| anonim_4396 a întrebat:

Ce dovezi logice aveti ca exista dUMNEZEU, si ca nu e doar un super-erou inventat? Nu vreau raspunsuri din biblie. Funda la cel mai bun raspuns.

Răspuns Câştigător
| spxinsane a răspuns:

@ pr0cusoru : te rog da-ne si nou cateva dovezi ca exista Dumnezeu.
Faptul ca sunt biserici in majoritatea satelor/oraselor nu ajuta pe nimeni sa creada ca exista o entitate. Punem problema simplu : biserica ca istituie este una din cele mai corupte (daca te uiti in orasele mici sunt 5 biserici desi ar ajunge 1 sau 2, dar fiecare preot trebuie sa traga pielea de pe oamenii care cred in Dumnezeu). Referitor la fraza "Tu cand morii unde creezi ca ajungi te reincarnezi? in alta fiinta?", cand mor nu o sa mai exist, pentru ca nu cred in nemurirea sufletului sau in reincarnare, motiv pentru care sunt foarte indiferent cand vine vorba de inmormantari, in special sa mai si dau bani unor oameni corupti pentru asa ceva (sa fim putin seriosi).

@ Ciprian16 : chiar vreau sa vad un roman scris pe aceasta tema. Treaba cum ca oamenii nu mai evolueaza este data si de faptul ca omenirea a ajuns la anumite capacitati, unde nu mai este momentan nevoie sa evoluam (nu trebuie sa ne facem mai inalti pentru a lua fructe din copaci pentru ca stim sa facem o scara, nu trebuie sa ne adaptam vederea pentru viata de noapte pentru stim sa facem lumina/foc ), momenta stam pe loc dar nici nu lasa altceva sa evolueaze pentru ca trebuie sa le stim pe toate si monitorizam tot ce vedem. Daca am vazut ca cimpanzeii o duc rau si ca ar fi nevoie poate sa evolueze si ei sa se descurce, in loc sa ii lasam in pace am facut rezervatii unde tot oamenii merg si ajuta animalele sa duca viata lor normala fara a fi nevoiti sa evolueze (stiu ca folosesc acest termen de foarte multe ori).

@ gioia : daca cineva nu este de acord cu o credita automat este catalogat ca si dezorientat si pacatos si as amai departe, pentru simplu fapt ca nu crede in ce crezi si tu? Asta ati invatat din Biblie? (bag mana in foc ca peste 85% din credinciosii astia mari care se gasesc sa zica de unu si de altu ca nu cred, nici macar nu au citi Biblia).
Intrebarea pusa de BlueR nu este deloc penibil, mi se pare chiar interesanta in comparatie cu restul intrebarilor de pe acest site.

Omul de fiecare data cand da de un necaz sau o problema la care nu are un raspuns se gandeste ca daca se roaga la ceva entitate care sa il ajute, ceea ce linisteste este doar un gand, pentru unii functioneaza (atunci cand crede in asa ceva ), pentru altii nu are absolut nici un efect (atunci cand nu crezi).

Stiu ca ce am scris nu prea are legatura cu intrebarea DAR imi displace cand vad oamenii care incep sa dea cu parul ca "daca nu crezi in X sau in Y, automat trebuie sa te traga la credinta lor si automat esti un om rau si o sa ajungi in Iad (probabil)"

21 răspunsuri:
| thealchemist a răspuns:

Cind lasi ceva din mina pica. indiferent ca esti la polul nord sau polul sud, e aceeasi regula. multumit?

| mistikk a răspuns:

Dovada esti tu, eu, si restulwinking

| mistikk a răspuns:

@spxinsane nu`i mai pupa pe toti in c*r pentru o fundita am mai vazut la multe intrebari ...hai sa fim seriosi ...despre teoria lu darwin vorbeam da? bine cum vreti voi omul se trage din maimuta dar maimuta la randul ei de cine a fost creata? nu vedeti ca oricum ai lua`o tot la D-zeu se ajunge?

| spxinsane a răspuns:

@ iPetrA : cum poti sa zici ca teoriat evolutionista este "O MARE ANOMALIE"? Darwin nu a fost primul care a gandit in acest fel, este un mod de gandire care a aparut inca din antichitate ( http://ro.wikipedia.org/wiki/Istoria_gândirii_evoluționiste, aici gasesti mai multe informatii si pe urma poti sa cauti despre fiecare in parte ). Daca tie nu iti convine ceva sau refuzei sa crezi in asa ceva, este parerea ta si nu trebuie sa generalizezi si sa crezi toti gandesc ca tine.

@ isabela : tu crezi ca doar crestini si musulmani sunt religii majoritare? De Hinduism ce o sa zicem (care este practicat de mai multa lume decat musulmanii) sau aceasta nu este considerata o religie de ce exista mai multe entitati care sunt venerate?
Sau de cei care cred si in recarnare (pentru ei nu exista Iad sau Rai, exista doar o viata care incepe din nou)

Majoritatea omeniilor de stiinta sunt atei sau agnostici (chiar nu stunteti curiosi sa va documentati putin inainte de a zice unele afirmatii? )

| DianaScorpio a răspuns:

Ma indoiesc ca vei gasi vreo dovada logica la asa ceva, asa ca mai bine las-o balta...Credinta este ceva ce vine din interior.
Dovezile oricum sunt peste tot in jurul nostru, doar ca nu prea tin de logica, trebuie sa vrei sa le vezi si sa le accepti, atata tot.

| EmaS a răspuns:

Pentru cel necredincios oracate dovezi s-ar aduce ele sunt de prisos.Dar pentru cel credincios, in fiecare dimineata cand vede rasaritul de soare, ii multumeste lui Dumnezeu ca i-a mai daruit inca o zi.Pentru sanatate si pentru tot ce avem, trebuie sa Ii multumim lui Dumnezeu.
Cat despre acest sistem deosebit de frumos format din soare, planete si comete a putut aparea doar prin sfatul si stapanirea unei Fiinte inteligente si puternice.Stim ca orice plan are un proiectant. Universul are un plan foarte complex.Prin urmare, universul a avut un proiectant. Potrivit lui Hawking teoria Bing-Bang-ului, lumea crede ca universul si timpul insusi au inceput la Bing-Bang.Cum a recunoscut chiar el, teoria imaginara a lui Hawking nu rezista atunci cand este aplicata in lumea reala. Timpul imaginar este exact ceea ce-i sugereaza numele.Sa crezi ca din nimic au aparut toate lucrurile, care sunt perfecte si functioneaza dupa niste legi bine puse la punct.

| Lacoste a răspuns:

Buna.Nu stiu cati ani ai si nici nu ma intereseaza, insa nu pot sa inteleg ca exista oameni care isi pun asemenea intrebari.Nu am nevoie de funda ta, nu am ce face cu ea. Sper ca mai tarziu sa-ti dai seama ce spui, e mare pacat sa nu crezi in Dumnezeu.

| BlueR a răspuns:

Daca dumnezeu exista, de ce nu se arata? De ce nu ne 'lumineaza'?
Aproximativ 70% din lume nu merg zilnic la biserica, nu se roaga zilnic, nu respecta fiecare porunca din biblie. Daca el vede toate astea, de ce nu ne arata ca avem de ce sa ne rugam, n-ar fi lumea mai buna?

Cata rautate e in lume!
De ce asteptam atat sa faca ceva. De cat timp tot zice lumea ca sfarsitu' vine cand vrea bunu' dumnezeu.
Pe naiba. Rautate e peste tot.
etc.

| VasiDobie a răspuns (pentru BlueR):

BlueR dava vrei sa stii de ce nu ni se arata Dumnezeu noua iata raspunsul:Sa zicem ca un om care si-a pierdut toata viata lenevind si nemuncind nimic ajunge la un moment dat cand nu se mai poate baza pe nimeni.Ce face? S-ar duce linistit la Dumnezeu si i-ar cere mancare si materiale. Dumnezeu nu ii poate da ca trebuie sa se descurce si singur.Atunci omul ar incepe sa spuna chestii de genul :de ce ne-ai creat daca ne lasi pe cont propriu.

| BlueR a răspuns:

Isabela, care zici tu ca e dovada ca dumnezeu a creat toate astea.
Daca intr-adevar exista, care ar fi singuru' motiv pentru care sa NU se arate?
De ce ne-ar pune pe noi pe ganduri? Trebuie sa ghicim?
Era simplu: Ne arata ca exista, ii eram multumitori pentru ce ne-a creat, everyone's happy.
De ex. sunt multi oameni care nu fac rau, respecta lumea, doar ca nu cred in dumnezeu pentru ca nu li se pare logic.
De ce acei oameni sa zicem 'ajung in iad' pentru ca nu li s-a aratat dumnezeu? Si pentru ca toata viata nu au crezut in el. Daca el ar fi existat, si s-ar fi aratat, cu siguranta ar fi crezut.

| BlueR a răspuns:

Mistikk, nu ti-a cerut nimeni sa NU crezi in dumnezeu.

| Ciprian16 a răspuns:

În mod obişnuit, atunci când cineva pune această întrebare, persoana în cauză nu prea pune preţ pe dovezile furnizate de Biblie.
Ei bine ia gandeste-te >>Daca omul se trage din maimuta si nu cum se zice ca a fost creat de Dumnezeu atunci dc nu au mai evoluat si acum maimutele sau oprit dintr-o data? Asta e un factor,
Daca ma apucam acum de vorbit scriam un roman dar cred ca e destul de bine ce am scris sper sa dea de inteles macar ceva...
K bfta! si aa mia palkut intrebarea!

| isabela_3247 a răspuns:

Hmmm probabil reproducerea omenirii si nu numai este dovada vie! cum se poate explica altfel ca din 2 celule: spermatozoid si ovul se formeaza embrionu care se dezvolta in fat si apoi in timp intr-un ditamai omul? sau faptul ca pui 1 samanta in pamant si in timp creste 1 pom 1 floare, doar folosind samanta apa si pamantul.si majoritatea dintre noi suntem adeptii unor religii,de ce nu exista o majoritate de atei sau de oameni care cred in stiinta? ci majoritatile se impart in crestini(ortodoxi catolici)si musulmani,dupa care vin minoritatile martorii lu iehova, adventistii si asa mai departe. si fiecare cult, religie crede in dumnezeu desii nu se numeste la fel in orice religie dar este vorba despre aceias"persoana" mai exact despre aceias energie

| isabela_3247 a răspuns:

Mai deci din ce am inteles si am citit eu, stiinta si religia au un punct comun si acela este Dumnezeu, Dumnezeu nu este om suflet este o energie... energia care a existat din totdeauna care a creeat totul stiinta ii spune energie iar biserica Dumnezeu.deci "chestia" care ne-a facut pe noi exista stiinta zice ca este vb despre o energie care a existat permanent fara sa o faca cineva si religia il numeste Dumnezeu deci e simplu:Xlaughing

| isabela_3247 a răspuns:

@spxinsane mai eu am spus doar ceea ce stiu si ce religii mi-au venit in minte, nu neg ca ai mai multe cunostinte in domeniu decat mine dar dc e situ asta? fiecare sa isi dea cu parerea si sa spuna ce stie.va pup o zi frumoasa tuturor!

| iPetraAnime a răspuns:

Exista 2 teorii: cea creationista si evolutionista/darwnista. Cea creationista se refera la faptul ca oamenii au fost creati de Dumnezeu; cea evolutionista se refera la teoria lui Charles Darwin ca oamenii se trag din maimute- O MARE ANOMALIE si stii de ce spun asta? ca doar cred ca acum te gandesti cine sunt eu sa il contrazic pe marele Darwin. Darwin a fost un om oarecare care nu a avut cine stie ce studii in acest domeniu si paradox ca singura lui diploma a fost la religie.Am multe de spus in legatura cu asta-(am un profesor de istorie excelent)-

| corasa a răspuns:

@Ciprian16 nu este deloc bine ce ai scris.

Oamenii nu se trag din maimute. Oamenii si maimutele se trag dintr-un stramos comun si au evoluat INDEPENDENT. Mai mult decat atat, tu nu poti observa in decursul vietii tale cum evolueaza o specie, deoarece lucrul acesta se petrece la o scara de timp mult mai mare decat ai putea tu intelege.

| noSUno a răspuns:

Offf,mai cei cu voi,de acum interneu ista asa tare vo dezorientat de la religie,mai dati seama ce intrebare pui,mai du-te la biserica,dumnezeu exista,si va exista,si va cobori pe pamint atunci cind va crede ce cuviinta,de exemplu eu de cite ori m-am rugat la Dumnezeu m-a ajutat, si multumesc, nu as vrea sa credeti ca sunt o credincioasa 100 la 100 mai fac si eu greseli ca orice om, a gresi e omeneste, dar oricum cea mai mare credinta a mea este in Dumnezeu in Isus si Maiculita Domnului.mda buna intrebare super-erou inventat ce ar semena el cu spiderman,nu.daca ar fi o inventare nu cred ca oamenii ar mai tine icoane in case,si una alta. Dumnezeu cu voi. Dativa seama.ce intrebari puneti,acest sait este cu totul si cu totul pentru altceva, nu pentru asa intrebari penibile, daca nu crezi atunci du-te la un preot si intreaba saiti poesteasca sau chiar de mama ta.pa

| noSUno a răspuns:

Eu am spus ca nu ma cred 100 la 100 credincioasa, dar oricum bluer sorry daca tea deranjat ceva la raspunsul meu

| JAMALEEE a răspuns:

Deci sa incepem cu inceputul
-sunt 99999999999 (infinit) de dovezi cum ca ar exista Dumnezeu
-Nu mi spune ca tu inca creezi in evolutia om-maimuta daca ar fi adevarata chestia asta pai si atunci acu de ce nu mai evolueaza oamenii din maimute
-In orice oras/sat/comuna exista o biserica ce creezi ca a venit un super erou cum ai zis tu si a zis ceva de genu
-Aici vreau o cladire speciala pentru mine in care sa locuiesc.Si sa gicesc dupa aia sau luat toti oameni dupa el
-Tu cand morii unde creezi ca ajungi te reincarnezi laughing? in alta
fiinta. straight face?
-Si incerca sa te gandesti ca esti tu singur pe lumea aceasta ti-ar parea bine? s-au ai incepe a striga
De ce Doamne?
Cam atata
Sper ca ti-am fost de ajutor puppy dog eyes (scuze pentru versurile scrise cu intonatie happy dar trebuie sa te conving intr-un mod tongue)

| noescape a răspuns:

Eu nu inteleg legatura cu 1 biserica intr-un sat/oras ca argument.Ce dracului legatura are? Sunt si carciumi, asta inseamna ceva?