| EmaS a întrebat:

Experiente dincolo de moarte. http://stirileprotv.ro/......l/60532034 Ce parere aveti?

Răspuns Câştigător
| Esperança a răspuns:

Wow.Incredibil cum Dumnezeu mai lucreaza si azi. Dar cel mai incredibil e ca oamenii vazand minunile si lucrarile Lui Dumnezeu tot se mai intreaba"Exista Dumnezeu" unde e ca nu-l vad. Doamne ai mila. Mare Dumnezeu avem! A lui sa fie toata Gloria!

| Wehrmacht a răspuns (pentru Esperança):

Tu chiar crezi o persoana care spune ca l-a vazut pe DZ mah? Ori a primit chiar atatia bani pentru a spune asta ori are probleme la etaj.Nu poti fi sigur pana nu vezi cu ochii tai.

| Esperança a răspuns (pentru Wehrmacht):

Eu cred ceea ce simt nu ceea ce vad. Sunt sigura ca nici unul dintre cei care comenteaza nu s-a uitat la tot video ca vorba aia ce rost are sa va pierdeti minutele pretioase de pe TPU.Si da-mi voie sa iti spun ca am vazut si caz real,chiar la cineva din familia mea i s-a intamplatwinking iar cat despre domnul de mai jos, era dat pe Acasa nu pe ProTV la o emisiune "Dincolo de poveste" dar cum ziceam nu va uitati, comentati doar dupa titlu.

62 răspunsuri:
| chelstone a răspuns:

Scrisoare catre ema!
Draga ema, ne-am saturat sa vedem tot felul de trimiteri ale tale catre diverse filmulete propagandistice, unele de-a dreptul penibile ca cel in care vorbeau cativa oameni intr-un colt al unei incinte, iar de fiecare data cand se schimba interlocutorul, acesta isi batea in cui o icoana pe perete, ne-am saturat de tot felul de pastori, ca si cel din imagine, ne-am saturat de scursurile societatii pe care ni le prezinti tu, din care face parte si acest tip fanatic, habotnic si plin de interese, care bineinteles ca trebuia sa aiba si el agatat de perete un mesaj cu trimitere la dumnezeu: ''Ce faci zilnic pentru dumnezeu ramane pe eternitate'', iar in final ne-am saturat sa tot ascultam minciunile propagandistice pline de interes a sectantilor la care faci zilnic (sau aproape zilnic) trimitere.

Cu drag Chelstone!

| EmaS explică (pentru chelstone):

Draga Chelstone
Ti-am demonstrat ca istoria atesta existenta Domnul Isus, cercetatorii recunosc ca dovezile si scrierile martorilor oculari afirma ca El a murit si a inviat a treia zi. Ti-am trimis atatea marturii ale unor oameni care au experimentat moartea clinica, si tu ramai tot impietrit. Nu te vei putea dezvinovati inaintea lui Dumnezeu. Eu mai sper, ma rog pentru tine. Cu drag, Ema

| a1doru a răspuns (pentru EmaS):

Si care sunt scrierile ''martorilor oculari''? eu nu am auzit sa existe asa ceva
ps. daca tot sunt aici; poti sa-mi spui si mie data nasterii a lui Mos Craciun?rolling on the floor

| EmaS explică (pentru a1doru):

Istorisirea Noului Testament nu este o legenda. Documentele Noului Testament au fost scrise in decursul a doua generatii de la evenimente de catre martori oculari sau de catre contemporani ai lor, iar naratiunea Noului Testament este confirmata de autori necrestini. In plus, Noul Testament mentioneaza cel putin 30 de personalitati istorice care au fost atestate din surse din afara Noului Testament. Prin urmare Noul Testament, nu poate fi o legenda. Ce spun cercetatorii? Gary Habermas a efectuat investigatia cea mai ampla si mai la zi cu privire la ce cred cercetatorii despre inviere. El a strans mai mult de 1400 de lucrari de referinta pe tema Invierii scrise intre anii 1975-2003. In The Risen Jesus and Future Hope, Habermas spune ca aproape toti cercetatorii, apartinand intregului spectru ideologic-de la ultraliberali si pana la conservatorii biblicisti-sunt de acord ca urmatoarele aspecte cu privire la Isus si la crestinism sunt fapte istorice reale. 1.Isus a murit rastignit de romani. 2. A fost ingropat, cel mai probabil intr-un mormant particular. 3.Curand dupa aceea ucenicii au fost descurajati, indurerati si deprimati, pierzandu-si orice speranta. 4.Mormantul lui Isus a fost gasit gol la putin timp dupa inhumarea Lui. 5. Ucenicii au avut experiente pe care ei le-au crezut aratari reale ale lui Isus inviat. 6. Datorita acestor experiente, viata ucenicilor s-a schimbat compet. Au fost dispusi sa moara pentru credinta lor. 7.Proclamarea Invierii a fost facuta inca foarte devreme, chiar de la inceputul istoriei bisericii. 8. Ucenicii au marturisit si au predicat public in cetatea Ierusalimului, locul unde Isus fusese rastignit si ingropat cu putin timp inainte. 9.Mesajul Evangheliei s-a concentrat asupra mortii si invierii lui Isus. 10. Duminica a fost ziua preferata pentru adunare si inchinare. 11. Iacov, fratele lui Isus si un sceptic inainte, s-a convertit cand L-a vazut pe Isus cel inviat. 12.Doar cativa ani mai tarziu, Saul din Tars a devenit si el un credincios crestin, in urma unei experiente pe care a avut-o cu Isus cel inviat.

| PetruRares a răspuns (pentru EmaS):

Este foarte trist ca gandesti asa sad, parca nu ai vrea sa deschizi,, al 3-lea ochi", sa vezi cat de bine ai sa gandesti dupa.

| chelstone a răspuns (pentru EmaS):

1. Nu ai prezentat vreo scriere apartinand unui martor.
2. N-ai demonstrat ca iisus a inviat, din sintezele pe care le-ai prezentat cercetatorii nu afirma faptul ca iisus a inviat, ci ca ucenicii sai au sustinut ca avut vedenii cu iisus inviat, este o mare diferenta.
3. Marturiile propagandistice nu ma intereseaza, in fiecare cult exista astfel de marturii, astfel de marturii nu sunt demne de luat in calcul, moartea clinica nu implica plecari in alte lumi, pentru ca in timpul mortii clinice creierul inca functioneaza, omul nu este mort, moartea clinica este o stare a unui om aflat inca in viata dar a carui organe functioneaza la parametrii redusi, e o diferenta intre moartea clinica si cea biologica, dar se pare ca tu habar nu ai...
Te-am intrebat ce atitudine a avut Pilat din Pont la aflarea vestii ca iisus ar fi inviat?!

| chelstone a răspuns (pentru EmaS):

Ti-am spus sa-mi arati in care dintre cele 12 puncte pe care le-ai prezentat cercetatorul trage concluzia ca iisus a inviat?!
Nu mai minti! Se observa foarte clar cum cercetatorii fac referire la experientele pe care ucenicii le-au CREZUT reale. Din cele 12 puncte prezentate de tine, niciunul nu atesta faptul ca iisus a inviat. Dar, tie iti place sa te minti singura, problema este ca nu poti minti si restul lumii.

| a1doru a răspuns (pentru EmaS):

Bine.te cred, da tot nu mi-ai spus pe ce data s-a nascut Mos Craciunrolling on the floor

| EmaS explică (pentru a1doru):

Mos Craciun nu exista!

| chelstone a răspuns (pentru EmaS):

Cum?! Tu nu crezi in mos craciun?! Miliarde de copii cred in mos craciun, unii l-au visat, altii l-au vazut, sta in Laponia si zboara cu sania...

| EmaS explică (pentru chelstone):

Sa inteleg ca si tu crezi in Mos Craciun?

| a1doru a răspuns (pentru EmaS):

Da Dumnezeu exista. poate imi spui data lui de nastere.recunosc ca sunt un pacatos si nu cunosc treburile astea.de aia intreb si eu, fiindca vreau sa iau calea cea dreaptarolling on the floor

| EmaS explică (pentru a1doru):

Nu este bine sa glumesti cu cele sfinte. Au mai facut-o si altii inaintea ta si au platit un pret mult prea mare.

| chelstone a răspuns (pentru EmaS):

''Sa inteleg ca si tu crezi in Mos Craciun? ''
Pai bine mai, tu iti bazezi viata dupa ce scrie intr-o carte expirata si crezi intr-un zeu inexistent, iar eu, eu nu pot sa-mi pastrez vie o parte din copilarie in memoria mea?!

| EmaS explică (pentru chelstone):

Esti liber sa te minti singur. Spre deosebire de Mos Craciun, Isus este viu, El ma ajuta, imi asculta rugaciunea si imi raspunde la rugaciuni. Il simt prezenta care imi inunda inima cu pace si bucurie.

| chelstone a răspuns (pentru EmaS):

Tu esti singura care te minti singura, evident ca nu exista mos craciun. Dar tu minti in mult prea multe randuri, ai facut acest lucru si mai devreme, se pare ca in legatura cu ceea ce te-am rugat sa-mi raspunzi, nu esti capabila sa o faci, si nu este pentru prima oara, eu nu ma mint, tu esti cea care minte si nu doar ca te minti singura, ii minti si pe ceilalti.

''In care dintre cele 12 puncte pe care le-ai prezentat cercetatorul trage concluzia ca iisus a inviat?! ''
Tu ai afirmat ca cercetatorii au ajuns la concluzia ca iisus a inviat, dar ai mintit, si nu poti sa demonstrezi contrariul pentru ca evidentele sunt impotriva ta. Esti o MINCINOASA! Nicaieri in cele 12 puncte prezentate de tine, acel cercetator nu a afirmat ca iisus a inviat! Si nu a afirmat nici o alta actiune a sa dupa ce a fost inmormantat, se vorbeste doar despre actiunile altora.

| EmaS explică (pentru PetruRares):

''Il am deschis si acela este ochiul credintei''

| anonim_4396 a răspuns (pentru EmaS):

De aia nici un istoric nu a pomenit de el

| EmaS explică (pentru anonim_4396):

Tie ti-am dat dovezi istorice cum a fost inregistrat Domnul Isus unde si cand s-a nascut.Nu vrei sa crezi, este treaba ta.

| anonim_4396 a răspuns (pentru EmaS):

Ma ema nici un istoric din vremea acea nu a pomenit de isus erau multi istorici nu minti

| EmaS explică (pentru anonim_4396):

Ti-am dat citate dintr-o carte si numele cartii si autorul. Nu cred ca merita efortul de a scrie din nou, ca tie iti intra pe o ureche si iti iese pe alta.

| monstrulet a răspuns (pentru EmaS):

Mos Craciun exista! phbbbbt

| EmaS explică (pentru chelstone):

Cercaetatorii au ajuns la concluzia ca Isus cu adevarat a inviat din cele scrise de martorii oculari.Ei nu puteau sa afirme ca ei L-au vazut cum a inviat ci este rezultatul cercetarii lor atat a marturiilor scrise cat si dovezile arheologice si mormantul gol.

| sinx a răspuns (pentru EmaS):

Care cercetatori? un link ceva se poate?

| chelstone a răspuns (pentru EmaS):

''Cercaetatorii au ajuns la concluzia ca Isus cu adevarat a inviat din cele scrise de martorii oculari.''
Hai ca deja bravezi, cercetatorii, intotdeauna fac studii, si in urma studiilor trag concluzii, niciodata nu se trag concluzii in functie de ceea ce sustin unii, pentru ca nu marturiile cuiva certifica anumite intamplari, vezi tu demonstratiile nu se fac in urma a ceea ce sustin unii.

''este rezultatul cercetarii lor atat a marturiilor scrise cat si dovezile arheologice si mormantul gol.''
Marturiile unora nu reprezinta, nu constituie actul unor cercetari, iar un mormant gol sau arheologia nu stabilesc niciodata faptul ca cineva a inviat sau nu, dar tu esti prea inculta si se vede ca habar nu ai despre ce vorbesti. Un mormant gol nu certifica faptul ca mortul care a zacut in el o perioada de timp dupa care a disparut, a inviat.
''Dovezi arheologice''?! Pai tu recitesti ceea ce scrii?! Tu nici nu stii cu ce se ocupa un arheolog si vorbesti de dovezi arheologice care certifica invierea cuiva?! Se pare ca nu ai proprietatea acestui termen, arheologie. Arheologia nu certifica faptul ca cineva a murit sau nu, ori ca a inviat sau nu. Dar tu, in necunostinta de cauza te cufunzi tot mai mult in penibil cu astfel de fraze aberante.

| EmaS explică (pentru sinx):

Am citit in cartea,, Nu am destula credinta ca sa fiu ateu,, de Norman L.Geisler, Frank Turek. Si iti mai recomand cartea care contine marturii istorice in sprijinul credintei crestine,, Marturii care cer un verdict,, de Josh McDowell. Poti sa le cauti la o biblioteca crestina. Sunt extrem de interesante si constructive.

| EmaS explică (pentru chelstone):

Din moment ce ti-am dat si sursa informatiilor de ce te incapatanezi sa ma faci mincinoasa? Cine este MINCINOSUL? Deci refuzi sa crezi ce spun oamenii de stiinta? Atunci inseamna ca tu nu crezi ce spune Biblia nu crezi ce spun cercetatorii, crezi numai ceea ce vrei tu!

| chelstone a răspuns (pentru EmaS):

''Din moment ce ti-am dat si sursa informatiilor de ce te incapatanezi sa ma faci mincinoasa?''
Pai daca esti mincinoasa si sustii ca cercetatorii afirma faptul ca iisus a inviat si cand in realitate si in cele 12 puncte pe care le-ai postat ei sustin cu totul si cu totul altceva, cum altfel decat micinoasa te poti numi?! Uite ce ziceau cercetatorii: ''Ucenicii au avut experiente pe care ei le-au crezut aratari reale ale lui Isus inviat.'' Ei vorbesc depre niste experiente pe care ucenicii le-ar fi crezut reale, ei nu sustin ca dumnezeu a inviat. Deci ai mintit!
Dar de cate ori te-am rugat sa-mi spui in care din cele 12 puncte pe care le-ai citat cercetatorii au ajuns la concluzia ca iisus a inviat?! de vreo 3-4 ori, raspunsul?! niciunul.

''Deci refuzi sa crezi ce spun oamenii de stiinta?''
Oamenii de stiinta nu au sustinut ca iisus a inviat.

''Atunci inseamna ca tu nu crezi ce spune Biblia nu crezi ce spun cercetatorii, crezi numai ceea ce vrei tu! ''
Atunci inseamna ca tu degeaba citesti ce spun oamenii de stiinta, pentru ca se pare ca nu ai propriatatea de a intelege anumite nuante din concluzie. Cercetatorii nu au afirmat ca iisus a inviat, in schimb tu ai afirmat ca cercetatorii sustin faptul ca iisus a inviat, deci prin consecinta logica ai mintit.

| chelstone a răspuns (pentru EmaS):

''dovezile arheologice si mormantul gol.''
Cum altfel decat mincinoasa si inculta te poti numi cand sustii ca invierea lui iisus este certificata de faptul ca mormantul este gol sau prin dovezi arheologice?! De cand arheologia se atesta invieri?! De cand un mormant gol inseamna ca mortul care a stat in el a inviat?! Numai in mintea ta, de fapt, niciun arheolog nu a sustinut asa ceva, cum nici un cercetator nu a afirmat ca un mormant gol certifica o inviere. Dar tu, MINTI, iar apoi, ''ti-am dat si sursa informatiilor'', asa si?! Sursa nu sustine ca iisus a inviat! ''Cine este MINCINOSUL?'' Tu minti, si nu este prima data...

| EmaS explică (pentru chelstone):

Tot acesti cercetatori continua dand ordinea aratarii Domnului Isus dupa ce a inviat.Persoane care L-au vazut, L-au auzit, L-au atins.Si alte dovezi.
1.Maria Magdalena- Mormantul gol.
2.Maria Magdalena si cealalta Marie -Mormantul gol si fasiile de panza.
3.Petru si Ioan.
4.Doi ucenici- Au mancat cu El.
5. Unsprezece apostoli- Au vazut ranile, si au mancat.
6. Unsprezece apostoli.
7.Cinci sute de frati.
8.Pavel.
Pana si Talmudul evreiesc, admite ca Isus a facut lucruri neobisnuite. Exista probe care sa o alta explicatie pentru lucrarile lui Isus? Sa invieze mortii, sa dea vedere orbilor, sa umble pe ape.

| chelstone a răspuns (pentru EmaS):

''Tot acesti cercetatori continua dand ordinea aratarii Domnului Isus dupa ce a inviat.Persoane care L-au vazut, L-au auzit, L-au atins.Si alte dovezi.''
Scrierile unora nu reprezinta dovezi, la fel cum nici filmuleltele propagandistice nu reprezinta dovezi. Pilat din Pont de ce nu mai apare in poveste?! Avea toate interesele sa o faca.
Pe langa faptul ca nu exista vreo dovada a faptului ca iisus a inviat, nu exista dovezi nici ale inaltarii la cer a lui iisus. Dupa asa zisa inviere, toate actiunile lui iisus apar langa si cu ucenicii sai, cei care l-au hulit nu l-au vazut, Pilat din Pont nu l-a vazut, l-au ''vazut'' doar cei din breasla lui. Si inca odata, acei cercetatori, nu au demonstrat invierea lui iisus, demonstratia unei invieri nu se face in baza unor hartogarii lasate de ucenicii lui iisus. Acestia nu au vreo autoritate, cu atat mai mult cu cat au existat in acel grup si oameni care si-au tradat liderul. Scriirele lor nu demonstreaza ceva.

| EmaS explică (pentru chelstone):

Exista documente atestate istoric si consemnate de martori oculari.
1.La momentul si la locul potrivit,asa cum a prezis Vechiul Testament, Isus intra in Ierusalim si invata adevaruri profunde si in conformitate cu mai multi martori oculari independenti, face treizecisi cinci de miracole si invie morti.
2.Martori oculari care inainte au fost lasi si neincrezatori incep dintr-o data sa proclame cu indrazneala invierea lui Isus in ciuda amenintarii cu persecutia si cu moartea.
3.Chiar si in cetatea unde Isus a murit se naste o noua miscare, biserica si ea se raspandeste rapid prin mijloace pasnice pe baza credintei ca Isus a inviat din morti.Acest fapt este greu de explicat daca invierea nu era adevarata.Cum ar fi putut crestinismul sa se nasca intr-o cetate ostila ca Ierusalimul, daca trupul lui Isus ar fi fost in continuare in mormant?
4.Mii de evrei din Ierusalim, inclusiv preoti farisei, isi abandoneaza cinci din cele mai indragite credinte si practici ale lor si adopta altele noi si ciudate dupa ce se convertesc la crestinism.
5.Saul,cel mai inflacarat dusman al noii biserici,se converteste brusc si devine cel mai prolific sustinator al ei.El strabate toata lumea antica pentru a proclama invierea, indurand persecutii si martiraj. Daca invierea nu a existat, atunci ce l-a facut pe acest om dintr-un prigonitor sa ajung el insusi prigonit?
6. Iacov, fratele sceptic al lui Isus, se convinge subit ca fratele lui este Fiul lui Dumnezeu si apoi devine conducatorul bisericii din Ierusalim.
7. Dusmanii evrei ai crestinismului nu neaga dovezile, ci aduc explicatii naturaliste eronate pentru a le justifica.

| chelstone a răspuns (pentru EmaS):

Presupun ca, continutul de la cele 7 puncte a fost copiat de undeva, dar, faptele acestea nu atesta invierea lui dumnezeu, nu atesta faptul ca iisus s-a inaltat la cer...

| EmaS explică (pentru chelstone):

Da,este continuarea scrisa de acei cercetatori. Logic ca Isus s-a inaltat la cer sub privirile mai multor martori.
,, După ce a spus aceste lucruri, pe când se uitau ei la El, S-a înălţat la cer, şi un nor L-a ascuns din ochii lor.
Şi, cum stăteau ei cu ochii pironiţi spre cer, pe când Se suia El, iată că li s-au arătat doi bărbaţi îmbrăcaţi în alb
şi au zis: „Bărbaţi galileeni, de ce staţi şi vă uitaţi spre cer? Acest Isus, care S-a înălţat la cer din mijlocul vostru, va veni în acelaşi fel cum L-aţi văzut mergând la cer."

| PetruRares a răspuns (pentru EmaS):

Si daca eu as scrie acum ceva, cum ca Iisus a avut un fiu, si peste 1000 de ani cineva gaseste scrierile e musai sa fie adevarat?

| chelstone a răspuns (pentru EmaS):

Uite daca se gaseste un colt de hartie in care Pilat din Pont scrie iisus a inviat si s-a inaltat la cer, eu o sa cred in dumnezeu.
Doar ca dupa asa-zisa inviere, pe iisus l-au vazut doar cei din gasca lui, iar la asa-zisa inaltare ar fi asistat doar ucenicii lui.
Si, stii ce, nu vad de ce nu s-a aratat si s-a urcat la cer iisus in fata multimii, mai ales pentru ca scopul cu care a venit era acela ca oamenii in numar cat mai mare sa vada o minune de acest tip, atunci ar fi fost o evidenta clara, nu sa vina acum unii sa propavaduiasca dupa scrierile unor care au facut parte din breasla lui iisus, e ca si cum as sustine eu si inca cativa tovarasi de-ai mei ca am vazut o mata moarta care se ridica la cer, scriu si eu pe un caiet, iar peste doua mii de ani unii fac o credinta si o adevarata religie pe baza acestor scrieri, si cu ce ar fi mai prejos decat scrierile propavaduitoare ale uceniciilor lui iisus?! Cu nimic, daca-l chemau macar pe Pilat din Pont ca martor ale acestor fapte si era redat undeva, era alta discutie, dar nu poti judeca dupa niste scrieri propagandistice subiective.

| EmaS explică (pentru chelstone):

Pilat era un om crud si nemilos.El nu i-a gasit nici o vina lui Isus.Sotia lui, Claudia Procula a fost martora la unele din minunile facute de Isus.In timp ce Pilat se afla in pretoriu, sotia sa i-a trimis un mesaj:,, Nimic sa nu Ii faci Dreptului aceluia caci am suferit mult in vis pentru El,,. Citeste scrisoarea in care ea povesteste despre Domnul Isus.http://www.adanima.org/......a-romelia/

Răspuns utilizator avertizat
| DomineRex a răspuns:

Pai sa vedem daca ne luam dupa biblie tot ce spune omu asta e minciuna.
"Sufletul" sta adormit pana la a doua venire a lui Hrisots si toate experientele astea in moarte clinica se pot explica stiintific.
Sunt multi care dupa moarte clinica au vazut ce au vrut...crestinii il vad pe Isus, budistii pe Buddha iar Islamistii pe Alah deci ce spune asta nu are nici o relevanta.

| DorelSudoru a răspuns:

Dacai la pro-tv a pierdut toata credibilitatea din prima...

| Kosuchin a răspuns:

Mereu m-au fascinat astfel de povesti.Dar stii ce este si mai fascinant?
N-am auzit pana acum de un hindus, revenit din moarte clinica, care sa spuna ca a vazut Raiul sau Iadul.
Ahh, the irony

| sinx a răspuns:

Pai dumnezeu nu este considerat atotstiutor? Pai daca este asa, crezi ca s-ar lasa pacalit de unul care inca nu e mort. Sau crezi ca daca ar ajunge in rai sau iar sau ce-o mai fi, cei de acolo l-ar lasa sa se intoarca? Asta este o gaselinita a bisericii pentru a-i convinge pe oameni ca exista viata dincolo. Partea buna pentru biserica este ca nimeni nu poate verifica happy

| EmaS explică (pentru sinx):

Dumnezeu face aceste lucruri pentru a asculta marturii si a intari credinta ca exista viata dupa moarte.http://www.viatavesnica.ro/......ea-clinica

| sinx a răspuns (pentru EmaS):

Pentru a asculta marturiile cui? Pai atotstiutorul crezi ca are nevoie de marturii pentru a afla ce se intampla? Si crezi ca fiind atat de puternic ar recurge la o metoda atat de mult controversata in loc sa intareasca altfel credinta? happy povesti...

| EmaS explică (pentru sinx):

Vedem ca bogatul L-a rugat pe Dumnezeu sa trimita pe cineva ca sa le spuna fratilor lui despre realitatea iadului, ca sa nu ajunga si ei in acel loc.,, Bogatul a zis: „Rogu-te, dar, părinte Avraame, să trimiţi pe Lazăr în casa tatălui meu; căci am cinci fraţi, şi să le adeverească aceste lucruri, ca să nu vină şi ei în acest loc de chin." Dumnezeu ne trimite semnale de alarma.

| sinx a răspuns (pentru EmaS):

Te rog sa incerci sa imi argumentezi in orice alt fel in afara de biblie. Pentru mine nu prezinta credibilitate, deci daca ai putea argumenta altfel, ai avea parte de tot respectul meu.

Tot nu mi-ai raspuns cum de se poate insela atotstiutorul vostru dumnezeu in privinta cuiva. Unul care a creat totul crezi ca nu stie cand un om este sau nu mort? Crezi ca nu stie daca il poate primi sau nu in ''lumea cealalta''? Asa usor sa fie de pacalit?

| EmaS explică (pentru sinx):

Dumnezeu nu se inseala niciodata.El a ingaduit aceste lucruri ca sa fie o marturie pentru cei ce nu cred ca exista viata dupa moarte. Tu imi ceri sa iti demonstrez ca exista Dumnezeu fara Biblie.Biblia este Cuvantul lui Dumnezeu.Ea este ghidul crestinului.Eu imi calauzesc viata traind dupa principiile lui Dumnezeu.

| EmaS explică (pentru sinx):

Tu crezi ca intregul univers si omul sunt rezultatul unei oarbe intamplari?

| sinx a răspuns (pentru EmaS):

Exact... iti cer sa justifici raspunsul fara a cita din biblie. Mergand pe principiul asta inseamna ca si cei care citeaza din coran au dreptate nu? De ce ar fi mai buna biblia decat coranul? Daca ai orice alte dovezi in afara de o carte, te rog sa-mi le impartasesti.
Si da, cred ca universul si omul sunt rezultatul unei oarbe intamplari, dar nu e relevant intrucat discutam de cu totul alt ceva.

| EmaS explică (pentru sinx):

Cum poti sa crezi ca acest univers poate sa apara din nimic? Omul o fiinta atat de complexa? Cu siguranta toate sunt rezultatul unui scop sau design.

| sinx a răspuns:

Ema tare as fi vrut sa vad comentariul tau care intre timp l-ai sters. big grin Incerca sa imi raspunzi iar ca poate de data asta apuc sa il vad.

| EmaS explică (pentru sinx):

Poate este vorba de o greseala.Eu nu am sters nici un comentariu.

| ROBERT89 a răspuns:

Exista dovezi doar pentru cine vrea sa le vada.

| ImiPlaceSaEnervezLumea a răspuns:

Fara cuvinte!

| Marinush123456789 a răspuns:

Astia sunt niste mincinosi nesimtiti,e bine ca vor sa ii aduca pe oameni inapoi la Dumnezeu, dar nu asa, nu cu minciuni pentru ca altcineva e tatal minciunilor iar ei pacatuiesc pentru ca spun minciunile astea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cu ce m-am ales in viata tio decic iata versurile religios
cu ce m-am ales in viata
oare cei pe primul loc in viata ipocrizia/minciuna/bogatia
cand ma minti esti ipocrita cand eu te intreb de ipocrizie tu spui ca esti bogata deci lasa tu porcarile astea si savureaza o piesa mi se rupe inima din mine cand vad prosti care chiar te cred / acum cu experientele alea sf lipsite de logica si stinta marca pro tv egal audienta deci banii

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ema la ora asta pui intrebarea asta cand mi somn

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Draga acest om e Propaganda evanghelista la Pro Tv. E un pastor evanghelist cunoscut in zona Banatului. Daca ar fi asa de simplu precum spune ce bine ar fi. Teatru ieftin pentru cei care au lepadat dreapta credinta in Iisus Hristos - Ortodoxia. ce spui persoana care a scris stie fb http://stirileprotv.ro/......inica.html voua crestinilor scrieti doar ce va place deci sa spunem si partea reala omul e pastor el promova secta la fiecare adept ea 10 la suta cotizatie nu pe naiba nu-i asa oricine poate verifica asta ema de ce nu termini cu propaganda asta crestina eu imi pierd timpul cu porcarile tale

| PetruRares a răspuns:

Parerea mea e ca n-ar trebui sa te lasi pacalita de toate prostiile date la televizor, oamenii sunt foarte naivi si altii pentru ai pacali pe acestia si pentru a le lua banii fac tot felul de documentare false pentru a avea rating mare si pentru a atrage vizionari.