| ShowTim3 a întrebat:

Fiecare lucru e facut din atomi, sa incep mai logic ca sa inteleaga toata lumea, un atom este format din mai multe lucruri, nucleul e ca o bugata de plastirina, ei bine, sa zicem ca pe masa avem 10 bilute din plastirina 3 bile (care sunt lipite reprezinta, un element, sodiu sa zic ) 80 de bile, care sunt nucleul formeaza (clor ) daca combini clorul cu sodiul tot asa, adica cu cat sunt numar de bilute mai multe formeaza o alta substanta (toate substantele necompuse din altceva se gasesc pe tabelul lui mendeleev)
Ca sa faci o substanta noua combini substantele astea principale... si iese otel sa zic.
Sa dovedit ca fiecare lucru din univers e facut din atomi, si ca acestia au aparut dupa "big bang " (nuprea cred in teorie, dar marog ) De atunci, nu sa mai creat materie, si nici nu sa distrus.
Ei bine, universul este ca un cos de gunoi care e dus la reciclare, ca substanta nu se poate distruge, fiecare lucru dupa ce dispare, creaza alt lucru!
Noi cand bem apa, putem sa bem atomi care au fost acum milioane de ani, dinozauri de exemplu, sau o rosie care o cumparam de la piata putea sa aiba atomi unui om care a murit acum foarte mult timp.
Ce legatura are ce am scris cu religia? pai, dupa ce murim, materia din care suntem facuti noi acum o sa fie in viitor... copaci, apa, tarana, viermi, dar o sa fim la fel in alta forma. Acum apare intrebarea, exista reincarnare? sa fim altceva nu neaparat oameni? daca materia din care suntem o sa fie peste... 1 mil de ani altceva.
Imi pare rau ca am pocit stiinta (sunt sigur ca am dat ogroaza de gafe ) si scuze pentru exprimare care nucred ca e 100% buna, sper sa intelegeti ceva...

10 răspunsuri:
| MMihai a răspuns:

E aiurea formulată întrebarea!
Reîncarnarea nu se referă la transformările materiei ordinare care este reprezentată în ceva tip tablou Mendeleev, ci este vorba de suflet.
Sunt 2 teorii :
1)...că omul este trup material-- tablou Mendeleev,--și suflet sau
2)...că omul este trup material-- tablou Mendeleev,--și suflet+ spirit
Eu nu am priceput teoria 2 prin ce diferă sufletul de spirit, și pentru comoditate am mers pe varianta 1
Deci după ce omul moare trupul (din materie ordinară se îngroapă sau se incinerează) și mai rămâne ceva pe care îl numim suflet.
Dacă există suflet el este făcut din ceva, că nu este făcut din nimic, că dacă ar fi făcut din nimic, nu ar exista, și să zic că este făcut, dintr-o materie ultra specială, pe care am numit-o materie de tip suflet // corect exprimat dintr-o serie de materii de tip suflet.
Și aici este vorba de ce se întâmplă mai departe cu sufletul.
La creștini se duce în Iad, în Rai și în Purgatoriu ( la creștinii catolici iar ortodoxii nu au decât Rai și Iad ei nu au Purgatoriu).
Este aberantă o asemenea gândire și atunci am aderat la ideile cu multe planuri existențiale!
Îți recomand să citești Istoria credințelor și ideilor religioase carte în trei volume de Mircea Eliade și cu multă atenție "Filozofia esoterica a Indiei " Autor: CHATTERJI C. J. (Format: 13 x 20 cm număr de pagini: 144 )
Zilele trecute a pus o fată o întrebare legată de reîncarnare și vezi ce i-am răspuns că nu are rost să copiez răspunsurile :
http://www.tpu.ro/......ina-1.html
Dacă vrei să te informezi în plus despre reincarnare, dai căutare cu Google.ro după ce ai scris reîncarnare, și te va trimite la foarte multe site-uri.

| AndreiGabi a răspuns:

Cam tarziu pentru ora de chimie...bun, o luam logic.Sa spunem ca exista reincarnare(in teoria ta, pentru ca nu cred ca este un cuvant corect).A murit un om, peste el a crescut un copac si din copac ai mancat un mar.Un nenorocit de atom din omul ala a intrat in tine.Cat de nebuneste suna „am vreo doi strabunici prin mine,o mai am si pe țața Floarea,sau reincarnat undeva in stomacul meu"? Suna foarte nebuneste si nu are nimic stiintific in el.Bun,sa o luam si cu o musca ce se aseaza pe tine, un om viu. Dupa se aseaza pe un cadavru.Ce crezi, e ok sa spui ca te-ai reincarnat in musca aceia?
In primul rand termenul de „reincanare" in majoritatea conceptiilor pagane(sper sa ma exprim bine) sunt referitoare la suflet care dupa moarte trece intr-un alt corp.In nici un caz in definitia reincarnari nu intra chimia.Eu cred ca reincarnarea nu exista.

| Birjaru a răspuns:

Ce inseamna mai exact reincarnare? Cine sa se reincarneze daca esti mort? Nu exista raspuns descoperit inca la interbarile astea, cei care zic simplu, ca da sau nu, sunt spalati pe creier, depinde ce ideologie le-a fost indusa...

| OmletteDuFromage a răspuns:

Prefer sa cred in reincarnare, dar mi-ar placea ca dupe ce te "reincarnezi" sa fii constient si de viata anterioara.

| 6DuckMeJesus a răspuns:

Nu ai pocit numai stiinta, ci si limba ta natala.

Tu acolo vrei sa arati ca se combina parti subatomice pentru crearea unui atom, ceea ce nu se mai intampla, nu pe scoarta pamantului. Se amesteca atomii intre ei pentru alte substante...deci apa nu poate fi un fost dinozaur, ci poate apa care a facut parte din sangele unui dinozaur.
Chiar si asa, nu vad implicatie " divina " yawn

| adulahfaapdoøjadjal a răspuns:

Cum sa nu se distruga atomi? De fuziune nucleara nu ai auzit?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Un om moare ca sa se nasca/traiasca altul. Asa si la intrebarea ta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nimic nu se pierde.totul se transforma.

| SoulHealer a răspuns:

Reîncarnare... e destul de interesant subiectul, la unele religii există reîncarnarea, dar eu nu o susţin. Era o terie a reîncarnării, cum că atunci când moare un om, se naşte altul. E IMPOSIBIL! Să gândim logic: dacă un om moare şi se naşte altul în acelaşi timp, numarul populaţiei ar trebui să fie exact, dar variază. Îar despre reîncarnarea în alte forme înafară de cea omenească, din nou sunt o grămadă de teorii, dar nici una dovedită exact.

| HappY_5445 a răspuns:

Nu am citit chiar toata povestioara!(sorry ) dar un lucru til spun sigur NU EXSISTA REINCARNARE! dupa moarte ai doar 2 cai ori RAIUL ori IADUL(iar alegerea este a ta)sper sa o alegi pe cea corecta!