| TheMechanix a întrebat:

Exista Dumnezeu? Vreau raspunsuri logice nu aberatii de genul crede si nu cerceta, ca mi-e cam greu sa cred si nu ma pot abtine sa cercetez!

Răspuns Câştigător
| dracu14 a răspuns:

Sunt aproximativ 2700 de zeitati,nu poti sustine unul si sa-i negi pe restul,ori ii accepti pe toti ori pe niciunul, ce au in comun toate zeitatile este ca nu exista dovezi despre niciuna dintre zeitati, ca sa dovedesti existenta ai nevoie de dovezi astfel lipsa dovezilor confirma inexistenta, in plus daca studiezi biblia, totul incepe prost teoria creatiei fiind chiar stupida si nu pot intelege cum lumina a fost creata inaintea soarelui si nici cum a creat omul din lut(imi aduce aminte de pinochio) insa religiile se bazeaza doar pe a crede nu si pe a pune intrebari

30 răspunsuri:
| andreeacmocanu a răspuns:

Nu te amagi, dumnezeu si religia sunt doar niste instrumente politice si corporatiste de control in masa. Cel putin in Romania avem max. 500 de spitale, max. 4700 de scoli si minim 18.000 de biserici care nu platesc nici un fel de taxa sau impozit si nu au nici un fel de obligatie baneasca fata de societate. Asa ca batranelul care sta calare pe un norisor si vede tot ce faci e putin probabil sa existe. Dar concret o sa iti dau niste exemple cunoscute si tragi singurel concluzia: genocid, foamete, razboaie, epidemii, hazarde, dezastre, saracie, terorism...si lista continua

| OtakuRoman a răspuns:

Eu Personal nu cred ca exista un D-zeu, Asa ca raspunsul meu este: NU!, D-ZEU NU EXISTA! salut

| ILoveMoon a răspuns:

Fiecare crede in ce vrea, eu personal nu cred in divinitati si nu exista dovezi
stiintifice ca exista, existau zeii sunt doar povesti

| Thunderstruck a răspuns:

Dovezi "logice" pentru crestini : Pariul lui Pascal, povestea aia cu gemenii din burta mamei(asta pentru unii mai fumati), faza cu curentul electric (nu-l putem vedea) etc.Dovezile astea se aplica si la alti 2700 de zei, in orice caz.Dovezi logice pentru existenta lui Dumnezeu sau oricarui alt creator :

| Urzi23 a răspuns:

Vezi bre ca gaselnita cu "crede si nu cerceta este inventia unui ateu iosif Visarionovici Stalin " asa ca nu mai incurca borcanele

| Thunderstruck a răspuns (pentru Urzi23):

Bre, am citit undeva ca era inventia lui Caesar, nu se stie sigur cine-a zis.

| RAY a răspuns:

Salut,sincer nu stiu daca exista dumnezeu nu afirm nici ca nu exista nici ca exista =ateism slab -nu stiu daca exista dumnezeu, lipsa unei afirmati ca liber cugetator ti-l recomand
ateismul puternic =nu exista dumnezeu

eu nu cred in existenta din mai multe motive dar isi spun cele mai importante

1 un zeu nu putea aparea din nimic
2 un zeu nu putea crea tot universul din nimic

las o posibilitate sa exista zeul evreu ca pentru toti zeii intre 1 si maxim 5% pentru un creator deist care nu intervine in viata nimanui un creator care nu are nevoie de rugaciunii, nu te pedepseste,nu te arunca in iad ca nu crezi in el

alt motiv pentru care omul a inventat pe dumnezeu se stie,dumnezeu e o speranta sa spunem ca sunt bonav,nu imi gasesc de lucru,sau alteceva omul de cand e mic cere ajutor sa nu uitam ca a cere ajutor e ceva omenesc,de aia cerem ajutor suntem programati genetic pentru asta cine spune ca nu a cerut ajutor minte nu ma refer divin,ajutor de la prieteni,familie etc
desi dumnezeu e o carja pentru oricine o speranta
apoi viata de dupa,ateismul,stiinta spune ca dupa moarte nu exista viata iar religia ofera o speranta,de ce aleg multi acea speranta?
suntem programati genetic sa credem in ceva care e deasupra noastra un creator dar sa revin chiar daca nu s-a dovedit ca ar exista asa ceva e totusi o speranta

explicatile primitive care le ofera biblia nu cere cunostine sa nu uitam ca baza credintei e de a crede in cea ce nu vezi,auzi etc in cea ce nu percepi cu simnturi sau aparate tehnologice,multi argumenteaza ca nu putem detecta pe creator intrebarea e de ce nu isi dovedeste existenta?
faza cu ca nu isi arata existenta ca atunci nu ar mai fi credinta se regaseste in multe mitologii asta era vrajeala grecilor,egiptenilor etc
un fel de minciuna mascata
te-as sfatui sa cauti stiinta
te-as sfatui nu sa crezi si sa te indoiesti de toate, nu crede in nimic, daca vei crede in ceva vei vi blocat in acel ceva si numai vei progresa, crede in dovezile oferite de stiinta sunt multe isi pot explica de la big bang pana in prezent aproape totul si prin dovezi si prin logica, nu eu si stiinta poate eu doar incerc sa acumulez cat mai mult

m-as bucura daca ti-ai deschide mintea si miai trimite mesaj

| doctorandus a răspuns (pentru Urzi23):

Nu Stalin, ci Celsus (sec. al II-lea).

Tertullian cu "credibile prorsus est, quia ineptum est" se referea la altceva.

| doctorandus a răspuns:

Da, exista, iata de ce:

Defintie: Deus sive Natura.
Natura exista.
Deci Dumnezeu exista.

| Thunderstruck a răspuns (pentru doctorandus):

Asta se poate aplica la ceilalti 2700 de zei.

| doctorandus a răspuns (pentru Thunderstruck):

Deus sive Natura este o definitie filosofica respectabila. Grecii si romanii nu credeau in Zeus/Jupiter/Afrodita/Venus sive Natura, asa ca argumentul nu se poate aplica zeilor lor. Si nici macar nu se poate aplica Dumnezeului crestin, deoarece el e altul decat pura natura (facand rabat de la Fapte 17:28).

| Thunderstruck a răspuns (pentru doctorandus):

De acord cu tine, am crezut ca folosesti argumentul asta pentru a dovedi existenta zeului crestin.

| danay72 a răspuns:

Orice este in jurul nostru in creatie arata ca exista Dumnezeu, totul e creat prea frumos si exact ca sa apara din pura intamplare.Inclusiv universul este creat minunat, de exemplu soarele daca era mai departe cu un grad eram inghetati, sau mai aproape cu nu grad era tot pamantul ars.Tot ce este in universul acesta nu avea cum sa fie atat de ordonat, fara ca cineva sa le aseze in ordine.

| Zenicide a răspuns (pentru danay72):

"Orice este in jurul nostru in creatie arata ca exista Dumnezeu, totul e creat prea frumos"
Peste tot unde privesti te inconjoara moartea, dar tie cumva astea ti se par frumoase? Pana si galaxia noastra este pe curs de coliziune cu galaxia Andromeda si tot ce exista in universul nostru va dispare eventual.

"Inclusiv universul este creat minunat, de exemplu soarele daca era mai departe cu un grad eram inghetati, sau mai aproape cu nu grad era tot pamantul ars."
Universul e un loc violent si deloc prietenos http://www.youtube.com/watch?v=4238NN8HMgQ Zona goldilocks nu e fixa deloc, pamantul putea fi mai aproape sau mai departe de soare (de exemplu cat e distanta Pamant - Marte) si viata exista si asa.

"Tot ce este in universul acesta nu avea cum sa fie atat de ordonat, fara ca cineva sa le aseze in ordine."
Stiinta, caruia ii datorezi ca STIM de existenta uniuversului ne invata ca e dezordine.

| danay72 a răspuns (pentru Zenicide):

Daca vei aprofunda putin subiectul vei vedea ca chiar oamenii de stiinta au ajuns la concluzia ca exista Dumnezeu.

| Zenicide a răspuns (pentru danay72):

Arata-mi teoria, stirea, press releaseul laughing)) Sau ce ai zis e o aberatie!
In clipul care ti l-am dat sunt oameni de stiinta, ti se pare ca acei oamnei cred in Dumenzeu?laughing

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Salut. Mulţi sunt de părere că a avea credinţă înseamnă a fi credul, că nu permiţi unor dovezi să-ţi infuienţeze mintea ş.a.m.d. Dar Biblia nu ne îndeamnă pur şi simplu să credem că Dumnezeu există şi atât. Nu, ea ne îndeamnă să ne folosim facultăţile mintale pentru a găsi motive de a crede în ceva sau în cineva. Evrei 4:3 spune: Orice casă este construită de cineva, dar Cel ce a creat toate lucrurile este Dumnezeu. Principiu formulat aici este clar: Ceea ce este făcut trebuie să aibă un făuritor.
Gândeşte-te: Un ceas pretinde existenţa unui ceasornic, nu-i aşa? Dar oare mişcarea corpurilor cereşti, după care se îndreaptă ceasul, să fie rezultatul întâmplării oarbe, sau este opera unui Creator. Dacă un simplu ceas pretinde o minte inteligentă pentru a exista, este rezonabil să credem că sistemul nostru solar nu este creat de nimeni?
Alt lucru demn de luat în considerare este că cea mai veche şi cea mai răspândită carte din toate timpurile, Biblia, vorbeşte clar despre existenţa lui Dumnezeu.

| OOOLEOOO a răspuns:

Dumnezeu exista..in mintea celor religiosi.

| DDCC a răspuns (pentru OOOLEOOO):

Poate te referi in sufletul lor. Exista Iisus, a existat si va exista pentru eternitate la fel ca Dumnezeu. Mai mult face pentru omenire a se ajuta intre ei chiar decat a crede. Daca tu nu crezi, n-am nimic impotrva dar ajutorul dat unei persoane te aseamana lui Dumnezeu. Uneori doar credinta te poate scapa de ceva.

| DDCC a răspuns:

Exista divinitate deoarece exista raul. Si raul a existat de la inceput? Cum ar exista lumina daca nu ar fi intunericul, sau ziua daca nu ar fi noaptea? Cu totii avem constiinta, care ne ghideaza in lupta dintre bine si rau.
Si mai ales, cum de au existat prooroci sau apostoli, nu mincinosi, cum ar fi Ioan. exista multe evenimente ce s-au produs pana acum cum ar fi transformarea unor rauri in sange sau ceva de genu, lacrimarea icoanei Sfintei Maria. Este normal ca cei care nu cred in divinitate sa nu accepte existenta lor, dar daca crezi atunci nu-ti vei schimba opinia cand unul iti va sustine ca nu exista divinitate. De ce crezi cu unele persoane au murit pentru divinitate? Pentru ca nu erau sanatoase la cap? Cu atatea site-uri e normal negi existenta. La urma urmei, fiecare cu ale lui.

| Silviuloan a răspuns:

"Dumnezeu nu exista, El este!"-Pr.Rafail Noica.

| DDCC a răspuns:

Unul dintre lucruri care-mi displace la divinitate, este consecinta suicidului(pacatul deznadajduirii). Deoarece ai merge direct in iad. Daca omul e liber sa faca orice de ce nu o poate face oare? Nu ma refer la altii ca nu vreau(doamne feri) sa se mai intample astfel de cazuri. REPET! NU DORESC NIMANUI ASTA! Cu o singura exceptie: doar la mine. Nu pot depasi sentimentul/gandul. Singurul lucru pe care-l reprosez divinitatii si pe care cred ca il voi duce pana la capat. Damn life. Iwd.

Răspuns utilizator avertizat
| DDCC a răspuns (pentru TheMechanix):

Is partial de acord cu tine, dar asta nu-i de numai un an doi, ii de aprox 10 ani si cred ca tot avanseaza. nu am curaj sa vorbesc cu nimeni despre asta, numai cu un strain care stiu sigur ca nu ma cunoaste. Pe multi i-a facut s-o faca. Motivele mele se enumera pe zi ce trece. No one could ever save me from this nightmare. Unhappy for ever! Numai divinitatea m-a tinut orecum, de aceea ii accept existenta, chiar daca nu a facut prea multe lucruri pentru mine, mai deloc. Dar ce ma plang. Iti rapesc din timpul tau pretios. Scuze pentru raspuns. Mii de scuze.

| PedoBarbie a răspuns:

Dumnezeu nu există, dar se poate să mă înşel.
În orice caz dacă nu ai argumente valide cu privinţă la existenţa lui Dumnezeu nici nu vreau să te aud.
Pe curând!

Răspuns utilizator avertizat
| DDCC a răspuns (pentru TheMechanix):

Ba da, iti rapesc din timp cu problemele mele in loc sa-mi exprim idei despre divinitate! Sunt atat de multe idei solide pe care nici nu le stiu demonstra. Chestia este ca iti trebuie multa credinta ca sa te apropii de divinitate.