| anonim_4396 a întrebat:

Sa trecem la subiect :
Am 16 ani, si sunt atea de la 12, neoficial ( nu prin acte). Parintii mei stiu si accepta acest lucru, zicand ca e decizia mea. Nu ma obliga sa merg la Biserica sau chestii de genul asta, desii ei sunt foarte credinciosi.
Totul a mers bine 4 ani, pana saptamana trecuta. La scoala la noi s-a efectual o " Slujba de sfintire a scolii", la care eram nevoita sa merg si eu. Eu, cum sunt atea si nu am mai calcat intr-o biserica de circa 4 ani, la slujba nu faceam cruce, nu cantam si nu ma rugam ca ceilalti din jurul meu. Acest lucru a atrat atentia preotului, care se uita NUMAI la mine, fixandu-ma cu ochii o.o. Eu, crezand ca doar m-i se pare, am continuat sa stau. Can s-a terminat slujba si toti au plecat la clasele lor, preotul m-a luat de maneca si m-a dus in biroul directorului. Eu, spriata de morte, gandindu-ma in sinea mea : " ce vrea sa imi faca asta? ", nu ma puteam opune! In biroul directorului, preotul a zis ca "spurc liceul " si ca " nu merit sa ii mai calc pragul", si a cerut exmatricularea ori scaderea notei la purtare. Eu eram PARALIZATA de frica, nu ma puteam misca! Noroc de director, care mi-a luat apararea, spunand ca nu sunt crestina deoarece nici familia mea nu este ( ceea ce e o minciuna, familia mea e foarte credincioasa). Dupa m-au dat afara din birou si au inceput sa vorbeasca ei doi. Dupa ceva timp, preotul a iesit trantind usa. M-a vazut si mi-a spus exact asa : "Stai departe de lumea asta, diavole" si dupa a plecat.
Bun deci, imi pare rau daca v-am plictisit dar am nevoie mare de ajutor. Si acum sunt speriata rau de vorbele acelui preot. Oare ce a vrut sa spuna prin asta? De ce nu mi-a respectat perspectiva despre viata? Dar, oare directorul a facut un lucru bun luandu-mi apararea, mintind in fata preotului? va rog, am nevoie urgent de niste pareri, ca simt ca dispar in ceata, sunt prea mult lucruri neclare! Orice, un raspuns mic acolo! D:

30 răspunsuri:
| William a răspuns:

Esti atea? rolling on the floor rolling on the floor Cred ca ai vrut sa zici atee.

| Dreamer a răspuns:

In primul rand nu exista,, atea'' cum nu exista,, doctora''.
Bineinteles ca preotul a exagerat, dar aici nu este vorba de faptul ca tu esti atee, este vorba de respect fata de colegi si preot si credinta lor. Cand eram in scoala aveam un coleg care era musulman dar la ora de religie nu iti dadeai seama pentru ca facea acelasi lucru pe care il faceam si noi, inclusiv crucea crestina. Deci este vorba de respect fata de colegii tai.

| DrTerrible a răspuns (pentru Dreamer):

Daca chiar nu crezi in Dumnezeu nu ar trebui sa bagi in seama spusele preotului.e logic.Dar din cate ai spus tu cred ca in sufletul tau exista Dumnezeu..problema este ca poate te crezi mai altfel daca faci chestia asta.Pana la urma este viata ta tu alegi pe ce cale vrei sa parcurgi.Dar gandeste'te bine ca mai devreme s'au mai tarziu o sa fie momente cand fara sa vrei ai sa spui doamne ajuta...si el te v'a ajuta. Sper ca ai inteles ceva din tot ce ti'am spus.Mult Succes

| Dreamer a răspuns (pentru DrTerrible):

Da cred in Dumnezeu si nu pentru ca am dovezi ca el exista...ci pentru ca nu am dovezi ca nu exista.

| DrTerrible a răspuns (pentru Dreamer):

Dreamer nimeni nu poate sa stie exact ca el exista s'au ca nu..ci doar sa presupuna.Doar dupa ce 'plecam' din lumea asta v'om afla adevarul.

| AndreCrazy a răspuns (pentru Dreamer):

Ce ai spus acum nu are nici un pic de logica big grin

| Dreamer a răspuns (pentru DrTerrible):

DrTerrible, Dumnezeu este precum vantul nu se vede dar il poti simti....si atunci cand scapi din 3 accidente mortale fara urme si esti perfect sanatos dupa...nici daca vrei sa nu crezi nu poti.

| Dreamer a răspuns (pentru AndreCrazy):

I'm a Dreamer...it doesn't have to be logicwinking

| AndreCrazy a răspuns (pentru Dreamer):

^^

| dragos9234 a răspuns (pentru Dreamer):

Pff...
Si eu daca iti spun ca acum ai in mana un pistol, ma crezi?
Nu ai dovezi ca exista.

| AndreCrazy a răspuns (pentru dragos9234):

Pff...
Si eu daca iti spun ca-i adevarat? E treaba ta daca ma crezi, nu am povestit intamplarea pentru tine straight face

| dragos9234 a răspuns (pentru AndreCrazy):

.
Ca si povestea cu satanista cu limba taiata?

| Thunderstruck a răspuns (pentru Dreamer):

Ahh, ce logica fantastica, pe aceeasi logica, si eu cred in Zana Maseluta, nu pentru ca am dovezi ca exista, ci pentru ca nu am dovezi ca nu exista.

| Inferno a răspuns (pentru Dreamer):

Si credeti ca rationamentul este corect? Daca nu putem dovedi inexistenta unuil inseamna ca nu putem dovedi inexistenta sa, atat, dar nu ca acel lucru ar exista. Rationamentul folosit nu este consistent cu realitatea pentru ca atat cunoasterea empirica cat si cea apriorica nu sunt absolute. Cum nu sunt absolute vor exista mereu "gauri negre " asupra carora nu ne vom putea pronunta, una dintre ele fiind chiar Dumnezeu.

| Inferno a răspuns (pentru Dreamer):

"da"DrTerrible, Dumnezeu este precum vantul nu se vede dar il poti simti." Acel pseudosentiment extrinsec individului, indus de mai multi factori nu reprezinta un argument veridic.

| anonimg a răspuns:

Am gasit aici http://www.ziare.com/......li-1220290 cateva articole.

""Astfel, potrivit articolului 29, aliniatul (1) din Constitutia Romaniei, 'libertatea gandirii si a opiniilor, precum si libertatea credintelor religioase nu pot fi ingradite sub nicio forma. Nimeni nu poate fi constrans sa adopte o opinie ori sa adere la o credinta religioasa, contrare convingerilor sale'."
"Potrivit sursei citate, doar doua conditii se cer respectate de statele care prevad caracterul obligatoriu al orei de religie: sa poata obtine o scutire de participare, in situatia in care respectivul invatamant are un caracter confesional accentuat, iar scutirea de a participa sa nu implice obligatia de a motiva in vreun fel solicitarea respectiva."

Mai pe scurt, inca exista libertate religioasa. Asta inseamna ca fiecare cetatean roman se poate inchina sau nu cui/cum doreste.
Tu ai nevoie de o scutire ca sa nu mai participi la orele de religie. Eu nu stiu de unde poti procura acea scutire. Intreaba-ti ori parintii, ori diriginta, ori Ministerul Invatamantului.
Eu sunt crestin; dar cat despre acel preot, el a facut abuz in serviciu si trebuie sa fie pedepsit. Scrie ce ti s-a intamplat Ministerului Invatamantului. Patriarhia Romana habar n-are -s-au mai bine zis se face ca nu stie- ce fel de angajati are, care pe unii nu dai doi bani; deoarece prin faptele lor ii fac pe oameni sa Il urasca pe Dumnezeu, in loc sa faca cunoscut adevaratul caracter al lui Dumnezeu. Despre ei este scris:
"Vai de voi, carturari si farisei fatarnici! Pentru ca voi inchideti oamenilor Imparatia cerurilor: nici voi nu intrati in ea, si nici pe cei ce vor sa intre nu-i lasati sa intre." (Matei.23:13)
Cel mai usor si simplu este sa scrii online Ministerului Invatamantului problema ta.

| anonimg a răspuns:

Am uitat sa iti spun ca nu se foloseste "atea".
Cuvantul "ateu" se foloseste atat la genul masculin cat si la feminin.

| AndreCrazy a răspuns (pentru anonimg):

Mersi ca mai informat. Eu tot ''ateu'' ziceam ca sunt, numai ca un inteligent mi-a zis ca se zice ''atea'' la feminin. M-am luat dupa el. Mersi inca o data.

| AndreCrazy a răspuns (pentru AndreCrazy):

M-ai*

| Dreamer a răspuns (pentru AndreCrazy):

Exista si feminin..ateu/atee

| AndreCrazy a răspuns (pentru Dreamer):

Ok ok ok, am priceput

| dragos9234 a răspuns:

Ce povesti...

| Exilee a răspuns:

Si ce sa-ti facem noi? Sa te luam la un tango?

| HueyFreeman a răspuns:

Te plictisesti chiar asa de tare?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

''Stai departe de lumea asta, diavole''
laughing Popă nebun.
Interesantă povestea ta.
Mai era o variantă, să te ducă în biroul directorului și să te exorcizeze.laughing

| BlackSulphur a răspuns:

Preotii cei de toate zilele... Se cred mari divinitati mai nou! Si in legatura cu ce ziceai altii despre "A arata respect", NU! Daca faci la fel ca altii doar de dragul de a nu-ti arata optiunea/ liberul arbitru, nu inseamna ca respecti! Sa faci simboluri de alta credinta ca semn de respect denota slabiciune si uneori ipocrizie/ prostie!

| robijam a răspuns:

Nu mai intra in biserica, preotii sunt destul de ciudati in privinta asta, directorul a procedat corect, daca esti atee nu e nimic e alegerea ta, si eu sunt tot ateu si am cateva persoane care chiar ma tachineaza de cand au auzit ca nu cred in nici o divinitate, lasa-i cum sunt e problema ta ce faci si in ce crezi sincer daca un preot urla asa la mine si imi zicea ca is drac sau mai stiu eu ce i mutam fata de la loc, nu are nici un drept sa te traga de maneca si sa te duca undeva cu forta, mari divinitati se mai cred redusii acestia de preoti, nu inteleg stiinta de loc...

| Bogdana a răspuns:

" Înţeleg cum se poate uita cineva spre pământ şi să devină ateu, dar nu pricep cum poate cineva privi cerul şi să mai poată să creadă că nu există Dumnezeu."-Abraham Lincoln

Dumnezeu exista.In aceasta dimineata Cineva ti-a deschis ochii, si ti-a ridicat capul de pe perna. Datorita Cuiva, astazi ai putut merge, ai putut vedea cerul si pe cei dragi si tot ceea ce este in jurul tau, in timp ce alti oameni nevazatori si-ar dori cu tot sufletul sa vada cate putin din toate acestea.Desigur, li se spune ca cerul este albastru, frunzele copacilor sunt verzi, pot mangaia chipul celor dragi, insa nu pot vedea cu ochii lor, nu se pot bucura.Astazi, tot datorita Cuiva, ai putut vorbi, ai avut sansa de a spune "Te iubesc", sau macar un "Ce faci?", care a facut poate pe cineva sa se simta minunat.Multumeste pentru tot ceea ce ai.Pentru mancare, pentru cei dragi, pentru tot, pentru ca ai unde pune capul.Sunt oameni care nu au ce ai tu si totusi sunt fericiti, totusi cred.Intelegi despre ce vorbesc?

Dacă crezi în Dumnezeu şi El există, ai totul.
Dacă crezi în Dumnezeu, dar El nu există, nu pierzi nimic.
Dacă nu crezi în Dumnezeu, dar El există, pierzi totul.

| Raducu99 a răspuns:

Mi se pare exagerat, ce treaba are stiinta predata la scoala cu religia. Nu te panica, sunt sigur ca nu vei pati nimic. Numai daca nu e si directorul un fanatic ca popa.