kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Ăăăh... bullshit.
Aceste halucinaţii apar modelate după educaţia celui care a fost în acea situaţie.
N-ai să vezi un buddhist care să spună că a văzut raiul sau un musulman care s-a întâlnit cu cristos sau un evreu care să-l întâlnească pe mohamed.
La fel cum ai să vezi că poveştile celor care sunt atei şi au trecut prin asta diferă crunt în funcţie de cultura predominantă din zona-n care au crescut.

Pe scurt, sunt doar halucinaţii produse de creier în criză masivă de oxigen.

Restul e conspiraţionism ieftin.

Wa salam alekum.

| SaveTheNature explică (pentru kongeriket):

Ce ai inteles tu? ai viionat alea macar? Nimeni nu l-a vazut nici pe isus, nici pe Dumnezeu, nici pe Allah.Dar au vazut clar cu =m sufletul lor s-a desprins de trup si se priveau pe masa de operatie.Sau toti au aceasta vedenie cum spui tu? Nici macar nu te-ai uitat in totalitate la acele video, poate asa pricepeai ceva.

| kongeriket a răspuns (pentru SaveTheNature):

Sufletul desprinzându-se şi văzutul raiului sunt tot din mitologie avraamică.
Înlocuieşte din primul meu comentariu numele proprii de personaje avraamice cu suflet/rai şi restul argumentului meu rămâne perfect valabil.
Explicaţia este pur ştiinţifică şi n-are absolut nicio treabă cu misticismul.

Nu există viaţă de apoi şi nu există dumnezeu! Bun venit în realitate.

| Sentinel a răspuns (pentru SaveTheNature):

Voteaza-i stupid raspunsul. Merita!

| Arthur a răspuns:

Dacă îmi permiţi aş completa cu : http://www.almeea.com/......ntunecata/

| carminaburana43 a răspuns:

De 30 de ani citesc articole despre moartea clinica si ma uit pe discovery chanel si nu numai la toate emisiunile care au ca tema acest subiect.Trupul sigur moare dar sper ca exista un suflet care poate fi mai fericit decit suntem pe Pamint.Eu sincer nu pot sa zic ca am fost prea fericita in viata asta doar pina cind copiii au fost mici.

| KyraW a răspuns:

De ce ar treilea articol e la "Teoria conspiratiei"? Nu ti-se pare suspect? Spune-mi,ca un om cultivat, tu ai impresia ca odata ce un om moare, acesta se mai poate intoarce? Ma refer la partea cu mersul in rai.Si,in mod logic, de ce Dumnezeu ar vrea sa arate oamenilor raiul? Le arata asta celor care sunt rai ca sa treaca la credinta, sau le arata asta celor buni ca sa le dea peste bot ca mai au de trait pe pamantul asta mizer?