| anonim_4396 a întrebat:

HEI! Daca Dumnezeu exista atunci de ce nu se arata? De ce nu ne ajuta sa ajungem in rai.de ce nu ii ajuta pe cei ce fac crime, furt etc? Vreau sa spun ca eu cred ca D-zeu exisata dar macar sa ne dea un semn.De exemplu sa ni se arate in vis sau ceva de genu. Dar de unde stiu cei ce au scris Biblia totul despre D-zeu? Eu asta nu inteleg.Acum va rog sa nu ma invinuiti dar asta e parerea mea! Sper sa imi dati raspunsuri concrete!

P. S.:Fara raspunsuri rautacioase!

78 răspunsuri:
| kyton a răspuns:

Nimeni nu l-a văzut vreodată pe Dumnezeu pentru că Dumnezeu este Spirit, o formă de viaţă superioară creaturilor de pe pământ. Dar îi putem cunoaşte personalitatea prin lucrurile pe care le-a făcut. De exemplu, când privim forma şi varietatea florilor şi fructelor, ne dăm seama cât de iubitor şi de înţelept este Dumnezeu. Imensitatea universului sau modul in care suntem creati ne vorbeşte despre puterea sa.
Apoi, Dumnezeu ne-a acordat onoare, înzestrându-ne cu liber-arbitru.Azi există multă suferinţă din cauza faptului că mulţi aleg să facă răul. Dumnezeu promite ca va pune capat acestor suferinte in Isaia 11:4.
Cei care au scris Biblia au fost inspirati de Dumnezeu ce sa scrie asa cum se spune in 2 Timotei 3:16.Astfel cum ar fi putut cei aproximativ 40 de oameni sa realizeze o carte armonioasa si sa prezica profetii care s-au implinit in cel mai mic detaliu? Am gasit si un site cu unele intrebari si rspunsuri pe aceste tema. Oricum e mult de discutat.
http://www.bibleuniverse.com/......ng/ro.aspx

| altmostru a răspuns:

Uite cum cred eu ca este:

Eu cred ca Dumnezeu exista!
Si este o vorba din popor Dumnezeu nu iti pune in geanta,trebuie sa faci ceva ca sa ai de castigat.
De exemplu daca esti credincios o so duci mai bine si ai sanse mari sa ajungi in Rai asta daca exista Rai.
Credinta in Dumnezeu e un stil de viata diferit de la om la om.EX:
Eu sunt Crestin-Ortodox ceia ce ar insemna sa merg la biserica, insa nu merg findca nu vreau sa imi spuna domnu parinte ce sa fac, cum sa fac cand el face mai rau ca mine si se uita sub fusta proastelor care merg la Biserica cu fusta pana in cur...

Pace!

| Anonim899 a răspuns:

Vad ca nu ai declarat nici un raspuns castigator,asta inseamna ca nu esti lamurit(a) inca,daca ai rabdare sa citesti tot te vei lamuri,tu faci greseala sa crezi ca Dumnezeu este conducatorul acestei lumi, tu nu stii un adevar simplu si important, Satan este conducatorul lumii.Altfel cum putea sa ii ofere lui Isus toate guvernele lumii daca nu erau ale lui? Cand Isus a fost ispitit de diavol, nu a pus la indoiala faptul ca Satan este conducatorul aceste lumi.Biblia consemneaza ce s-a intamplat:"Diavolul la dus… pe un munte inalt, i-a aratat toate imparatiile lumi si gloria lor si i-a zis:Toate aceste lucruri ti-le voi da tie daca vei ingenunchea si te vei inchina in fata mea". Atunci Isus i-a spus:"Pleaca satan!"( Matei 4:1, 8-10 ) Deci satan l-a ispitit pe Isus oferindu-i "toate imparatiile lumi". Daca nu era el conducatorul lor, cum putea el sa le ofere lui Isus? Pentru a afla de ce Dumnezeu permite suferinţa, trebuie să te gândesti la momentul în care a început suferinţa. Când Satan a condus pe Adam şi Eva în neascultarea lui Dumnezeu, o întrebare importantă a fost ridicată. Satan nu a pus în discuţie puterea lui Dumnezeu. Chiar si Satan ştie că nu există nici o limită in puterea lui Dumnezeu.Satan a pus sub semnul întrebării dreptul lui Dumnezeu de a conduce. Facandu-l pe Dumnezeu un mincinos care ţinea adevarul ascuns de la supuşii săi, Satan La acuzat pe Dumnezeu ca este un conducător rău. (Geneza 3:2-5) Satana a spus că omenirea ar fi mai bine fără conducerea lui Dumnezeu. Acesta a fost un atac la suveranitatea lui Dumnezeu, dreptul său de a conduce.Adam şi Eva sau răzvrătit împotriva lui Dumnezeu. Într-adevăr, ei au spus: "Nu avem nevoie de Dumnezeu ca domnitor. Noi putem decide pentru noi insine ceea ce este bine şi ce este greşit.Cum ar putea rezolva această problemă Dumnezeu? Cum ar putea el să înveţe toate creaturile inteligente ca rebelii au greşit şi că drumul său este cu adevărat cel mai bun? Cineva ar putea spune că Dumnezeu ar fi distrus pur si simplu rebelii şi a făcut un nou început. Dar Domnul a declarat scopul său de a umple pământul cu urmaşii lui Adam şi Eva, şi a vrut ca ei să trăiască într-un paradis pământesc. (Geneza 1:28) Dumnezeu îndeplineşte întotdeauna scopurile sale. (Isaia 55:10, 11) În afară de aceasta, a scăpa de rebelii din Eden nu ar fi răspuns la întrebarea care a fost ridicata în ceea ce priveşte dreptul lui Dumnezeu de a conduce.Un exemplu. Imagineaza-ti că un profesor spune elevilor săi cum să rezolve o problemă dificilă. Un elev inteligent, dar rebel susţine că modul în care profesorul rezolva problema este gresit. Ceea ce implică faptul că profesorul nu este capabil, acest rebel insistă că el ştie o cale mult mai buna pentru a rezolva problema. Unii elevi sunt de părere că el are dreptate, şi au devenit, de asemenea rebeli. Ce ar trebui să facă profesorul? Dacă el aruncă rebelii din clasa, care va fi efectul asupra altor elevi? Nu va crede ei ca elevul şi ceilalti care au fost inlaturati au dreptate? Toţi ceilalţi elevi din clasă au putea pierde respectul faţă de profesor, crezând că îi este frică de a fi dovedit ca greseste. Dar să presupunem că profesorul permite rebelului pentru a arata clasei cum ar rezolva problema.

Dumnezeu a facut ceva similar cu ceea ce face profesorul.Rebelii din Eden nu au fost singurii implicati. Milioane de îngeri au fost prezenti. (Iov 38:7; Daniel 7:10) Cum Dumnezeu rezolva aceasta rebeliunea ar afecta foarte mult toti acesti îngeri şi, eventual, toata creaţia inteligentă. Deci, ce a făcut Dumnezeu? El a permis lui Satan să arate cum va conduce omenirea. Dumnezeu a permis, de asemenea, oamenilor de a se guverna singuri sub îndrumarea lui Satana.Acum intelegi de ce este lumea cum este.

| Tenea_Andrei_1987 a răspuns:

Bai nu stiu despre tine pe mine ma f.e zi de zi deci exista.laughingNu cred in nimic dar din cate stiue eu el iti da libertatea de a alege intre a fii bun sau rau. Tu decizi incotro te indrepti. orcium eu cred ca este doar un mijloc de a manipula omenirea.Peacepeace sign