| Celcestietot a întrebat:

Daca Dumnezeu nu exista sau Divinitatea, atunci de ce plang icoanele? De ce savantii nu gasesc nicio explicatie, ca doar suntem in secolul 21 si aproape trimitem oamenii pe Marte? De ce oamenii care au boli incurabile si se roaga la icoana respectiva sunt vindecati? Cum explicati asa ceva, va mai indoiti ca Dumnezeu / Divinitatea nu exista? Daca va mai indoiti, de ce faceti asta?

NOTA : Tratati serios subiectul, deci fara mistouri.

170 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

"De ce oamenii care au boli incurabile si se roaga la icoana respectiva sunt vindecati?"

Deci in opinia ta, orice boala poate fi vindecat iar moartea poate fi evitata atat timp cat ne rugam la acea icoana. Singurul motiv pentru care oamenii mor este ca nu s-au rugat la icoana respectiva. Delirezi rau.

| RAY a răspuns:

Ceea ce scrii ar fi blasfemi sa se intample interzise in poruncile lui iahve

| Celcestietot explică (pentru RAY):

Nu chiar. Depinde de om. Este complicat oricum...

| GabiDumitrescu a răspuns:

Https://www.dezvaluiri.ro/......craineana/
https://www.independent.co.uk/......90530.html
https://aleteia.org/2018/06/19/are-weeping-statues-miraculous-or-a-hoax/
Si tot inainte. Crezi ca acum 3000 de ani erau mai mult de 2-3 pe toata planeta care se indoiau de originea divina a fulgerelor? Legat de rugaciune, credinta poate face minuni. Minunile alea se datoreaza autosugestiei, care e o unealta incredibil de puternica a omului, nu divinitatii.

| Celcestietot explică (pentru GabiDumitrescu):

Doar un articol nu știam trimis de tine, atât. Oricum biserica este greu de convins să fie lăsată să facă cercetări cu privire la cele sfinte, dar nu imposibil (sunt cazuri). Articolele alea adevărate nu ți-au sărit în ochi că sunt site pe internet? Tu ești ceva de genul : orice, numai să ascundem adevărul...

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Celcestietot):

Care "articole adevarate" ma rog? Alea din aceeasi categorie cu asta, de exemplu? https://wiki.tfes.org/A_hundred_proofs_the_Earth_is_not_a_globe

| Celcestietot explică (pentru GabiDumitrescu):

Aha, sigur. Nu cred in teoria pământului plat. La capitolul religie creștină sunt multe dovedite adevărate de savanți, deci...

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Celcestietot):

Pentru orice timpenie afirmata de cineva de-a lungul istoriei se va gasi si un savant care sa o "dovedeasca". Metoda stiintifica necesita posibilitatea REPRODUCERII unui eveniment intr-un mediu controlat si rezultatul sa fie previzibil. Acum ia vezi la care dintre povestile crestine poti sa o aplici.

| Celcestietot explică (pentru GabiDumitrescu):

S-au dovedit intamplarile din Biblie ca fiind adevarate si ti-am mai scris asta alta data si nu mai le reproduc aici. Atunci, tu de ce crezi in ce spun oamenii de stiinta, de ce mai ai incredere in cineva, daca nimic nu este "sigur"? Tu cum de sti ca persoanele din jurul tau nu te mint? Tu esti sigur ca traiesti si ca nu te aflii intr-o simulare? Ceva de genul esti tu, nu ai incredere in nimic.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Celcestietot):

Știi ce? Poate că eu nu te conving, dar accesează următoarele linkuri :
https://www.jw.org/......inchinare/
https://cultural.bzi.ro/......oane-17098
https://www.tpu.ro/......am-la-ele/

| anonim_4396 a răspuns (pentru Celcestietot):

Atunci de ce ai mai pus întrebarea asta?

| Celcestietot explică (pentru anonim_4396):

Ca sa imi raspunzi la ea, nu sa pui alte intrebari si dupa sa dai vina pe mine ca eu "lungesc subiectul".

| Celcestietot explică (pentru anonim_4396):

De cate ori sa iti spun ca M-AM REFERIT LA ALT TIP DE INCHINARE?

Te INVARTI intr-un CERC de la inceputul discutiei si cu raspunsurile finale in fata.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Celcestietot):

Biblia e bazata pe UNELE fapte istorice. Nu imi zi mie ca "s-a dovedit" ca mariuca era fecioara - s-a dovedit ca e posibil ca un himen sa fie foarte elastic si sa se rupa doar la nastere, asta s-a dovedit fara indoiala sau ca timplarul a inviat si si-a luat zborul la taica-su, sau ca Noe a facut citamai portavionul din lemn si cu tehnologie de acum nspe mii de ani in care a ingramadit nspe specii. Persoanele din jurul meu pot sa ma minta mult si bine, noi sa fim sanatosi. Unele adevaruri sunt imovibile si infailibile, insa majoritatea depind foarte mult de perspectiva.

| Celcestietot explică (pentru GabiDumitrescu):

Bine. Ramai pe varianta ta si eu pe a mea.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Celcestietot):

Pai hai, zi ca s-au dovedit alea de mai sus. Uite cu ce umbla biserica - https://liber-cugetatori.ro/......lui-iisus/ - intre timp s-au calmat cu asta. Va trece si povestea icoanelor plingacioase... si peste cateva sute de ani, poate mii, daca nu reusim sa ne eliminam singuri pana atunci, va veni momentul cand omul va ucide si minciuna ultimului zeu si va fi cu adevarat liber.

| Celcestietot explică (pentru GabiDumitrescu):

Nu cred asta, ba dimpotriva, vom afla cine este Dumnezeu si originile noastre se vor afla.

| GicaGigekGica a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Dumnezeu face mari minuni. Chiar Dumnezeu i-a facut un fel de "schita lui Noe cum sa faca Arca. In Biblie nu zice ca a facut arca intr-o zi, zice ca timp de mai multi ani...

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru GicaGigekGica):

Esti penibil. Uite o intrebare foarte simpla si de bun-simt: daca dumnezo' asta e asa de bazat cit sa faca arca, de ce muma ma-si si-a batut-o de fruntea lui Noe si i-a dat doar planurile si nu a materializat arca din nimic pur si simplu? (Nu imi raspunde cu nestiute sunt caile domnului sau alt spanac de genul asta, nu am trei ani!) https://rationalwiki.org/wiki/Noah's_Ark

| GicaGigekGica a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Pai asta e ideea, nimeni nu stie ce vrea sa faca si de ce. De exemplu sunt foarte multi oameni credinciosi care la 30 de ani le da Dumnezeu un cancer si ii i-a la el si lasa in urma copiii si nevasta. De ce, nimeni nu stie. Eu iti vestesc cuvantul lui Dumnezeu pentru ca asta a spus el sa facem, dar cine crede sa creada cine nu, treci mai departe

| Celcestietot explică (pentru GicaGigekGica):

Nu o să înțeleagă cel puțin acum de curând, mai bine îl lași.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru GicaGigekGica):

Da, nimeni nu... pentru ca nu e posibil sa existe o asa mirsavie de divinitate nenorocita care chipurile sa te iubeasca. E trist faptul ca pui botul la astfel de povesti. TRIST.

| GicaGigekGica a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Va veni o zi cand vei fi judecat pentru ca nu ai crezut si ca L-ai prigonit pe Dumnezeu. Acolo va fi plansul si crasnirea dintilor!

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru GicaGigekGica):

Mai degraba nu va veni nimic. Oare cum ar fi fost lumea fara mizeria aia de biblie pentru astia ca tine?

| Celcestietot explică (pentru GabiDumitrescu):

Dar dacă noi avem dreptate cu Biblia și chiar există Iad pentru necredincioși, la asta te-ai gândit?

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Celcestietot):

Esti amuzant. Daca exista iad pentru necredinciosi, atunci dumnezeul asta al vostru e un mizerabil. Prefer sa ard in iad decat sa ma inchin unui dement.

| Celcestietot explică (pentru GabiDumitrescu):

Chiar asa de greu iti este sa respecti niste porunci si sa il recunosti pe Iisus ca fiind Fiul lui Dumnezeu? Este ceva standard, care nu necesita niciun efort si nici atat nu vrei sa faci?

| Celcestietot explică (pentru GabiDumitrescu):

Daca Dumnezeu a dat niste porunci imorale din punctul tau de vedere, atunci este clara treaba. La cele 10 porunci ma refeream...

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Celcestietot):

Sa il recunosc pe un timplar mort acum doua milenii ca fiul divinitatii, pe cand acum oricine ar veni cu o astfel de pretentie ar primi din scurt diagnosticul de schizofrenie si tulburari de personalitate? Serios? Mai degraba recunosc ca Hercule e fiul lui Zeus. Macar povestile cu ei sunt mult mai interesante. Acum, daca tot o bagam pe aia cu poruncile asa-zise ale sefului suprem...
1. Exclusivitate. Mi se pare normal. Trebuie sa cotizezi la o singura biserica, sa nu dai bani si la concurenta.
2. O prelungire a primei. Daca eu vreau sa ma inchin la o frunza, care e problema? De fapt e problema 1, ca frunza nu imi cere bani.
3. Mi se pare normal sa respecti povestea. Orice sclav trebuie sa isi respecte stapinul, ca se duce naibii toata treaba cand incepi sa iei la misto seful.
4. Duminica si inca vreo 5000 de zile pe an trebuie' sa stai sa freci menta, ca doar nu o sa petreci destul timp facind nimic cand te pensionezi. Doar si dumnezeul ala suprem atotputernic si infailibil a obosit dupa 6 zile de munca, cine esti tu sa muncesti in a saptea?
5. De ce doar tata si mama? Respect pe cine merita. Daca tata si mama sunt niste nenorociti, asta nu inseamna ca automat trebuie' sa ii respecti. Asta a fost pusa asa, de umplutura.
6. Teoretic e ok. Practic, daca imi ameninti familia si/sau integritatea proprie si am ocazia sa te trimit pe vesnicele plaiuri ale vinatorii, o voi face. Intre mine si ai mei/altul, ma voi alege mereu pe mine si cei apropiati mie. Normal ca nu ies cu cutitul/toporul/arma pe strada si incep sa rezolv idiotii cu care ma intersectez, nu trebuie' sa fii eu-stiu-ce credincios ca sa nu faci asta. Daca nimic altceva nu o face, ma opreste codul penal din a comite asa ceva.
7. Ha, ha. Tre' sa nu preacurvesti? Adica poti sa curvesti, dar sa nu preacurvesti. Limita dintre curvie si preacurvie nu e definita nicaieri. Un motiv in plus de a induce frustrari sclavului cartii de povesti. E alegerea fiecaruia daca e intr-o relatie monogama sa fie fidel sau nu, daca face sex inainte de casatorie, daca mentine o relatie fara a o legaliza, samd. Sa restrictionezi asta e o mirsavie.
8. Sa nu furi de la stapin, ca doar esti sclav. Sa nu furi in general, haha. Ia uite ce crapa de cinste neamul romanesc. Eu nu fur din principiu. Principiul ala al echilibrului universal, nu ca mi-e mi-e frica de viata de apoi.
9. Inca o umplutura. Cind ai o gramada de sclavi, e o porunca foarte sanatoasa. Se acuza reciproc cu minciuni si ajungi sa executi o gramada nevinovati fara rost, apoi trebuie sa cumperi altii. In ziua de azi, lipsita de rost. Exista pedepse in codul penal pentru marturia mincinoasa.
10. Daca nu furi, care e problema? Acum se duce frustrarea la nivelul superior. Daca vecinul are o nevasta buna, o sa imi zic in gind ce nasoala e? Daca vecinul are o masina care mi-ar place si mie, nu e normal sa ma gindesc ca as vrea si eu una la fel? Daca ar exista posibilitatea sa ma fac cu nevasta si masina vecinului, nu e normal sa SIMT/GINDESC ASTA? Nu zic ca e etic, nu zic ca ar fi nici legal in multe situatii, dar cum naiba sa imi pun frina la niste ginduri absolut NORMALE?
Absolut genial apropos de cele de mai sus: https://www.youtube.com/watch?v=l7M503Ngif4

| Celcestietot explică (pentru GabiDumitrescu):

Ai dovezi pe internet cum ca ceea ce s-a intamplat in Biblie este ca dovedit real de catre savanti, istorici etc. Sunt si in ziua de astazi intamplari care apartin de paranormal, de Divinitate si oamenii cu studii nu au nicio explicatie pentru asa ceva. Sunt o multime de astfel de intamplari pe internet sau in viata reala, asa ca, asa ceva exista. Trebuie sa te conectezi la toata Biblia cand citesti acele porunci, nu cum ai facut tu. Daca ai fi citit-o pe toata, ai fi aflat cum sta treaba.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Celcestietot):

Da, stiu, am dovezi. Cum ar fi himenul elastic. Nu pot lua in serios adunatura aia de texte plina de stupizenii si jigniri crase la adresa logicii si a bunului-simt.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Eu știam că e,, de ce plâng chitarele''.

https://www.youtube.com/watch?v=dFYHz6fMAT4

| mentholinks a răspuns:

Acum cativa ani, cred ca inainte sa fie Youtube-ul, a circulat un clip pe internet in care un calugar sau preot rus arata si explica cum si ce faceau ei la icoane ca sa planga chiar si cu "sange". Nu mai tin minte mai nimic din clip, cum am spus, a fost acum peste 12 ani cred. Recent am vazut un clip care nici macar nu e un clip ci format din poze cu lumina de la Ierusalim. Cine stie ce dracie mai e si acolo fiindca arata exact ca un laser care intra pe un geam din tavan pana la locul acela incuiat. Iar apoi lumanarile care se aprind si nu ard, de fapt nici macar nu e foc ala, arata ca o lumina sintetica.

| Bizon95 a răspuns:

Tratez foarte serios subiectul
cate icoane ai vazut tu care sa planga singure, DUPA CE LE-AI INSPECTAT PE TOATE PARTILE, SI L-AI PAZIT CU CATEVA ZILE INAINTE SA NU PUNA CINEVA "LACRIMI" ARTIFICIALE?!?

cu alte cuvinte AI VREO DOVADA **OARECARE** CA PLANSUL NU E FAKE
ci nu e o incercare DISPERATA din partea bisericii sa mai adraga credinciosi care sa ii doreasca o minune, NU o sa uit in vecii vecilor coada de la butoiul mare cu apa "sfintita" care nu se golea pentru ca in spate curgea apa de la "sfantul robinet"

acum, SA NU CARECUMVA SA CREZI CA NU CRED CA EXISTA DIVINITATE, cred ca exista, CAT CUPRINDE, si nu pentru ca as avea credinta (cum spunea Tom Hanks in Codul lui Davincii 2: nu am fost binecuvantat cu darul asta) ci din cauza ca am vazut PERSONAL unele chestii

TOTUSI, am vazut personal o tona si jumatate de abuzuri din partea preotilor SI MAI ALES A BISERICII, iar parerea mea e ca RELIGIA E O TAMPENIE

si mai ales NU exista nici o dovada OARECARE (nici macar lacrimile alea) cum ca Dumnezeu ar fi asa cum spune religia!

hai sa repet

NU Dumnezeu e o tampenie, NU credinta e o tampenie, dar RELIGIA E O TAMPENIE

| Celcestietot explică (pentru Bizon95):

Da, tu te referi mai mult la oamenii care slujesc prin biserici, ok. Totusi nu au de aface icoanele care plang cu preotii, pentru ca nu sunt "mana in mana". Asa ceva consideri dovada? :

https://iconreader.wordpress.com/......-god-weep/

| StrongHeart a răspuns:

De ce apa dupa cateva zile are miros urat si apa sfintita nu? Sunt intrebari care ma tin si pe mine in priza, si ma gandesc ca poate gresesc..Nu stiu sa-ti raspund

| Celcestietot explică (pentru StrongHeart):

Bine spus.

| anonim_4396 a răspuns (pentru StrongHeart):

Încearcă,și mai discutăm după

| SG1995 a răspuns (pentru StrongHeart):

Din cauza busuiocul. Are efect chimic de curățire a apei.

| FreddieM a răspuns:

Bai Celcestietot, daca nici savantii nu pot explica, tu un amarat de muritor cum de ai curajul sa vii cu asemenea teorii fantasmagorice? Ok, e parerea ta si pot sa te ascult, dar nu incerca sa-i convingi pe toti, deja treaba asta e prea abigua si multinterpretabila, deci lipseste practic concretul, asa ca las-o mai moale.

| Celcestietot explică (pentru FreddieM):

Am curajul, pentru ca Dumnezeu face minuni, iar voi nu aveti cum sa negati puterea Sa, decat din pura rautate.

| BuLaNNNeL a răspuns:

Cine s-a rugat la ce icoana si s-a vindecat?

| Celcestietot explică (pentru BuLaNNNeL):

Oamenii. Sunt recunoscute asemenea minuni de catre savanti. Daca nu ma crezi, te informezi tu.

| BuLaNNNeL a răspuns (pentru Celcestietot):

Păi si de ce nu se duc toți bolnavii acolo?

| Celcestietot explică (pentru BuLaNNNeL):

Intreaba-i pe ei, nu pe mine. Oricum, asa ceva este dovedit.

| BuLaNNNeL a răspuns (pentru Celcestietot):

laughing. Arata-mi una. Uite, eu de exemplu iti pot oferi un exemplu (celebru) caci asa sunt mai multe: Joe Dispenza (poti cauta tu sau iti voi zice eu pe scurt). A avut un accident, coloana, gât și coaste făcute praf. Medicii i-au spus că va fi leguma pe viata. El in 10 săptămâni si-a revenit complet prin puterea minții. În urma exemplului acestuia (sunt mult mai multe, oameni care s-au vindecat prin intermediul gândului, creierului etc) eu pot arunca următoare afirmație: Fiecare dintre noi este propriul Dumnezeu. Si am un exemplu in spate (celebru) care poate aproba ceea ce spun. Ce crezi acum?

| Celcestietot explică (pentru BuLaNNNeL):

Potential avem, dar in acelasi timp si un creator, adica pe Dumnezeu. Cum de a aparut universul daca nu era nimic? Spune logic, atat.

| anonim_4396 a răspuns (pentru BuLaNNNeL):

Dacă eu sunt propriul Dumnezeu, de ce nu zbor în momentul ăsta? De ce nu sunt invizibil, sau invincibil?

| BuLaNNNeL a răspuns (pentru anonim_4396):

Dacă dumnezeu exista de ce permite crime, nedreptăți, suflete chinuite, boli?
De ce permite ca oamenii care au cea mai strânsă legătură cu el (popii) sa comită ilegalități? Spălare de bani, santaj, s*x cu minori, frecare între ei etc. Eu ti-am oferit un exemplu (celebru) caci asa sunt mai multe, dar ce-i drept nu pot proba daca este adevarat, a unui om care s-a autovindecat si nu vorbim de o răceală happy. Tu ce-mi poti oferi, înafară de povesti?

| anonim_4396 a răspuns (pentru BuLaNNNeL):

Vorbești prostii,răul nu vine de la Dumnezeu. Dumnezeu a dat alegerea omului să facă ce vrea,într-o zi, fiecare va sta la judecată.Cât despre cele naturale, ele sunt pentru
-Pedepsire
-Mântuirea sufletului

În momentul de față, știm doar să dăm vina pe Dumnezeu pentru rău, dar la început n-a fost așa. Dumnezeu a dat alegerea omului dacă vrea sau nu să asculte de el.Tu de cine asculți?

| BuLaNNNeL a răspuns (pentru anonim_4396):

Posibil si ce spui tu, dar nu e corect. Unde-i dreptatea? Dacă eu vin si te bat până te las imobilizat la pat pe tine pentru tot restul vietii. Si poate scap cu 1-2 ani de pușcărie sau nici aia. Tu vei suferi toată viața, iar eu imi voi vedea de ale mele in continuare. Unde-i dreptatea? De ce permite dumnezeu ca un nenorocit ca mine sa-si bată joc de viata ta? A unui om nevinovat.

| anonim_4396 a răspuns (pentru BuLaNNNeL):

Ai auzit de încercări? Tot ce e rău e de la cel rău, el este sursa răului. Dumnezeu va judeca lumea cu dreptate, nenorocitul își va avea răsplata în iad, iar nevinovatul (dacă a fost credincios )în rai

| BuLaNNNeL a răspuns (pentru anonim_4396):

Pana la rai. vai si amar de ea viata. Suna interesant aceste "incercari", de vreo 10 luni ma bat cu ele. De cine sunt trimise aceste incercari? căci n-am inteles exact. De doamne doamne ca sa ma aduca pe drumul cel bun sau sa invat vreo lectie sau de cel rau ca sa ma obișnuiască cu viitoarea mea casa?

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tu te închini la icoane? Ferească Dumnezeu să faci așa ceva! Icoanele sunt picturi făcute de oameni,nu sunt sub voia Domnului.În Biblie zice că Dumnezeu se poartă drept cu cei drepți și cei nedrepți. Unde ai văzut icoane plângând? În Biblie zice „Nu credeți ceea ce vedeți,ci credeți ceea ce nu se vede ". Practic,nu crede în icoane,care poți să le vezi ușor,ci crezi în Dumnezeu cel Atotputernic care nu se vede. Diavolul face ca icoanele să plângă, pentru a întări credințele greșite a așa-zișilor creștini, sper că nu comit blasfemie. Deci, da, cam asta e explicația

| Celcestietot explică (pentru anonim_4396):

Gresit. Cum poate diavolul sa aiba putere de exemplu asupra icoanei Fecioarei Maria sau a pruncului Iisus? Ce credinte gresite ar putea sa creeze, ca doar nu ne inchinam lui Satana? Sunt icoane care plang peste tot pe glob. Uite niste imagini :

https://www.google.ro/......ps?/search

| anonim_4396 a răspuns (pentru Celcestietot):

Se vede că ai fost mințit. Chiar dacă nu ar fi a Satanei, Dumnezeu nu ne-ar cere să ne rugăm unei icoane neputiincioase, doar fiindcă plânge

| Bizon95 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ti-a vorbit tie personal D-zeu si ti-a spus sa te rogi la icoane?
sau asta ti-a spus un preot?
DE CE il crezi pe preot, TI-A DOVEDIT CA *EL* A VORBIT CU D-ZEU?!?

daca nu, atunci esti o oaie iar preotul iti e STAPAN si nu ai nici o treaba cu nici un D-zeu

| anonim_4396 a răspuns (pentru Bizon95):

Am zis că cred în preot? Nu.Nici măcar nu sunt ortodox.Ce nu înțelegi, din moment ce am zis CLAR SĂ NU SE ÎNCHINE? Data viitoare, gândește înainte să răspunzi

| Bizon95 a răspuns (pentru anonim_4396):

Scuze, am citit mesajele in oridine gresita si mi-am facut o idee foarte gresita

PUNCTUL MEU RAMANE, ca idee, insa nu iti mai e adresat tie ci conceptului de a te ruga la icoane in general

inca odata scuze, daca tot calc in strachini macar sa am minimum de decenta sa ma scuz! happy

| anonim_4396 a răspuns (pentru Bizon95):

No bine,scuze și eu.Dar, cum am spus, icoanele sunt neputiincioase să ne ajute, în loc ca ăia care se închină la icoane să o facă la Dumnezeu, o fac la așa ziși „sfinți ". Asta e IDOLATRIE

| Celcestietot explică (pentru anonim_4396):

Daca te inchini lui Iisus, Iahve si Fecioarei Maria, nu vad care ar fi problema.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Celcestietot):

Uite ce zice Biblia :Sa nu-ti faci chip cioplit si nici asemanare a vreunui lucru din cate sunt in cer, sus, si din cate sunt pe pamant, jos, si din cate sunt in apele de sub pamant! Sa nu te inchini lor, nici sa le slujesti lor" (Ies. 20, 4-5)
Eu sunt Domnul Dumnezeul tau, Care te-a scos din pamantul Egiptului si din casa robiei. Sa nu ai alti dumnezei afara de Mine!" (Ies. 20, 2-3).

| Celcestietot explică (pentru anonim_4396):

Pai da, dar tu te inchini chipului de pe icoana respectiva, nu lemnului sau statuii. Daca este Iahve pe icoana (pictat de ex), ce, nu ii te inchini Lui? Repet :,, Daca te inchini lui Iisus, Iahve si Fecioarei Maria, nu vad care ar fi problema.''

| anonim_4396 a răspuns (pentru Celcestietot):

În primul rând, nimeni nu știe cum arată Dumnezeu, picturile acelea sunt 0 față de cum arată de fapt.În al doilea rând, că vrei, că nu vrei, dacă te închini la icoane, faci idolatrie

| anonim_4396 a răspuns (pentru Celcestietot):

Biblia nu permite închinarea la icoane, Dumnezeu poruncește să te închini numai și numai Lui, punct!

| Celcestietot explică (pentru anonim_4396):

Pai si ce, Cei mentionati mai sunt de partea lui Satana? Fara aceste Divinitati nu s-ar fi facut nimic. Dumnezeu a creat, iar Fecioara Maria a nascut pe Iisus care este mantuitorul lumii. Nu este nimic rau in a te inchina unor Exemple bune de urmat. Doar la Acestia ma refer, nu la oameni, sfinti s-a.m.d.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Celcestietot):

Dar și Maria a avut păcate,în loc să te închini lui Dumnezeu,care e fără prihană, te închini Mariei? Ea doar l-a pus pe pământ pe Isus, Duhul Sfânt a dat, de fapt, viață lui Isus, fiindcă Duhul Sfânt mai e și Dătătorul de viață

| Celcestietot explică (pentru anonim_4396):

Pai da, dar daca nu era fara pacat, crezi ca se mai nastea Iisus prin ea?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Celcestietot):

Greșești,prin ea s-a născut Isus, ce-i drept, dar asta nu înseamnă că trebuie să te închini ei.Pe cine alegi tonguee Dumnezeu sau icoane? Nu-mi spune,căci știu că vei zice „În Dumnezeu,dar icoanele...". Frate, Dumnezeu a zis CLAR și DIRECT să nu te închini la idoli, iar icoanele pot fi catalogate ca idoli. Nimeni nu mântuiește decât Isus Hristos, singura jertfă de ispășire a păcatelor, icoanele nu vor mântui în veac

| Celcestietot explică (pentru anonim_4396):

Nu icoanele, ci actiunile au dus la posibila mantuire. Oricum, nu diavolul manipuleaza acele icoane.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Celcestietot):

Dacă te referi la Isus, ai dreptate, dar dacă te referi la icoane, greșești. Ce e greu de înțeles? Icoanele au fost făcut doar ca să ne putem închipui cum erau oamenii cutare fizic, nu sunt pentru închinare frate!

| anonim_4396 a răspuns (pentru Celcestietot):

De cine asculți? De Dumnezeu sau eretici?

| Celcestietot explică (pentru anonim_4396):

Nu gresesc oricum as spune. Fara precedenta zale, nimic nu s-ar fi legat, totul s-ar fi rupt.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Celcestietot):

Oricum nu te închina la icoane

| Celcestietot explică (pentru anonim_4396):

Stiu ce am de facut, multumesc oricumwinking!

| anonim_4396 a răspuns (pentru Celcestietot):

Pentru ce? Că nu te închinai sau că te închini în continuare

| Celcestietot explică (pentru anonim_4396):

Cine a spus ca fac eu asta? Sigur eu nu. Si eu ma refeream la alt tip de inchinat. Gandeste-te putin.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Celcestietot):

În cazul ăsta, greșeala mea! Totuși, nici un tip de închinat icoane să fie în mijlocul tău

| Celcestietot explică (pentru anonim_4396):

Nicio problema! O sa fie bine cu asa cevawinking.

| Shadow136o a răspuns (pentru Bizon95):

Dar de vorba cu Dumnezeu cum stai? În fata unei icoane, știam și la biserică.
Religia nu e o tâmpenie

| acerr a răspuns (pentru Shadow136o):

Da,de vorba cu Dumnezeu
si eu vorbesc, mai ales CA SUNT PROBLEME SI SITUATII care nu se spun ori cui.SAU nu ai cui, asa ca ISUS E CEL MAI BUN ASCULATAOR

| Bizon95 a răspuns (pentru Shadow136o):

Cum crezi tu, daca nu e o tampenie, atunci E O AFACERE
in biserica lumanarile se vand si cu de 5 ori mai mult decat la piata
preotii trebuie sa faca cota de bani in fiecare luna
si e cate o biserica la fiecare colt... RENOVATA BINEMERCIC

iar spitalele, pentru ca nu se asteapta nimeni la minuni acolo, sunt mizere si cu lipsuri enorme la personal, medicamente si consumabile...

cred ca mai bine o lasa-i sa fie tampenie, asa cred ca am dovedit ca e MULT mai rau!

| GicaGigekGica a răspuns (pentru Celcestietot):

Satana are mare putere mai ales peste lucrurile facute de om. De unde stii tu ca lui Dumnezeu ii plac icoanele? Chiar el zice sa nu va inchinati idolilor si sa nu va faceti alti dumnezei. Toate icoanele sunt "dumnezei" morti, doar unul este viu si lui trebuie sa ne inchinam!

| GicaGigekGica a răspuns (pentru Celcestietot):

Ca e pictat ca e sculptat e tot aia. De unde stim noi in primul rand cum arata Isus sau Maria?

| GicaGigekGica a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca nu te superi, ce religie esti? Am citit tot ce ai spus tu si ai mare dreaptate!

| anonim_4396 a răspuns (pentru GicaGigekGica):

Penticostal,mulțumesc

| Celcestietot explică (pentru GicaGigekGica):

De cate ori să vă mai repet că Satana nu are putere peste cele sfinte? Deci, Satana promovează creștinismul, nu?

| Celcestietot explică (pentru GicaGigekGica):

Deci, acum nu mai ai încredere nici în Iisus și în Maria...

Giulgiul din Torino îți spune ceva?

| anonim_4396 a răspuns (pentru GicaGigekGica):

Eu i-am spus, dar tot a lungit subiectul

| Celcestietot explică (pentru anonim_4396):

De cate ori să îți spun că eu m-am referit la alt tip de închinare?

LA ALT TIP

| anonim_4396 a răspuns (pentru Celcestietot):

Și care e acest tip? Spune-mi, să știu

| Celcestietot explică (pentru anonim_4396):

Nu îți spun, că "lungim subiectul". Chiar tu ai spus asta...

| anonim_4396 a răspuns (pentru Celcestietot):

Să nu te lași convins că a te închina la icoane e un lucru bun. Dacă vei face asta, Dumnezeu te va judeca, pentru că ai primit dovezi că n-ai voie să te închini lor.Dar degeaba îți zic asta, tu crezi asta fiind un lucru bun

| Celcestietot explică (pentru anonim_4396):

Icoanele plang si automat este o dovada facuta intentionat de catre Divinitate cum ca exista, deci nu vad nimic rau in asta.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Celcestietot):

Nu mai crede în tâmpeniile acestea, te afli în mare pericol.Ce nu pricepi din moment ce Dumnezeu a zis CLAR să nu-ți faci chip cioplit? E așa greu? Toți sfinți (în afară de Isus )au avut păcate

| anonim_4396 a răspuns (pentru Celcestietot):

Doamne,de ce dai loc ispititorului? Isus a spus „Înapoia Mea, Satano! Este scris: ‘Să te închini Domnului, Dumnezeului tău, şi numai Lui să-I slujeşti’.".

| Celcestietot explică (pentru anonim_4396):

Hai ca ai inteles totul cum nu trebuie din Biblie. La capitolul icoane m-ai lamurit, acum raspunde si la asta :

,, Hai ca deja spui niste prostii mari cat Burj Khalifa. Daca ai fi citit din Biblie atent, ai fi aflat ca treaba sta cu totul altfel. Poti sa intrebi pe cine vrei tu asta. Invataturi gresite...''

| Celcestietot explică (pentru anonim_4396):

De cate ori sa iti spun ca am scris ca NU TREBUIE SA TE INCHINI LA SFINTI?

| GicaGigekGica a răspuns (pentru anonim_4396):

Eram sigur, si eu sunt penticostal happy

| GicaGigekGica a răspuns (pentru Celcestietot):

Cine ti-a zis tie ma ca icoanele sunt sfinte? Omul nu? Daca iti zicea Dumnezeu ca sunt sfinte erau dar Dumnezeu uraste icoanele.

| GicaGigekGica a răspuns (pentru Celcestietot):

Fugi ba deaici cu giulgiul tau. O porcarie facuta tot de om. Dar totusi sa zicem ca Isus arata asa, cu ce ne ajuta pe noi? Degeaba il aveti voi (Ortodoxii si alte religii) pe Isus pe pereti daca nu il aveti in inima si nu faceti ce a facut el. El nu a fost betiv, nu a fost curvar, nu a furat, nu si-a facut alti Dumnezei si nu s-a inchinat LA IDOLI. Si Maria a fost o fecioara tematoare de Dumnezeu nici decum o sfanta, ca tot om cu pacate era (pacat fiind si daca ii spui aproapelui tau ca e prost)

| Celcestietot explică (pentru GicaGigekGica):

Pai si ce, trebuie sa spuna Dumnezeu ca sunt, ca daca nu, nu este asa? Ilogic. Nu spune nicaieri in Decalog ca nu ai voie sa torturezi un om, ce faci? Mari prostii scrii. Deci daca eu il vad pe Dumnezeu in icoana, nu am voie sa ma inchin Lui, pentru ca Dumnezeu isi uraste propria icoana? Sper ca ti-ai dat seama ca NU este CORECT ceea ce scrii.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Celcestietot):

Bă omule, nimeni nu știe cum arată Dumnezeu, cât trebuie să-ți spun?

| Celcestietot explică (pentru GicaGigekGica):

Cred ca tu ma confunzi cu cei fara Dumnezeu. Da, daca ai inceput ''cu ce ne ajuta pe noi'', m-ai lamurit...

| Celcestietot explică (pentru anonim_4396):

Hahaha, nimeni spui? Mai citeste din Biblie...

| anonim_4396 a răspuns (pentru Celcestietot):

Băi frate, când am zis nimeni, mă refeream la oamenii din prezent, ce tot lungești subiectul?

| Celcestietot explică (pentru anonim_4396):

Pai de unde sti daca l-au vazut ei pe Dumnezeu sau nu, ai trait tu cu ei? Cica eu lungesc subiectul laughing!

| anonim_4396 a răspuns (pentru Celcestietot):

Mi se pare mie sau deja începi să devii ateu? Nimeni nu-l poate vedea pe Dumnezeu frate! Știi ce? Mai bine te las să-ți vezi de prostia ta, oricum n-am să te conving

| Celcestietot explică (pentru anonim_4396):

Daca vrei block, sa-mi spui, ca deja jignesti si aberezi...

| GicaGigekGica a răspuns (pentru Celcestietot):

Poti sa te inchini la o icoane cu Dumnezeu. Icoana aceea e facut de om dupa imaginatia lui dar Dumnezeu e mult mai maret decat credem noi. Deci incalci o alta porunca "Sa nu iti faci chip cioplit" happy

| Celcestietot explică (pentru GicaGigekGica):

Nu cred asta, atata timp cat tot face referire la El.

| GicaGigekGica a răspuns (pentru Celcestietot):

De ce nu intelegi! Toti iti spun ca nu e bine sa te inchini la icoane si tu tot vrei sa demonstrezi ceva. Si DUMNEZEU zice sa nu va inchinati idolilor. Si tu mai zicea ca Satana nu are putere peste cele sfinte sau ca satana ar vindeca oameni care se inchina la icoane ca sa credem in Dumnezeu. Intelege, Satana ne amageste, tu cand te inchini la icoane te inchini lui Satana, nu lui Dumnezeu si de asta el face minuni ca sa crezi ca te inchini lui D-zeu si sa faci asta in continuare. Cand Moise si Aaron faceau minuni si diavolul a dat putere preotilor sa faca aceleasi minuni. Nu stiu, daca nu ma crezi cere un semn de la Dumnezeu sa vezi daca nu e asa. Daca tu te mai inchini la icoane o sa pacatuiesti pentru ca stii adevarul si ti s-a fost vestit, inainte poate nu stiai dar acum stii sa pacatuiesti daca mai te inchini. Eu iti spun ca un sfat prieteneste ca am vazut ca vrei sa crezi in Dumnezeu dar crezi cu o credinta gresita. Dumnezeu ne spune sa vestim Cuvantul său si eu asta fac. Daca vrei sa intelegi mai multe informeaza-te despre Penticostali. Chiar te rog sa ceri un semn de la Dumnezeu si sa te informezi despre penticostali, adica sa asculti predici de pe net cu pastori penticostali.

| Celcestietot explică (pentru GicaGigekGica):

Eu cred in Dumnezeu, nu imi mai trebuie semn. Eu ma inchin lui Dumnezeu. Sunt ortodox.

| GicaGigekGica a răspuns (pentru Celcestietot):

Bine! EU ti-am vestit adevarul, la judecata de apoi va trebui sa dai raspuns de ce ai pacatuit in continuare daca ai stiut adevarul. Acum vrei nu vrei stii adevarul si trebuie sa faci dupa adevar ca de nu, nu vei vedea vesnicia. Dumnezeu a zis ca "o sa aiba urechi sa auda si nu vor auzi, o sa aiba ochi sa vada si nu vor vedea". Ce iti spune asta?

| Celcestietot explică (pentru GicaGigekGica):

Nu stiu eu si nimeni de pe pamant daca o sa invii la judecata de apoi sau inainte.

| GicaGigekGica a răspuns (pentru Celcestietot):

Dar odata o sa fii judecat si daca nu asculti de adevar direct in iad vei ajunge!

| Celcestietot explică (pentru GicaGigekGica):

Poate învii la judecata, poate înainte. Tu nu știi sigur asta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca ar exista Dumnezeu ar incalca toate legile fizici, nu spun neaparat ca e imposibil sa existe dar totusi probabilitatea e prea mica, restul ce spui tu sunt baliverne

| Celcestietot explică (pentru anonim_4396):

Tu deja te referi la extraterestrii aici din cate se intelege. Presupun ca sustii teoria evolutionista.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu zic ca icoanele, daca ar plange cumva, plang pentru noi. Nu uitati, daca D-zeu nu poate folosi oamenii, foloseste si pietrele. Poate ne revenim si noi...

De ce se vindeca, se vindeca pentru ca au credinta. In Dumnezeu.

| PumpkinDoll a răspuns:

Le-au gasit amintirile.

| brokxy a răspuns:

Dumnezeu exista, eu m-am rugat la el sa ma ajute cu o durere foarte groaznica si dupa ce m-am rugat nu ma mai durut si m-am rugat sa se intoarca un iubit la mine si a venit. Recomand rugaciunile Sfantului Nicolae ele sunt foarte ascultate. Dumnezeu atat cat si alti zei sunt foarte reali dar noi ar trebui sa ne rugam la Dumnezeu pentru ca el ne-a creat, Nu satan sau altii

| GicaGigekGica a răspuns (pentru brokxy):

Nu! Alti zei nu exista, roaga-te pentru ceva la un alt zeu si dupa la Dumnezeu sa vezi cine te v-a ajuta. Vorbesc foarte serios sa incerci asta. Toti ceilalti zei sunt zei morti facuti de om prin imaginatia s-a. Sper ca Dumnezeu sa iti deschida ochii si sa vezi ca am dreptate. Amin!

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru GicaGigekGica):

Ai grija, ca nu iei pur si simplu ciocanul lui Thor la misto!

| Alexandrionelu a răspuns:

Sunt niște șarlatani, de aceea biserica nu permite oamenilor de știință sa verifice așa-zisele minuni pentru a nu se afla adevărul. "Minunile" sunt făcute pentru a atrage oamenii creduli și odată prinși în plasa, a beneficia de avantaje materiale. Biserica este cea mai mare teapa din istorie. Sa faci bani "vânzând" iluzii și speranțe. Deșteptati-va oameni buni!

| Celcestietot explică (pentru Alexandrionelu):

Nu este adevarat ce spui. Au fost lasati savanti de catre biserica ca sa afle ceea ce se intampla cu adevarat si tot fara explicatie raman.

| Alexandrionelu a răspuns (pentru Celcestietot):

Dacă ai văzut știrea pe Trinitas, nu înseamnă că așa este. Nici un studiu serios, din foarte puținele făcute nu au scos la iveala nici o minune. Nu curg lacrimi din nici o pânză, indiferent cine este pictat pe ea. Dar fiecare este liber sa creadă ce vrea, pupați voi picturi și moaște în continuare și puneți-vă toate speranțele în ajutorul primit de la un evreu mort de 2000 de ani și de la duhul atotputernic de tatasu. Sunteți penibil de naivi.

| Celcestietot explică (pentru Alexandrionelu):

Nici nu am citit de undeva ceea ce am intrebat. Ce, nu am minte sa gandesc si singur, sa pun intrebari? Este mult de vorbit aici, daca crezi bine, daca nu, nu. Sunt mii de dovezi cu privire la existenta lui Dumnezeu pe internet, existenta care este reala. Du-te si cauta-le! Apropo, minciuni spui in legatura cu icoanele si mai si jignesti. Spune ca esti ateu si cu asta am terminat.

| Alexandrionelu a răspuns (pentru Celcestietot):

Bineînțeles că sunt ateu, o spui de parca asta ar fi ceva rău. Tu ești prea îndoctrinat ca să mai gândești logic in ceea ce crezi cu atâta înverșunare. Ai fost crescut sa crezi și crezi cu înverșunare în duhuri, zei și mesaje subliminale numite rugăciuni. Este libertatea ta sa faci asta, dacă vrei poți sa te închini și la vaca, cum fac indienii, dar nu denatura adevărul științific, pentru ca alți cititori mai naivi s-ar putea sa te creadă. O seara buna și spor la pupat moaște în continuare!

| anonim_4396 a răspuns (pentru Celcestietot):

Icoanele nu folosesc în religie, ce nu înțelegi?

| Celcestietot explică (pentru Alexandrionelu):

Am mai spus pe site ca nu sunt indoctrinat, dar asta este alta poveste. Tu esti cel care ocoleste adevarul, nu eu. Seara buna!

| Alexandrionelu a răspuns (pentru Celcestietot):

Faptul ca spui ca nu ești îndoctrinat nu are nici o relevanta. E ca și cum pacienții de la ospiciu spun toți ca ei nu sunt nebuni...
Iar adevarul: adevărul meu este palpabil și măsurabil. Al tău are ca surse o carte veche de 2000 de ani și părerile oamenilor care au făcut o meserie din a lua banii oamenilor naivi, promițându-le în schimb ghidarea spre o răsplată post-mortem. Dacă tu vrei sa îți trăiești viata în iluzii, îmbogățind șarlatani ca Daniel și gloata lui de paraziți, nu ai decât, este alegerea ta. Sper ca măcar generația tânără sa fie ceva mai isteață și sa nu mai ducă în spate trântorii acestea în vesminte aurite.

| Celcestietot explică (pentru Alexandrionelu):

Tot nu intelegi nimic. Mai documenteaza-te si poate (subliniez POATE) ca vei intelege.

| acerr a răspuns:

Practic nu e vorba de icoana,chiar Isus a spus,nu te inchina la icoane,chip cioplit, asta inseamna statui.
dar este o expliactie unica > acesti oameni se roaga din toata fiinta lor, cu patima si incredere pentru ca au credinta, si gandurile lor ajung acolo sus in Univers, omul este energie, transmiti energie, capeti energie Eu inteleg pentru ca stiu ca suntem auziti si ajutati

| Helper07 a răspuns:

Dumnezeu exista dar icoanele nu au nimic special care sa poata vindeca. Icoanele care "plang" sunt cel mai probabil niste zvonuri care au fost preluate si unii au pus apa pe icoane si sa pacaleasca lumea. Eu nu cred ca plang de-adevarat - sunt doar lucruri facute de mana omului care se pretinde a fi un mod de inchinare lui Dumnezeu dar macar va ganditi daca Dumnezeu ar accepta acest mod de inchinare? De ce trebuie sa aiba Dumnezeu o reprezentare careia sa ne inchinam? Nu va mai amintiti de vitelul de aur facut de Aaron? Si Satan are putere chiar sa vindece ca sa duca lumea in eroare si mai poate fi si efectul placebo - crezi ca te poate insanatosi si chiar asa se intampla (mai putin cu cancerul si alte boli netratabile, de el nu scapi daca ti s-a spus ca nu mai scapi, efectul placebo nu-si mai face asa de bine efectul deci...)

| Celcestietot explică (pentru Helper07):

Aaa, deci Satana vindeca ca sa creada lumea in fix Dumnezeu. Nu este logic, nu ii te inchini lui Satana. Icoana reprezinta Divinitatea in general.

| Helper07 a răspuns (pentru Celcestietot):

Multa lume nu are o cunoastere buna asupra anumitor lucruri si in timp, vor ajunge(daca nu au si ajuns) sa se inchine icoanei in loc sa se inchine lui Dumnezeu. Apropo, cine a spus ca icoana Il reprezinta pe Dumnezeu, Dumnezeu sau omul? Omul. Crezi ca l-a intrebat macar pe Dumnezeu daca e in regula? Nu! Un Dumnezeu care voia ca oamenii sa distruga idolii si sa nu li se mai inchine crezi ca ar accepta icoane? Daca prezenta lui Dumnezeu ar fi in icoane la fel ca in chivot atunci am putea sa ne inchinam insa daca le-am atinge, am muri la fel cum si cei care atingeau chivotul si nu erau preoti care aveau si ei niste reguli, mureai. Uite dovada ca nu trebuie sa te inchini la icoane.

| Celcestietot explică (pentru Helper07):

Pai ce, este rau sa il slavesti pe Dumnezeu inchinadu-te chipului Sau de pe icoane?

| Alfred0703 a răspuns:

Si eu am foarte multe intrebari, cum ar fi de ce plang chitarele?

| Celcestietot explică (pentru Alfred0703):

Asta ma intrebam si eu in fiecare seara pana sa ma culc, dar acum sunt ok laughing.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Celcestietot):

Eu mă refeream că atunci când ziceam că nu trebuie să te închini la icoane, tu tot ziceai alte lucruri gen fecioara Maria, sfinți etc. Poți să-mi spui, aici ai voie, mai ales că dacă spui n-am ce să-ți fac

| Celcestietot explică (pentru anonim_4396):

Am spus că la sfinți nu trebuie să te închini, dar nu ai fost atent. Ști că a te închina din punctul asta de vedere are mai multe sensuri, nu? Gândește-te tu ce ar putea fi, că îți dai seama imediat. Nu este frumos să dăm cu spam, de aceea nu mai răspund.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Celcestietot):

Așa,doar la Isus să te închini

| Celcestietot explică (pentru anonim_4396):

La Iahve.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Celcestietot):

Isus,Duhul Sfânt și Iehova sunt un singur Dumnezeu

| Celcestietot explică (pentru anonim_4396):

Pai stai, tu te referi ca sunt aceeasi persoana Toti 3 sau ca fac parte din "aceesi grupare" (grup, clan etc)?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Celcestietot):

Prima

| Celcestietot explică (pentru anonim_4396):

Hai ca deja spui niste prostii mari cat Burj Khalifa. Daca ai fi citit din Biblie atent, ai fi aflat ca treaba sta cu totul altfel. Poti sa intrebi pe cine vrei tu asta. Invataturi gresite...

| anonim_4396 a răspuns (pentru Alfred0703):

Chitarele plâng în brațele unui interpret foarte bun...

| GulubuntzBudulush a răspuns:

Dumnezeu există și ne ajută de orice nevoi, a murit pentru noi și s-au și dovedit unele minuni făcute de el. Icoanele plâng datorită făcăturilor și datorită lui Satana care vrea să ne închinăm la chipuri cioplite și nu lui Dumnezeu. Cam asta e.