| Mitch a întrebat:

Faptul ca unii oameni sunt atei acum se datoreaza in mare parte comnunismului? Ce parere aveti? Ateii sunt asemenea comunistilor? Incearca sa ascunda adevaruri doar pentru propriile lor scopuri? Ce credeti?

Răspuns Câştigător
| barbattttt a răspuns:

Eu cred ca comunismul a avut oarecare efect asupea lor dar nu sunt comunisti, sunt orbi si nu vor sa-L vada pe Dumnezeu.
Dar daca crezi in Dumnezeu si El nu ezista nu ai pierdut nimic, dar daca nu crezi in Dumnezeu si El exista ai pierdut totul.

Răspuns utilizator avertizat
| barbattttt a răspuns (pentru Mitch):

Multumesc mult! Domnul sa fie cu tine!

33 răspunsuri:
| FucktheSystem a răspuns:

Cred că discuția mea, aia din care ți-ai inspirat întrebarea spune totul, așa că nu mai am nimic în plus de zis.

Răspuns utilizator avertizat
| Angel0 a răspuns:

In general sunt persoane cu ego-uri mai mari decat biserica in care nu pot sa intre,sunt dominati si manipulati la liber de propriile placeri.
Se cred inteligenti, rationali bla, bla.

| FucktheSystem a răspuns (pentru Angel0):

Măcar noi știm ce e plăcerea, nu ne chinuim singuri de dragul unui zeu a cărui existență nu este dovedită.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Angel0):

Isi dedic piesa asta din partea tuturor ateilor http://www.youtube.com/watch?v=kgQ8wCrFYFY

| Paulla a răspuns:

Nu ştiu ce cred ceilalţi, dar eu nu încerc să ascund nici un adevăr legat de religie şi consider afirmaţia ta eronată.
Ah, era să uit, ce-i ăla 'comnunism'?

| ramona30 a răspuns:

Nici vorba. tarile cu un procent mare de atei sunt Franta, norvegia, Suedia, Finlanda si Cehia. Aceste tari nu au fost niciodata comuniste (cu exceptia Cehiei). Dupa cum vezi aceste tari atee sunt tari sarace de prin africa laughing) Cele mai dezvoltate tari sunt cele religioase. Pe primele doua locuri in lume (la religie) sunt Somalia si Afghanistanul. Pe primul loc (ca procent al credinciosilor) in Uniunea Europeana este, bineinteles, Romania. Cam aici duce religia. la saracie, subdezvoltare si lipsa de educatie. Sa stii ca teii au urat comunismul, cel putin, eu, una, condamn acel sistem. Sunt pentru libertate de a-ti alege si manifesta credinta, chiar daca eu nu o fac.

Răspuns utilizator avertizat
| ramona30 a răspuns (pentru Mitch):

In mare parte ai dreptate. Indoctrinarea religioasa este un factor care impiedica dezvoltarea sociala si economica. Dar este doar unul dintre factori. Si chiar unul mic. Marea problema este in alta parte. In primul rand de vina este mentalitatea populatiei romane (cum ziceai si tu ca voteaza pentru o galeata si o punga de malai) iar tot pe locul intai sunt vinovati conducatorii statului. Iar referitor la conducatorii actuali ai statului nu mai e nevoie de exemple ca stim cu totii cine sunt basescu, boc sau elena udrea.

| monstrulet a răspuns:

Unii da altii nu. De obicei astia religiosi is usor manipulabili. De aia au si reusit sa darame biserici, prin publicitate negativa.

| anonim_4396 a răspuns (pentru monstrulet):

Da in locul lor au facut blocuri poate stai chiar acum intr-o biserica daramata ce ai spune sa fie daramat tot blocul sa simnti frigul ca asa vrea domnul?

| Anonymus314 a răspuns:

Eu cred ca nu ii duce mintea, ca sunt mai redusi si de-asta ei nu pot vedea lucrarea lui Dumnzeu.

Răspuns utilizator avertizat
| Anonymus314 a răspuns (pentru lolosaurus):

Buna gluma, btw iti eram dator cu un ignore,

JET!

| Minks a răspuns (pentru Anonymus314):

Se vede nivelul tau de inteligenta daca treci direct la jigniri.

| Anonymus314 a răspuns (pentru Minks):

Nu te preocupa nivelul meu de inteligenta, oricum ti-e superior, IGNORE!

| Polaris a răspuns:

Cum zice speeder96. Ereticii dracu.>:p

| Minks a răspuns:

Comparatie prost facuta, ateii nu sunt doar din perioada dinainte de comunism. Fac pariu ca nici macar nu ai prins perioada aia si doar comentezi.

regis
| regis a răspuns:

Nu are legatura una cu alta. Este suficient sa privim la numarul de atei din tarile nordice, care nu au avut de a face cu comunismul.
Ateii sunt asemenea comunistilor, democratilor, fotbalistilor, ortodocsilor, pianistilor sau parasutistilor. Sunt indivizi si nu o turma, nu poti spune ca ascund adevaruri sau ca au un anume scop comun.

| evostyle7 a răspuns:

De parcă în democraţie îi altfel...
Oricum, stupidă comparaţie.

| Cristianne a răspuns:

Huăăăă ateii, huăăă necredința.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Teoria cum ca nu toti am evoluat si doar uni acei 1 la suta din populatia lumii se adeverste de fiecare cand vad asemenea specimen / din contra un ateu este liber la cunoastere nu inchis la minte ca crestini majoritatea stinta reprezinta libera gandire si exprimare a omului / comunismul a fost bun dar nu ptem compara una cu alta zi-mi ce e mai bun in democratie ca mori in saracie si foamete macar atunci aveai un loc de munca asigurat acum il ai desigur ce sti tu intretinut de parinti si cu cs in cap

| FucktheSystem a răspuns (pentru anonim_4396):

Aveai un loc de muncă, aveai bani dar n-aveai ce să cumperi cu ei...

| anonim_4396 a răspuns (pentru FucktheSystem):

Ai dreptate

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru Mitch):

Da tu ce ai cu atei sa stiu si eu?

Răspuns utilizator avertizat
| gioia a răspuns:

Mitch tu intelegi conceptul? Prin a crede sau nu intr-o putere divina, superioara sau cum vrei tu sa ii spui nu poti ascunde un adevar iar comunismul ca doctrina nu incerca sa ascunda nimic. Doctrina comunista a fost aplicat prost atat tot. Comunismul si credinta in Dumnezeu sau o putere divina nu au nimic in comun. Ca o curiozitate personală, tu ai prins comunismul?

| evilestevil a răspuns:

Este o afirmatie cel putin idioata, si ipocrita. In timpul comunisumului nu aveai dreptul la informatie, si nici la religie e drept. Dar nu te forta nimeni sa fii ateu, sa nu crezi in nimic. Cei care credeau in ceea ce credeau continuau sa creada fara sa aiba ore de religie la scoala sau sa mearga la biserica. Ateii din ziua de azi, sunt de fapt mai deschisi, au citit biblia cel putin si au realizat ca nimic din acea carte... cel putin fabuloasa nu este adevarat. Ateismul nu a fost 'creat' datorita comunistilor.