| SaveTheNature a întrebat:

Hai sa fim SINCERI. Daca pentru atei -credinta in Dumnezeu e o prostie din asta rezulta ca oamenii care cred in Dumnezeu sunt -prosti sau naivi-corect?

DAR! cum explicati faptul ca exista si au existat oameni foarte foarte inteligenti,cu rezultate deosebite in stiinta,in cercetare care si-au declarat credinta in Dumnezeu. (si aici excludem pe cei cu interese ) Eu ma refer strict la cei,la care faptele atesta prezenta lui Dumnezeu in viata lor, si atesta faptul ca isi ghideaza viata conform poruncilor legilor lui Dumnezeu?
Oare si ei sunt "prosti"?

30 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| Inferno a răspuns:

"Eu cred in Dumnezeu dar ii spun Natura". Te referi la genul asta de oameni?

| doctorandus a răspuns:

Credinta in Dumnezeu nu te obliga sa fii prost sau fanatic si nici sa respingi datele stiintei. Am urmarit o discutie intre Richard Dawkins si alt om de stiinta crestin care preda la Oxford. Asa ca nu rezulta din nimic asertiunea crestin=prost si inapoiat.

| 1Mihai1 a răspuns:

Unii oameni nu cred pană nu văd.

| Bot a răspuns:

Cei care cred in Dumnezeu nu sunt "prosti" sau "naivi" ci au fost indoctrinati de mici.

| pesciolino a răspuns (pentru Bot):

Si cei care nu sunt indoctrinati de mici?
Sunt oameni care l-au cunoscvut Bunatatea lui Dumnezeu la o varsta inaintata.

| Bot a răspuns (pentru pesciolino):

Nu prea cred ca "l-au cunoscvut Bunatatea lui Dumnezeu la o varsta inaintata" ci stiau de Dumnezeu de cand erau copii.

| pesciolino a răspuns (pentru Bot):

Multi care aveau aceeasi gandire demonca, dar libera cum spun uni, au avut parte de chemarea cereasca.
Si acum il slusesc pe Dumnezeu.

| Bot a răspuns (pentru pesciolino):

Da-mi un exemplu.

| raymusic5432 a răspuns:

Cine a spus ca e o prostie, tu afirmi iar fara dovezii ca mereu, care ateu a spus asa ceva? credinta in dumnezeu o putem numi naivitate sau lipsa stiinteti, a ratiunii, poti fi prost orice ai fi

| FackingJungle a răspuns:

''isi ghideaza viata conform poruncilor legilor lui Dumnezeu''. Sunt ateu, nu ma deranjeaza adeptii crestinismului, dar un singul lucru este clar, ci acela ca voi doar vorbiti si nu faceti, spre exemplu din cate am inteles in Biblie scrie ca femeia trebuie sa fie supusa si nu are voia sa vorbeasca peste barbat, asta da dovada de rautate fata de sexul opus si din cate stiu, religia promoveaza bunatate, fericire si intelegere, de acea nu este de acord cu homosexualitatea si libera exprimare? Noi suntem egali cu dumnezeu? de acea trebuie sa fim supusi si sa nu privim din mai multe puncte de vedere. Oare suntem si noi prosti? nu religia ii face pe oameni prosti sau ateismul, ci felul in care gandesc.

| AndreiDoMino a răspuns:

Nu. Ei au ajuns la concluzia ca exista un Creator al lumii, si asa este.In general toti erau intelepti si proverbul inteleptilor este: Ajungi sa fi intelept atunci cand intelegi ca nimic nu este de inteles.

| Soare_Ovidiu_1997 a răspuns:

"Daca pentru atei -credinta in Dumnezeu e o prostie din asta rezulta ca oamenii care cred in Dumnezeu sunt -prosti sau naivi-corect?". DECI, ar trebui paralel cu opinia ta sa zic ca toti oamenii care cred in Dumnezeu sunt inteligenti? Asta reiese din ce ai spus, e ilogic.

| SaveTheNature explică (pentru Soare_Ovidiu_1997):

Corect, asa ma agndeam si eu. Nu ai cum sa judeci inteligenta oamenilor in functie de credinta in divinitate.