| andrei056 a întrebat:

Salutare.
Am o intrebare pentru cei care au citit temeinic biblia.

In geneza Dumnezeu spune ca tuturor animalelor le-a dat iarba verde.

In biblie toate animalele sunt ierbivore?
Daca nu vreau macar versete, care sa arate ca exista macar un animal care manca alt animal.

Va multumesc!

Răspuns Câştigător
| CostinAlamariu a răspuns (pentru aditimus):

Articolul ala e de o idioțenie monumentală

| Mihaela2729 a răspuns (pentru aditimus):

Ar trebui surse ortodoxe, nu asa orice site...

6 răspunsuri:
| CostinAlamariu a răspuns:

Da, toate animalele sunt ierbivore pentru că înainte de cădere nu exista moarte!

| goodspeed55555 a răspuns:

Înainte de potop au fost numai dobitoace care erau ierbivore

| IPF a răspuns:

Am aici cateva versete care sa dovedeasca faptul ca este un fel de ciclu al vietii pentru animale.

Din Psalmii lui David 104:20-21 - "Tu dai animalelor hrană și băutură, Te îngrijești de toți pământul Ta creatătură. Lupii caută pradă și leul caută hrană, în timp ce soarele apune peste ei și seara îi aduce la culcare."
În Psalmii lui David 104:21, Gospodarul spune "Iarăşi vânatul în păduri duce viaţa sa, Iar fiare toate ale pustiului caută hrană, Raiul le dă hrană în spor, Şi nevolnicii celor ce sunt în viaţă, Zile fără număr li se dăruiesc." Din acest verset, vedem că Dumnezeu a creat lumea cu un echilibru natural, unde animalele se hrănesc cu alte animale pentru a supraviețui.

Pacea si harul Tatalui nostru Ceresc sa fie cu tine!

| stanciuLiviu92 a răspuns:

Cartea de povesti numita si Biblie a fost scrisa in decursul a mai multe sute de ani de zeci de autori anonimi care s-au inspirat din mai multe curente religioase ale vremii.Plagiatul a fost inventat acum mii de ani.
Acum sa stai sa despici firul in 4 la o poveste de doi bani chiar nu are sens.