| SaveTheNature a întrebat:

Nu am nimic cu ATEII! e alegerea voastra sa credeti sau sa nu credeti. Dar cum studiati la scoala geografie, biologie si ajungeti la o concluzieLa fel trebuie stuidata si Biblia, religiile lumii, dovezi ca exista viata dupa moarte. pana ajugeti la o concluzie
Iata dovezile care au facut multi atei sa creada!

Http://stirileprotv.ro/......raiul.html

http://www.portalcrestin.ro/......inica.html

http://www.agentia.org/......-8873.html

http://www.youtube.com/watch?v=hbXCYdyoE8M

20 răspunsuri:
| Wehrmacht a răspuns:

De fiecare data,un om diferit, la o emisiune diferita, spune o poveste diferita.Nici odata nu au spus acelasi lucru.De ce oare? Da frate,daca toti care au trecut prin asta ar spune aceeasi poveste,asi mai crede, dar nu ca unul s-a ridicat la ceruri, altul a vazut o lumina intr-un tunel...

| SaveTheNature explică (pentru Wehrmacht):

Ia mai citeste odata! sau nici nu ai citit.Studiile facute pe 150 de pacineti, din tari diferite, releva faptul ca au vazut aceleasi lucruri.si unii dintre ei erau copii.Pai voi nu o sa credeti nici daca l-ati vedea pe Dumnezeu.

| DomineRex a răspuns:

In moarte clinica apar niste procese chimice in creier care iti dau ceva halucinatii nu stiu exact cand le au nu am aprofundat subiectu, dar concluzia e ca fiecare vede ce vrea sa vada, sa iti dau un exemplu: un crestin vede raiul si pe Isus care se afla acolo, un musulman il vede doar pe Alah un hindus vede cel mai probabil zeul la care s-a inchinat cel mai mult deci toate mizerile astea nu au nici o relevanta.
Si daca esti crestin biblia nu spune ca sufletu sta adormit pana la a doua venire a lui Hristos la judecata finala?

| SaveTheNature explică (pentru DomineRex):

Te-ai documentat gresit.Nimeni nu il vede nici pe Isus nici pe Allah,sIi daca ai gasit explicatii si pentru acestea, si le numesti halucinatii, si faptul ca niste atei incep sa creada in Dumnezeu.Nu vreau sa te conving nimic.E legerea ta.Ramai asa cum dorestihappy

| KodrutZ a răspuns (pentru SaveTheNature):

Pai daca nimeni nu il vede pe nici un dumnezo', atunci de unde pina unde o dai in fasole ca trebuie studiata biblia samd? Poate ca de fapt astia in moarte clinica se indreptau spre buddha... sau, cum s-a zis si e mult mai plauzibil, era un "vis" indus de procesele chimice ce au loc in timpul starilor de coma/moarte clinica. Incearca sa iti induci lesinul si vei vedea ca, cel mai probabil, o sa ai de-a face cu o luminita-ceva. Been there, done that, not a believer. P.S. E de preferat sa nu o faci singur, ca ai mari sanse sa te omori...

| SaveTheNature explică (pentru KodrutZ):

Dar faptul ca modul lor de viata se schimba total,si incep sa creada in D-zeu?
Dar faptul ca ei si-au declarat propria moarte,si au putut descrie lucruri pe care nu le-au vazut niciodata?
Dar faptul ca s-au intalnit cu rude de care parintii nu le povestise, dar care existau?
Tu nici nu te-aui uitat la aceste video, si dai cu presupusul din auzite.
In acest caz discutam despre nimic.Vizioneaza toate cele 4 linkuri, si apoi mai vbim, asa vbim in zadar.Vei trai mereu in negare si in indoctrinarea"necredintei".Of cat de atotstiutori se cred unii. Oamenii nu cred nici daca vad.Si apropo ce te-ar face pe tine sa crezio ca exista D-zeu?

| DomineRex a răspuns (pentru SaveTheNature):

Daca altii se schimba 180 de grade de la o astfel de marturii e problema lor, daca ei o fac asta nu inseamna ca ceea ce ai prezentat este ceea ce crezi tu.
Stiu cazuri in care unii ajung in astral deoarece ei in asta au crezut adica nu il vad nici pe Dumnezeu nici pe bau bau pur si simplu spun ca s-au intalnit cu persoanele dragi pe care le-au cunoscut cat timp erau in viata. Nu poti prezenta niste cazuri izolate si sa spui ca asta e adevarul suprem.

| KodrutZ a răspuns (pentru SaveTheNature):

Logic ca se schimba, trec printr-o experienta care schimba pe majoritatea celor ce ii supravietuiesc, intr-un mod sau altul. S-a demonstrat stiintific ca ne folosim doar vreo 5-10% din capacitatea creierului. In stare de coma/moarte clinica, e posibil ca un procent mult mai mare sa se puna la treaba, si astfel sa fie accesate diverse amintiri latente. Am vazut destule documentare de genul celor de mai sus, nimic extraordinar - eu la un moment dat aveam o amintire latenta ce revenea destul de des ca vis cu mine in pintecul mamei, vazind in exterior una dintre rutele pe care mama mea se plimba cind era gravida. Asta nu demonstreaza nimic.
P.S. As crede daca ar veni ala micu' in bucatarie si mi-ar transforma apa in vin, vinul ala alb pe care nu-l beau in bere Sapte Coline si puiul ala din frigider in cea mai tare shaworma pe care am mincat-o vreodata.

| SaveTheNature explică (pentru KodrutZ):

Cand ai timp, si ai timp.Vizioneaza acest film.Vei intelege atunci rostul credintei, Si vei intelege anumite lucruri.Vizonare placuta.

| tamtamtam a răspuns (pentru KodrutZ):

Chestia cu 5-10% e un mit

| KodrutZ a răspuns (pentru tamtamtam):

De unde pina unde? Cum ramine cu toate encefalogramele facute oamenilor gen Einstein comparate cu "pulimea" de-alde noi si alte teste din care s-au tras concluziile astea?

| tamtamtam a răspuns:

Un om cu putina educatie nu crede din cauza tampeniilor alora
Creierul uman poate juca multe feste, cand esti in moarte clinica nu prea functioneaza asa bine

| SaveTheNature explică (pentru tamtamtam):

Interesant,dintre toate organele, doar creierul asta ramane in viata.Cum gasiti voi explicatii la toatelaughing

| tamtamtam a răspuns (pentru SaveTheNature):

Asta e realitatea, ce sa-ti fac? Si nu prea ramane in viata din moment ce halucinatiile alea arata exact ca MOARE

| tamtamtam a răspuns:

Dovezi ca exista viata dupa moarte
CE DOVEZI? Da una, una singura

| SaveTheNature explică (pentru tamtamtam):

Alea de mai sus sunt doveziwinking

| tamtamtam a răspuns (pentru SaveTheNature):

Pentru persoanele needucate poate dar pentru cineva cu un minim de cunostinte despre creier nu, nu sunt, sunt abureli

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am fost si eu in moarte clinica acum ceva timp dupa ce ma trasnise in cap un gand ciudat.Nu am avut nicio viziune, n-am vazut raiul sau alte virgine promise de Tatal Ceresc, in schimb l-am vazut pe Mos Craciun. Da! era mare, rosu, era un hematom sub ochiul drept.Ciudat ca vorbisem cu el despre cadouri si despre fericirea de tip blitz care-ti pune zambetul pe buze in momentul in care vezi ceva ambalat si cu funda.De aceea am dreptul sa cred in orice.Ma repet, eu cred in scufita rosie! ai mei practicau scufitaria de mult! fiecare crede in ce vrea!