| anonim_4396 a întrebat:

Fraților, am o problemă ce mă macină tare mult, legata de viata si de credinta. Va trebui sa povestesc mult.

Pentru inceput, provin dintr-o familie de crestini, practicanti(baptiști). Ambii mei parinti cat si bunicii sunt credinciosi, merg saptamanal la biserica si sunt implicati. De foarte mic am invatat sa ma rog, ma rugam cu parintii. Abecedarul meu a fost Biblia, cu ea am exersat cititul, desi pe atunci nu pricepeam mare lucru. Nu aveam televizor, ca sa nu ne uitam la prostii, doar ne mai punea tata pe computer niste desene animate crestine. Niciodata nu am avut voie sa merg la ziua cuiva sau la cineva acasa(pâna tarziu si atunci cam pe "ascuns"). Cumva am fost tinut izolat de lume. Pe de o parte e bine, pe de alta poate ca nu.

Eu de la 2 ani aproape nicio duminica nu am ratat de la biserica, mergeam la programul de copii, raspundeam. Apoi am intrat in orchestra unde activez de 6 ani si ceva. Foarte mult m-am bucurat si am avut numai experiente frumoase. Singurele tabere in care am fost sunt cu biserica. M-am distrat mult. Ma ocup si cu filmatul si sunetul acolo. Practic ma fac util, nu stau in banca, este nevoie de mine acolo, iar eu ma bucur sa merg. Acum cativa ani am fost si la o olimpiada de religie, organizata de o biserica, am invatat foarte mult. Fiind incurajat/obligat sa citesc Biblia mult de catre familie, mereu am avut cunostinte destul de bune, am fost un fel de tocilar al religiei. Mereu am fost activ la studiile biblice.

Am fost intotdeauna un copil respectuos si bine crescut, dar trebuie sa spun ca am cazut in plasa pornografiei de la 11 ani. Asta iarasi mi-a creat o criza interioara, m-am simtit ca ultima speta de om. La un moment dat am reusit sa ma las vreo 6 luni, am vorbit chiar cu adolescentii de la biserica despre asta, ceea ce a insemnat mult curaj. Eu stiu ca noi pozam ca sfinti, dar nu este asa, ei m-au inteles si m-au incurajat mult, si stiu ca cu totii ne confruntam cu astfel de probleme indiferent cat de religiosi am fi. Cel mai rau este ca dupa o vreme m-am apucat iar. Eram foarte trist, ma rugam mereu si ma simteam ca un nimic. Si nu vreau sa imi spuneti ca pornografia e buna si asa, depinde de persoana, pentru mine era o dependenta si era foarte rau, ca dovada ca in perioada cand m-am lasat eram extrem de fericit.

Toate acestea vi le-am spus pentru a va arata ca pentru mine credinta si comunitatea aceasta a bisericii este foarte importanta si o parte esentiala din mine. Nu mi-as imagina viata fără. Dar de ceva timp tot am dileme si descurajari. Familia mea ma descurajeaza in ce priveste credinta, fiindca desi se dau pioși viata lor este foarte neconforma. Parintii se cearta mereu, iar tata ne batea mult cand eram mici, ba chiar zicea ca ne bate ca asa zice Biblia. Mama pare ca are probleme mintale si zice ca e posedata sau ca profeteste, tot felul de lucruri ciudata. Sunt trist, caci daca asa arata oamenii care cred in Dumnezeu este foarte dezamagitor. Eu nu vreau sa fiu ca ei. Bunicul meu mereu ajuta oamenii in nevoie, dar neglijeaza familia, iarasi destul de trist. In biserica vad certuri si barfe si multa prostie si manipulare. De exemplu cam toti crestinii il venereaza pe Trump, lucru ce ma face sa imi fie rusine. Sau tot pe acelasi sistem, voteaza PSD, echivalentul romanesc. Nu imi placa ca deja e un stereotip ca daca esti credincios esti prost si naiv. Nu vreau sa fac parte din asta. Cand eram mic eram foarte foarte inteligent, acum cu greu mai sunt peste medie, dar chiar si asa, imi este rusine sa fac parte dintr-o comunitate in care "bataia este rupta din rai" si conspiratiile(neconforme cu Biblia) umbla printre credinciosi. Recent am vazut un videoclip "Rhett's Spiritual Deconstruction" in care tipul vorbea despre cum a ajuns de la un infocat predicator la un agnostic. Am vizionat acest videoclip deoarece nu am vrut sa fiu in capcana Confirmation Bias-ului si sa ma uit doar la ce imi gâdila mie opiniile. Am realizat ca am niste intrebari care ma incurca mult.

Ma incurca aceaste chestiuni: Eu am credinta prin privilegiul ca m-am nascut intr-o familie crestina? Eu nu vreau sa cred ca am un merit fata de semenul meu, desi eu nu am facut nimic pentru asta. Este pura intamplare ca m-am nascut in acest mediu, ce drept am eu asupra unuia care s-a nascut in India sau Emirate si practica o alta religie? De ce as fi eu privilegiat datorita acestei intamplari. Ce vina are cineva care s-a nascut in alta cultura si crede in ea? Ca doar si eu cred in Dumnezeu caci am aflat de el. Daca nu aflam nu aveam de unde crede.
Toti cei care practica alte religii, dar sunt oameni buni, ajung in Iad?
Toti cei care nu afla de Dumnezeu ajung in Iad?
Cu toate studiile biblice facute de mine, am aceste dileme. Eu nu vreau sa cred ca prin faptul ca m-am nascut in familia asta crestina, din pura intamplare, voi fi salvat, iar altul care din aceeasi intamplare s-a nascut in alta cultura este osandit la Iad. Ce drept am eu asupra lui? Nu sunt mai bun cu nimic.

Eu nu vreau sa renunt la credinta, mi-a facut viata mai frumoasa si nu stiu ce as fi fost fara ea, dar sunt intr-un moment de mare dilema. Va rog daca imi poate raspunde cineva si daca ma poate ajuta cineva cu orice fel de sfat.

Multumesc din suflet.

Răspuns Câştigător
| Irinel15123532 a răspuns:

Draga prietene, intrebarile pe care le ai, denota faptul ca ai o credinta reala. Toti avem framantari si intrebari carora ne este greu sa le dam un raspuns. Eu am avut aceleasi intrebari ca si tine, eu m-am nascut intr-o familie ortodoxa, mergeam de 2 ori pe an la biserica, nu mi s-a spus niciodata despre biblie sau Dumnezeu, singurul lucru pe care il stiam despre Dumnezeu era ca este un judecator drept si un Dumnezeu atotputernic, si daca am pacatuit cumva, poate ma va ierta, de fiecare data auzeam aceleasi cuvinte ''poate, s-ar putea, probabil''. Cu toate acestea, am inceput sa citesc biblia, le-am spus si familiei, prietenilor despre Iisus, si acum sunt si ei crestini, si ei sunt interesati de Dumnezeu si il cauta.

Acum, la fel ca si tine, cel mai probabil toti ne-am confruntat cu problema pornografiei la un moment dat, te indemn fierbinte sa te uiti la urmatoarele 2 videoclipuri, te vor ajuta sa scapi de aceasta adictie.

https://www.youtube.com/watch?v=34R4AzSDmEw&t=438s&ab_channel=NeuroProgres

https://www.youtube.com/......tps?/watch

Urmatorul aspect gresit, Biblia nu spune sa facem din copiii nostri saci de box, Biblia spune sa ne disciplinam copiii, dar asta pentru a-i ajuta sa creasca, a-i feri de pericole, asta nu inseamna ca doar prin aplicarea bataii fizice ii putem disciplina, in ziua de astazi ii putem lasa fara calculator 1 zi sau doua, exact ca o gradina, daca nu este intretinuta, buruienile vor creste sufocand adevaratul potential al gradinii, florile frumoase care ar si putut iesi, vor si distruse si sufocate de buruieni. Dar biblia nu invata parintii sa isi pedepseasca copiii in avans, pentru ceva ce nu au facut, totul este dat spre protectia si cladirea caracterului nostru, Biblia ne invata sa ne iubim unii pe altii pentru ca dragostea este de la Dumnezeu.
Deci conform celor spuse mai sus '' "bataia este rupta din rai" este o vorba inventata, nu se regaseste in biblie.
Disciplinarea nu inseamna neaparat sub aspect fizic, trebuie sa ne educam copiii si dandu-le exemple de viata, prin stilul nostru de viata si prin trairile noastre.
Noi ne imaginam pe Dumnezeu dupa modelele din jurul nostru, viata crestina si Dumnezeu nu sunt intotdeauna asa cum vedem noi in alti oameni, oamenii gresesc, cad, se ridica si cad iar, El spune sa avem pace in familie, roadele Duhului Sfant sa se vada in noi.

Galateni 5:19 ''Şi faptele firii pământeşti sunt cunoscute şi sunt acestea: preacurvia, curvia, necurăţia, desfrânarea, 20 închinarea la idoli, vrăjitoria, vrăjbile, certurile, zavistiile, mâniile, neînţelegerile, dezbinările, certurile de partide, 21 pizmele, uciderile, beţiile, îmbuibările şi alte lucruri asemănătoare cu acestea. ''

Roada Duhului, dimpotrivă, este: dragostea, bucuria, pacea, îndelunga răbdare, bunătatea, facerea de bine, credincioşia, 23 blândeţea, înfrânarea poftelor. Împotriva acestor lucruri nu este lege. 24 Cei ce sunt ai lui Hristos Isus şi-au răstignit firea pământească împreună cu patimile şi poftele ei. 25 Dacă trăim prin Duhul, să şi umblăm prin Duhul. 26 Să nu umblăm după o slavă deşartă, întărâtându-ne unii pe alţii şi pizmuindu-ne unii pe alţii.''

Roada Duhului trebuie sa fie prezenta in vietile noastre.

''Toti cei care nu afla de Dumnezeu ajung in Iad?''
Nu, si lasa-ma sa iti explic de ce, inainte de a ma contrazice.

Romani 1:18 ''Fiindcă ce se poate cunoaște despre Dumnezeu le este descoperit în ei, căci le-a fost arătat de Dumnezeu. 20În adevăr, însușirile nevăzute ale Lui, puterea Lui veșnică și dumnezeirea Lui se văd lămurit de la facerea lumii, când te uiţi cu băgare de seamă la ele în lucrurile făcute de El. ''

Dumnezeu se descopera pe Sine in mai multe feluri,
AprobatDraga prietene, asemenea unui sculptor, sau a unui pictor care se face cunoscut si remarcat prin arta si creatia lui, tot asa Dumnezeu se descopera pe El in creatie.
Te rog sa ma asculti cu atentie. El este o persoana, are sentimente, si este omnistient si omnipotent.
totul este prea complex ca sa le putem intelege, pana si faptul ca respiram involuntar, fara sa muncim la asta, daca vei privi in spatiu, vei vedea planetele cum se misca pe o axa imaginara, ne miscandu-se mai la stanga sau mai la dreapta pentru a intra in coliziune, exista legi ale fizicii, fara ele ar fi haos in univers, exista anotimpuri care ajuta vegetatia, si pe noi, iarna totul amorteste, totul este acoperit de o plapuma frumoasa alba, primavara totul invie, totul este verde si proaspat, daca astea nu sunt lucrarea unui intelect superior, ce sunt? O coincidenta?
Ai dovada Domnului in natura, Dumnezeu spune in biblie ca avem descoperirea Lui si in natura, fiecare floare are o alta aroma, alta culoare, albina polenizeaza, ciocanitoarea este doctorul copacilor, copacii dau oxigenul fara de care am muri cu totii, stam pe singura planeta cu strat de ozon care ne impiedica sa murim, suntem singura planeta pe care este viata, care poate sustine viata, iar coincidenta?
Stiai ca specialistii au dovedit ca singura culoare cel mai usor de acceptat pentru ochiul nostru este albastrul usor deschis si calm? Uita-te in sus, ce vezi? Informatiile acestea pot fi verificate, chiar te rog sa verifici ceea ce iti spun, in biblie nu scrie ''crede si nu cerceta'' asta e o vorba din popor.
Biblia spune in 1 Tesaloniceni 5:21-28 ''Ci cercetaţi toate lucrurile și păstraţi ce este bun si adevarat''
De ce nu a facut Dumnezeu cerul rosu, portocaliu, mov? Pentru ca totul a fost facut pentru noi.
Biblia spune ca Dumnezeu a creat mai intai lumina si apoi luminatorii, cum vine asta?
Albert Einstein susţine în teoria relativităţii că viteza luminii în vid este o constantă care nu depinde de sistemul de referinţă. Consecinţele acestui fapt sunt relativitatea timpului, a spaţiului, a masei şi a altor mărimi fizice. El a ajuns la acest rezultat prin calcul, dar nu a reuşit să explice din ce cauza viteza luminii în vid este constantă. Explicaţia o găsim în altă parte.Pe prima pagină a Bibliei ni se spune că atunci când a făcut lumea, Dumnezeu mai întâi a făcut lumina şi abia după aceea a creat şi celelalte lucruri care puteau fi luate ca sisteme de referinţă.
Referitor la datele radiometrice, ele nu sunt exacte, iar biblia confirma faptul ca pamantul a fost acoperit de ape in intregime la potop, ceea ce se aseamana cu asa numita de catre oameni ''era glaciara''.
Dumnezeu a creat pamantul cu varsta aparenta, a creat omul, nu l-a creat bebelus, ci l-a creat pe Adam barbat, si daca ai fi taiat pomii din gradina pe care a facut-o Dumnezeu, pomul avea inelele din interiorul care indica o varsta de 100 de ani, dar pomul avea doar 5 minute de cand fusese creat de Dumnezeu. Totul este foarte complex.

Tine minte lucrul acesta, sa nu il uiti niciodata, Dumnezeu este drept, si El nu nedreptateste pe nimeni.
Fiecare va fi judecat dupa ceea ce a cunoscut, altfel va fi judecat un om din Africa fara nici o posibilitate de a afla despre Dumnezeu, si altfel vom fi judecati noi cu Biblia pe telefonul mobil. Chiar si acei oameni din Africa, tot prin Iisus vor fi mantuiti, si dupa ceea ce au cunoscut, Dumnezeu este drept.
Un copil, chiar daca nu i-a spus nimeni, stie ca este rau sa loveasca un alt copil, stie ca este rau sa fure, cele 10 porunci sunt sadite in inima lui.

32 răspunsuri:
| RAY a răspuns (pentru h379m3973423):

Omule doar dz e pe tron

| doctorandus a răspuns (pentru RAY):

Proștii! Au tradus sensul cuvântului malakoi din neogreacă în loc să-l traducă din greaca koine.