| BUDOKAI a întrebat:

Dece eu? de cand ma stiu am avut parte doar de lucruri rele batjocura, luat peste picior, nedreptate, etc.
Primul lucru care ma deranjeaza este numele meu (parintii mei l-au luat dinbiblie fiinda "se cred credinciosi" -o sa va eplic dc am spus in ghilimele) si este ciudat, aparent cand eram mic unele persoane is bateau joc dar cu timpul treaba asta a trecu. Mi s-a spus in multe feluri de la rom pana la arab ratat si chestia asta ma oboseste dar nu acum sunt in alta clasa si na colegii mei sunt mai brezi de minte! da nu e tot cred ca o familie ca si amea se gaseste odata la 100000 de ani, Am niste parinti incapabili mai ales tatal meu - nu e instare sa se intretina pe el dar apoi pe restul?- iar mama mai munceste, nu zic ca nu, dar tata isi picioru in viata asta si tot nu e bine. Familia mea este ciudata, si nu ma consider indreptatit! adica toti prietenii mei aveau familie buna, parintii de nota 10 situatie materiala destul de ok, dar la mine e haos, daca as reflecata o secunda la viata mea nu cred ca cineva ar dori sa fie in locul meu. Cand ii vad pe toti ceilalti care nu isi fac probleme si se distreaza si alte chestii din astea eu sunt un nimic pe langa ei, viata mea e cea mia nasoala si de toata mizeria s ce v-am spus acum e cam 10% din toate rahaturile prin care am trecut. Alti copii sau adolescenti sau cum vreti sa spuneti, sunt asa de rai si nesimtiti si eu care nu am facut rau la nimeni niciodata si vreau sa fiu prieten cu toata lumea o duc cel mai rau, stiu pe unii care nici macar nu dau 2 bani pe scoala si totata zius sunt plecati de la ore nu invata corigentii si peste asta vin a doua zii cu iphone 5 si cu 300 ron sa aiba de cheltuiala, sa nu ma intelegeti gresit problema mea nu este doar cea materiala dar mi se pare ca nu e corect eu care ma stradui cat de cat sunt amabil nu jignesc pe nimeni sunt dragut cu cei din jur sa fiu trata astfel de catre viata. Parintii mei care se cred sfinti - adica te rog frumos ei sunt trimisii lui Dumnezeu pe pamant cand merg de 2 ori pe an la biserica si nu numai imi reprozeasa mie dc nu merg... si eu inteleg ca din cauza ca nu merg la biserica am o viata de tot cacatul. Adica sa fim seriosi, mi s-a acrit de biserica si Iisus si Dumnezeu mi se pare totul inutil si stici dc? pentru ca stiu pe altii care se drogeaza se imbata nu cred in Dumnezeu si ghiciti ce? au o viata lipsita de probleme, nu stiu daca asta e doar in capul meu sau sunt sortit la o viata de esecuri si nereusite. Totul e pe dos in familia mea suntem cea mai proasta famile in si chiar eu m-am nascut aici, dc nu putema sa am si eu oo viata mai buna sau macar una in care sa ma simt egal cu ceilalti nu vreau avere nu vreau palate sau bogatii vreau o viata normala! nu mai rezist nu e drept incep sa imi pierd credinta in Dumnezeu, sunt penticostal, si inca ceva eu zic ca religia penticostala e cea mai ridicola si absurda, nu am voie sa beau nu am voie sa fumez, nu ca eu as vrea, urasc bautura si fumatl il consider insuportabil deoarece parintii mei sunt obsedatii de tigari toata viata au dat banii numa pe lucrul asta care te duce moarte, tigara, si multe alte chestii nu ma consider un copil normal am avut ghinion toata viata si noroc ioc, imi bag picioru in viata asta de mizerie si numai de ratati su bogati infumurati si cu pretentii si cand aud "ah mi sa spar telu lasa ca imi cumpara tati maine altu" in puii mei sunt niste persoane care chiar daca au tot timpu bani merg toata ziu prin cluburi si fac tot timpu ce vreau cred ca au o viata miezera, Daca leas spune prin ce trec si am trecut cred ca atunci ar incepe sa pretuiasca cu adevar ca au dar sti ceva? nu o s-o fac fiindca mi-e rusine de mine mi-e rusine de ce sunt de viata pe care o duc si de multe altele. Dece toti trebuie sa aiba totul si eu nimic? de ce? Ceilalti cred ca au probleme fiindca le-au murit catelu sau ca "m-a parasit iubi" astia nu stiu ce inseamna sa ai probleme, altii merg in vacanta prin Italia, franta etc, si eu nu merg nici pana in Ungaria, aici m-am nascut aici o sa mor asa cred eu. Ce am povestit azi o fost doar o scurta parte din ce am trait, mam cam descarcat, macar aici pot fi cine sunt cu adevarat.

Răspuns Câştigător
| FightForYourself a răspuns:

Imi pare rau sa iti aud povestea.Dar nu uita niciodata nimeni nu-ti poate spune soarta ta! Noi suntem cine vrem sa fim! Daca nu mai vrei sa ai o astfel de viata lupta pentru tine! Invata din rasputeri astfel incat sa ajungi cineva in viata! Nu lua in seama ce spun altii! Tu muncesti si treci prin chinuri stiute doar de tine, muncesti pentru tine, inveti pentru tine! Nu lua in seama batjocoriile altora, tu tine capul sus mereu si fii mandru de cine esti! Nu uita nimeni nu decide pentru tine si pentru viata ta! Tu esti cine vrei sa fii!

6 răspunsuri:
mira
| mira a răspuns:

Nu -ti ramane decat sa te ambitionezi, sa inveti cat mai bine ca sa-ti depasesti conditia.Incearca prin munca sa-ti schimbi numele in renume.Te exprimi foarte vulgar, n-ai idee de ortografie si de punctuatie.Inseamna ca la scoala nu stralucesti.Atunci de unde atatea pretentii? Familia nu ti-o alegi, nici n-o poti schimba.Fii tu mai bun ca sa-i poti ridica si pe ei.Nu visa la masini de lux si excursii, gandeste-te sa ai o meserie pentru ca mai tarziu sa-ti poti intretine familia cu demnitate.

| BiuL a răspuns:

Pentru inceput invata sa scrii corect si apoi poti sa ai si pretentii...

| Mădă0611 a răspuns:

Hei, ia cauta bine si o sa gasesti lucruri pentru care o sa fii multumit si fericit ca esti asa cum esti si familia ta e asa cum e, si ca nu ai vrea sa fii ca altii.
Poveste: am mers intr-o zi la magazin si m-am intalnit cu o fosta colega, cu care nu mai vorbesc. Mereu am fost inaintea ei, scoala, haine, familie, bani (nu, nu sunt bogata), ea era mai frumoasa, si acum eu eram pe jos, ea in masina, Volkswagen, luat nou, are un bar pe care l-a cumparat cu 1 miliard (bani vechi), are casa, mare am inteles, are un magazin alimentar deschis acasa, tatal ei si-a luat tot Volkswagen, noi o ducem cam rau cu banii de prin ianuarie si mi-a fost ciuda pe moment, era si frig afara, dar mi-am amintit ca nu imi place tatal ei deloc, nefiind singura care nu-l place, mama i-a murit anul trecut, e casatorita cu unu care e tot plecat si am inteles ca nu se inteleg prea bine, ceva cu violenta domestica, asa ca mi-a trecut ciuda.
Deci?

| OoBunnyoO a răspuns:

Imi pare rau sa aud ceea ce spui. Insa nu cred ca ar trebui sa pui la suflet ceea ce iti spun colegii. Iti spun sincer ca nu exista om pe planeta asta, care la un moment dat, in viata lui sa nu fi fost batjocorit. Incearca sa nu te mai uiti atat de mult la glumele si mistourile rautacioase ale celorlalti. La un moment dat in viata, toti avem parte de ele, fie ca vine din partea vreunui coleg, fie ca este din partea vreunei persoane de pe strada. Uneori chiar vin din partea unor persoane care sunt intr-o situatie mai nasoala decat a ta si tot fac misto. Ceva in gen "rade ciob de oala sparta". Oamenii fac astfel de mistouri pentru ca in general sunt nesiguri pe ei si isi indreapta atentia spre altii, pentru a parea ei mai ok. Cand eram mica eram foarte slaba si se mai facea misto pe seama mea, de diverse persoane, insa in general, cei care faceau misto de mine, erau cei supraponderali. Am un prieten care este mai negricios de fel si intotdeauna cand s-a facut misto pe seama lui s-a facut din partea unei persoane ori mai prost imbracata ca el ori mai neagra decat el. Astea au fost cateva exemple, pentru a-ti arata ca de multe ori mistourile astea sunt niste frustrari refulate, poate chiar si a celor carora tu nu le vezi defectele. Iar tu nu trebuie sa iti faci griji. Lumea face lucrul asta. S-a facut misto de tine si o sa se mai faca. Si de mine s-a facut si de toate persoanele pe care le stiu, fara vreun motiv aparent si pun pariu ca o sa se mai faca in continuare. Nu esti singur, sa stii. Din pacate, asta este mentalitatea tarii in care traim. Insa in loc sa te stresezi din cauza unor astfel de lucruri incearca sa iti vezi de treaba ta si sa ii lasi pe ceilalti in pace cu problemele lor.
Cat despre bani, banii vin si se duc. Unii se nasc cu ei, altii nu. Sunt copii mai amarati decat tine, copii care au fost agresati de parinti, copii care sunt pusi pe strazi sa cerseasca, copii cu parinti alcoolici sau drogati, copii orfani, copii desfigurati, copii handicapati, etc. Parintii tai au defectele lor, isi dau banii pe tigari, fac anumite greseli, se cred religiosi si nu sunt, asta este. Insa nu uita, sunt si ei oameni. Daca parintii tai sunt cei care aduc banii in casa, atunci este dreptul lor sa decida cum sa ii cheltuiasca. Poate ca nu au luat cea mai buna decizie, insa in momentul in care vei aduce tu banii, atunci ai dreptul de a alege unde se duc acei bani. Poate ca parintii tai pur si simplu nu au putut sa faca mai mult, mai multe studii sau sa munceasca mai mult si nu au avut norocul sa primeasca un job mai bine platit. Intr-adevar poate ca altii se nasc cu mai multe si nu stiu sa le aprecieze, dar asta este problema lor, nu este problema ta. Daca vor ajunge la 30 de ani fara loc de munca si cu neuronii prajiti este parerea ta. Nu trebuie sa lasi invidia sa te consume. Vrei sa faci ceva cu viata ta, sa duci o viata mai buna, sa faci alte alegeri decat cele ale parintilor tai, atunci munceste pentru asta. Nu esti singurul care nu are un iphone sau singurul care trebuie sa munceasca pentru ca sa isi croiasca un viitor. Numai bine iti doresc!

| suMRed34 a răspuns:

Ti-am citit povestea, imi pare foarte rau ca ai avut parte de batjocura.Nu pune la suflet, oamenii sunt rai si meschini, mergi inainte cu capul sus in viata si fii tare in continuare pentru ca viata nu e dreapta!

| Unanonimtpu a răspuns:

Imi pare rau pentru tine. nu pot sa te ajut cu multe, dar cu un sfat intotdeauna... Trebuie sa inveti sa nu pui la suflet tot ce spun cei din jur. oamenii sunt mult mai rai decat ti-ai putea inchipui. Eu nu am putut vreodata crede ca lumea este atat de rea si invidioasa... un sfat care le dau tuturor persoanelor: Niciodata sa nu iti pierzi increderea in sine. Trebuie sa nu crezi toate persoanele care te fac in toate felurile. Tine capu' sus si spune-le parintilor tai daca te deranjeaza ceva. Nu-ti mai fie rusine de tine! incearca sa-ti refaci stima de sine. sper ca te-am ajutat! :*