| SaveTheNature a întrebat:

Hai sa fim SINCERI. Daca pentru atei -credinta in Dumnezeu e o prostie din asta rezulta ca oamenii care cred in Dumnezeu sunt -prosti sau naivi-corect?

DAR! cum explicati faptul ca exista si au existat oameni foarte foarte inteligenti,cu rezultate deosebite in stiinta,in cercetare care si-au declarat credinta in Dumnezeu. (si aici excludem pe cei cu interese ) Eu ma refer strict la cei,la care faptele atesta prezenta lui Dumnezeu in viata lor, si atesta faptul ca isi ghideaza viata conform poruncilor legilor lui Dumnezeu?
Oare si ei sunt "prosti"?

30 răspunsuri:
| AndreiDoMino a răspuns:

Nu. Ei au ajuns la concluzia ca exista un Creator al lumii, si asa este.In general toti erau intelepti si proverbul inteleptilor este: Ajungi sa fi intelept atunci cand intelegi ca nimic nu este de inteles.

| 1Mihai1 a răspuns:

Unii oameni nu cred pană nu văd.

| raymusic5432 a răspuns:

Cine a spus ca e o prostie, tu afirmi iar fara dovezii ca mereu, care ateu a spus asa ceva? credinta in dumnezeu o putem numi naivitate sau lipsa stiinteti, a ratiunii, poti fi prost orice ai fi

Răspuns utilizator avertizat
| SaveTheNature explică (pentru lolosaurus):

In general oamenii care prin putere isi pierd credinta in Dumnezeu, crezand mai mult in fortele proprii, in credinta in sine.
Atunci can ai bani multi de ex, sau esti foarte destept, si cu rezultatele tale (in stiinta de ex) multimea incepe sa te aclame. Tu insuti incepi sa te vezi un Dumnezeu al tau.
Recent sunto oameni foarte inteligenti care cred si isi marturisesc public credinta in Dumnezeu.
Ba chiar mai mult, exista oameni publici, oameni cunoscuti care au renuntat la faima si la media pentru a-si dedica intreaga viata credintei in Dumnezeu.
Copilul mic crede si in Mos Craciun si in Zane si etc. Insa in Dumnezeu crezi pana la moarte.

| raymusic5432 a răspuns (pentru SaveTheNature):

Inlocuieste pe mos craciun cu dumnezeu, povestea contiuna

Răspuns utilizator avertizat
| SaveTheNature explică (pentru raymusic5432):

In Mos Craciun crezi cat esti mic.In Dumnezeu crezi pana la moarte.

| raymusic5432 a răspuns (pentru SaveTheNature):

Si eu ce am spus la fel ca tine isi inlocuiesti amicul imaginar cu altu, cum sa renunti la amicul tau imaginar e greu, nu mai bine treci la dumnezeu, cel care ofera si viata de dupa si cadourii daca i esti sclav bun

| Inferno a răspuns:

"Eu cred in Dumnezeu dar ii spun Natura". Te referi la genul asta de oameni?

| dragos9234 a răspuns (pentru SaveTheNature):

Nu mai crede in mos craciun pentru ca dupa ce incepe sa isi dea seama ca nu exista ii spun si parintii ca nu exista, insa cu dumnezeu nu se intampla la fel din pacate.

| SaveTheNature explică (pentru lolosaurus):

Am avut un coleg de camin care era la Facultatea de Litere. Era acolo in varf intre primii la A i Cuza.
Deci destept. Si seara se punea in genunchi si se ruga.- oare devenea deotdata prost?
Oamenii cu un nivel de inteligenta cultura mai scazut cred mai mult in Dumnezeu,pentru ca se bazeaza mai mult pe simtiri.Pur si simplu ii simt existenta si cred in el.
Ei au ales" Crede si nu cerceta" altii aleg "Cauta si vei gasi"
Eu am ales "Cauta si vei gasi" In fiecare zi imi pun intrebari, si le si gasesc.
Biblia e atat de aplicabila -are raspunsuri la toate intrebarile mele.
Si eu personal, cu cat studiez mai mult cu atat cred mai tare. De ce? TOTUL E ATAT DE PERFECT.
Incearca sa privesti per ansamblu. Pune-ti la contributie toate cunostintele legate de chimie, fizica, biologie etc etc. Si observa armonia. Banuiesc ca esti cult. Si stii cate putin sau mai mult din fiecare. Gnadeste-te cat timp a fost nevoie sa le descoperim pe toate, si inca suntem foarte departe de a le sti pe toate. Foarte departe.
Nu-mi spune ca toate acestea sunt doar rezultate ale evolutiei, si nu au si un designer si "actionator"

Răspuns utilizator avertizat
| SaveTheNature explică (pentru lolosaurus):

Ce inseamna pentru tine om destept?

Răspuns utilizator avertizat
| SaveTheNature explică (pentru lolosaurus):

Stii ca exista oameni care un IQ foarte ridicat desi nu au mers in viata lor la scoala. Cu IO-ul te nasti el nu creste si nu scade.
De fapt cel care conteaza este EQ -ul.

Răspuns utilizator avertizat
| SaveTheNature explică (pentru lolosaurus):

Hai sa iti dau 2 3 exemplewinking.
Cunosc oameni inteligenti, chiar foarte inteligenti, care nu-si pot face iubite.
Sunt marginalizati chiar. Si tot multi dintre acesti inteligenti nu sunt stapani pe propriile emotii, nestiind ce iubesc si ce nu iubesc.Ce anume ii face fericiti si ce nu.
Si stiu ca poate imi vei spune ca ei aleg asta. Dar daca iti spun ca multi dintre ei sunt si foarte tristi. De fapt le lipseste inteligenta emotionala.

Răspuns utilizator avertizat
| SaveTheNature explică (pentru lolosaurus):

Totusi nu mi-ai raspuns la intrebare. Exista oameni foarte destepti, oameni de stiinta actuali care cred in Dumnezeu si recunosc asta.Deci acei oameni sunt prosti sau destepti?
Pana la urma sunt maturi, la caselel lor, citesc si au puterea sa discearna.Nu mai sunt acasa cu mami.
Deci sunt ei prosti sau destepti?

| Bot a răspuns:

Cei care cred in Dumnezeu nu sunt "prosti" sau "naivi" ci au fost indoctrinati de mici.

Răspuns utilizator avertizat
| pesciolino a răspuns (pentru Bot):

Si cei care nu sunt indoctrinati de mici?
Sunt oameni care l-au cunoscvut Bunatatea lui Dumnezeu la o varsta inaintata.

| Bot a răspuns (pentru pesciolino):

Nu prea cred ca "l-au cunoscvut Bunatatea lui Dumnezeu la o varsta inaintata" ci stiau de Dumnezeu de cand erau copii.

| pesciolino a răspuns (pentru Bot):

Multi care aveau aceeasi gandire demonca, dar libera cum spun uni, au avut parte de chemarea cereasca.
Si acum il slusesc pe Dumnezeu.

| Bot a răspuns (pentru pesciolino):

Da-mi un exemplu.

| doctorandus a răspuns:

Credinta in Dumnezeu nu te obliga sa fii prost sau fanatic si nici sa respingi datele stiintei. Am urmarit o discutie intre Richard Dawkins si alt om de stiinta crestin care preda la Oxford. Asa ca nu rezulta din nimic asertiunea crestin=prost si inapoiat.

| FackingJungle a răspuns:

''isi ghideaza viata conform poruncilor legilor lui Dumnezeu''. Sunt ateu, nu ma deranjeaza adeptii crestinismului, dar un singul lucru este clar, ci acela ca voi doar vorbiti si nu faceti, spre exemplu din cate am inteles in Biblie scrie ca femeia trebuie sa fie supusa si nu are voia sa vorbeasca peste barbat, asta da dovada de rautate fata de sexul opus si din cate stiu, religia promoveaza bunatate, fericire si intelegere, de acea nu este de acord cu homosexualitatea si libera exprimare? Noi suntem egali cu dumnezeu? de acea trebuie sa fim supusi si sa nu privim din mai multe puncte de vedere. Oare suntem si noi prosti? nu religia ii face pe oameni prosti sau ateismul, ci felul in care gandesc.

| Soare_Ovidiu_1997 a răspuns:

"Daca pentru atei -credinta in Dumnezeu e o prostie din asta rezulta ca oamenii care cred in Dumnezeu sunt -prosti sau naivi-corect?". DECI, ar trebui paralel cu opinia ta sa zic ca toti oamenii care cred in Dumnezeu sunt inteligenti? Asta reiese din ce ai spus, e ilogic.

| SaveTheNature explică (pentru Soare_Ovidiu_1997):

Corect, asa ma agndeam si eu. Nu ai cum sa judeci inteligenta oamenilor in functie de credinta in divinitate.