| unbaiatanonim a întrebat:

am cateva intrebari pentru crestini, astept raspunsuri din partea lor (exclus "crede si nu cerceta","mintea umana nu poate intelege" si alte aberatii de genu)

Daca dumnezeu e omnipotent, poate sa faca un lucru pe care nu poate sa il distruga?

Ce faci in rai? (in cazul in care ajungi)

17 răspunsuri:
| Angel0 a răspuns:

1.De unde ai scos-o "crede si nu cerceta"?
2.Corect este "mintea ateului nu poate intelege".
2.Incearca sa si gandesti.

| ileanaadrianastan a răspuns:

Nu stim cu precizie ce anume sa petrece cu sufletul dupa moartea trupului si din acest motiv trebuie sa ne straduim sa fim cat se poate de morali in aceasta viata. Exista o alta viata dincolo, una pur spirituala, in care suntem tratati functie de faptele noastre in prezenta viata.

| Nuvăsufăr a răspuns (pentru ileanaadrianastan):

Dacă mândria şi orgoliul creştinilor a împins lumea în ignoranţă, prostie şi războaie pentru ceva care nu se ştie sigur, pentru o răsplată sau pedeapsă incertă, te face să te gândeşti de două ori dacă omul e o fiinţă aşa superioară...

| 4b a răspuns:

pe deasupra ca sunt papusa, mai sunt si irationalalaughing ofof... din moment ce este omnipotent si normal ca poate face orice, insa mintea omeneasca nu poate sa inteleaga planul Luiwinking

| unbaiatanonim explică (pentru 4b):

De unde stii ca e planul lui si nu este planul ei? cuvantul dumnezeu este un substantiv fara gen. In fine, lasand asta la o parte, intrebarea mea era: Daca dumnezeu este omnipotent, poate sa faca un lucru pe care nu poate sa il distruga?

| 4b a răspuns (pentru unbaiatanonim):

Anonim...in mana Creatorului se afla toata puterea; nu-mi storc neuronii sa-ti povestesc basme, insa puterea ce-o detine nu trece peste forta Sa de-a face ceva ce nu ar putea sa elimine lucrul facutwinking ioi, sper ca m-am facut inteleasa, daca nu, atunci imi pare rau. Sper sa gasesti pe cineva sa-ti explice toata treabawinking

| unbaiatanonim explică (pentru 4b):

Am inteles, ai facut lucrul pe care crestinii il fac cel mai bine, sa deruteze, ca sa dai un raspuns concret nu reusesti. Am mai spus-o si o voi mai spune. Din moment ce abilitatile lui dumnezeu sunt contradictorii e clar ca nu exista. E ca si urmatoarea intrebare:

Daca dumnezeu e omniscient poate sa faca o problema la matematica pe care nu stie sa o rezolve?

| 4b a răspuns (pentru unbaiatanonim):

laughing ok, scuze ca te-am derutat...succes in aflarea raspunsului corectwinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bai lasa ma vrajeala si pune chestia aia cu piatra pe care sa n-o poata ridica. ce te invarti ca un caine in jurul cozii? nu mai ai idei? intra nene pe ateism ca le gasesti acolo pe toate care au fost pe aici si repetate non stop de catre atei.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In primul rând, de unde ideea că admiterea limitelor minții umane este o aberație?

Simplul fapt că suntem condiționați de timp, spațiu și materie ne limitează considerabil. Având in vedere că nu suntem omniscienți, și deci nu deținem toade coordonatele tuturor problemelor, este perfect rezonabil să afirmăm că mintea noastră nu are capacitatea de a ințelege TOTUL.
Sunt de acord cu absurditatea indemnului,, crede și nu creteta''.

Cât despre intrebarea ta propriu-zisă, permite-mi să ți-o traduc:,, Poate un dumnezeu omnipotent să nu poată?'' (nonsens)
E practic un sofism și e vechi de când lumea.

Cât despre activitățile pe care o să le intreprindem in rai, nu știu să iți dau detalii, nu am fost acolo. Ce știm e că o să fie mirobolant.

| unbaiatanonim explică:

Dupa cum observ in cele 5 raspunsuri date pana la momentul actual, nici un crestin nu a reusit sa dea niste raspunsuri rationale si concrete ba chiar s-au simtit jigniti de intrebarile pe care le-am pus. Crestinii sunt niste papusi irationale care nu stiu sa deosebeasca realitatea de basm.

| onlyme2851 a răspuns (pentru unbaiatanonim):

Ti-au fost date 5 raspunsuri si tu spui " Crestinii sunt niste papusi irationale care nu stiu sa deosebeasca realitatea de basm"?
Cine e irational aici?

| unbaiatanonim explică (pentru onlyme2851):

Daca te uiti bine, sunt 2 raspunsuri care au fost date. Ambele sunt incerte. Angel0 a raspuns doar ca sa se bage in seama, de fapt, nu mi-a dat nici un raspuns. Tilipleasca in loc sa raspunda, ma trimite in alta parte... P. S. crestinii nu reusesc sa raspunda la intrebari cand vine vorba de zeul lor

| onlyme2851 a răspuns (pentru unbaiatanonim):

1. Tu singur ai spus ca au fpst date 5 raspunsuri. M-am referit la toate cele 5, fie ele pe langa sau in legatura cu subiectul intrebarii.
2.Ideea pe care doream sa ti-o transmit este aceea ca nu ai de unde sa stii ca niciun crestin nu poate raspunde la intrebari legate de zeul lor, cum spui tu. Cei care ti-au raspuns aici nu reprezinta decat o infima parte dintre crestini. Sa zicem ca de-a lungul timpului nici alte persoane nu au reusit sa iti raspunda la astfel de intrebari. Dar si asa, tot nu ai cum sa generalizezi.

| unbaiatanonim explică (pentru onlyme2851):

Ok, asa sa fie, am pus intrebarea asta la doi preoti si la un profesor de religie. (Daca dumnezeu e omnipotent, poate sa faca un lucru pe care nu poate sa il distruga?)
Primul preot a spus ca poate, dar il poate convinge sa se distruga singur.
Afirmatia asta e gresita deoarece tot prin vointa il face sa se distruga, daca poate sa il faca sa se distruga e ca si cum el l-ar distruge.

Al doilea preot a spus ca astfel de intrebari nu perita un raspuns (P. S. nu stie raspunsul)

Si proful meu de religie a spus ca nu exista lucru pe care dumnezeu sa nu il poata distruga.
Gresit! Daca dumnezeu e omnipotent ar trebui sa poata sa faca un lucru pe care nu poate sa il distruga.

Din moment ce abilitatile lui dumnezeu sunt contradictorii e evident ca nu exista.

| onlyme2851 a răspuns (pentru unbaiatanonim):

happyIti multumesc pentru argumente si te rog sa nu ma injuri pentru ca te contrazic, fiecare are o parere proprie dar... ti se pare ca doi preoti, un prof de religie si cativa alti oameni reprezinta toti crestinii?hee hee

| Sh_Atat_mihail_1995 a răspuns:

Dumnezeu pai omnipotenta presupune puterea de a face orice, deci filozofia ta se cam contrazice in termeni.
iar in rai... te desfatezi de bunatatile cele ceresti, aduci slava lui Dumnezeu, si altele de genu.