nu ar avea nevoie de asa ceva. Ar fi făcut niște vietăți mai performante și ar fi fost interesat de ele. Nu ar fi avut de ce sa se ascundă.
Cine are nevoie de credința omului, zeul atotputernic și nemuritor care nu are nevoie de nimic sau omul mincinos?
Evident ca omul mincinos are nevoie de credința omului naiv, credul și neștiutor pentru a-l putea înșela.
Prin știință se ajunge la adevăr, iar prin credință se ajunge la minciună.
Omul are mai mult de câștigat atunci când are știință. Cu știință se face totul. Cu credință se fac cel mult niște încercări adesea nereușite.

78 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Nu cred că l-a văzut cineva

| Hammurabi a răspuns:

Pentru unii, da.
Pentru alții, nu.
Nu intră cu forța în viața nimănui.

| CIaudiu a răspuns:

Nu stiu, eu unul nu cred in povestea asta de adormit copii.

| slayer09 a răspuns:

Ramane la latitudinea ta sa crezi in El. Dar daca o sa crezi in El trebuie sa pazesti si poruncile Lui si apoi o sa Il descoperi. Eu unul cred in EL, cand o sa Il ajungi sa Il cunosti vei vedea ca mintea ti se va lumina si vei vedea adevarul. Dar pana atunci roaga-te, cauta-L, cerceteaza si afla, bineinteles nu poti singura de la inceput, iti trebuie un duhovnic, cineva experimentat ca sa te ajute sa te indrume pe carare, dar si tu trebuie sa cercetezi si sa te rogi. P.S. Dumnezeu nu e asa cum credem noi ca e, un om care sta la cheremul nostru si cand ni se scoala noua de ceva sa ii cerem Lui si gata ne va da. NU, e mult mai fin, mai subtil, astfel incat nici nu stii ca exista, iti trebuie un suflet curat si foarte sensibil ca sa II cunosti asa zisele fapte, ajutorari, si sa intelegi cum lucreaza El. El lucreaza mult in noi, El este in noi, numai sa si Il lasam sa lucreze ca sa ne invete pe noi adevarul. Mare este Dumnezeu!

| doctorandus a răspuns:

Nimeni nu știe dacă există zei și nici ce zei există. Cine-ți spune că știe e mincinos patologic.

| doctorandus a răspuns:

Slayer, faci prea multă laudă de sine.

| doctorandus a răspuns (pentru slayer09):

Lauda de sine nu miroase-a bine.

Răspuns utilizator avertizat
| slayer09 a răspuns (pentru doctorandus):

Ce inseamna pentru tine LAUDA DE SINE? Da-mi o definitie si fa o analogie cu ce am scris eu acolo si apoi da-mi un raspuns corect.

| Lukasssz a răspuns:

Nu exista

| T0T a răspuns:

Nu știu dacă ești troll sau ești și tu bolnav.

| StrongHeart a răspuns:

Dumnezeu este dragoste. Deci intrebarea ta, implicit, poate fi tradusa : "Exista dragoste?".
La intrebarea asta iti poti raspunde singur in felul urmator. Pune-ti urmatoarele intrebari:
Ai experimentat dragostea celor din jur? Compasiune, mila, iertare, dragoste parinteasca, dragoste frateasca sau daca nu, prietenia cuiva? Ai simtit ca esti iubit macar pentru un moment in viata asta?
Daca da, adu-ti aminte ca exista dragoste, deci, exista Dumnezeu.
Mai exact, Dumnezeu este intruparea dragostei in Domnul Iisus Hristos. Citeste despre viata lui si cat iubea oamenii din jurul lui si cat a sacrificat pentru dragostea lui fata de semeni.
Asta e toata esenta vietii. Restul sunt doar povesti si gargara.

| Lamasanu explică (pentru T0T):

Cred că sunt Bolnav...da, imi asum. Dar Troll nu sunt!

| doctorandus a răspuns (pentru slayer09):

Citat: "NU, e mult mai fin, mai subtil, astfel incat nici nu stii ca exista, iti trebuie un suflet curat si foarte sensibil ca sa II cunosti asa zisele fapte, ajutorari, si sa intelegi cum lucreaza El."

Este absolut evident că te lauzi pe tine și-ți lauzi propriul suflet. Dap, despre sufletul tău vorbești că ce pur și rafinat este el de-l simte pe un Dumnezeu așa subtil.

| slayer09 a răspuns (pentru doctorandus):

Bun hai sa te intreb ceva: tu cand spui ca ai muncit mult la viata ta ca ca sa ai o casa, inseamna ca te lauzi? nu e aceeasi analogie si cu sufletul? Eu am muncit mult cu patimile mele si cu gandurile mele si cu ispitele mele, dar prin munca multa, si muuulta sudoare si nervi si nu mai zic prin ce am trecut, e cumva lauda asta? sau e o realitate? Si in primul rand sufletul meu nu e mereu curat, ci sunt momente cand simt, imi simt sufletul pur, si catre aia vreau sa ma indrept, ala e scopul meu, stiu ca nu o sa pot mereu, ca mai pic, ca ma mai murdaresc, dar asta e viata, asta e omul. Si eu nu am zis ca sufletul meu e rafinat si pur, am zis ca e curat si sensibil. Curat inseamna fara sa gandesti ceva rau, fara pofte trupesti, fara invidie, manie si etc. Ci in inima ta sa fie dragoste pace si armonie, asta inseamna un suflet curat. Si da, orice om poate ajunge la asa ceva.dar cu multa osteneala...numai sa vrea, si atunci Il va cunoaste si pe Dumnezeu. Ai inteles acum?

| chuckmanson a răspuns:

Nu!
Și fii mai dur, pentru ca nimeni nu o sa te ia în serios dacă plângi ca o curva pentru niște mistouri de pe internet!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru cei care Il cauta cu toata inima si cred in El, exista.

| Mayhem666 a răspuns:

Nu.

| doctorandus a răspuns (pentru slayer09):

Casa exista in mod real-obiectiv, se vede, se pipaie. Nu este un adevar obiectiv nici macar ca ar exista suflet, darmite ca sufletul tau ar fi foarte evoluat.

Deci nu te lauzi cu o casa reala, construita din munca ta, ci vinzi pielea ursului din padure.

| slayer09 a răspuns (pentru doctorandus):

Stii ca circula o anecdota pe net in care spune ca daca tu crezi doar in ceea ce vezi si pipai, tu iti vezi creierul? poti sa il pipai? poti sa il vezi? nu, ci pur si simplu crezi ca il ai...dar el poate nu e acolo, dar tu crezi, si crezi asta pentru ca fara el nu poti gandi nu? pentru ca asa ti s-a spus, si asa dovedesc stiintele nu? Dar asa zic si preotii, ei L-au cunoscut, si e alegerea ta sa crezi si tu, sau macar sa cercetezi, asa cum e si cu creierul, bai, eu il am sau nu il am...ma duc sa fac o radiografie sa fac daca e acolo, sau daca e sanatos. Asa si cu sufletul, crezi in Dumnezeu pentru ca stii ca sufletul fara Dumnezeu nu exista. Si daca ai dubii, cercetezi, hai sa ma duc sa vad cum e cu Dumnezeu, si din moment ce ti-ai pus asta in minte, si vei cerceta, cu atat mai mult Dumnezeu iti va da pasi pe care sa ii urmezi ca sa IL cunosti, pentru ca nu Il poti cunoaste din prima pentru ca esti orb si trebuie sa iti deschizi un pic ochii sufletului. Dar e multa filozofie si teorie ceea ce nu e asta important. Este alegerea fiecaruia sa creada si punct. Si Dumnezeu exista in mod real-obiectiv pentru mine, pentru ca Il simt si cred in El. Bun, daca casa e ceva real, obiectiv, si muncesc pentru ea, poti spune ca daca investesti in tine si vrei sa te schimbi sa fii bun cand tu esti rau, sa fii calm cand tu esti nervos, sa fii iubitor cand esti orgolios, asta nu este o munca a ta cu tine insuti, nu? Adica ar trebui sa fie neaparat ceva palpabil ca sa te poti lauda? schimbarea asta in tine sa stii ca nu e usoara, chiar mai grea ca munca fizica, doare mai mult, si atunci de ce sa te poti afirma (nu lauda) cu munca si cu osteneala fizica pentru o casa si sa nu te poti afirma cu munca pe care o depui psihic? psihicul nu e palpabil, dar e o mare osteneala.

| AlexeI22 a răspuns (pentru slayer09):

Doctoranus nu are creier.

| halogen001 a răspuns (pentru slayer09):

Stii ca circula o anecdota pe net in care spune ca daca tu crezi doar in ceea ce vezi si pipai, tu iti vezi creierul? poti sa il pipai? poti sa il vezi? nu, ci pur si simplu crezi ca il ai...dar el poate nu e acolo, dar tu crezi, si crezi asta pentru ca fara el nu poti gandi nu? pentru ca asa ti s-a spus, si asa dovedesc stiintele nu? Dar asa zic si preotii, ei L-au cunoscut, si e alegerea ta sa crezi si tu, sau macar sa cercetezi, asa cum e si cu creierul, bai, eu il am sau nu il am...ma duc sa fac o radiografie sa fac daca e acolo, sau daca e sanatos.
=========================================
Nu exista comparatie.

Ce e scris mai sus e o dubla măsură si e o judecata strâmbă.

Creier vede toata lumea. Pe Dumnezeu nu il vede nimeni, nici fizic, nici prin fapte.

"Dumnezeu e bun, iubitor, atotputernic inteligent si iubitor"

Din iubire lasa oamenii in intunericul nestiintei si primitivismului sa moara de boli, de frig, de foame, in accidente si in razboaie. Mai e bun, atotputernic si iubitor? Nu, deci nu exista.

Dumnezeu a facut purici si paduchi. Mai e inteligent, bun, iubitor si atotputernic? Nu, deci nu exista.

Credinta nu e stiinta. Credinta e semnul nestiintei. Credinta indusa de indivizi mincinosi nu e adevar. Se numeste minciuna si inselatorie.

E usor sa inventezi un spiridus si sa spui despre el orice fara nici o dovada, fara nici o logica, cu dubla masura si multa fantezie.

Orice se intampla gasesti o explicatie absurda si spui ca zeul exista, ca e bun ca e atotputernic, inteligent si iubitor. In realitate nu e nimic decat minciuna.

Daca imi merge bine pentru ca am facut ce trebuie spun ca zeul a facut tot, el m-a ajutat si eu am fost bun.

Daca imi merge prost spun ca eu sunt vinovat sau strabunica si zeul a facut numai bine si e atotputernic, inteligent, bun si iubitor.

Cu asa o logica zeul e o fantezie absurda, o negare si o alterare a realitatii, o lipsa de ratiune, de cinste si de corectitudine. E dubla masura, fantezie, minciuna si înșelăciune ieftina.

Cine are nevoie de credinta omului nestiutor si care nu gandeste? Zeul "atotputernic si iubitor" sau omul mincinos ca sa il înșale pe cel naiv, credul si nestiutor?
Evident ca mincinosul are nevoie de credinta omului naiv.
Cine are nevoie de ceva de la omul naiv? Zeul "atotputernic" sau omul mincinos? Evident ca zeul are tot ce ii trebuie ca e atotputernic si nu ii trebuie nimic pe cand omul mincinos are nevoie de omul naiv, de munca lui si de ajutorul lui ca sa traiasca el bine pe munca altuia.

E rau? Nu e rau. Un lup mananca o caprioara. E rau? Nu e rau, ca altfel moare lupul de foame.

Asta face orice vietuitoare: face orice ca sa traiasca, sa stranga resurse si sa se înmulțească.

Asa face si omul. Daca vede un om naiv il insala, ii ia munca sau chiar viata la pret redus si merge mai departe. Asta e viata, cu sau fără povesti cu spiriduși.

"Ceea ce se afirmă fără dovezi poate fi respins fără dovezi" - Christopher Hitchens
"Toţi oamenii care gândesc sunt atei." - Ernest Hemingway
"Religia s-a născut când primul ticălos l-a întâlnit pe primul prost." – Voltaire
"Toate religiile sunt întemeiate pe teama celor mulţi şi pe isteţimea câtorva." - Stendhal
"Una din marile tragedii ale omenirii este că moralitatea a fost răpită de către religie." - Arthur C. Clarke
"Religia este capodopera artei de a dresa animalele, deoarece dresează oamenii cum să gândească." - Arthur Schopenhauer
"Modul de a vedea, prin credinţă, este de a închide ochiul raţiunii." - Benjamin Franklin
"Puneţi la îndoială cu îndrăzneală până şi existenţa lui Dumnezeu pentru că, dacă ar fi unul, trebuie cu atât mai mult să fie de acord cu omagiul raţiunii decât al fricii oarbe." - Thomas Jefferson
"Proştii resping ceea ce văd dar nu ceea ce cred; înţelepţii resping ceea ce cred şi nu ceea ce văd." - Huangbo Xiyun

| doctorandus a răspuns (pentru slayer09):

Ești greu de cap:

Nu e un adevăr obiectiv că sufletul există.

Nu e un adevăr obiectiv că sufletul nu există.

Nu e un adevăr obiectiv că Dumnezeu există.

Nu e un adevăr obiectiv că Dumnezeu nu există.

| doctorandus a răspuns (pentru AlexeI22):

Bă stimabile, eu cred că Dumnezeu există, dar nu știu dacă există.

| doctorandus a răspuns (pentru slayer09):

Ce te face sa crezi ca Dumnezeu e Treime si ca Allah nu este adevaratul Dumnezeu? Conform musulmanilor si evreilor, tu esti politeist.

| doctorandus a răspuns (pentru AlexeI22):

Iar dacă te iei după slayer09, iar islamul e religia adevărată ajungi direct în iad pentru sârk (politeism). Iudaismul este de acord că slayer09 e politeist și se închină la urâciunea idolească. Iar Ellen G. White nu a afirmat niciodată că cei care cred în Sfânta Treime vor fi mântuiți sau pot râvni la mântuire. Sir Isaac Newton era de acord că trinitarienii nu se pot mântui, de aceea a depus mari eforturi pentru a fi scutit de la a fi uns preot trinitarian. În timp ce în Anglia mulți râvneau să fie preoți, el a obținut personal scutire de la asta din partea regelui.

Dacă Ellen White ar fi fost trinitariană, soțul ei ar fi repudiat-o. În casa lui James Springer White, învățăturile trinitariene nu erau permise. Eu, spre deosebire de tine, știu ce a afirmat el despre nevastă-sa.

| slayer09 a răspuns (pentru halogen001):

Frate, oamenii sunt impartit sa creada in ceea ce vor ei sa creada, nimeni nu ii obliga nimeni nu ii constrange, omul e liber sa faca absolut ce vrea el, Dumnezeu nu intervine in alegerea omului, mai ales daca nu crede in El. Am mai zis eu mai sus ca Dumnezeu ne ajuta, in limita vointei noastre, este extraordinar de subtil. Ca noi ne omoram si ne dam in cap unul altuia, lasa Dumnezeu sa ne facem marsaviile si netrebniciile. Daca tu ai avea un copil care e razgaiat si vezi ca nu te intelegi cu el si nu asculta, il lasi singura sa faca ce vrea el si cand va avea nevoie de tine va veni la tine si atunci o sa il indrepti. Asa si Dumnezeu, am mai zis mai sus, Dumnezeu nu e asa cum credem noi ca e. Problema e ca tu momentan nu ai cum sa iti dai seama cum e EL pentru ca din start Il respingi si crezi doar din ce zic altii, nu din ceea ce cercetezi tu, cu sufletul si inima. Si eu am fost fara Dumnezeu si eu credeam povestile pe care le crezi tu, dar aveam in inima mea totusi un sambure de Dumnezeu, adica nu l-am lepadat cu totul, pana cand m-a dus El pe cararea care a trebuit, si s-au dus toate ideile pe care le aveam despre preoti si tot ce gandeam eu despre viata si despre Dumnezeu. M-a luminat si am inteles cum stau lucrurile in lumea asta, ce-i drept nu le stiu pe toate, ci doar atat cat imi trebuie mie ca sa traiesc frumos si fara griji. Am inteles in mare parte cum lucreaza Dumnezeu, si nu e asa cum crezi tu. Si oricat ti-as explica nu cred ca ai sa intelegi ca mereu vei avea intrebari si te vei roti in jurul cozii cu intrebarile si ce nu vei putea sa crezi gandul te va duce mereu la ce ai spus mai sus, adica la negare. Frate, acum tu iti faci viata asa cum vrei tu sa ti-o faci, daca nu crezi in El, macar lasa-i pe altii sa creada, ce te doare pe tine de altii? Nu? Ca dor nu iti faci tu rau, ei isi fac rau, daca tu crezi ca ei isi fac rau prin credinta. Iar religia nu inseamna neaparat credinta in Dumnezeu, unele religii chiar te departeaza de El, Religia e doar un mod de viata, pentru a-L cunoaste pe Dumnezeu.

| slayer09 a răspuns (pentru doctorandus):

Bun,dar nu prea mi-ai raspuns la intrebare: este o munca a te schimba pe tine din rau in bine? Este o munca sa lupti cu patimile si cu nevoile trupului tau ca sa fii mai bun? Este o munca? Daca este o munca, te poti "lauda" cu ea?

| slayer09 a răspuns (pentru doctorandus):

Mai, nici eu nu inteleg multe chestii din religiile astea, si nici nu vreau sa imi bat capul. Ceea ce stiu eu e ca atunci cand esti cu Dumnezeu nu iti mai trebuie nimic, simti tot, "vezi tot" in sensul ca vezi cu ochii mintii si a sufletului armonia asta a vietii si a naturii, a universului, vezi asa cum era lumea la inceput, fara rautate, si atunci ai o asa mare pace si o asa bucurie incat vrei doar sa stai si sa te minunezi. Si asta o fi vreo lauda, nu? Si daca ar fi o lauda cum ti-as putea explica eu astea fara sa ma "laud"?
P.S. religia e buna, cel putin cea ortodoxa ca ea este o carare, ea te invata, ea iti deschide mintea. La alte religii nu stiu, nu le-am incercat.