| Caddyi a întrebat:

Fecioara Maria l-a nascut pe Iisus Hristor fara a face " dragoste "? Daca " Da ", cum e posibil sa se nasca un copil daca nu a avut acel proces... fara tata = fara spermatozoizi = nu are cine sa intre in ovul = 0 copii! big grin

33 răspunsuri:
| Alleecs a răspuns:

Pai scrie prin biblie pe undeva cred...laughing

| Caddyi explică (pentru Alleecs):

Da, scrie de duhul sfant. Inseamna ca a coborat duhul sfant si a _____? laughing))

| Alleecs a răspuns (pentru Caddyi):

Poate laughing) au facut-o in secret de nu stie nimeni laughing

Răspuns utilizator avertizat
| Caddyi explică (pentru U2lrish):

Intrebarea doreste sa vada cati oameni GANDESC LOGIC si cati nu stiu sa gandeasca!

| vrelian a răspuns:

Pai daca nu a fost conceput asa cu tata cu speramtozoizi ce pot sa zic ca a fost nascut prin PARTENOGENEZA.cred ca am raspuns.adica fara aprotul unui barbat sau aportul a doi indivizi diferiti sexual.asa spui tu ca daca nu intra nimic in ovul =0 copii? este gresit.o femeie poate da nastere si fara spermatozoizi in ovul. teoretic dar este posibil.si chiair si practic daca sa si intimplat si nu doar in cazul lui Maria din biblie.au fost cazuri si mai recente.se intimpla dar rar.insa se intimpla.

Răspuns utilizator avertizat
| Calininio a răspuns:

Crestinii spun ca Dumnezeu a facut "minunea". Ateii si mai ales scepticii ca mine se intreaba: Chiar exista minuni? Chiar l-a nascut Fecioara Maria pe Hristos fara sex? Chiar l-a nascut Fecioara Maria pe Hristos? Chiar a existat in istorie o anume Maria? Consider ca trebuie sa-ti pui intrebarile astea ca sa ai o perspectiva mai larga. Raspunsurile depind de tine, si de parerea ta asupra dovezilor. Dupa mine, Biblia ( care a fost singurul loc de unde a pornit povestea asta, ca si multe altele ) nu este credibila. Ce credibilitate are o carte scrisa acum 2000 de ani de niste evrei si pierduta prin nu stiu ce grota / templu...

| Caddyi explică (pentru U2lrish):

laughing)))))))))) Cum ___________ sa crezi in ce nu exista? Cum ___________ sa zici ca e o minune daca nu s-a intamplat asa ceva. Nu e logic ____ nici in secolul XXI nu poti face " minunile " alea si am evoluat destul de mult. Dar ce _____ sa va explic voua daca sunteti ORBI si nu puteti fi vindecati?

| Caddyi explică (pentru Calininio):

Nu exista nici o dovada ca minunile alea s-au intamplat. Unii o sa ma contrazica... o sa spuna ca exista dovezi. Ce dovezi? Biblia? Asta nu e o dovada ca Fecioara Maria l-a nascut pe Iisus fara sex. Biserica? Nici asta nu e dovada ca s-au intamplat minunile despre care se vorbesc.

| Calininio a răspuns (pentru Caddyi):

Asta zic si eu. laughing

Răspuns utilizator avertizat
| Caddyi explică (pentru Calininio):

Biblia si biserica e dovada ca au existat niste oameni care au reusit sa prosteasca enorm de multi oameni, dar din fericire, mai sunt si oameni care nu au fost prostiti si vad adevarul. Deci au existat cativa oameni superiori celor de atunci dar si de acum... avand in vedere ca minciuna asta continua.

| Calininio a răspuns (pentru Caddyi):

Cine a gandit ideea asta de Dumnezeu / biserica a fost cu adevarat un geniu. A reusit sa faca un sistem de gandire ce se perpetueaza. Credinciosii isi indoctrineaza de mici copii, fara sa ii puna cineva. Copii lor fac acelasi lucru, si tot asa. De aia s-a pastrat pana acum.

| Caddyi explică (pentru Calininio):

Presupun ca Einstein a fost mic copil ( la gandire ) pe langa ala care s-a gandit la ideea cu dumnezeu/biserica! rolling on the floor)))))

| danay72 a răspuns:

Acum e posibil de exemplu sa faci un copil fara actul sexual in sine, ci doar cu tratamente si injectarea spermatozoidului. Daca oamenii imperfecti pot sa faca asa ceva, oare Creatorul nostru nu poate sa faca un astfel de miracol?

| savvy12 a răspuns:

''Fecioara Maria l-a nascut pe Iisus Hristor fara a face " dragoste?''
Macar tu stii ce inseamna Dumnezeu?
Dumnezeu este acel ceva imaterial(probabil), constiinta infinita care nu este delimitat de timp si spatiu el fiind omnipotent, atotputernic, atotstiutor, deci afirmatia ta nu are sens cand vorbim de Dumnezeu, odata ce zici Dumnezeu=totul este posibil...
Odata ce crezi in Dumnezeu, crezi ca Maria a nascut, odata ce nu crezi in Dumnezeu, este irelevant sa crezi ca a putut sa nasca fara un act sexual...

| Octa00 a răspuns:

Dumnezeu l-a trimis pe Iisus Hristos pe pamant prin Fecioara Maria.El are puteri mari, inexplicabile inca de stiinta.

| LegionarulRoman a răspuns:

Noi suntem crestini. Daca tu nu esti nu trebuie sa ne iei in ras convingerile, cum nici noi nu vi le luam.

| LegionarulRoman a răspuns (pentru Caddyi):

Ba,micul muc, noi credm in Dumnezeu si in ce poate sa faca acesta.Tu ai afisat aceasta intrebare, ca sa auzi raspunsuri amuzante de la prietenii atei, dar pe noi nu ne afcteaza cu nimic.E ca si cum un frate mai mare trebuie sa suporte, galagia facuta de un frate mai mic si prietenii lui.

| LegionarulRoman a răspuns (pentru U2lrish):

Crezi ca o sa inteleaga micul ateist? Are o cultura vasta si ma sperie laughing.

| LegionarulRoman a răspuns:

Sa sti ca nimeni nu se da in vant dupa glumele tale proaste. Poate ai avea nevoie de putina smerenie, caci nu mi se pare ca esti asa destept cum zici.Te poti confrnta cu acesta :http://www.youtube.com/watch?v=O6Bi_7om_Rw&feature=player_embedded#!?

| motherf a răspuns (pentru LegionarulRoman):

Http://www.youtube.com/watch?v=HhXOU5aoanU
O armata de.....intelectuali!

| motherf a răspuns (pentru LegionarulRoman):

DA! asa e...lumea se schimba usor usor nu mai suntem asa inapoiati mintali..lumea incepe sa isi puna intrebari dar isi pun degeaba ca nu gasesc niciun raspuns.Te cred ca sunteti suparati pe internet si tv si incercati sa dati vina pe ele pentru ca lumea incearca sa afle ceva..Treaba cu religia nu o sa aiba niciodata un raspuns sigur, ti-as putea pune acum 100 de intrebari si o sa pierzi in ele.voi astia care credeti in dumnezeu aveti acolo cateva raspunsuri in cap si nu vreti sa treceti de ele..sa vedeti mai multe.eu nu vreau sa ma cert cu nimeni pe tema asta..fiecare face ce vrea cu viata lui.Pace!

| LegionarulRoman a răspuns (pentru motherf):

Ok. Video-urile de mai sus, sunt ale unui om ortodocs doxa de invatatura si de scoala.

| tasmania a răspuns (pentru Caddyi):

Colegule, logica umana nu-i totuna cu cea dumnezeiasca. Este - la scara infinit mai larga, desigur - ca si cum un informatician de top, distins cu multe medalii si premii pentru inventiile sale din domeniul de activitate, l-ar intreba pe un bebel de 2 ani daca sunt logici algoritmii folositi de el la ultima extindere a Photoshop-ului.

| Caddyi explică (pentru tasmania):

Fie cum spui tu... Eu tot cu logica mea raman si voi tot cu dumnezeul vostru ramanesti.

| tasmania a răspuns (pentru Caddyi):

Asta probabil ca asa e. Dar gandeste-te ca nu se naste nimeni sfant si ca toti cautam. Nu am inca o imagine de ansamblu a Bisericii Ortodoxe, dar din ce am vazut/aflat pana acum intuiesc faptul ca aici este ceea ce am cautat. O sa vezi in viata, ca de multe ori mintea omului si ratiunea lui sunt neputincioase si cad in aporii. Logica divina insa e splendida si nu pot decat sa-ti marturisesc faptul ca ma bucur sa pot intelege lucrurile vazute din perspectiva Bisericii lui Hristos, atata cat pot eu deocamdata cu mintea mea.

| kira30 a răspuns:

Duhul Sfant a i-a dat har dumnezeiesc.Ce s-a intamplat a fost o minune.
Dumnezeu, Iisus, Duhul Sfant pot face orice (sunt Omnipotenti, Omniscienti, Omniprezenti; in afara spatiului si timpului si a materiei )