| Pufuletica98 a întrebat:

Gata m-am saturat de toti neghiobii atei si nu numai care se i-au de Dumnezeu! Cand Dumnezeu face minuni voi faceti: pai asta nu-i minune este doar o coincidenta,va imaginati totul.Dar cand se intampla ceva groaznic si este evident ca este din partea diavolului toti sar si zic: asta a fost Dumnezeu,este vina Lui, El este rau s bla bla bla! Da parca nu credeati in El? Si mai este si Gaia care nu crede in Crestinism dar il apara pe Satana.Vedeti ca asta este din partea satanei. Aparati raul (satana) si nu aparati binele (Dumnezeu)? Sunteti culmea! Este mai usor sa il aperi pe satana decat pe Dumnezeu.Raspundeti!

49 răspunsuri:
| shadovv a răspuns:

Nu uita ca raul este prezent in ambele tabere.

| Polaris a răspuns:

Fiule, e momentul să afli ceva, știu că e greu și sper să reacționezi bine... Moș Crăciun nu există.

Răspuns utilizator avertizat
| OOOLEOOO a răspuns:

De ce insulti?

''Iubeste-ti semeni"

| Pufuletica98 explică (pentru OOOLEOOO):

Taci drogatule.Eu vorbeam cu ateii nu cu rastafarizianisti.-.-

| OOOLEOOO a răspuns (pentru Pufuletica98):

Mersi ca imi respecti religia asa cum te-a invatat insasi preotul tau, si nu Iisus.

Răspuns utilizator avertizat
| Pufuletica98 explică (pentru the2k):

Si tu crezi ca faci un mare bine criticandu-ma?

Răspuns utilizator avertizat
| AndraRox a răspuns (pentru Pufuletica98):

Nu dai o impresie prea buna ateilor. A fi credincioasa cum spui tu ca esti, presupune si abtinerea de la un vocabular vulgar. Si de ce esti atat de pornita pe atei, e viata lor pot face ce vor, nu stiu cum sa iti spun, dar mai mult te faci de ras, certandu-te cu ei.

| AndraRox a răspuns (pentru the2k):

Sa nu generalizam. Daca ei ii lipsesc manierele, e treaba ei. S-a dovedit a nu fi o credincioasa atat de. "credincioasa" laughing), dar adevaratii credincios se pot abtine mult mai bine decat ea.

Răspuns utilizator avertizat
| AndraRox a răspuns (pentru the2k):

Da, aici ai drepate. DAR ARE NEVOIE DE ATENTIE.

NOname
| NOname a răspuns:

Draga mea, calmează-te! Nu ai de ce să te simți respinsă (de unde și vin toate aceste frustrări și agresivitatea).

http://youtu.be/-j8ZMMuu7MU

| Thunderstruck a răspuns:

Ce te-as bate daca as fi taica-tau, as rupe cureaua pe tine sa-ti iasa toti dumnezeii din caprolling on the floor)).

| RAY a răspuns:

Cand milioane de copii mor de foame in africa dumnezeu face minuni?
satana alt personaj imaginar la fel ca si cu prietenul tau imaginar numitul dumnezeu = cel mai mare criminal din istoria literaturi lumii,cartea acea numita biblie o carte de basme de groaza,nimeni nu-i ea apararea lui satana dar daca citesti vt cine e satana nu dumnezeu? cine ordona crime, violurii, ura, violenta, legii stupide, cine il ajuta pe dumnezeu sa ispiteasca lumea daca nu satana? daca dumnezeu a creat destinul fiecaruia de ce la creat asa cum este el? dumnezeu = personaj fictiv, numai suporti ateii sau numai suporti ratiunea de care dau ei dovada?

| AndraRox a răspuns (pentru RAY):

O ți una și bună ca Dumnezeu nu există, că noi suntem prea naivi, că acest "Dumnezeu al nostru" provoacă suferință celor din Africa etc. etc. Cred ca e inutil să mai vină un creștin cu explicații banale, pentru că, ești foarte sigur în privința inexistenței lui Dumnezeu. Dar nu crezi că și noi, creștinii, ne-am săturat într-o oarecare măsură de aceleași replici?

| catalynx a răspuns (pentru RAY):

Pe ce dovezi te bazezi cand sustii asta? tu mereu sustii anumite lucruri de genul Dumnezeu criminalul dar ai dovezi clare pe care le pot vedea si eu?, nu prefer blogul tau ci alte dovezi clare. Sti sa acuzi e usor dar sa dovedesti e greu

| RAY a răspuns (pentru catalynx):

Dumnezeu a omorat 42 de copii pentru ca au jignit un chelios:

2Imparati 2:23-24~
23De acolo s-a suit la Betel. Si pe cînd mergea pe drum, niste baietasi au iesit din cetate, si si-au batut joc de el. Ei îi ziceau:,, Suie-te, plesuvule! Suie-te, plesuvule!``
24El s-a întors sa -i priveasca, si i -a blestemat în Numele Domnului. Atunci au iesit doi ursi din padure, si au sfîsiat patruzeci si doi din acesti copii.

Dumnezu pedepseste aspru pe omenii curiosi.

1Samuel 6:19-20~
"19Domnul a lovit pe oamenii din Bet-Semes, cînd s'au uitat în chivotul Domnului; a lovit (cincizeci de mii) sapte zeci de oameni din popor. Si poporul a plîns, pentru ca Domnul îl lovise cu o mare urgie.
20Oamenii din Bet-Semes au zis:,, Cine poate sta înaintea Domnului, înaintea acestui Dumnezeu sfînt? Si la cine trebuie sa se suie chivotul, daca se departeaza dela noi?``

Dumnezeu a omorat un om care nu a vrut sa loveasca pe cineva.

1Imparati 20:35-36~
35Unul din fiii proorocilor a zis tovarasului sau, dupa porunca Domnului:,, Loveste-ma, te rog!`` Dar omul acela n-a vrut sa -l loveasca.
36Atunci el i -a zis:,, Pentruca n'ai ascultat de glasul Domnului, iata, cînd vei pleca dela mine, te va omorî un leu. Si cînd a plecat dela el, l -a întîlnit un leu si l -a omorît.

Dumnezeu a omorat un samaritean.

2 Samuel 6:3-7~
3Au pus chivotul lui Dumnezeu într'un car nou, si l-au ridicat din casa lui Abinadab, de pe deal; Uza si Ahio, fiul lui Abinadab, cîrmuiau carul cel nou.
4L-au luat dar din casa lui Abinadab de pe deal; Uza mergea alaturi de chivotul lui Dumnezeu, si Ahio mergea înaintea chivotului.
5David si toata casa lui Israel cîntau înaintea Domnului cu tot felul de instrumente de lemn de chiparos, cu arfe, cu laute, cu timpane, cu fluere si cu timbale.
6Cînd au ajuns la aria lui Nacon, Uza a întins mîna spre chivotul lui Dumnezeu si l -a apucat, pentru ca erau sa -l rastoarne boii.

| Pufuletica98 explică (pentru RAY):

Daca esti ateu de ce citezi din Biblie! Asta este cea ce nu inteleg.De ce nu citati si lucrurile bune din Biblie? oameni...

| RAY a răspuns (pentru AndraRox):

Da nu exista nu o tin asta e adevarul sau tu poti demonstra ca exista? nimeni nu te obliga sa ma citesti

| catalynx a răspuns (pentru RAY):

Asta nu e blibia corecta, este o blibie cred ca penticostala ori ortodocsii nu au o parere chiar buna despre ei din diferite motive, dar spre deosebire de voi noi chiar daca nu ne convine o religie noi nu ii injuram cum faceti voi, si nu ii jignim asa aiurea. Religia penticostala intr-adevar se dedica si ea lui Dumnezeu insa este un cult foarte periculos si violent dupa parerea mea. Intre ortodocsi si penticostali exista o foarte mare diferenta, singura asemanare dintre noi este ca si noi si ei il slujesc pe Dumnezeu, insa ei nu merg pe drumul corect. Ei nu prea au asa multa dreptate in tot ceea ce zic, ei au un mijloc de publicitate mai violent asa si cei mai multi dintre ei nu dau dreptul la alegerea religiei, ei in continu iti reproseaza anumite lucruri si iti indica sa te lasi de religia ta si sa mergi pe religia lor. La noi la crestini in mod normal se explica o singura data, daca vrea omul sa inteleaga bine daca nu nu. Crestinismul ORTODOX si CATOLIC, nu cere sacrificii in numele lui Dumnezeu, insa ei da. Uite aici o dovada, cred ca cunosti acel caz http://dumnezero.blogspot.ro/......ca-un.html

Ei sunt aparuti ca si cult prin 1900 iar religia ortodoxa a fost creata in anul 1054. Vezi ca pot sa si dovedesc. Din blibia lor sunt scoase si modificate foarte multe lucruri. Iti recomand sa citesti si blibia Ortodoxa sau Catolica si te rog sa fi corect sa nu aberezi anumite lucruri despre blibie. Citeste si ce scrie in blibia Ortodoxa adica citeste ce te intereseaza, vezi ca la ortodocsi imparati inseamna regi. Ortodoxia si Catolicismul nu sunt religie aparute de azi de ieri, ci sunt religii cu mult mai vechi decat cultul Penticostal.

Uite aici un link cu blibia ortodoxa online

http://www.bibliaortodoxa.ro

| RAY a răspuns (pentru catalynx):

Acum isi negi propia biblia

| RAY a răspuns (pentru catalynx):

Omorati pe cei care aduc ofense lui Dumnezeu.

Levitic 24:10-16~
10Fiul unei femei israelite si al unui barbat egiptean, venind în mijlocul copiilor lui Israel, s-a certat în tabara cu un barbat israelit.
11Fiul femeii israelite a hulit si a blestemat Numele lui Dumnezeu. L-au adus la Moise. Mama-sa se numea Selomit, fata lui Dibri, din semintia lui Dan.
12L-au aruncat în temnita, pîna va spune Moise ce va porunci Domnul.
13Domnul a vorbit lui Moise, si a zis:
14,, Scoate din tabara pe cel ce a hulit; toti ceice l-au auzit, sa-si puna mînile pe capul lui, si toata adunarea sa -l ucida cu pietre.
15Sa vorbesti copiilor lui Israel, si sa le spui:, Oricine va blestema pe Dumnezeul lui, îsi va lua pedeapsa pentru pacatul lui.
16Cine va blestema Numele Domnului, va fi pedepsit cu moartea: toata adunarea sa -l ucida cu pietre. Fie strain, fie bastinas, sa moara, pentru ca a hulit Numele lui Dumnezeu.

| RAY a răspuns (pentru catalynx):

Epistola lui Ieremia doar un capitol? http://www.bibliaortodoxa.ro/vechiul-testament/20/Ieremia

| catalynx a răspuns (pentru RAY):

Nu imi neg propria blibie ci neg blibia penticostala, exista mari diferente intre blibia mea si cea penticostala, referitor la ce ai scris mai jos am sa-ti las un raspuns maine, acum e noapte

| RAY a răspuns:

Omorati un oras intreg daca ati auzit ca exista necredinciosi in el chiar si animalele lor si distrugeti tot ce va iese in cale

Deuteronom 13 :13-16~
13,,Niste oameni rai au iesit din mijlocul tau, si au amagit pe locuitorii din cetatea lor zicînd:, Haidem si sa slujim altor dumnezei!`` -dumnezei pe cari tu nu -i cunosti
14sa faci cercetari, sa cauti si sa întrebi cu deamanuntul. Daca este adevarat, daca lucrul este întemeiat, daca urîciunea aceasta a fost facuta în mijlocul tau,
15atunci sa treci prin ascutisul sabiei pe locuitorii din cetatea aceea, s'o nimicesti cu desavîrsire împreuna cu tot ce va fi în ea, si sa -i treci chiar si vitele prin ascutisul sabiei.
16Sa strîngi toata prada în mijlocul pietei, si sa arzi de tot cu foc cetatea si toata prada ei, înaintea Domnului, Dumnezeului tau: sa ramîna pentru totdeauna un morman de darîmaturi, si nici o data sa nu fie zidita din nou.

| RAY a răspuns:

Ingerul mortii.

2 Imparati 19:35~
35În noaptea aceea, a iesit îngerul Domnului, si a ucis în tabara Asirienilor o suta optzeci si cinci de mii de oameni. Si cînd s'au sculat dimineata, iata ca toti erau niste trupuri moarte.

| RAY a răspuns:

Crime.

1 Imparati 18:36-40~
36În clipa cînd se aducea jertfa de seara, proorocul Ilie s-a apropiat si a zis:,, Doamne, Dumnezeul lui Avraam, Isaac si Israel! Fa sa se stie astazi ca Tu esti Dumnezeu în Israel, ca eu sînt slujitorul Tau, si ca toate aceste lucruri le-am facut dupa porunca Ta.
37Asculta-ma, Doamne, asculta-ma, pentru ca sa cunoasca poporul acesta ca Tu, Doamne, esti adevaratul Dumnezeu, si sa le întorci astfel inima spre bine!``
38Atunci a cazut foc dela Domnul, si a mistuit arderea de tot, lemnele, pietrele si pamîntul, si a supt si apa care era în sant.
39Cînd a vazut tot poporul lucrul acesta, au cazut cu fata la pamînt, si au zis:,, Domnul este adevaratul Dumnezeu! Domnul este adevaratul Dumnezeu!``
40,, Puneti mîna pe proorocii lui Baal``, le -a zis Ilie:,, niciunul sa nu scape!`` Si au pus mîna pe ei. Ilie i -a pogorît la pîrîul Chison si i -a junghiat acolo.

Omorarea celor din Babilon.

Ieremia 50:21-22~
21,,Suie-te împotriva tarii de doua ori razvratita, împotriva locuitorilor ei, si pedepseste -i! Urmareste, macelareste, nimiceste -i! -zice Domnul-si împlineste în totul poruncile Mele!
22Strigate de razboi rasuna în tara, si prapadul este mare.

Mica a omorat tot orasul.

Judecatori 18:27-29~
27Au ridicat dar ce facuse Mica, si au luat pe preotul care era în slujba lui, si s'au napustit asupra Laisului, asupra unui popor linistit si în pace; l-au trecut prin ascutisul sabiei, si au ars cetatea.
28Nimeni n-a izbavit -o, caci era departe de Sidon, si locuitorii ei n'aveau nicio legatura cu alti oameni: ea era în valea care se întinde spre Bet-Rehob. Fiii lui Dan au zidit din nou cetatea, si au locuit în ea;
29au numit -o Dan, dupa numele lui Dan, tatal lor, care se nascuse lui Israel; dar cetatea se chema mai înainte Lais.

| RAY a răspuns:

Pai de ce sa nu dau citate din biblie, sau alea sunt expirate si doar ce va convine voua e valabil, ipocrizia va descrie cel mai bine

| Pufuletica98 explică (pentru RAY):

Ipocrizie? Este din cauza ateilor ca lumea se duce pe apa sambetei.Hitler,Stalin,Basescu.....vrei mai multi, nu mai am.

| RAY a răspuns (pentru Pufuletica98):

Hitler=catolic
base =ortodox
stalin a salvat europa ma intreb daca ai dat pe la scoala

Este din cauza ateilor ca lumea se duce pe apa sambetei.

din aia enumerati de tine 2 sunt morti presupun ca nu controleaza lumea find morti, deci care ateu face rau lumii?

| RAY a răspuns (pentru Pufuletica98):

Tu ai cont de facebok? sti ca ala care a creat face a fost ateu? presupun ca ai windows ghici cine l-a facut? tot un ateu

cine a salvat oamenii de la ciuma, gripa spanioala?

| Pufuletica98 explică (pentru RAY):

Cel ce a creat facebook daca vrei sa stii este evreu si il cheama Marck Zuckerberg(cred ca asa se scrie).Si inca ceva:Hitler ura religia si spunea ca nici un zeu nu era mai presus ca nazismul.Stalin era "regele" comunistilor si comunisti erau atei si in plus el era un tiran care a infometat poporul sau pentru ca zicea ca cel mai superior castiga.Ah si am uitat sa il enumar pe Mussolini, tot un ateu care pentru castig a facut un pact cu biserica aia falsa a catolicilor.El a creat fascismul care a condus la si mai multe dizastre fiindca a permis lui Hitler sa intre in Italia si a colo au ucis foarte multe persoane.Mai fii si tu atent la ora de istorie.

| RAY a răspuns (pentru Pufuletica98):

Fata cu tine e timp pierdut sa dialoghezi

| Mădă0611 a răspuns:

Şo pe ei! laughing Ce oameni dom'le, sa nu creada in minuni, in Dumnezeu, Zana Maseluta, Sailor Moon, Captain Planet, Batman-Batman. Asa ceva!? no talking

| M25M a răspuns:

Chill my good friend chill. Pai in primul rand, noi( ateii adevarati) nu dam vina pe dumnezeu cand se intampla ceva rau, nu ai inteles tu insa pur si simplu (va) intrebam retoric :"daca dumnezeu e bun si iubeste pe tot de ce a lasat sa se intample un lucru rau". Intelegi. Cei pe care ii auzi ca spun chestii din astea nu se iau de dumnezeu ci de ideea omnibenevolenta care este propagata si promovata dar care nu concorda cu "actiunile" "faptele" caruia ii sunt atribuite cum ar fi ingaduirea diavolului sa tenteze oamenii si sa faca nasoale sau pedepsirea, oamenilor rai, sau testarea oamenilor buni si onesti pentru a le verifica credinta(cu toate ca EL fiind atotstiiuitor si omniprezent deci stie orice din trecut prezent sau viitor, ar putea sa nu mai testeze oamneii buni cu greutati) sau "furia lui dumnezeu" etc.
Cred ca ai inteles tu gresit aceasta aparare a lui satana, poate asa ai inteles dintr-o comparatie dar na. poate chiar se apara pe aici satana si nu am vazut eu. Insa acel ateu care il apara pe satana sau este in favoarea lui satana nu se poate numi ateu. Ateii cred in stiinta mereu versatila si cu raspunsuri demonstrabile nu in entitati fie ele malefice sau divine.
Toate cele bune!
P.S. Calmeaza-te ca degeaba te enervezi, eu am cam citit intrebarile si raspunsurile de aici si tind sa cred ca ai inteles tu putin cam gresitwinking

| Dorugar a răspuns:

Cum sa-l aparam pe Dumnezeul care si-a luat angajamentul sa distruga omenirea?
Si care de dragul oiamenilor si-a sacrificat/ucis fiul asa cum sacrifici o vita!
Deocamdata este dovedit de realitatea istorica precum ca biserica lui Dumnezeu a adus miliarde de ori mai mult rau oamenilor decat a adus Satana, asa ca ce ne ceri tu?
Sa ne vandem sufletul mintea si viata Raului Suprem pe care voi il numiti Dumnezeu, asta desi stiti ca Dumnezeul lui Moise pe nume Yahwe, nu are nicio legatura cu religia voastra diabolica, nascuta din minciuni si bazata pe crime?

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bai militecticus...

Ti-am cerut sa-mi prezinti dovezi. De unde stii ca satana este cu adevarat personajul negativ si nu i-a fost inscenat totul de catre dumnezeu din moment ce zeul tau nu i-a permis sa-si explice personal faptele. Ba mai mult, ti-am cerut sa-mi zici de ce dumnezeu a ucis mai mult decat satana.

| Zeflemitoarea a răspuns:

Având în vedere că şi Satana şi Dumnezeu sunt doar nişte personaje dintr-o carte, cum ar fi Harry Potter şi Tom Cruplud, de ce toţi scriu Satana cu literă mică?

| AndraRox a răspuns:

Important este sa nu ne lasam induplecati de atei. Pana la urma sunt liberi sa faca ce vor si sa isi aleaga realigia pe care o vor.Si mie mi se pare "ciudat" cum Gaia crede in satana si nu crede In Dumnezeu, ba chiar il considera personajul negativ care il influenteaza negativ pe satana.E normal sa existe si acesti atei. Pana acum am crezut ca ei nu cred ceea ce nu vad, dar dupa ce Gaia crede in satana, atunci mi-am schimbat parerea.E clar ca ateii nu isi vor schimba parerea pana nu se va dovedi CU ADEVARAT, cu dovezi special pentru ei ca Dumnezeu, sau oricare alt "zeu" exista.Sunt foarte siguri pe ei si din cate am vazut nu fac altceva pe acest site decat sa puna intrebari la religie legate de Dumnezeu pentru a se contrazice cu crestinii sau a "rade" de ei, pentru ca la sfarsit tot ei sa aiba dreptate.

| unul1 a răspuns:

In primul rand consider ca exista un Dumnezeu care a creat universul, un duh sfant, fiecare om are un suflet care se reincarneaza si ca extraterestrii (nu vreau sa dau prea multe explicatii inutile) ne-au creat prin inginerie genetica si tot ei s-au implicat in istoria ajutandu-ne la avans tehnologic.
Eu cred ca Dumnezeu nu se implica in viata de zi cu zi cum cred majoritatea credinciosilor pentru ca ar fi nedrept fata de alti. Sa zic asa: de ce un ateu care nu credea in Dumnezeu pe buna dreptate cu argumentele lui foarte bine intemeiate "nu ar fi acceptat in rai" chiar daca a avut o conduita morala buna. Sau la fel si pe cei din alte religi. Am auzit odata la tara un cantec "bisericesc" in care se spunea ca daca dai o pomana si daca nu stiu ce... raiul e al tau. Mi se pare cam exagerat...

| Beretta a răspuns:

Eu nu inteleg, noi ateii(sau majoritatea) nu avem nimic impotriva cu credinta oamenilor in Dumnezeu, deci ce problema ai tu ca eu nu cred in Dumnezeu sau intr-o fiinta superioara?

| AndraRox a răspuns (pentru Beretta):

De fapt, poate ca tu nu ai, dar altii da.

| Azk a răspuns:

Am citi tot ce ai scris tu si am tras o concluzie, esti iubitor de Dumnezeu, insa, toti sunt oameni, toti sunt creati de Dumnezeu si trebuie sa il cinsteasca, precum noi, crestinii, pana la urma noi venim de undeva, altii zic ca din maimute, si alea au aparut de undeva si asa mai departe, pana la urma, dupa cum spune biblia, dupa ce murim, in intervalul a 40 de zile ne revedem viata si in acest timp se compara faptele bune cu cele rele, dupa aceste 40 de zile, Dumnezeu hotaraste unde ne v-om duce, in rai sau iad.
Ateii, parerea mea, sunt oameni fara credinta, ce, in sfarsit, traiesc degeaba, deoarece nu il cinstesc pe Dumnezeu.
Eu unul, cand imi este mai greu ma rog la Dumnezeu, tot timpul, si el ma ajuta.
Desigur, toti mai facem fapte rele, si incalcam promisiuni ce i le-am facut lui Dumnezeu, dar la crestini, credinta se pastreaza.
Acum toti ateii vor comenta si te vor injura.
Eu unul te inteleg, si nu sunt ateu.

| M25M a răspuns (pentru Azk):

1. Uita-te la raspunsurile ateilor, vezi injuraturi sau niste argumente.
2. "toti mai facem fapte rele, si incalcam promisiuni ce i le-am facut lui Dumnezeu, dar la crestini, credinta se pastreaza."- decat o credinta ca aceasta prezentata de tine bazata pe compromisuri mai degraba deloc.
3. Din ce stiu eu daca te caiesti si iti pare rau de ceea ce ai facut pe timpul vietii dumnezeu de va ierta, atunci. care-i rostul..In plus daca dumnezeu m-ar judeca ar trebui sa ma judece dupa fapte ele vorbind de la sine, faptele fiind modul nostru de a trai. Avem puterea si libertatea sa facem ce vrem si sa actionam cum dorim deci nu traim degeaba. Si chiar o facem fara sa prejudecam pe nimeni, fara sa etichetam pe nimeni fara sa omoram pe nimeni, fara sa ostracizam pe nimeni, etc.
Toate cele bune!

| doctorandus a răspuns (pentru Azk):

In Biblie nu scrie nimic de reamintiri in cele patruzeci de zile dupa moarte. Poate confuzi Biblia cu operele lui Scarlat Demetrescu.