| anonim_4396 a întrebat:

Exista in biblie versete impotriva sclaviei? Ce spune isus despre sclavie? Dar dumnezeu?

7 răspunsuri:
| mihaitaLGP a răspuns:

Formidabila intrebarea.

Credinciosul tipic realizeaza ca este sclav iar dragostea lui vine din egoism.

Pentru ca in mintea lui bolnava crede ca daca isi supara zeul va sfarsii etern in iad secat de un infinit chin intern.

Vine aceasta dragoste din frica si este egoista dragostea?
Eu zic ca da.
Binele fara rau nu poate sa existe.
Trebuie sa oscilezi intre doua extreme, astfel nu exista frica, nu exista frica nu este control din partea celor care indoctrineaza.

Binele fara rau nu poate exista.

| RAY a răspuns:

Dai cezarului cei a cezarului deci sa ramai sclav o viata sa nu ravnesti la averea lui

| AnonimDeOcazie a răspuns:

Sclavia a fost abolită din Europa abia spre sfârşitul secolului al XIX-lea.
Normal că în secolele 4-5 a fost considerată o religie perfectă pentru Imperiul Roman de Răsărit, economia acesuia bazându-se pe o proporţie destul de mare pe sclavi.
Din păcate această religie nouă ce a vrut să calmeze tensiunile din ambele imperii, mai mult le-au dezstabilizat şi mai mult.

Răspuns utilizator avertizat
| Inferno a răspuns:

Corectie: "Sunt sclavi..."

Răspuns utilizator avertizat